Vados mano veislyne nėra dažnos, bet karts nuo karto susilaukiame mažylių. Jei galvojate apie buldogiuką, susisiekite su manim.Pirkdamas šuniuką be dokumentų, remi žmogų, kuris arba nežino, ką daro arba jam nerūpi tai, ką jis daro.


Ką reikėtų žinoti prieš perkant buldogiuką

 

Apie buldogus

  • Buldogai nėra labai paklusnūs. Kartais jie tiesiog "negirdi", kas jiems sakoma. Jie ne kvaili, tiesiog pakankamai užsispyrę ir juos gan sunku dresuoti.
  • Buldogai netinka jums, jei planuojate aktyviai sportuoti kartu su šunim. Buldogai nebėgioja, jie tiesiog tam nesukurti. Nors gali greitai bėgti, bet tik trumpas distancijas. Nežiūrint to, nuolatiniai pasivaikščiojimai lauke jiems būtini, kaip ir visiems kitiems šunims.
  • Buldogai ne iš tų, kurie greitai išmoksta "atlikti reikalus" lauke. Turėtumėt apsišarvuoti kantrybe ir nuosekliai ties tuo dirbti su savo mažyliu.
  • Buldogas niekada neatrodys lieknas. Nesitikėkite, jog daug sportuodami su buldogu, pakeisite jo išvaizdą. Žinoma, buldogas neturi būti nutukintas, tai kenkia sąnariams, apsunkina kvėpavimą bei širdies veiklą. Auksinė taisyklė - turite užčiuopti šonkaulius, bet jie neturi matytis.
  • Buldogas yra nuostabus kompanionas, su dideliu džiaugsmu būnantis visur, kur yra jo šeima. Jei neturėsite laiko buldogui, geriau jo ir nepirkite.

Apie dokumentus 

Jei jau apsisprendėte, jog buldogas yra būtent ta veislė, kurią jūs norite matyti šalia savęs, antras klausimas, kuris jums greičiausiai kils, jei dar neturėjote grynaveislio šuns, bus "pirkti šunelį be kilmės dokumentų ar kilmingą?" 
 
 
veisl|ė (2)
1. veisimas, veisimasis: Šitas gaidys bus ~ei. Suvalgėme visas bulves, nė ~ei (sėklai) nebeliko.
2. biol. vienos rūšies gyvulių, paukščių ar augalų grupė su vienodomis paveldimomis savybėmis: Vietinė v. Selekcinė (kultūrinė) v. Lietuvos juodmargių ~ės galvijai. Arabų ~ęs žirgas. Čia kitokios ~ės rugiai
 
Anglų buldogas yra veislė. Ir kad tą veislę sukurti buvo dirbamas ilgas ir kruopštus atrankos darbas. Kiekvienas buldogas perduoda savo palikuonims rinkinius savybių. Veisėjo darbo tikslas - kad perduodamos savybės sudarytų harmoningą visumą, kuo artimesnę buldogo idealui - siekiamybei, aprašytai buldogo veislės standarte.
Veisimas - ilgalaikis projektas. kai kurios perduodamos savybės išryškėja tik po kelerių metų, kai kas akivaizdu, vos tik gimus šuniukams. Tam, kad galima būtų stebėti, ką, kurie individai perduoda palikuonims, ir yra renkama informacija apie kilmę. Artimiausi protėviai nurodomi šuns kilmės dokumente. Be šios informacijos, joks rimtas veisimo darbas negali būti dirbamas, nes neįmanoma prognozuoti rezultatų. O šuo neturintis kilmę įrodančių dokumentų, negali būti priskirtas veislei, taigi ir anglų buldogams. Toks šuo gali būti vadinamas tik panašiu į anglų buldogą.
Kokia yra kilmės dokumentų išdavimo tvarka, informaciją galite rasti Lietuvos kinologų draugijos svetainėje.
 

Apie veisėjus, daugintojus ir perpardavinėtojus

Lietuvoje, ko gero galima išskirti keletą variacijų:
  • Daugintojai. Žmonės tiesiog uždirbantys iš šuniukų pinigus ir visiškai nesigilinantys į tai ką jie daro. Svarbus kuo greitesnis ir pelningesnis rezultatas. Kuo daugiau šuniukų per kuo trumpesnį laiką. Todėl ir šuneliai tokioj fermoj neužsilaiko. Pradėjai ėsti kietą maistą, reiškia gali būti parduotas. Daugintojams nesvarbūs ilgalaikiai rezultatai - ar jo "veiklos produktai" - šuniukai bus sveiki, ar turės savo genų "puode" ką gero perduoti savo palikuonims. Turi kalę, kergi ją su arčiausiai gyvenančiu patinu, nesigilinant nei kokie jų privalumai, nei kokie trukumai. Jei tai kalė su dokumentais, gal būt, bus nueita į parodas, kad surinktų minimalų kiekį įvertinimų oficialiai leidžiančių veisti. Jei kalė neatitinka veisliniam buldogui keliamų reikalavimų, potencialūs šuniukų pirkėjai greičiausiai išgirs tokį dažnai pasitaikantį paaiškinimą: "mano kalė su dokumentais, tik aš neturėjau laiko važinėtis po parodas, dėl to ir šuniukai be dokumentų" arba dar ir pažadus, jog "dokumentus bet kada galima gauti iš klubo". Šuniukai iš tokių "fermų" parduodami vos sulaukę 5-6 savaičių (4 sav. amžiaus jie tik pradeda vaikščioti), vos pradėję nujunkti nuo kalės, negavę iš motinos šuniško auklėjimo, nežinantys šunų tarpusavio elgesio taisyklių. Daugintojui tai nerūpi, nes ilgiau auginant šuniuką namie, didės išlaidos jo maitinimui ir priežiūrai. Kalėmis, kurios nebetinkamos kergimui, paprasčiausiai atsikratoma  - jos pelno nebeduos. 
  • Daugintojai-supirkinėtojai-perpardavinėtojai. Turi gal vieną ar kelis šunis su kilmės dokumentais, keletą ar kelioliką šunų be dokumentų, be to dar patys superka iš kitų daugintojų (vietinių ar iš kaimyninių šalių, Baltarusijos, pvz.) ir daro visokias įdomybes su šuniukų dokumentais, vėliau siunčia visą savo produkciją urmu, kuo toliau (į JAV, Daniją, Vokietiją ir t.t.) tokiems pat tenykščiams perpardavinėtojams. Prieš perkant šuniuką, visada siūlyčiau pasidomėti, ar pardavėjas siūlo ir šuniukus be dokumentų. Jei taip, visada yra tikimybė, jog gausite ne tą šunelį, kurio dokumentus jums įteiks. Patys kilmės dokumentai, registruojant vadą tekainuoja keliasdešimt litų. Ir keistas didžiulis kainų skirtumas tarp šuniuko su kilmės dokumentais ir be, realia dokumentų kaina nepaaiškinamas. 
  • Veisėjai-daugintojai. Turi šunis su dokumentais, bet kergia nematydami reikalo per daug stengtis ir nelabai galvodami apie galutinį rezultatą. Ko gero, dažnai jų darbo vaisiai irgi papuola į perpardavinėtojų rankas.
  • Veisėjai, kurie galvoja apie perspektyvą ir kuriems ne tas pats, koks bus jų darbo rezultatas. Tikro veisėjo tikslas visada yra visapusiškai sveikas ir kuo artimesnis standartui veislinis šuo, neperduosiantis savo palikuonims genetiškai paveldimų ligų. Gal tai perfekcionizmas. Bet aš tuo žaviuosi. Būtent tie žmonės turi savo svajonę ir siekia jos įgyvendinimo. Ir tai labai toli nuo pinigų darymo. Tokiam žmogui nebus gėda pasakyt: „štai čia mano veistas šuo“. Deja, pasiekti tai nėra taip paprasta. Labai gaila, bet tikrai neužtenka kilmingą kalytę uždaryti kambary su kilmingu patinu. O daugeliui, man rodos, susidaręs būtent toks klaidingas įspūdis apie veisimą. Iš tiesų tai yra daug laiko ir visų kitų resursų suryjantis, kruopštus, reikalaujantis nemažai žinių ir kankinančiai saldus darbas, teikiantis ir daug džiaugsmo ir kažkiek liūdnų akimirkų.

 

 
 
      
 
 
 
Comments