ARAÇ KAPLAMA NASIL YAPILMALIDIR...

 

 


Sizlere araç kaplamanın ne denli önemli olabileceğini ve dikkat edilecek hususları anlatmak istiyorum.

FOLYOLAR HAKKINDA BİLGİ İÇİN               BRANDA VİNİLLER HAKKINDA

Kaplama Örnekleri   Kamyon Tır Resimleri Seçim Araç Fotoları

http://savas.strioreklam.googlepages.com

 

http://strioreklam.googlepages.com

 

MODİFİYE ARAÇ KUŞAKLARI (ŞERİTLER)

DİJİTAL BASKI MİMAKİ JV3

   Araç kaplama folyosu özel olarak üretilir(cast folyo)ve bombe,kanal gibi aracın değişik yerlerinin rahatça kaplanabilmesini sağlarlar...

    Ayrıca sökülebilir olması ve yapılan araç üzeri uygulamadan sonra sökümü esnasında yapışkan burakmadan sökülebilmesi,boyaya zarar vermemesi önemlidir...!

            HER ARKASI GRİ YAPIŞKANLI FOLYO  CAST FOLYO DEĞİLDİR...! 

                       Yukarıdaki link'e tıklayıp ayrıntıları görün okuyun lütfen.                   

   Araç Kaplamasına Başlamadan önce ortama dikkat edilmesi gereklidir.    

 Hava şartlarının çok önem arzediyor olması sizin işinizin ne kadar önemli olması ile orantılıdır!

   Araç üzerine yapılacak olan uygulama süre itibariyle yani uzun süre kalacak olmasından dolayıdırki önemlidir.

   Bir aracın kaplanmadan önce sökülebilecek yerlerinin sizin uygulamanızı etkiliyor ise yani yükseklik yapıyor ise sökmeliyiz.

Örnek: sinyal,kapı kolu,aynalar,silecekler,su fıskıyeleri,plakalar,markaları,yazıları gibi.

   Gelelim uygulama yerlerinin nasıl olması gerektiğine , birkere soğukluk veya sıcaklık 

18' c - 23' c den az olmamalıdır.Tozsuz bir alanda fazla sıcaklık veya rutubet,nem vb. olmamalıdır.

   Araç uygulamasına geçmeden evvel aracın 1veya 2 saat ortama uyması için beklenmeli,yeni yıkanmış ise hava yardımı ile sularının temizlenmiş olması gerekir.Aracın (yeni bile olsa) yüzeyinin alkollü bir bez yardımı ile temizlenmiş olması şarttır.Eski araca uygulama yapılıyor ise  altta resimde görünen gibi macun,pas, vuruk derin çiziklerin olmamasına, varsa yaptırılıp ondan sonra kaplanmasına dikkat edelim.Birde cam fitillerinin lastik kısımlarını tiner (selülozik) ile silelim.

Araç her ne olursa olsun arkadan öne doğru ve yukarıdan aşağıya kaplanması gereklidir. Baskısının yapılıyor iken bu hususlara dikkat edilmeli ve aracı kaplamaya başlarken de böyle başlanmalıdır.Biz buna rüzgar yönü diyoruz,yani parçalı olan baskıların arkadan öne doğru yapıştırılması bindirme yapılacak olan folyonun uç kısımlarının rüzgar yönüne ters gelmesi gerekir.Bu sayede sürtünmeden dolayı aracın bindirme kısımlarından kalkma yapması sözkonusu olmaz.

   Binek araç uygulamalarında  aracın herbir parçaları(tavan,çamurluklar,kaput,tampon.kapılar) ayrı ayrı kaplanmalıdır.

   Baskılı malzemelerin araç üzerine göre basılması işleminde ve araç üzerine uygulanmasına

başlarken yazı,logo,slogan vb.şeyler kapı kolu,sürgü,kanal vb.yerlerde kesintiye uğramaması için grafiklerinin iyi oturtulmasına dikkat etmeliyiz.

 

  Benim tavsiyem aracın kaplanmadan önce baskılı parçaların üzerine yerleştirilip kontrol edilmesi varsa herhangi bir problem önceden farkedilip görülebilmesidir.

  Baskısının oturtulup gönyelenmesinden sonra folyo kağıt bantlarla her iki yanından iyice bantlanmalıdır..Üst kısmından bir karış açacak kadar mesafede folyoyu açıp alt  kağıdından keserek başlamalıyız , folyoyu araca 10cm mesafede tutalım kesilen alt kağıdın üzerine gelecek şekilde 2cm-3cm kadar raglemizi soldan sağa veya sağdan sola yatay şekilde fazla baskı uygulamadan yavaş şekilde yukarıya raglenin yarısı kadar yapıştırma yapmak koşulu ile yapıştıralım.Üst kısım  yapıştı sonra folyonuzu alttan rulo halinde sarın tutmanız kolay olacaktır.

  Tek başınıza çalışıyor iseniz bu rulo yöntemi rize rahat gelecektir,yukarıda yaptığınız gibi raglenizi çok fazla bastırmadan ve folyonuzun alt kağıdını bir karıştan fazla açmadan ragle yarısı ölçüsü kadar soldan sağa veya tersi nasıl kolay gelirse devam edin.Hava kabarcıkları kalabilir dert etmeyin ama çok kalması sizin yapıştırırken folyonun mesafesini ayarlayamadığınızı,raglenizin basıncını,(fazla veya az)raglenizin eğik tutumunu gözden geçirin olmadı açın tekrar deneyin.not:ragle çekerken bilek hareketi ile çekin yarım ay şeklinde kol hareketi ile değil.

  İyi gidiyor olmalısınız devam , ikinci parçaya geçerken folyonuzun biraz uzaması normaldir ama çok çekmediniz umarım çünkü bunuda aynı ayarda yapmalıyız yani kol kuvveti aynı olmalıdır.Parçayı bindirme payı kadar oturttuk ama desen tutmadı . Malzemenin biraz uzaması(esnemesi) normaldir ,şimdi önce üstten bir karış mesafedeki alanın tam oturtuluyor olması gerek devamındaki desenin oturtulabilmesi için  folyoyu ne kadar çektiyseniz o kadar çekerek devam etmelisiniz.Bir başkası o parçayı sizin gibi yapamayabilir yani kuvvet eşit olmalıdır.Baskılı parçaların uygulanmasında bu çok önemlidir.Bu parçayı yapıştırırken ve önceki parçayı yapıştırırkende hep bir sonraki işlemler aklınızda olsun, işinizi severek yapın ve sonraki aşamayı hiç unutmayın kendinizi işinize verin ufak hatalardan dönüş yoktur,ufak hatalar ise basit gibi görünenlerdir. İşinizi basite almayın ve dikkat ise çok önemlidir.Bu arada ilk parçada kanallı bir araç ise kanallarının çökertme işleminin yapılmış olması gerekiyor.Kanal çökertmesi işleminde bir noktadan hava çıkışının olması gerek ,yoksa bir iğne ile birkaç kez delik açalım sonra deliklerin aksi yönünden çökertme işlemine başlayalım. o işlemi anlatalım şimdi.