Standartas

Kiekvienos veislės standartas nusako idealų šunį. Ir šuo, atitinkantis savo veislės standartą privalo gebėti atlikti tai, kam veislė numatyta (kasti urvus, plaukti lediniame vandenyje, gelbėti skęstančius ar tiesiog būti draugu). Net jei jūsų nedomina dalyvavimas parodose, negalite ignoruoti veislės standarto, nes viskas, kas jame įrašyta, turi savo priežastį. Jei nurodytas maksimalus ūgis, galbūt veislės kūrėjai pastebėjo, kad didesnio ūgio šuo pernelyg nerangus, kad atliktų jam skirtą užduotį, ar jei standartas reikalauja žirkliško sukandimo, galbūt buvo pastebėta, jog esant kitokiam sukandimui, greičiau nudyla šuns dantys ar kalė nebesugeba nukasti virkštelės. Tai, jog jūsų šuo nebus naudojamas rogių tempimui ar ganymui, nereiškia, kad jis neprivalo gebėti tai atlikti.

Kaip matau buldogą aš

Kiekvienas buldogas, aišku, išskirtinis ir turi individualų charakterį ir temperamentą, bet turbūt visi mano sutikti ir "pašnekinti" buldogai turėjo bendrą bruožą - begalinį džiaugsmą būti žmogaus draugijoje ir švelnumo kupiną žvilgsnį iš po daugiau ar mažiau raukšlėtų antakių :)

Niekada nejaučiau baimės net ir svetimam buldogui, nežiūrint kai kurių grėsmingos išvaizdos. Nesu įkyri šunų mylėtoja, bėganti bučiuoti kiekvieną sutiktą šunį ir galvoju, jog reikia gerbti ne tik žmogaus privačią erdvę, bet ir gyvūno. Kartais akivaizdu, jog šuo nelinkęs bendrauti ir visai nenori svetimo žmogaus dėmesio ir prisilietimų. Tai natūralu, ir gal ypač aktualu šunų parodose, kur šuo ir taip patiria stresą.

Bet ramiai ir draugiškai pašnekink buldogą  ir įvyksta mažas stebuklas - jo akys nušvinta, "veidą", rodos, nušviečia šypsena ir prasideda nuostabus šokis :) Man labai patiko mano draugės ir vieno iš mano "vaikučių" Pinkio "mamytės" Aušros šio džiaugsmo šokio aprašymas. Gal kiekvienas šuns šeimininkas galvoja panašiai apie savo šuns džiaugsmą, pamačius namiškį. Bet dėl to išorinio buldogo santūrumo, solidžios laikysenos ir ramaus, gal kartais kiek arogantiško žvilgsnio į aplinkinį pasaulį virsmo į gyvenimo džiaugsmu ir meile spinduliuojantį Lotynų Amerikos šokį, bendravimas su buldogu šimtus kartų pranoksta džiaugsmą, sutikus ir šiaip jau kiekviename žingsnyje entuziazmą rodantį šunį. 
 

Priežiūra

Buldogo šeimininko pareigos

Buldogai nereikalauja didelės priežiūros, jų nereikia kas mėnesį vežioti į kirpyklą ar kasdien po kelis kartus šukuoti. Tačiau, kad buldogas būtų sveikas ir gerai atrodytų, reikia kasdien skirti šiek tiek dėmesio grožio ir sveikatinimo procedūroms.
 
Ką reiktų atlikti kasdien:
 • Veido raukšlių valymas su drėgna servetėle, po to sausai iššluostant (pvz.: su vatos gabalėlių). Reikėtų nepamiršti raukšlės virš nosies - ją pakėlus taip pat švariai išvalyti.
 • Kai kuriems buldogams tenka pavalyti ir pauodegius. Dėl savo kūno sandaros, buldogai nepasiekia "išsiprausti" visų savo kūno dalių, taigi kažkiek reikalinga šeimininko pagalba. 
Retkarčiais:
 • Jei matote, kad jūsų buldogo nosis išsausėjo, patepkite bekvapiu vazelinu. 
 • Pasirūpinkite savo buldogo ausų švara.
 • Kartą per savaitę reikėtų pašukuoti buldogo kailį.
 • Nepamiršti nukarpyti buldogo nagus. Per ilgi nagai kels skausmą vaikštant, gali labai skausmingai nulūžti.

Buldogas, visų pirma, yra šuo ir jam būtina kasdien mankštintis. Keli intensyvūs pasivaikščiojimai per dieną gryname ore būtini bet kokiam šuniui, taigi ir buldogui.

Elgsena

Ko gero čia reikėtų labiau kalbėti apie žmonių elgesį, ne buldogų :) Labiausiai reiktų akcentuoti, jog nežiūrint savitos išvaizdos ir žmonėms keliamų emocijų, buldogas, visų pirma, yra ir bus šuo, nepriklausomai nuo laiko praleisto ant šeimininko kelių ar lovos, mitybos įpročių, nuo savo asmeninio garderobo dydžio ar to, kiek daug vietos jis užima mūsų širdyse. Antra, nereikia pamiršti, kad subrendęs buldogas yra stiprus, nepaprastai ištvermingas gyvūnas, turintis nemaža jėga pasižyminčius, nasrus. Būtent dėl to, prieš atsirandant namie mažam, šiltam kukuliukui aksominiu kailiuku, reikėtų pasidomėti apie žmogaus (primato) ir buldogo (vilko giminaičio) elgsenos skirtumus. Apie elementarias bendravimo su šunimi taisykles.   
 
Man asmeniškai labai patiko šunų elgsenos specialisto Cesar Millan filosofija ( šiek tiek info lietuviškai Pifo puslapyje ir patirties Pinkio bei agieshos bloguose).

Paruošimas parodoms

 

Sveikata

 

Akių tyrimai


Šiuo metu (nuo 2008 m. liepos mėn.)  veisiamiems buldogams privaloma atlikti akių tyrimus.

Tyrimas atliekamas dėl šių ligų:
 • Persistent Pupillary membranes (PPM) - Persistentinė vyzdžio membrana
 • Persistent hypeplastic tunica vasculosa lentis / Primary vitreous (PHTVL/PHPV) - Persistentinė hiperplastinė lęšiuko kraujagyslinė plėvelė, Persistentinis hiperplastinis pirminis stiklakūnis
 • Cataract (hereditary) - Paveldima katarakta (LKD rekomendacijos: Negalima veisti.)
 • Retinal Dysplasia (RD) - Tinklainės displazija
 • Optic nerve hypoplasia
 • Entropion - Entropija (veisti negalima)
 • Ectropion with macroblepharon - Ektropija su įgimtais per dideliais vokais (veisti negalima)
 • Distichiasis Ectopic Cilia - Distichiazė
 • Corneal dystrophy
 • Cataract (acquired) - Įgyta katarakta
 • Lens luxation
 • Retinal degeniration (PRA) - Progresuojanti tinklainės atrofija (LKD rekomendacijos: Negalima veisti. Negalima veisti tėvų, rekomenduojama neveisti brolių ir seserų)
   

Kelio sąnarių tyrimas

2008.07.01 - 2009.04 buvo privalomas Kelio sąnarių tyrimas.

Įvertinimo rezultatų paaiškinimas

 • 0 - kelio sąnarys normalus.
 • I - Kelio girnelės raiščiai yra beveik normalioje padėtyje. Girnelė juda lengviau nei įprastai, ji gali išnirti, jei kelio sąnarys yra ištiestas. Girnelė pati savaime gali išnirti, bet visada atsistato į įprastą padėtį. Tiesiojo girnelės raiščio padėtis gali lengvai pakisti sukant blauzdikaulį.
 • II - Kelio girnelė yra normalioje padėtyje, kai koja yra ištiesta. Girnelė išnyra esant sulenktam kelio sąnariui arba kai blauzdikaulis yra sukamas. Išnirusi girnelė negrįžta į savo vietą, kol nėra atstatoma. Proksimalinė blauzdikaulio dalis sukasi iki 30 laipsnių kampu.
 • III - Girnelė pastoviai išnirusi. Laikinai ji gali būti atstatyta į normalią padėtį. proksimalinė blauzdikaulio dalis į vidinę pusę sukasi 30-60 laipsnių kampu.
 • IV - Girnelė pastoviai išnirusi, jos negalima atstatyti į vietą. Proksimalinė blauzdi9kaulio dalis sukasi 90 laipsnių kampu.

Buldogai ir pramogos

 
2009-2010 © "Albiono stebuklas" by Edita 
Comments