מארקס ואנגלס

רגע! שכחתי מה לעשות אם אני לא רואה את כל החומר.
לא נורא... כאן יש הסבר

   הכנה לשיעורים על מארקס ואנגלס:

בשיעורים נקרא את הטקסט המניפסט הקומוניסטי ונעמוד על הרעיונות המהפכניים של מארקס ואנגלס. נבין את המושגים הבאים שאותם יש גם ללמוד למבחן: 
תודעה כוזבת (אידיאולוגיה)
אמצעי יצור
יחסי יצור
חלוקת עבודה
בסיס / מבנה על
בעלי אמצעי יצור / מחוסרי אמצעי יצור
ניצול
ערך עודף
 
  כהכנה לשיעור הראשון יש לראות את הסרט שיטת השקשוקה של אילן עבודי ומיקי רוזנטל ואת שלושת החלקים של הסדרה 'מגש הכסף'. בשבוע השני יש לקרוא מתוך המניפסט הקומוניסטי את החלק "בורגנים ופרולטרים". קובץ PDF נמצא בתחתית העמוד ובקישור זה 

 בגלל קשיים של סטודנטים במשך השנים להבין את הטקסט, הכנתי מצגות עם הטקסט + הסברים + שאלות מנחות, וגם עם הקראה קולית. המצגות מופיעות למטה משמאל. המצגת למעלה היא עם הקראה קולית, וזו שמתחתיה היא אותה המצגת ללא הקראה קולית.  סטודנטים טוענים שההקראה מאוד מקלה עליהם, ואתם/ן מוזמנים/ות להשתמש בהקראה הקולית. מי שקורא את הטקסט מתוך המצגות אינו צריך לקרוא גם את קבצי הpdf, כיוון שמדובר באותו הטקסט עצמו. השאלות המנחות שבמצגות הן לא להגשה, אלה לסיוע ולהכוונה. 

את המצגת עם ההקראה הקולית כדאי להוריד למחשב שלכם/ן ורק אז לצפות בה. מי שלא מצליח/ה, להלן קישור נוסף. בחלק מהמחשבים המצגת בו מנגנת טוב ועם שליטה על פסי הקול גם בלי שמורידים אותה. בתחתית העמוד ניתן להוריד את המצגת כקובץ פי.די.אף.   

זהו  קישור לסרת שיטת השקשוקה של מיקי רוזנטל ואילן עבודי. זהו קישור לסדרה 'מגש הכסף' של דורון צברי. חובה לראות את הסרט ואת הסדרה לפני השיעור הבא. 

הכנה נוספת, למי שרוצה ומתעניינ/ת:
קישורים נוספים בנוגע לתשלובת הון-שלטון-נשק, בעולם ואצלנו מצויים למטה, בעמודה הימנית. הכתבות מראות, כל אחת מהזווית שלה, כיצד האזרחים מאמינים ב'בעיות בטחוניות' וב'טרור' בשעה שתודעתם זו משרתת למעשה מנגנון מתוחכם שבחסות האמונה הזו משמש להעברת כספי ציבור לידיים פרטיות של תעשיינים. אני ממליצה לקרוא לכל מי שמרגיש/ה שהדברים לא ממש ברורים, שלא ברור לה / לו מה עושים עם התיאוריה הזו, שלא ברור לו /לה מהי תודעה כוזבת ואיך היא פועלת.

כמובן שאין כאן טענה שהזווית שמוצגת בכתבות אלו היא הזווית האמיתית והנכונה, יש כאן בהחלט טענה שזוהי דרך להתבונן בחברה שלנו באמצעות ביקורת מרקסיסטית.

יש השואלים: ומה עם נקודת המבט המאזנת? במדע אנו לא עוסקים באיזון, אלא בביקורת. תיאוריה שבה נקודת מבט שונה הוא התיאוריה של אמיל דורקהיים. שימו לב שמדובר בשתי תיאוריות פונקציונליסטיות, ברמת המקרו: האחת טוענת שמה שמתרחש בחברה תורם לחברה כולה, והאחרת היא תאוריית קונפליקט, והיא מתבססת על הנחה (שלדעת חוקרים מרקסיסטים ניתן להוכיח בקלות רבה) שמה שמתרחש בחברה משרת את בעלי אמצעי הייצור. נקודת מבט אחרת שמבקרת במישרין את הגישה המרקסיסטית היא זו של ארוינג גופמן. גופמן עוסק בסוציולוגיה ברמת המיקרו, אך גם התיאוריה שלו היא תיאוריה של קונפליקט. גופמן טוען שאמנם הנורמות בחברה, וההסכמות על הגדרות המצב, הינן שיקוף של יחסי הכוח, אך הוא טען שיחסי הכוח אינם כלכליים בלבד אלא נוצרים תוך מאבקים שונים על טובין שונים. כפי שתראו בכתבות השונות שלמטה מימין, הכותבים, שכולם מושפעים מתיאוריות מרקסיסטיות, טוענים שהמניעים לקונפליקטים הם כלכליים בלבד.

לקראת ההכנה למבחן תוכלו להיעזר בסרטון שהכנתי פעם עבור קורס אחר, ואשר נמצא בתחתית העמוד, מתחת לכתבות.
הכנתי בשנה שעברה מבוא כללי מקוון מחומרים שהוצגו בתקשורת הישראלית, מי שהחמיץ/ה את השיעור מסיבות שונות מוזמן/ת לנסות ולעקוב אחר הסרטון, לראות את הסרט שיטת השקשוקה וללמוד את  המצגות למטה. כך ניתן להשלים במידה מסוימת את החומר.  

 קישור לכתבה מסוף השבוע מתוך המגזין The Marker מומלץ מאוד לקרוא לפני השיעור,
 לחצו על התמונה לקריאת הכתבה

http://www.themarker.com/wallstreet/1.2542799


המלחמה בעזה כשיטת ממשל בעולם קפיטליסטי, לחצו על התמונה לראיון עם 
יותם פלדמן, יוצר הסרט המעבדה

מחקר של שלמה סבירסקי מ-2008 שיותם פלדמן מפנה אליו.
כדי להגיע אל החלק שמצולם כאן, לחצו על התמונה ובחלון שיפתח, גללו את פס
הגלילה למטה. כדאי לקרוא קודם את הריאיון עם יותם פלדמן, כיוון שמובאת בו
טענה שההשקעה בתשתית המחקרית והתעשייתית במערכת הביטחון משרתת
את התעשיינים הפרטיים שעוסקים ביצוא נשק. 
 

חלוקת העושר בארצות הברית ותודעה כוזבת

כתבה הדורשת מעט ריכוז, מתוך אתר 'כלכליסט' . לקריאת הכתבה בשלמותה, לחצו על התמונה
 


חלק סרט שהכנתי לפני כמה שנים לקורס אחר על הרקע לעליית הכלכלה הקפיטליסטית ומדינת הלאום מתוך הכלכלה הפאודלית וחברת השדרות. נדבר על תהליך זה בכיתה. כאן תוכלו לחזור על הדברים.

חלק 2 גילויי העולם קולוניאליזם from Anat Rimon Or on Vimeo.


עוד משהו, שהכנתי פעם ועשוי לשמש אותכם/ן במהלך החזרה וההכנה למבחן:

הכנתי סרטון זה עבור קורס אחר, ואתם/ן מוזמנים/ות לצפות בו לצורכי חזרה למבחן. 
קצת הסברים לפני הצפייה: א. יש בו קצת הומור שמתייחס לכיתה שעבורה הסרטון הוכן, לא לקחת ללב. ב. המוסיקה המתנגנת ברקע הסרטון האילם היא ההמנון של האינטרנציונל הסוציאליסטי -- התנועה הקומוניסטית העולמית. ההמנון נפתח במילים המפורסמות 'קום התנערה עם חלכה' שמשמעותו: 'קום עם מדוכא והתעורר'. ג. המשפט 'היו שלום, ותודה על הדגים' המופיע באמצע לקוח מתוך הספר מדריך הטרמפיסט למטייל בגלקסיה של דוגלס אדמס. זהו מכתב התודה של הדולפינים שעזבו את כדור הארץ רגע לפני השמדתו לבני כדור הארץ שלא שמו לב מה מתרחש, ונותרו עליו (כידוע בני האדם נוטים להשליך לדולפינים דגים בתמורה לתרגילי אקרובטיקה שמצעים הדולפינים אל מול בני האדם). משפט זה הפך לאייקון תרבותי בקרב קוראי הספר. המנגינות ברקע הן שתי ורסיות של האינטרנל הסוציליסטי, מילים אז'ן פוטייה, תרגום: אברהם שלוסקי, לחן  פייר דה-גייטר; ביצוע: להקת שהם ומבצע לא ידוע; 'הגיטרה של פדרו' בביצוע 'השטן ואשת האיכר' מילים ולחן: סינדי ווקר, תרגום: דן אלמגור

סיכום: מארקס ואנגלס

SelectionFile type iconFile nameDescriptionSizeRevisionTimeUser
ċ

הצג
סרטו של אלכס ג'ונס, שלחה מורן גל באסל  24 במאי 2012, 3:48 Anat Rimon Or
Ċ
הצג הורד
  1488k גירסה 1 15 בינו׳ 2013, 19:55 Anat Rimon Or
Ċ
הצג הורד
  1353k גירסה 1 24 באפר׳ 2012, 23:47 Anat Rimon Or