דבש פרחי הגולן

 
   
 
ממתק האדם הקדמון (מתוך כתבה בעיתון "עכבר העיר")

לפני 30 שנה הגיע דיוויד אלין, אלינגהם במקור, מאנגליה לרמת הגולן ונשאר שם כדי לגדל דבורים. המכוורות שלו, שמהן הוא רודה דבש פרחי בר הזוכה לקונסנזוס מפה לפה של שוחרי הטעם הטוב, פרושות מדרום הרמה ועד למרכזה. בקיץ מופק מצוף הפרחים - בעיקר דרדרים ומיני קוצים אחרים - דבש בהיר ובעל ארומה פרחונית נעימה. בחורף מופק דבש בצבע ענבר כהה בעל ארומה כבדה ומשכרת, אבל רק הדרוזים, שיודעים פרק או שניים בהלכות דבש טוב ומגיעים כדי לקנות את הדבש של דיוויד, יודעים לזהות בטעמו את עקבותיהם של פרחי הזעתר, התימין ועשבי הבר.

ויש גם דבש עם פרופוליס, שרף עצים המשמש את הדבורים לחיטוי, מפתיע לטובה בטעמו העדין; גרגרי פולן, אבקני פרחים צבעוניים; מוצרי קוסמטיקה טבעית המבוססים על סגולות הדבש; ויערות דבש מתוקות. את המקשה הזאת, נהר של חמדה כלוא בדונג דבורים, נוהגים הדרוזים לחמם עם חלב ולשתות כמשקה חורפי לוהט. אנחנו מעדיפים לצבוט את המרמלדה הזאת של הטבע, להניח למתיקות לטפטף על אצבעות להוטות, ולזלול בכל פה. ממתק של האדם הקדמון שעדיין מתחרה בכבוד בכל ממתק תעשייתי.

את הדבש של דיוויד, אחד מיצרני הבוטיק היחידים המשווקים דבש תחת שמם, אפשר למצוא במעדניות ובחנויות היקבים הצפוניות, אבל מי שמגיע אל המפעל הביתי הצנוע זוכה לשמוע הסברים על עולם הדבוראים והדבורים ולחזות באוסף קטן של מיני דבש מהעולם: דבש יפני אצור בצנצנת דמוית בקבוק בושם יוקרתי; דבש קירגיסטני, סיציליאני וקוריאני; דבש פרחי ערמונים צרפתי ודבש שהובא מיוון, אומה גאה במיוחד בטיב הדבש המופק על אדמתה.

» דבש פרחי הגולן, מכוורת אלין, גבעת יואב, 6763413–04 , 0505356662


יערת דבש במכוורת אלין