Minden negyedik gyermek álmában állat is szerepel
Kassel. Az álmok érzésvilágunkat tükrözik, nem szertefoszlóak – hangsúlyozták a kasseli egyetemen annak a szimpóziumnak a résztvevõi, amelyen Sigmund Freud Álomfejtés címû mûvének centenáriumára emlékeztek. Minden ember életének mintegy 30 százalékát átalussza. Alvás közben többnyire álmodik, jóllehet ébredés után rendszerint nem tud rá visszaemlékezni. "A normális alvásnak két mélyen alvó szakasza van, amelyek az alvás elsõ óráira esnek" – fejtette ki felszólalásában Inge Strauch álomkutató, a zürichi egyetem klinikai pszichológiai intézetének volt vezetõje.
Az álmok éjszaka minden 90 percben az ún. REM-szakaszban jelennek meg. (A REM jelentése Rapid Eye Movement, magyarul: gyors szemmozgás). Ezekben az ébrenléti állapothoz hasonlító szakaszokban gyorsabb pulzus, lélegzés és erõs agyi tevékenység tapasztalható. "Ha alvó embert az alvás REM-szakaszában felébresztünk, különösen jól emlékszik arra, hogy mit álmodott" – hangoztatta Strauch. Rámutatott arra is, hogy nemcsak pszichikai zavarok elevenedhetnek meg álmokon keresztül. Gyermekek álmai elárulják például, hogy mit gondolnak és hogyan gondolkodnak. A gyermekek álmai nem különösebben szorongással telítettek, hanem többnyire valóságos mindennapi élményeket árulnak el. gyerekek álmaiban szilárd helyük van az állatoknak is – a tízévesek minden negyedik álmában megjelennek.
A kisfiúk inkább háziállataikkal álmodnak, amelyeket gondoznak és többnyire csak azt tudják megmondani, hogy jót vagy rosszat álmodtak-e, addig a kislányok képesek rá, hogy differenciáltan írják le az álomban átélt érzelmeiket. A megvizsgált mintegy 500 gyermeknek csupán negyedénél jelent meg az álomban agresszió, fõleg szóbeli. Többnyire maguk a gyermekek voltak az agresszió céltáblái. Minél idõsebbek azonban a gyerekek, annál inkább válnak az agresszió áldozatai helyett annak elkövetõivé – hangsúlyozta az álomkutató. Inge Strauch tapasztalatai szerint a lányok jobban visszaemlékeznek álmaikra és szavakkal is jobban képesek azokat leírni. Feltûnõ az is, hogy a lányok álmai reálisabbak – míg õk megtörtént eseményekrõl álmodnak, addig a fiúk inkább hozzáköltenek valamit.
|