Зміцнити молоду майстерню

М. Б. Зміцнити молоду майстерню // Радянське кіно. — 1937. — № 6, верес.–жовт. — С. 62.

(Лист з Одеси)

Майстерня художньої мультиплікації одеської комсомольської кіностудії організована нещодавно, на початку 1937 року.

Ще в липні 1936 року організатор майстерні Ю. Меркулов хотів почати утворення мультимайстерні й добір відповідних кадрів спеціалістів цієї справи, але зустрів опір з боку колишнього директора студії Сквирського й колишнього керівника тресту Українфільм Ткача — тепер викритих як ворогів народу. Ці шкідники всякими способами гальмували роботу, не відпускали потрібних коштів, не дозволяли набирати кадри для поповнення майстерні, не турбувалися про замовлення сценаріїв, а ті сценарії, що подавалися працівниками художнього мультиплікату, бракували. Сценарії місяцями вилежувалися в тресті. Було й так, коли затверджені сценарії, такі як «Муха-цокотуха», через певні строки були знову заборонені трестом.

Трест не бажав перераховувати кошти на утримання майстерні художнього мультиплікату, тому дирекція студії декілька разів ставила питання про ліквідацію майстерні, декілька разів припиняла роботу над окремими постановками, скасовувала замовлення на устаткування майстерні.

Лише в середині квітня 1937 року вдалося добитися від дирекції дозволу на самостійне існування майстерні, відокремлення її від цеху технічного мультиплікату й надання їй окремого приміщення, а також права набору робітників.

Керівник майстерні Ю. Меркулов написав ряд сценаріїв: «Телефон», «Муха-цокотуха», «Ай-боліт» за творами К. Чуковського, а також українську казку «Чарівна сопілка» і сценарій повнометражного військово-історичного фільму з часів громадянської війни з застосуванням художньої мультиплікації — «Перекоп». Але жодний з цих сценаріїв не був допущений до виробництва, не вважаючи на позитивні рецензії сценарного відділу кіностудії.

Нещодавно студія одержала порядком самопливу сценарій т. Таштанова «Некрасиві звірі», що затверджений усіма інстанціями і над яким майстерня розпочала працювати, як над плановою картиною 1937 року.

Майстерня художнього мультиплікату розташована тепер у так званому другому павільйоні студії, в якому провадяться знімання обсягового мультиплікату з ляльками і з живою натурою.

Крім цього павільйон має спеціальні приміщення для художників і режисерів, що вже в наступному році дасть змогу збільшити виробничу потужність майстерні до 4-х картин на рік.

Тепер в майстерні працює 12 спеціалістів мультиплікаторів. Серед них: режисери, художники, скульптори і оператори. Тут працює режисер-художник Меркулов, оператор Рикло, скульптор Штерба, художник-карикатурист Яромицький, актор-ляльковод Давид Стамлер.

Художній керівник майстерні і режисер-постановник Ю. А. Меркулов — один з найстаріших мультиплікаторів Радянського Союзу, основоположник і організатор ряду майстерень на кіностудіях. З ним починали в свій час працювати такі відомі працівники мультиплікаційного фільму, як Птушко, Вано та інші.

Проте, створенню художньо-мультиплікаційних фільмів у системі Українфільму не надається належної уваги й значення.

Після того, як викрито й знешкоджено ворогів народу, що пролізли були до керівництва Українфільму та одеської кіностудії, здавалось би повинні статися зміни в роботі мультимайстерні, але керівники її щось мало виявляють активності.

М. Б.