«Політогляд»

«Кей». «Політогляд» // Кіно. — 1930. — № 19 [91, жовт.]. — С. 12.

Мультиплікаційна майстерня Київської кіно-фабрики виготувала до Жовтневих свят картину «Політогляд».

Це — мультиплікаційний фільм на 2 частини. Деякі з найскладніших кадрів у цьому фільмі здіймали т.т. Ніжник та Левандовський, що вже давно працюють в цій галузі і мають солідну кваліфікацію. Але в цілому картина задумана й зроблена молодняком, що недавно прийшов до кіновиробництва з художнього інституту. В картині є багато кадрів, у яких використано різні технічні способи зйомки: подвійні, потрійні експозиції (Жовтневий кадр), вдрукування натури в мультиплікацію (кадр «П'ятилітку в 4 роки») тощо. «Політогляд» — це є спроба молодняка серйозніше й глибше поставитися до мультиплікаційної роботи, ніж усі звикли до неї ставитись.

Мульти-майстерня взяла курс у «Політогляді» не на зовнішнє відображення подій. Такий підход не пасує молоднякові. Такий підход ми вже не раз бачили у «Розброєннях», «Боротьбах з бюрократизмом», «Баронах Мюнхгавзенах», «Мурзилках».

Ні, в «Політогляді» події беруться глибше, ширше, вони пов'язані поміж собою, пояснюється їх взаємовідношення. Тяжка товарова криза капіталізму його протиріччя, боротьба за ринки, страшне безробіття, вперте будівництво соціялізму в СРСР, ставлення до цього робітників заходу, шалене озброєння капіталістів, спроба спровокувати нас на війну, наша готовість до неї, — ось та низка моментів, що вдало виводяться у «Політогляді». Вдалі з художнього боку такі кадри:

Соціял-демократи на заході. Цей кадр знято виключно мультиплікаційним прийомом, умовно. Але він гостро викриває душу буржуазного прислужника «СД».

Кадр — «П'ятилітку в 4 роки». Тут у мультиплікаційну шестерню, що рухається все швидше, вдруковано різні натурні кадри соціялістичного будівництва.

Кадр «Папа аґітує за хрестовий похід» — виразний шарж. У ньому яскраво показано, як робітник заходу реаґує на папські витівки.

Є ще інші цікаві кадри.

Хоч в «Політогляді» є хиби й подекуди художня неув'язка між окремими кадрами у подачі їх тим чи іншим прийомом, та все ж першу роботу молодняка мультимайстерні Київської кінофабрики будемо вважати за вдалу.

„Кей“.