Налагодити виробництво мультифільмів

Ф. Г. Налагодити виробництво мультифільмів // Радянське кіно. — 1937. — № 5, лип.–серп. — С. 77–78.

(лист мультиплікатора)

Мультицех — занедбана ділянка роботи Київської кіностудії. Тут ще й досі на кожному кроці відчувається «хазяйнування» пройдисвіта Капчинського. Мультицех має 4 режисерських групи, в яких налічується 62 кваліфікованих робітники. Штати надзвичайно роздуті. 8 місяців перебувають в резерві кваліфіковані художники Юкельсон, Клебанов, Невідомський та інші, вони нічого не роблять і чекають постановки. Мультицеху заплановано на 1937 р. зробити 1,7 картини (!), досі жодного мультифільму не випущено на екран.

Режисери Лазарчук і Горбач зараз працюють над мультифільмом «Лісовий договір» за сценарієм Алексеєва. Фільм має бути кольоровий і звуковий. Картина за планом, повинна бути здана 15.IX ц. р., але на сьогодні готова лише на 25%. Строк здачи картини намічено на листопад місяць, але є загроза що і в листопаді вона не буде готова. Лабораторія кольорового кіна ще й досі не дала задовільних наслідків кольорового знімання, хоч інженер Золотницький обіцяв дати їх ще 21-VII-37 р. Час іде і мабудь доведеться випустити мультифільм «Лісовий договір» в чорно-білому варіанті.

Усім відома справа сценарія «Вовк на псарні», цей сценарій затверджено до постави не зважаючи на енергійні протести реж. Красного, якому нав'язували поставу фільму за цим сценарієм. Колишній зав. Мультицеху Капчинський, написавши цю халтурну річ і, видавши її за твір другої особи, всіма засобами протаскував її до постави. Сценарій «Вовк на псарні» лежить тепер у шафі, а режисер Красний готує ляльки.

Не краща справа і з сценарієм «Тараканіще» за оповіданням К. Чуковського. Сценарій написав Є. Помєщіков. Група режисера Гуєцького почала була підготовчу роботу, але сценарій до постави не допущено. Цьому творові дав влучну і правдиву оцінку автор оповідання «Тараканіще» Корній Чуковський: «...я не хочу, чтобы мое имя связали с подобными антилитературными изделиями», пише він студії.

Група режисера Гуєцького опинилась без роботи.

Є. Помєщіков «фабрикує» новий сценарій під назвою «Сказка о храбром мальке, утке зануде (!?!) и злой щуке» — Яка назва! Розберемо цей «твір».

У ставку народжується ціла зграя мальків дзеркального коропа. З'являється качка. Вона хоче поїсти мальків, але вся зграя риб під проводом хороброго малька атакує качку, вищипує з неї все пір'я. Гола качка ганебно тікає і хоче помститись. Вона кидає в ставок до мальків ікру щуки. Щука народжується, зростає і починає полювати на мальків. Але хоробрий мальок перехитрив її — щука ковтає свій власний хвіст і мальки викидають її з ставка на беріг». От і все. Пригадаймо мультифільм Діснея «Дивні пінгвіни». Сюжет явно запозичений, тільки та різниця, що у Діснея за пінгвінами полює акула, а тут за мальками качка і щука. І ще та різниця, що у Діснея ми маємо міцний і цікавий сюжет, а про сценарії Є. Помєщікова ми цього сказати не можемо.

В сейфі мультицеху є 9 сценаріїв — різних авторів, але їх навіть не читали, тому що ці сценарії «не замовлені».

Ніякого зв'язку з молодими письменниками досі не було — писали сценарії тільки студійні сценаристи.

На 1938 рік — мультицех зовсім не забезпечений сценаріями.

Нове керівництво студії повинно звернути особливу увагу на занедбану роботу мультицеху.

Ф. Г.