http://www.alacami.com/  

 

  SİTEMİZ OSMAN ÖZŞAHİN TARAFINDAN KURULUP SONER ERSOY TARAFINDAN YENİDEN TASARLANIP ALACAMİ KOYU TARAFINDAN YÖNETİLİYOR. 

Köyün tarihi ile ilgili araştırmalar pamukkale Üniversitesi,Türkoloji Bölümü'nde yapılmaktadır.

Ziyaretçi Defterini Oku   

RESİMLER KÖYDEN MANZARALARKÜLTÜRCOĞRAFİ 


 

 Şu an elde olan bilgilere göre köyün adı Mostar'ın kuzeydoğusunda yer alan Nevesinje adlı beldedeki bir camiden (Alaca Camija) gelmektedir.Köy halkı aileler,akrabalar , boylar halinde birbirine yakın zamanlarda 1830'lu yıllardan 1900'lü yılların başına kadar geçen uzun süreçte kendilerine tahsis edilen bu bölgeye göç etmişler ve o zamandan beri de burayı kendilerine yurt edinmişlerdir.Genel olarak Saraybosna(Sarajbosna) ve Mostar şehirlerinden gelen göçmenler kendilerine Osmanlı Hükumeti tarafından bağışlanan geniş arazide köylerini daha önceden de burada var olan eski bir Türk Köyü ile birlikte kurmuşlar ve daha çok araziye dayalı tarım ile hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamışlardır.

  ALACAMİ, Afyon Sandıklı ilçesine bağlı bir Boşnak köyüdür.

1893 harbinde Adana çukurova’ya gelirler. Burasını nedense beğenmezler. Belki yaşadıkları BİJELO POLE’yi (AKOVA) anımsatmadığı için olabilir. Bu kez yeni bir göç başlar, oradan çutahya(KüTAHYA) Parmakören'e yerleşirler. Kısa bir zaman sonra İstanbul işgal edilir. Güvenlik açısından Afyon Alacami'ye, 19OO yılında daimi olarak yerleşirler. Dağı taşı aşıpta gelmişler. Kıvrım kıvrım yollardan nice sıkıntılı günler ve geceler yaşamışlar. Ama umutlarını hiç yitirmemişler. Yeni bir hayata sıfırdan başlamışlar.

Eski Boşnakların çektiği çileli günler sayesinde biz yeni Boşnaklar bu yerlere geldik. Bir bakıma bu ülkede kalıcı ve güvenilir olmamızı eski Boşnaklara borçluyuz… Alacami’nin tamamı Boşnaktır. Bugün bile herkes Boşnakça konuşur. Köy halkı tarım ve hayvancılıkla uğraşır. köyde herkes okumuş. Lise mezunu olmayan yok gibi... Köyde 60-70 hane, 500 nüfus vardır. Yazın bu nüfus ikiye katlanır. Tarım ve hayvancılık haricinde çalışacak bir işleri olmadığı için, herkes okuyup memur olmuş, Türkiye’nin değişik yerlerinde memurluk hayatı sürdürmektedirler. İlginç olan birkaç kişi hariç, çoğu Boşnaklarla evlenmiştir. Afyon ve civarında başka Boşnak yerleşim yeri yoktur.

Sandıklı yakınlarında Pomakların yaşadığı Reşadiye Köyü vardır. Bu köy halkıyla bir türlü kültürel yakınlık bulamamışlar. Onlar bizden farklı diyorlar. Alacami’li gençlerin geçmişiyle ilgili bildikleri tek şey, Bijelo Pole’den Sırp çetnik zulmü yüzünden kaçmış oldukları… Bir dönem Almanya’ya işçi göçü vardı. İmkanları olduğu halde yaşlılar ‘’Biz gavurlardan kaçtık sizi gavur ellerine salmayız’’ demişler. Sandıklı ilçesine sadece 24 km uzaklıkta Alacami köyü

 

Yıllara göre köy nüfus verileri   2000 215 - 1997 231 

Köyün geçim kaynakları

  1. TARIM.
  2. HAYVANCILIK.
  3. İNŞAAT.

Altyapı bilgileri

Köyde bir ilköğretim okulu ve bir cami vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon altyapı sistemi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır.Bir de sağlık ocağı bulunan köyde görevli bir sağlık personeli şu an yoktur.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt  olup köyde elektrik ağı ve sabit telefon sistemi vardır. Köy içi alanı 2006 yılında parke taşı ile döşenmiş ve daha modern bir görünüme kavuşmuştur.

SİTEDE KİMLER GÖREV ALDI:

  1. SİTEYİ AÇAN                                :      SYN OSMAN ÖZŞAHİN
  2. ESKİ YÖNETEN VE TASARLIYAN   :     
  3. ESKİ YÖNETEN                             :     
  4. ŞU ANDA YÖNETEN                     :        ALACAMİ KÖYÜ

SİTEMİZİ AÇIP TÜM ALACAMİ KÖYÜ HALKINI BİR ARAYA GETİREN SYN OSMAN ÖZŞAHİN'E TEŞEKKÜRLER.

SİTEMİZİ EKSİDEN YÖNETEN SONER ERSOY'UN SİTEMİZE YAPTIKLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ.

SİTEMİZİ ESKİ YÖNETEN MUSTAFA TEMİN'E YAPTIĞI İŞLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ.

SİTEMİZİ ŞUANDA YÖNETEN ALACAMİ KOYU SİTEMİZDE BAŞARILAR DİLERİZ.

SİTEDE BULUNAN HATA, İSTEK, YENİLİKLER İÇİN BİLGİ VERMEK İSTİYENLER alacamii@hotmail.com  ADRESLERİNE BİLDİRMELERİNİ RİCA EDERİZ.

     

                                http://www.alacami.com/ 

      RESİM VE İSTEKLER İÇİN                alacamii@hotmail.com

  BİLGİ İÇİN: alacami@koyu.com& alacamii@hotmail.com