مشروع انا وعطائي


01/01/2012

סיכום מפגש ערבי-יהודי

גבעת חביבה

מפגש ראשון- היכרות ותחילת הפרויקט

בגבעת חביבה

יום ראשון:

1. עשינו היכרות – עם כמה משחקים מחממים למשך שעה וחצי שכללו סיפור על אישיות כל אחד ואחת מאתנואך עם תנאי מיוחד שהוא לדבר אבל בלי להזכיר או לכלול את המשפחה והב"ס, ובעצם פה היה האתגר – ביכולת של כל אחד להגדיר את עצמו ולספר על חיין האישיים כמישהו / בנאדם מיוחד ועצמאי בחברה שלו.

2. עשינו היכרות מעמיקה יותר, עם תיאום ציפיות תוך ביצוע משחקים שונים ..

3. עשינו דיאלוג: דיברנו על הדברים החסרים ועל ההרגשה שנשארה מהמפגש שנה שעברה, וניסינו לענות על כמה שיותר תשובות חסרות והבהרנו דברים מסוימים– זאת הייתה ההזדמנות של כל אחד להביע את עצמו ולדבר קצת על פוליטיקה ודעות שונות של אנשים.. זה היה מעניין אך בלי התנגשויות רבות וזה עבר בשלווה J

** אחרי הסדנא הזאת – עשינו שיחה חד לאומית עם המדריכים בכוונה "ליישר כוו " ולחזור למתרה שלנו!

----< לאחר מכן הייתה לנו ארוחת ערב שגם כן השפיעה והוסיפה לגיבוש של הקבוצה ולחיזוקה.

4. לבסוף ובערב – הייתה לנו פעילות חברתית (ערב תרבות) שדרכו, ב"ס מטרו-ווסט דיבר על בית ספרו והציג סרטון קצר, ומצד שני הב"ס שלנו הציג סרטון של תמונות של סכנין בעבר עם ליווי של הסבר על ההיסטוריה של סכנין ושל הערים והכפרים מסביב – עם ייצוג היסטוריה זו גם כן מבחינה פוליטית , גם על הכלכלה, השם ומשמעותו, והיצירות או העבודה היצירתית שיש בעיר ולאנשים שלה בתחומים שונים.

· אח"כ הייתה לנו פעילות בקבוצה ובזוגות , שהתבססה על היכולת בשיתוף פעולה ועל הצורך שלנו לאחר וכמה העזרה משמעותית לקידום התהליך שאנו נמצאים בו ...

· בסוף הלכנו לישון !! והערב גם כן כלל דיבורים והתקשרות חברתית וקבוצתית חזקה יותר ובילויים ביחד.. ובטח שזה הוסיף הרבה לקשר בינינו והיחס שלנו אחד כלפי האחר.

יום שני :

1. פעילות בנושא קבלת החלטות : שכללה פתקים הכתובים עליהם שמות של מקומות שנמצאים בערנו וכפרינו וסידרנו אותם לפי הצורך שלנו בהם והחשיבות שלהם בשבילנו ... ואז דיברנו על זה שאנחנו יכולים לסדר את אותם מקומות לפי סדר אחר לגמרי ועל פי קריטריונים שונים. ולאחר מכן עשינו עוד פעילות חברתית שהתבססה על שיתוף פעולה בקבלת החלטות.

2. פעילות בנושא עמותות: דיברנו על עובדות מסוימות והגדרנו ערכים מסוימים וידענו יותר על עמותות – כשהוצגה מצגת שמספרת על עמותות ופעילותיהן ואיך אנחנו יכולים לגלות איזה עמותה היא המתאימה ביותר והנכונה לבחירה.

3. מיפוי צרכים בחברה: "נושאים שרוצים להתמקד בהם.." מדברים בדיאלוג לאיזה עמותה אנחנו צריכים לתרום ולמה דווקא תורמים לה - לפי איזה קריטריונים וערכים , ובכלל (איך לחפש ולמצוא עמותה?).

4. סיכום .. !

יישבנו בחוץ על הדשא במעגל ודיברנו על ההרגשה שלנו אחרי הסמינר המשותף שהיה ובדיוק על הדברים שאנחנו לוקחים מהמפגש הזה, מה זה הוסיף או שינה אצלנו ואיך אנחנו יוצאים משמם וממשיכים הלאה ...

זה היה סיכום נחמד – כל אחד דיבר על הרגשתו והיה מעניין לשמוע ולראות את הדברים שיש לכל אחד להגיד .. !

ובכן פה הסתיים המפגש הקצר שלנו וכולי תקווה שנמשיך ככה בדרך המוצלחת הזאת ונראה לבסוף שבאמת הצלחנו לעשות משהו כקבוצה אחת ומיוחדת J !

אז בהצלחה לכולנווו ! .......

מפגש שני – סיור ברעננה

אוקי אז ככה, הגענו לרעננה בבוקר והייתה לנו קבלת פנים נחמדה ומעודדת מאוד ממנהל בית ספר תיכון רעננה מטרו-ווסט .

המנהל אמנון קיבל אותנו מאוד יפה וסיפר לנו עד כמה שהוא שמח בנו ובדבר שאנחנו עושים – וסיפר על החשיבות של כל התהליך בקידום היחסים בין שני הצדדים.

לאחר מכן קיבלנו את העמותה הראשונה- עמותת "חיים" ברעננה שבאה והציגה את עצמה בבית הספר, והנציגה של העמותה סיפרה לנו עליה ועל פעילותיה השונות כשהייתה עמותה העוזרת ותומכת במשפחות וילדים שלהם שחולים בסרטן – והיא גם כן מספקת תמיכה נפשית .

אחר כך – הסתובבנו בבית ספר והראו לנו התלמידים את חלקיו השונים, ומשם נסענו ליפו שביקרנו בעמותה למען ***** שסיפרה לנו על החשיבות של פעולותיה בסיפוק הטיפול הרפואי והתרופתי לאנשים הנזקקים שלא יכולים לקבל את הטיפול הזה ממדינת ישראל ..

יצאנו מהעמותה והמשכנו למסעדה ביפו ששם אכלנו ארוחת צהריים (חומוס טעים) – קיבלנו קצת מרווח ונחנו כדי לנסוע ישר להוד השרון ששם ביקרנו בעמותת עמיח"י–עמותה לאנשים עם נכויות התפתחויות, שדואגת להם ולשילובם עם החברה למרות צרכיהם המיוחדים .

אחרי יום מתיש.... החזרנו את תלמידי מטרו-ווסט לביתם וחזרנו בדרך לסחנין..

ובכן היה מאוד קשה ומעייף אבל הצלחנו לקבל מבט קרוב על כל עמותה ועמותה בכוונה לדעת איזה מהם אנחנו נבחר ולפי איזה ערכים ונדע בדיוק מי מהם המתאימה והכי צריכה את תרומתנו.

ולבסוף כל מה שרצינו זה הכי הרבה לעזור ולהוביל לשינוי J

מפגש שלישי - סיור בסחנין :

· תחילה - המנהל שלנו דר.מאלק יוסף בירך את האורחים מבית ספר מטרו-ווסט, והציג להם מצגת על בית הספר ועל תחומים שונים הקשורים בה , כמו : המגמות , ההישגים , התלמידים , הפרויקטים ...

· ביקור בעמותת " מכם ואליכם " - (منكم واليكم), בעמותה הציגה מנהלת העמותה מרים אבו ריא קצת על הפעילויות של העמותה ועל היעדים שהיא תומכת אליהם , איך הם עוזרים למשפחות , מהו מספר המשפחות שהעמותה עווזרת להם , במה הם עוזרים ואיך בוחרים אותם .

· ביקור במגרש כדורגל לאיחוד בני סחנין " אלדוחא " ,פגשנו את השחקנים בזמן האימון . אחר כך ביקרנו בבית בד והציג בעל הבית בד סרטון קצר על התהליכים המתרחשים בתוך המכונות , מאז כניסת הזיתים לתוך המכונות עד ליצירת שמן זית .

שתינו תה ואכלנו שמן זית טעים מאוד עם לבנהJ.

· חזרנו לבית הספר , הציגו שני הנציגים של שתי העמותות " אלתאג' "- (التاج) ו- "אלסואר "–(السوار) על העמותה שלהם, היעדים והפעילויות ...

ואחרי כך עשינו סיור בבית ספר בהשתתפות מנהל בית הספר , וגם כן סיור במכללת סחנין ובספרייה ובסוף פגשנו את ראש המכללהפר. מחמוד חליל שבירך את האורחים ודיבר קצת על המכללה .

· עכשיו זמן ארוחת הצהריים , הלכנו למסעדת שוארמה מול בית הספר .

· נסענו לבקר אצל העמותה האחרונה עמותת " אלמנאל " - (المنال) , הציגו האחראים את העמותה עצמה והתפקידים שלה וכו' .

· הגענו לשלב הסיום , והקבוצה ממטרו- ווסט חזרה לעיר שלה .

מפגש רביעי – מפגש סיום בגבעת חביבה

ובכן – הגענו עם מבט שונה הפעם וציפיות קצת יותר שונות או אפשר לומר – קצת יותר גבוהות .!, זה לא היה כמו במפגש הראשון – פה כבר הכרנו, יישבנו וידענו טוב אחד את השני וגם שהסיורים השונים תרמו לגיבוש האבירה בינינו , וגם כן כשיידענו בדיוק מה אנחנו הולכים לעשות ושעומדת בפנינו משימה גדולה שמצריכה ידע והבנה ודרך לשיקול הדברים .

אז התחלנו בכמה סדנאות כמו סדנאות שבנושא "איך בוחרים עמותה" ואיך "מקבלים החלטה" ומה תורמת הדרך הזאת של שיתוף פעולה ושוני או דמיון בין העמותות השונות ואיך כל בחירה שנבחר צריכה להתקשר לקריטריונים שערכנו ולדברים שאנו מבקשים משני הצדדים , הרבי והיהודי.

אז זה מה שהתעסקנו בו לרוב ביום הראשון כשבערב הייתה הפתעה וקיבלנו פיצה וגם כן רקדנו ביחד ולמדנו כמה שירים וריקודים ןלימדנו דבקה והכי חשוב – נהנינו !

כולם אכלו ונהנו ולא יישנו טוב כמובן גם שידענו אחד את השני טוב יותר ונהיינו קרובים אחד לשני עוד יותר .... !

ביום השני הכל הפך פתאום לרציני ופה היה השלב האמיתי שבו אנחנו צריכים לבחור את העמותות המתאימות או הנכונות שצריכים לתרום להם את הכסף .

אז בהתחלה כל צד הציג בקיצור את העמותות שהוא בחר וסיפר בקצרה על כל עמותה ועמותה שעברנו עליה ... וכמובן שהיו שאלות ועלו כמה התנגשויות

לאחר מכן דנו גם בנושא חלוקת הכסף בין שלושת העמותות שאנחנו הולכים לבחור .

ואז עשינו הצבעה (וזאת הדרך שאנחנו רצינו לבחור בה את העמותות)

וייצא שיש שתי עמותות מסחנין : עמותת אלמנאל (المنال) ועמותת מינקוםואליקום (منكم واليكم). ומרעננה: עמותת חיים.

ופה לפתע היה המצב הקשה בכל התהליך כשקרו כמה התנגשויות ורוב הצד היהודי לא הסכים על ההחלטה וגם עלה שההצבעה לא היתה דמוקרטית .

אז לבסוף המצב הדרדר וניסינו לתקן אותו כמה שיותר וכמעט הצלחנו והגענו להחלטה סופית ולחלוקת כספים מוסכמת משני הצדדים .

פה נגמר הסוף שבוע המעייף שלנו ושכלל את המשימה הכי קשה שליוו אותה ההתנגדויות הכי גדולות שהיו לשתי הקבוצות במהלך כל הפרויקט המשותף .

אבל הכי חשוב- שבסוף יצאנו באמת עם החלטה ועם תוצאה שכולנו רצינו אותה ותכננו לקבל אותה מההתחלה

כל אחד מאתנו היה פעיל בדרך שלו ותרם בדרך האישית שלו..

עברנו את הכל ביחד ולבסוף הצלחנו- באמת הצלחנו למרות הקשיים והמכשולים באמצע, אז זה מה שרצינו וזה מה שקיווינו ורק כי האמנו – אכן קיבלנו !

כל הכבוד לנו - ומקווים שהפרויקט הזה היה מוצלח ושיתרום באמת לעמותות שבחרנו ויצליח לבצע את השינוי שקיווינו ואת העזרה שרצינו לתת, גם כן לעמותות שלא נבחרו.

-----------------------------------------------------------

01/12/2011


للمزيد

 

مدرسة البشائر للعلوم سخنين هاتف:6611184-04 فاكس:046744450

Comments