Šiaurės šalių bibliotekų savaitė

 

Apie humorą Šviesos ir žodžio šventėje

 

                      Jau keturioliktus metus į įdomius renginius vaikus ir suaugusius pakvietė Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Šių metų tema - „Humoras šiaurėje“.

                      Šiaurės šalių bibliotekų savaitė tradiciškai prasideda Šviesos ir žodžio švente. Tai įprasmintas senovinis šiauriečių paprotys: tamsiais žvarbiais rudens vakarais susirinkus prie degančio laužo pasakoti vieni kitiems įdomias istorijas. Šiandieną Šviesos ir žodžio šventėje skaitomus tekstus pasiūlo literatūros ekspertai  už juos balsuoja tūkstančiai skaitytojų, o mums, lietuviams, rekomenduoja Šiaurės ministrų biuras.

                      Lapkričio 14 d. , 18 val. susirinkę į šventiškai išpuoštą aktų salę, Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai, mokytojai ir tėveliai klausėsi 7 klasės  merginų skaitomos ištraukos iš norvegų rašytojos  Anne - Catharina Vestly knygos „Mortenas, senelė ir Martė“.
                  

                      A. C.Vestly parašė ištisą seriją knygų apie senelę ir aštuonis anūkėlius. Aštuoni vaikai gyvena paprastoje ir neturtingoje šeimoje, tačiau draugystė, santarvė ir išradingumas jiems leidžia patirti daug džiaugsmo bei įdomių nuotykių. Senelės personažas yra nenuilstamai išradinga, labai turtingos vaizduotės ir labai žaisminga.

                      Klausomas tekstas leido susipažinti su daugiaveidžiu šiaurietišku humoro stiliumi.

 

 
Linksma knygų reklama

 

                      Humorui skirtą Šiaurės šalių bibliotekų savaitę Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai pasitiko surengę linksmą savo kūrybos darbų galeriją. Mokyklos koridoriuose esančiose nišose jie patalpino komiškus šiaurės šalių vaikų rašytojų knygų personažus.
 

                      Patys mažieji (šešiamečiai ir pirmokai) sukūrė geriausio vaikų draugo Karlsono portretus ( A. Lindgren „Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“). Šešiamečių Karlsonas- savimi patenkintas, labai nuotaikingas stebi akvariume žuvytes. Pirmokų - labai komiškas, kabantis žemyn galva virš naktinio miesto. Antrokai nupiešė išdykėlę Pepę (A. Lindgren „Pepė Ilgakojinė). Pavaizdavo ją kiekvienas savaip: linksmai ir išradingai, nepakartojamai ir labai juokingai. Trečiokai ir ketvirtokai padarė Mamulės Mū (J.Wieslander „Mamulė Mū“) portretus: išpuošdami karvytes, išmargindami, įverdami auskariukus, išryškindami blakstienas, o vieną jų - net apvainikuodami. Džiaugsmingos karvutės žvelgia į praeivius kviesdamos  artimiau susipažinti. Penktokai perskaitė kitą J. Wieslander knygutę (Mamulė Mū  laipioja po medžius“) ir iš faneros išpjaustę karvytę, linksmai nudažę, pakabino ant šakos. Tegul kalbasi su varnomis! Šeštokai medžio drožybos būrelyje kruopščiai gamino didžiulį sunkvežimį. Nudažę jį raudonai, pastatė nišoje, o į kabiną įsodino linksmą tėtį. Visai kaip A. C. Vestly  knygoje „Aštuoni vaikai, tėtė, mama ir sunkvežimis“. Aštuoni jo išdykėliai vaikai linksmai karstosi ant virvinių kopėčių, džiugindami laimingą mamytę. Šeštokų nišai suteikta „džiaugsmingiausios“  nominacija. Septintokai sukūrė žaismingąją senelę iš kitos A. C. Vestly knygutės „Mortenas, senelė ir Martė“. Senelė, pasislėpusi po perregimu šydu, džiugiai dalyvauja savo vaikaičių gyvenime. Aštuntokų sukurtas nenuorama Emilis kadaruoja žemyn galva, o jo linksma šypsena išduoda, kad jis, nors ir labai išdykęs, bet  geras vaikas, toks, kaip ir A. Lindgren knygutėje „Emilis iš Lionebergos“. Devintokų niša – pati juokingiausia. Jų sukurti Murkšlinas ir Turkšlinas ( U.Stark „Murkšlinas ir Turkšlinas“) - patogiai įsitaisę, vienas - gėlių vazonėlyje, kitas - ant sūpynių, – labai juokingi. Dešimtokų kūryba - nuotaikingiausia. Jie pagamino mieląsias sesytes Šiaudinukę ir Veltinukę, kurios nuolat pešasi, nes yra tikros nutrūktgalvės, todėl ir jų galvytes mokiniai pakabino atskirai nuo suknelių. Maga sužinoti jų nuotykius? Atsiversk S.T. Nopola knygutę „Šiaudinukė ,Veltinukė ir Lytuvėnų padauža“ ir perskaityk!

 

 Šiaurės šalių muzikos žvaigždžių parodija

 

                      Viena iš humoro formų yra satyra. Minėdami Šiaurės šalių bibliotekų savaitę 2011-

„Humoras šiaurėje“ Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai sugalvojo parodijuoti muzikos žvaigždes.

                      Visi kvatojo iš pasipūtėlės Silvijos Nait (2006 m. islandų Eurovizijos daina

„Sveikinu“), kurią išradingai pamėgdžiojo devintokė Dalė Miknevičiūtė.
Penktokas Laurynas Vareika taip gražiai atkartojo švedo Eriko Saade (2010 m. švedų Eurovizijos daina „Populiarus“), kad net visa salė kvatojo.
 
      Žiūrovus pralinksmino ir penktokai, imitavę suomių grupę „Lordi“, ir šeštokai (Laura Bartkevičiūtė, Viktorija Vareikaitė, Edvinas Pakšys, Steponas Ulinskas) pamėgdžioję švedų grupę „ABBA“ bei šeštokės Liveta Užusenytė ir Kotryna Baronaitė , parodijavusios danų „Aqua“ grupę.
 
          
           Linksmai pasirodė vyresnieji mokiniai (dešimtokas Konstantinas Pūkas, devintokai: Žygimantas Paškauskas, Mantas Marmakas, Dalė Miknevičiūtė; aštuntokė Klementina Pūkaitė, septintokė Andrėja Vareikaitė) . Jie vaidino danų grupę „Rolo en king“ ( 2001 m. Eurovizijos daina „Niekada neleisiu tau išeiti“ ).
 
 
 
             Komiškiausiomis pripažintos aštuntokė Klementina Pūkaitė ir septintokė Andrėja Vareikaitė labai juokingai pamėgdžiojusios Norvegijos žvaigždės Stelos dainą „Haba haba“.
 

 

 
 
Linksmieji šiauriečių žaidimai

 

                      Lapkričio 15d., po pamokų visi susibūrė mokyklos sporto salėje pažaisti linksmųjų šiauriečių žaidimų. Rikiavosi moksleivių poros greičiausiam, gražiausiam, juokingiausiam merginų nešimui. Vaikinas turėjo nešti savo ar gretimos klasės draugę net 36 metrus! Vieniems našta buvo per sunki, jie klupo ir kėlėsi, kol įveikė atstumą, kiti nešė mergaites labai išradingai, linksmai ir lengvai.
                                
                      Susumavus rezultatus greičiausiais pripažinti: šeštokas Žygimantas Tubelis, nešęs klasės draugę  Ingridą Kucinaitę ir devintokas Ruslanas Zaicevas, nešęs klasiokę Moniką Stonikutę. Juokingiausiai savo klasiokę Andrėją Vareikaitę nešė septintokas Deimantas Ismailovas ir devintokas Žygimantas Paškauskas, tempęs klasės draugę Dalę Miknevičiūtę. Gražiausiomis poromis išrinkti: aštuntokas Vygantas Vareika ir šeštokė Laura Bartkevičiūtė bei devintokai Mantas Marmakas ir Dalė Miknevičiūtė.
 
                 
 
 
                      Daug juoko visiems sukėlė guminio bato mėtymo varžybos. Visiems išbandžius šią naują sporto šaką, išaiškinti geriausieji, nusviedę batą toliausiai. Tai penktokė Rugilė Kigaitė (7,04m), šeštokas Arūnas Griškevičius (10,90), septintokas Deividas Griciūnas (12,30), dešimtokas Konstantinas Pūkas (15,72).
 
 
 

Vikingų nuotykiai

 

                      Vikingai - tai drąsieji šiauriečių gyventojai. Prieš tūkstantį ir daugiau metų jie garsėjo kaip nuožmūs kariai, plaukioję plokščiadugniais irkliniais burlaiviais. Vikingų laivai buvo puošiami drakonų ir gyvačių skulptūromis. Todėl išnirę iš tamsos ar rūko, tuometiniams europos gyventojams įvarydavo panišką baimę, atrodė turintys antgamtinių galių.
                       
                      Alizavos pagrindinės mokyklos moksleiviai, talkinami mokytojos Rasos Šlekienės,  sukūrė linksmus vikingų nuotykius ir jais pasigėrėti pakvietė mokinius, mokytojus ir tėvelius.
 
 
                      Žiūri komisija pačiais linksmiausiais komiksais išrinko dešimtoko Konstantino Pūko, devintokės Dalės Miknevičiūtės, aštuntokų: Klementinos Pūkaitės ir Aldo Kavaliausko; septintokų: Agnės Kučinskaitės ir Deimanto Ismailovo; šeštokų Lauros Bartkevičiūtės ir Giedriaus Bickaus darbus.
                

 

Skandinaviškas ėjimas su lazdomis

 

                      Lapkričio 17d. – nauja atrakcija! Visi: nuo šešiamečių iki mokytojų ir mamyčių išbandėme šiaurietiškąjį ėjimą su lazdomis.
                      Su šiaurietiško ėjimo pagrindais mus supažindino fizinės  medicinos specialistas Saulius Paštukas.
 
Vaikščiojome grupelėmis po 15 žmonių, nuo 12 val. iki vėlyvo vakaro.

                      Mokslinėje žiniasklaidoje teigiama, kad šiaurietiškas ėjimas naudingas sergant įvairiomis ligomis ar siekiant aukštų sportinių rezultatų. Mums tai buvo tiesiog atrakcija, sukėlusi gerų emocijų.

 

Šiaurietiško humoro šventė Kupiškio viešojoje bibliotekoje

 

                      Paskutinę Šiaurės šalių bibliotekų savaitės dieną, penktadienį, Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai: informacinių technologijų konkurso  bei „beždžioniukų“ konkurso nugalėtojai, dalyvavo „Šiaurietiško humoro šventėje“, kurią suorganizavo Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus darbuotojos.

                      Šventę vedė trolių šeimyna: mama (vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolita Janušonienė), tėtis (bibliotekininkė Laimutė Kliopkinienė) ir troliukas ( bibliotekininkė Roma Vasiliauskienė).
 
                     Pasigėrėję puikiomis A. C. Vestly knygos „Mortenas, senelė ir Martė“ inscenizacijomis, kurias kūrybiškai atliko Skapiškio ir Noriūnų pagrindinių mokyklų moksleiviai; išklausę linksmą subatėnų pranešimą apie Suomiją; alizaviečiai nustebino visus savo kūryba. Jie demonstravo pačių sukurtas linksmas istorijas apie istorinių šiauriečių karžygių – vikingų nuotykius.
 
Prajuokino susirinkusius, parodijuodami Šiaurės šalių muzikos žvaigždes.
 

                      Šventę vainikavo Trolių mamos suruošta puiki arbatos popietė.

 

                      

Comments