ŠKOLNÍ  ROK   2018/2019 


L E D E N   2019Ze svahu 3

Dnes (17. 1.) přišla ve večerních hodinách ještě jedna zpráva o našich lyžařích. Pan učitel Madecký napsal, že "dnes už řádili i "nelyžaři" na kotvě a na velkém svahu. Na pomě už vyjedou úplně všichni...".

Dále zmínil, že jsou sice všichni unaveni, ale závěrečnou diskotéku si nenechal ujít nikdo. No a zítra ještě 2 hodinky na svahu, sbalit, poslední oběd a všichni nabírají směr Kopřivnice.

 
Ze svahu 2

Dnes (17. 1.) přišel rychlý pozdrav před ranním odchodem na svah. Všichni jsou v pořádku, obloha modrá, teplota nad nulou, sníh těžkne. Fotky jsou ze středy (16. 1.), zachyceno v 11:03 h. a 11:07 h. = ještě horké :o)

  Ze svahu 1

Další informace přišly ještě v noci (15. 1.). Podle sdělení instruktorů máme extrémně šikovné děti. Už 1. den jezdili i začátečníci na vleku, což se ještě v historii nestalo. Sněhová nadílka je velmi bohatá, v některých místech pod sněhem zmizely ploty, svahy jsou však upraveny a poskytují našim lyžařům luxusní podmínky. Děti jsou v pořádku, sice trochu unavené, ale spokojené. 

  


Ze svahu

V 11.51 h. (15. 1.) cinkla zpráva, ráda předávám:

"Stále sněží a sněží, místní nešťastní, my šťastní...Všichni jsou v pořádku, jen pár modřin z nechtěného brzdění :o)))) Vše v pohodě, jídlo vynikající..."

  Lyžaři se činí

První zprávy o tom, že jsou na místě, přišly už včera. Dnes (14. 1.) poslala paní učitelka krátké video s komentářem, který přetlumočím asi takto:

"...právě máme polední klid po dobrém obědě, prvním dnešní lyžování děti úspěšně zvládly, všichni jsou v pořádku, venku sněží a sněží..."Akce pro děti ve školní družině

    LEDEN - MĚSÍC MRAZIVÝ
  7. 1.   Bijásek - BELLA  A  SEBASTIAN 3
 17. 1.  Zimní výšlap
 21. 1.  Bijásek - NEUVĚŘITELNÝ PŘÍBĚH O OBROVSKÉ HRUŠCE
 31. 1.  Zimní radovánkyP R O S I N E C   2018

Dozvuky

V době, kdy jsem vás informovala o Vánočním jarmarku, jsem ještě tak úplně přesně nevěděla, jak to dopadlo s akcí zaměřenou na opuštěné pejsky. Teď už to vím a mohu proto napsat následující:

Celkově jste přispěli částkou 4 600,-Kč. Paní učitelka Mertová nakoupila konzervy za 2 100,-Kč, 2 000,-Kč bylo po domluvě předáno na potřebné výdaje pro opuštěné psy, a to vše putovalo včera (20. 12.) do útulku ve Vlčovicích. Zbývajících 500,-Kč bylo zasláno na účet soukromého útulku v Albrechtičkách, ve kterém se starají o nemocné a staré pejsky.

Ve Vlčovicích včera nebyla paní učitelka Mertová sama, tradičně ji doprovázela trojce milovnic psů - Karolína Činčalová, Natalie Dorňáková  a Adéla Špačková. Dárky nejen předaly, ale dopřály psím kamarádům i trochu pohybu.

Děkuji všem, kteří přispěli, i těm, kteří nakonec celou akci dotáhli do konce.


Šestý ročník Memoriálu Otakara Michálka je minulostí. Ředitel závodu Ing. Jiří Madecký o akci napsal:

"Na vědomost se dává, že ve středu 19. 12. 2018 proběhla ve sportovní hale VOŠ, SOŠ, SOU Kopřivnice již po osmadvacáté soutěž ve skoku vysokém pořádaná ZŠ dr. Milady Horákové Kopřivnice jako klání pro žáky základních škol a studenty středních škol, nazvaná Kopřivnická laťka – Memoriál Otakara Michálka. Letos přijeli změřit své síly zástupci 14 škol v hojném počtu 142 chlapců a děvčat.  Příjemná divácká kulisa a prostředí sportovní haly umožnily závodníkům předvádět vskutku kvalitní výkony. V celkovém součtu konečných výkonů dosáhli účastníci závodu až do výše 177 metrů a 25 centimetrů. Medaile si nakonec odvezli zástupci 11 škol, nejvíc (5) jich vybojovali žáci ze ZŠ Emila Zátopka a z pořádající ZŠ dr. Milady Horákové. Organizátoři děkují za podporu a přízeň a již nyní se těší na 29. ročník."

Přehled vítězů podle kategorií:

Přípravka dívky:

Michaela Polášková (ZŠ Emila Zátopka) – 105 cm

Přípravka hoši:

Jakub Cahlík (ZŠ Lichnov) – 115 cm

Nejmladší žákyně:

Vendula Jeřábková (ZŠ Komenského Odry) – 125 cm

Nejmladší žáci:

Libor Raška (ZŠ Emila Zátopka) – 130 cm

Mladší žákyně:

Adéla Tkáčová (ZŠ Emila Zátopka) – 150 cm

Mladší žáci:

Daniel Hanzelka (ZŠ Alšova) – 155 cm

Starší žákyně:

Alžběta Rečková (ZŠ Emila Zátopka) – 155 cm

Starší žáci:

Tomáš Gazda (ZŠ a MŠ 17. listopadu) – 170 cm

Dorostenky:

Vendula Janošová (VOŠ, SOŠ, SOU Kopřivnice) – 120 cm

Dorostenci:

Jakub Ševčík (VOŠ, SOŠ, SOU Kopřivnice) – 145 cm

  Vánoční besídka

V úterý odpoledne se ve školní družině konala malá zkouška na Vánoce. Vánoční besídka se vším všudy. Nechyběl stromeček, který si děti nazdobily, pod stromečkem dárky a před jejich rozbalováním zpěv koled, vystoupení některých dětí, které zazpívaly, zahrály na flétnu a pomohly tak navodit tu správnou atmosféru...A pak už přišla ta chvilka radosti. Děti z každého oddělení našly pod stromečkem nové hry a stavebnice, které jim zpříjemní pobyt v družině i po Vánocích...

  


Vánoční čekání

Kopřivnické sbory se tradičně v předvánočním období spojily a zaplnily (14. 12.) velký sál KDK. Paní učitelka Galová o tom napsala:

"Čekání na Vánoce je možno si každý rok zpříjemnit návštěvou koncertu dětí kopřivnických škol v KDK. Letos připadl na úterý 18.12. Všichni účinkující se na něj pečlivě připravovali a myslím si, že se všem také povedl. Patřili mezi ně i naši zpěváčci  1. – 5. tříd, kteří letos navíc překvapili i jednoduchým hudebním nástrojem – kazoo. Děti příprava bavila a moc se na koncert těšily. Hlediště se naplnilo do posledního místečka  a diváci odměňovali zpěváky velkým potleskem. Všem dětem děkujeme za jejich výkony na všech  úterních koncertech a Vánoce můžou pomalu začít!" J 

 Vánočně i nevánočně

...a všechno se dělo ve 2. A :o)

13. 12. má svátek Lucie.  Podle pranostiky Lucie noci upije a dne nepřidá. Slunce tedy sice zapadne o chviličku později, protože ale ještě nenastal slunovrat, noci jsou pořád dlouhé.

V tento den v minulosti Lucky, jak se jim říkalo, kontrolovaly pořádek, neposlušné děti, dodržování půstu a zvyku, že se 13. prosince nesmí drát peří ani příst. Kdo zákaz porušil, toho přišly Lucie klepnout přes prsty vařečkou a pocuchat mu přádlo. Nic takového se ve 2. A nedělo, ale přesto se i tady přišly Lucky ještě před jarmarkem podívat, jestli někdo náhodou opravdu nezlobí...

O 4 dny později si předvánoční radovánky děti užily v rámci plaveckého výcviku - bazén plný her, vodních atrakcí a na závěr - jako kalorné - cukrová vata. Dětem se to moc líbilo :o)

    


19. prosince pořádáme

Vánoční jarmark

Tradice se mají dodržovat. Toho se snažíme držet, a tak ani letos nemohl v předvánočním období chybět v naší škole stromeček a Vánoční jarmark (13. 12). Jarmark je tradičně doménou dětí z 1. stupně a dětí ze školní družiny. Příprava byla pečlivá a dlouhá, ale jak jste se mohli přesvědčit, přinesla opět své ovoce. Už před druhou hodinou se stoly začaly plnit hezkými výrobky, které čekaly na "kupující". Nervozita rostla zvláště u našich prvňáčků, kteří tuto atmosféru zažívali poprvé.  A rodiče, prarodiče i známi je nenechali dlouho čekat, opravdu za chvíli přišli, procházeli kolem jednotlivých stánků a nevěřili vlastním očím. Děti nejen vyráběly, ale také své výrobky nabízely a prodávaly. A protože se jim zase moc povedly, nebylo se co divit, že se stoly začaly rychle vyprazdňovat a k radosti dětí se plnily kasičky. Peníze, které si takto vydělaly, se jim budou ve školách v přírodě či na výletech určitě hodit. 

Nezapomněli jsme ani na pejsky, pro které byla opět uspořádána sbírka, která bude doplněna penězi z prodaného punče a financemi, které přidají zaměstnanci školy. Na prodeji punče se podílely žákyně deváté třídy a těm se tak dařilo, že byl punč brzy vyprodán. Příští rok ho budou muset paní kuchařky asi navařit více.

Musím ještě zmínit jednu doprovodnou akci - a to vystoupení žáků 7. A a sboru žáků z 2. stupně. Ti pod vedením paní učitelky Moravčíkové zazpívali několik vánočních písní. Celé vystoupení jen podtrhlo příjemnou atmosféru středečního odpoledne.

Ale i letošní jarmark musel skončit. Když jsem odcházela, potkala jsem jen pana školníka, který schovával stoly a upravil nakonec respirium tak, že druhý den nebylo po jarmarku ani památky.

Chtěla bych touto cestou poděkovat všem, kteří se na letošním jarmarku podíleli. Paní učitelky zaslouží pochvalu za nápaditost a trpělivost, paní kuchařkám děkuji za přípravu punče, panu školníkovi pak za přípravu i úklid prodejních míst. Pochvalu zaslouží samozřejmě i děti, které se podílely na krásných výrobcích, naši zpěváci, kteří pod taktovkou paní učitelky potěšili, a nesmím zapomenout na děvčata z 9. A, která se hezky otáčela ve školním bufetu. Tak zase za rok.

   Návštěva Příbora

Příbor navštívili v předvánočním období žáci 5. B a paní učitelka Šmiřáková o tom napsala:

"V úterý 11. 12. se žáci 5. B třídy vydali na cestu do Příbora, aby ve zdejším Muzeu Novojičínska absolvovali interaktivní program „Vánoce za starých časů“. Celý pořad se věnoval vánoční a zimní době. Děti si poslechly vyprávění o tradicích a životě nejen dospělých, ale zejména dětí během zimního období v minulosti.

Vyprávění bylo doplněno praktickými ukázkami tradičních činností, které jsou spjaté s tímto časem. Mnozí ocenili možnost některé činnosti si sami vyzkoušet.

Cesta zpátky proběhla bez problémů a všechny děti si tento malý předvánoční výlet užily."Perličky z Rožnova

Do Rožnova pod Radhoštěm se vydali naši druháci a čtvrťáci. Jejich pocity shrnula paní učitelka Grygaříková takto:

"Vánoce na dědině byly opravdu romantické, protože nám začal padat sníh. Program jako vždy super, myslím, že se dětem v chaloupkách našich pradědečků líbilo. Přijeli jsme sice mokří a trochu od bláta, zato s novými poznatky o vánočních zvycích a životě na Valašsku."Na návštěvě

Naše děti ze školní družiny byly pozvány na městský úřad. Nebyla to ledajaká návštěva. Tentokrát se nepovídalo, ale pracovalo. Děti měly za úkol nazdobit vánoční stromeček. Moc se snažily a stromeček nazdobily opravdu pěkně. Podívat se přišel i pan místostarosta a zdálo se, že je s jejich prací spokojen :o)

 


13. prosince pořádáme


Mikulášská besídka

Ve čtvrtek (6. 12.) bylo od rána jasné, že svátek má Mikuláš. Naši deváťáci to vzali do svých rukou a poctivě obešli všechny třídy, ve kterých bylo jasné, že čertíci musí trošku pozlobit.

Ve školní družině se děti představily společnou říkankou:

"Malí čerti, ti se mají, celý den si s uhlím hrají. Večer pak jdou spát, nemusí se umývat."

Jenže na návštěvu přišli velcí čerti. A ti si udělali pořádek.  Andělé a Mikuláš to sice jistili, ale děti zpívaly, recitovaly, tancovaly, prostě ukázaly, co umí... a jak to skončilo? Kamarádstvím. Čerti, Andělé i Mikuláš s dětmi společně řádili, tancovali i zpívali. Co více si přát...Podívejte se do fotogalerie.

Tady už jen foto čertíků z výstavy (MÚ), které se naše děti ze školní družiny také zúčastnily.

 Mikulášská akce pro hnutí "STONOŽKA"

Naši žáci tvoří každoročně přáníčka, která se zasílají paní Jensen, patronce hnutí, která zprostředkuje jejich prodej. Finance jsou pak využity pro humanitární činnost a věnovány tam, kde  je třeba. Letos bylo paní učitelkou Tománkovou zasláno takových přání, která namalovali naši žáci, 132.

A nebyla to jediná aktivita. V době třídních schůzek jste i vy, rodiče, přispěli na toto konto částkou 2 400,-Kč. Děkujeme.

                                                      


Zvítězily i v kraji

Naše mladší plavkyně dnes (5. 12.) vyrazily do Karviné, kde se konalo krajské kolo v plavání družstev. Škoda, že se v této kategorii nepostupuje do dalšího kola, protože naše družstvo ve složení D. Csapaiová, Š. Jadrníčková, S. Lakomá, A. Polívková, J, Richterová a M. Štefková vyhrálo. Blahopřejeme.

 
  Informace pro rodiče
Vážení rodiče,
ve středu 5. prosince proběhnou v naší škole informativní třídní schůzky. V 1. - 4. třídách dle pokynů třídních učitelek, v 5. - 9. ročnících v době od 15:00 - 18:00 h. Zvolení zástupci tříd se sejdou v pracovně přírodopisu v 15:00 h., kde budou ředitelkou školy informováni o aktuálním dění ve škole.


POZVÁNKY

Přijměte pozvání na dvě prosincové akce:
19. prosince

 13. prosince

 


Akce pro děti ve školní družině

PROSINEC - MĚSÍC NADĚJE
  3. 12.  Bijásek - ČERTOVINY
  6. 12.  Mikulášské odpoledne
 13. 12. Vánoční jarmark
 20. 12. Vánoční besídka


L I S T O P A D   2018

Vánoční dílny

Poslední listopadový čtvrtek proběhly ve školní družině a ve školní jídelně oblíbené Vánoční dílny. Setkání dětí a rodičů, kteří se na chvíli zastaví a spolu s dětmi tvoří, je vždy vítanou částí předvánočního období. Bylo to hezké, milé a veselé zastavení...

  Týden ve znamení fotbalu

Ve sportovním kalendáři se sešla dvě poměřování sil v práci s kulatým nesmyslem. Mladší žáci absolvovali 27. 11. ve sportovní hale ZŠ Emila Zátopka okresní kolo halové kopané, ve kterém nestačili na své vrstevníky z kopřivnických škol a Frenštátu. V konfrontaci 5 družstev obsadili nelichotivou 4. příčku. Budiž jim ke cti, že bojovali ve všech utkáních, ale v sestavě jich bylo tak málo, že na soupeře nestačili fyzickými silami.

Starší žáci odjeli o den později do Třince, kam byli nasazeni do druhého kola školské futsalové ligy. V krásné sportovní hale se svých početně silnějších soupeřů nezalekli, ale stejně jako mladí dojeli na nedostatečný fyzický fond a do dalších bojů již nezasáhnou. Zajímavé je, že po obou akcích jediný, kdo byl smutný, byl jejich doprovod…

                                               Ing. Jiří Madecký

  


Olympiáda z českého jazyka

V pondělí 26. 11. zasedlo odpoledne do lavic 11 dívek (chlapci nějak chyběli). Tentokrát se porovnávaly vědomosti z českého jazyka. S mateřským jazykem si nejvíce rozumí Adéla Lišková a Elen Horatiová (obě z 9. A). Třetí příčku obsadila Karla Bučková (9. B), která se bude do okresního kola připravovat jako náhradnice.
Není náboj jako Náboj

Matematicko-fyzikální mezinárodní klání - tedy Náboj - se konalo v pátek 23. listopadu. 286 družstev (každé má 4 členy) z České republiky, 486 družstev ze Slovenska a 197 z Polska. Dohromady 969 družstev a mezi nimi naše 2. Družstvo A (Adéla Nguyenová, Natálie Václavíková, Michal Matula a Patrik Slabý) obsadilo v ČR celkově 37. místo, v absolutním pořadí 491. místo. Družstvo B (Elen Horatiová, Kristýna Vidláková, Vojtěch Janoš a Lukáš Podolský) si v ČR vybojovalo 28. místo, v absolutním pořadí pak 403. místo. Děkujeme za vzornou reprezentaci školy.Dějepisná olympiáda

V pondělí 19. 11. se sešlo 18 žáků z 8. a 9. ročníku. Plnou hlavu měli historie a před sebou cíl - stát se úspěšnými řešiteli, k čemuž každý potřeboval získat ze 70 bodů více než 60%. V sázce byl také postup do okresního kola dějepisné olympiády. 

Úspěšnými řešiteli se nakonec staly 4 žákyně:

Adéla Nguyenová (8. B) - 51 bodů, Adéla Lišková (9. A) - 50 bodů, Jana Vymazalová (8. B) - 43 body a Mila Stanojković (8. A) se 42 body.

V lednovém okresním kole nás budou reprezentovat dvě nejlepší - Adéla Nguyenová a Adéla Lišková. Budeme držet palce.
...tak to je jen část plodů, které děti nanosily do školy. Kaštany a žaludy byly u vchodu všude. Nakonec je deváťáci pod dohledem paní učitelky Galové sesypali do pytlů a převezli před školu, kde je naložili myslivci do aut a odvezli (19. 11.). Pochvalu zaslouží všichni, kdo přispěli třeba jen trochou, protože i to se cení. Děti 1. stupně a 6. B nasbíraly dohromady rekordních 1 449 kg.
A kdo nasbíral nejvíce?
1.    žáci 4. B    275 kg
2.   žáci 2. B    262 kg
3.   žáci 3. A    197 kg

Já bych ještě zvlášť pochválila naše prvňáčky, protože se opravdu snažili. V 1. A nasbírali 153 kg, v 1. B 110 kg. A to není rozhodně málo. Děkuji také třídním učitelům a zejména paní učitelce Galové, která se tradičně ujala organizace. Tak zase za rok...
A abych nezapomněla - myslivci vám všem moc děkují :o)
  
Přípravy vrcholí

Ve školní družině i ve třídách hlavně 1. stupně vrcholí přípravy na Vánoční jarmark. Každý chce přijít s něčím novým, překvapit. Do "kuchyně" příprav nás nechaly nahlédnout děti ze školní družiny. Jak vznikaly jejich andělé, stromečky, věnce ze šišek či betlémy se můžete podívat ve fotogalerii. Jak se jim výrobky nakonec povedly, tak to uvidíte na Vánočním jarmarku, který se bude konat ve čtvrtek 13. 12. 2018.

  Plavání družstev

Ve čtvrtek (15. 11.) odjelo 12 děvčat do Frenštátu pod Radhoštěm bojovat o postup do krajského kola. Paní učitelka Hořáková měla jasno - mladší děvčata vyhrají, starší do třetího místa. A jak řekla, tak se stalo :o). Mladší děvčata nedala ve 3. dráze nikomu šanci a postoupila (V. Bůžková, D. Csapaiová, Š. Jadrníčková, S. Lakomá, J. Pilátová, J. Richterová) do krajského kola, které se bude konat 5. 12. v Karviné. Starší děvčata doplavala třetí (A. Merendová, A. Rýcová, M. Štefková, K. Tománková, K. Vidláková, E. Zátopková).

Blahopřejeme a 5. 12. budeme držet palce.

  U Hezounů

Ve čtvrtek (8. 11.) využily děti z 2. A nádherného počasí a vydaly se pěšky na exkurzi do pekárny U Hezounů. Kdo by nechtěl vědět, jak se vyrábí štramberská pochoutka... Nejprve všichni poslouchali a sledovali mistry oboru a pak si sami vyzkoušeli výrobu Štramberských uší. A jak napsala paní učitelka, co si upekli, to si také snědli. Moc se všem v pekárně líbilo a děti děkují panu majiteli, že jim exkurzi umožnil.

  Kopretina 2018

V úterý (6. 11.) proběhla v DDM přehlídka lidové písničky Kopretina. Do boje o vítězství se zapojily i naše dvě zpěvačky - Bára Kahánková (2. B) a Beáta Štalmachová (4. A). Jak napsala paní učitelka Galová - zazpívaly obě krásně, ale na špičku mezi 33 dětmi nedosáhly. Za své výkony si ale určitě zaslouží pochvalu.

   Osvětim

V úterý 6. 11. 2018 se 10 žáků 9. ročníku zúčastnilo exkurze do Osvětimi. Tuto akci pro žáky kopřivnických škol uspořádal Oblastní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu v Novém Jičíně.

Odjezd z Kopřivnice byl naplánován na 8.30 hod. Ráno bylo slunečné, a jak se později ukázalo, i po zbytek dne výletníky provázelo nádherné počasí.

Cesta proběhla bez problémů a kolem 10.30 hod dorazili účastníci exkurze na místo. Jako první si žáci prohlédli koncentrační tábor Osvětim II. Birkenau (Březinka). Tento koncentrační vyhlazovací tábor byl největším z celé sítě německých koncentračních táborů, především zde se realizovalo „Konečné řešení židovské otázky“ (masové vyvražďování Židů z celé Evropy) a zde byli zároveň systematicky vyhlazováni také antinacisté a „podlidé“ (Romové, Slované, homosexuálové, mentálně postižení…).

Poté, co si žáci prohlédli rozlehlý areál s „baráky“ a železniční vlečkou, zamířil autobus do hlavního tábora. Ten byl vybudován v bývalých kasárnách polské armády a původně měl být jen „průchozím“ táborem pro polské vězně. Zde měli naši žáci možnost vidět pověstné bloky 10 a 11 (osvětimské vězení), „stěnu smrti“, krematorium.

V odpoledních hodinách celá výprava zamířila domů.

Jedinou chybou, ovšem dost podstatnou, se ukázala nedostatečná organizace celé akce, kdy po příjezdu na místo bylo dětem i pedagogickému doprovodu sděleno, že není zajištěn průvodce, který by všechny zúčastněné koncentračním táborem provedl a zajistil jim k dané problematice výklad na profesionální úrovni.

                                                    Mgr. Marcela Šmiřáková

   Zdraví a kvalitní život

Toto téma zpracovávaly naše děti ve školní družině a pečlivě se připravovaly na prezentaci, která proběhla ve vstupních prostorách MÚ (6. 11.), kde byly vystaveny i jejich práce, které k tématu vyrobily. Opravdu to naše děti zvládly skvěle a určitě zaslouží velkou pochvalu.
 Halloween

Letošní Halloween si děti užily převlečeny za duchy, kostlivce, dýně, čaroděje i upíry. A k tomu přidaly i činnosti, které k tomuto svátku patří. Mezi dlabáním dýní si všichni povídali nejen o Halloweenu, ale i o Dušičkách, vyráběli duchy a netopýry, procházeli se strašidelným lesem, kde hledali netopýry i poklad. A tak není divu, že odměna čekala na všechny.
  
Akce pro děti ve školní družině

LISTOPAD - MĚSÍC PŘÍŠER
  1. 11.  Halloween
  5. 11. Bijásek - PRAČLOVĚK
 15. 11. Příprava na Vánoční jarmark
 19. 11. Bijásek - PŘÍŠERÁKOVI
 29. 11. Vánoční dílnyŘ Í J E N   2018

Akce pro školáky k 70. výročí Kopřivnice

Soutěžní dopoledne nedopadlo pro naše žáky zrovna nejlépe. Ale v doprovodných akcích, které se týkaly oblasti výtvarné a literární, uspěli.
Za své práce byli oceněni:
Adam Antonín Chroust, Adam Konůpka, Tomáš Šánek - 2. B; práce byly vytvořeny ve školní družině,
Sarah Borucinská - 3. B
Marek Kremling - 4. B
Oceněným blahopřejeme.
 


Experimentální archeologie

Dne 25. října se žáci 6. ročníku zúčastnili exkurze do Vsetína. Ve zdejším zámku jsme se v rámci Mezinárodního dne archeologie mohli seznámit s experimentální archeologií. Společně jsme se přenesli do doby kamenné a měděné. V ateliérech zámku nám byly představeny různé nástroje z pazourku a mědi. Žáci a žákyně si dokonce vyzkoušeli práci měditepců, ale i samotných archeologů. Poté jsme navštívili templářský sál a také jsme vystoupali do nejvyšší věže na zámku, odkud byl nádherný výhled. Výlet se celkově vydařil a byl i přínosem vědomostí pro naše žáky a žákyně.

                                                                                                                                  Mgr., Bc. et Bc. Radek Schmidt

  Uspávání ježků
Ve čtvrtek (25. 10.)  jsme v odpoledních hodinách zaznamenali mimořádný pohyb na školním hřišti. Naše děti ze školní družiny se rozhodly, že je čas připravit ježkům zimní pelíšky. A pustily se do toho opravdu s vervou.
V družině si "připravily ježky", k čemuž použily přírodní materiály a barevný papír, krabice, do kterých hrabaly listí, a notnou dávku nadšení, aby úkol splnily. A věřte, že ve čtvrtek ježečkům nahrabaly tolik listí, že jim bude určitě celou zimu teplo. Protože je zima dlouhá, rozloučily se s nimi říkankou:
"Ježku, ježku, tiše spi, ať tě nikdo neslyší.
Na jaře si budeš hrát, se všemi jsi kamarád."
 Školní futsalová liga zahájena

Ve čtvrtek 25. 10. se naši futsalisté naplno zapojili do nového ročníku školní futsalové ligy a hned v úvodním kole se přesvědčili, jak je tato soutěž náročná, zejména po fyzické stránce. Mladší hoši (6. a 7. třídy) nastoupili do turnaje pouze v 6 lidech (víc jich bohužel nebylo k dispozici), starší (8. a 9. třídy) dali dohromady hned 8 hráčů. A tak se stalo, co se stát muselo. Zatímco mladíci běhali, až se uběhali, protože neměl kdo střídat a na početnější soupeře bohužel nestačili, starší dokázali díky svému počtu lépe rozložit síly a přes prvního soupeře přešli celkem v pohodě a těší se na druhé kolo soutěže. Tam lze již očekávat i zvýšenou herní kvalitu soupeřů, přesto jim budeme držet palce a doufat v další úspěch.
                                        Ing. Jiří Madecký

 


Soutěž žáků kopřivnických škol
...chcete sledovat přímý přenos soutěže žáků kopřivnických škol? Tady je odkaz:

https://www.youtube.com/embed/tA5QRM863_s?ecver=2Podzimní  sklizeň

Ve čtvrtek (11. 10.) byly ve školní družině podzimní hody. Sklízelo se všechno - jablka, hrušky, kaštany, skořápky ořechů, šišky, šípky, listy. Zkrátka vše, co k podzimu patří. A naše děti, jako správní hospodáři, také vše důkladně zužitkovaly. Z jablek a hrušek uvařily přesnídávku, kaštany a ořechy posloužily k výrobě ježčí rodiny, ze šišek, šípků a větviček vznikly podzimníčci a z listů pak na výkresech postavičky a zvířátka.

Aby se děti mohly bavit, muselo být dostatek materiálu. A tak paní vychovatelky tentokrát odměnily ty nejšikovnější sběrače.

   


Informace pro rodiče
Vážení rodiče,
ve středu 3. října proběhnou v naší škole třídní schůzky. V 1. - 4. třídách dle pokynů třídních učitelek, v 5. - 9. ročnících začnou společné schůzky ve třídách v 15:30 h. Po skončení společné části se můžete na prospěch a chování informovat i u jednotlivých vyučujících. Přítomni budou do 17:30 h.Akce pro děti ve školní družině

ŘÍJEN - BAREVNÝ MĚSÍC
  1. 10.  Bijásek - MY LITTLE PONY FILM
 11. 10. Podzimní sklizeň
 15. 10. Bijásek - PADDINGTON 2
 25. 10. Uspávání ježků

Z Á Ř Í   2018

Přespolní běh - družstva
Na konci září (27. 9.) se konal ve Frenštátě pod Radhoštěm tradiční přespolní běh. I tentokrát s naší účastí. Mladší dívky vybojovaly 5. místo, mladší hoši obsadili 8. místo, na starší hochy pak čekala příčka desátá.
V jednotlivcích skončila Mila Stanojković (mladší dívky) na krásném 8. místě (90 běžkyň), ještě úspěšnější byl v kategorii mladší hoši Lukáš Vyvial, který si doběhl pro medaili za 3. místo (z 95 účastníků). Blahopřejeme.
  

Projekt o zdraví v ŠD
Každé oddělení mělo své téma a to děti v družině zodpovědně naplnily. V 1. oddělení šlo o pohyb - jeho význam v životě, zapojení svalů, ve 2. oddělení se děti zajímaly o vodu - pitný režim, ochranu vodních  zdrojů a vyráběly čističku. Ve třetím oddělení děti zpracovávaly téma zdravé výživy, ochutnaly zelený ječmen, vyplňovaly pracovní listy. Ve čtvrtém oddělení se vyráběl model dýchací soustavy, povídalo se o důležitosti čistého vzduchu a jeho vlivu na zdraví. Všechny děti se svého úkolu zhostily na jedničku a určitě si z tohoto projektu něco pro sebe odnesly.
 


Běh Emila Zátopka

V pátek 21. 9. se na dráze ZŠ Emila Zátopka konaly tradiční štafetové běhy pro žáky základních škol známé pod názvem Zátopkova pětka a Zátopkova desítka. Skoro se  zdálo, že pořadí škol zůstane také tradiční. Ale mladším žákům se podařilo tradici prolomit a úžasným finišem získali 2. místo. Starší žáci získali diplom za 3. místo. Běžecké nadšení sledovala i Dana Zátopková, která se radovala se všemi, kteří se do bojů zapojili.
V sobotu pak proběhl 9. ročník Běhu dětí Kopřivnicí, kterého se celkem zúčastnilo 482 mladých běžců. Zásluhou našich 58 žáků, kteří neváhali přijít i v sobotu na start, se naše škola probojovala na 2. místo. Povzbuzování paní učitelek k tomu jistě dopomohlo.
Všem účastníkům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
 
...tak se radovala paní učitelka s Danou Zátopkovou
                                 z úspěchu našich žáků...
                                                        

...a už je tu zase podzim, chvíle, kdy začínáme myslet na zvířátka v lese. Plody, které mají tak ráda, začínají padat. Při sběru kaštanů a žaludů dbejte na svou bezpečnost, plody sušte v jedné vrstvě. Nesmí být plesnivé. V listopadu je potom donesete usušené do školy a myslivci je, jako každý rok, dovezou zvířátkům v zimě do lesa...S přehledem a s úsměvem
Tak proběhla první akce ve školní družině. Naši prvňáčci "pod dozorem" starších kamarádů zkoumali školní prostory, učili se, jak a kde získat informace, které jim zadaly paní vychovatelky. Nikdo se neztratil, informace byly získány. A za to si všichni zasloužili pochvalu. V odděleních se pak děti připravují na projekt vyhlášený MÚ v Kopřivnici - Příprava na zdravý a kvalitní život. V 1. oddělení zpracovávali informace o pohybu, ve druhém o vodě, třetí oddělení se zabývalo stravou, děti ze 4. oddělení vzaly do parády informace o vzduchu. Všichni se pobavili, ale dověděli i něco nového...
  Malířské dozvuky
Ještě v průběhu minulého školního roku zasílaly paní učitelky Pešová a Tománková práce žáků do dvou soutěží. V obou, jak jsme se dověděli, byli naši žáci úspěšní.
V mezinárodní soutěži "Krásná jako kvítka je ta země naše..." se práce našich žáků neztratily - a to mezi konkurencí 1 314 hodnocenými obrázky. Své zástupce jsme měli ve 3. a 5. kategorii. 
3. kategorie (zasláno 272 prací)
V Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově-Podlesí jsou vystaveny práce Báry Kahánkové, Martina Kalického, Adama Kollegy a Petry Tobolové (dnes žáci 4. B).
5. kategorie (zasláno 336 prací)
Ve stejné výstavní síni je i práce Mily Stanojković (dnes žákyně 8. A).

Zástupce budeme mít i ve výstavních prostorách Městské knihovny Havířov, Šrámkova 2, kde najdete práce Martina Kalického (4. B) a Karly Bučkové (9. B).
Blahopřejeme autorů i jejich vyučujícím.

Druhou soutěží byla Výtvarná soutěž v rámci XXVI. ročníku Evropských dnů handicapu v Ostravě. 189 prací bylo zasláno z 26 škol. Odborná komise vybrala v každé kategorii 3 obrázky. Mezi vybranými byly i práce Radima Šimůnka (obrázek O koze) a Báry Kahánkové (obrázek O létajícím koni) - oba jsou žáky 4. B.
Ocenění převezmou  3. října v Multifunkční aule Gong v Ostravě-Vítkovicích. 
Blahopřejeme a nebudeme se vůbec zlobit, když se úspěchy ve výtvarných soutěžích budou opakovat i v roce letošním :o)

   


Školní rok 2018/2019 zahájen

...a nebudete tomu věřit, už je to týden...
Prvňáčci byli přivítání 3. září ředitelkou školy Mgr. Janou Neničkovou, pozdravit je a jejich rodiče přišel i místostarosta Mgr. Lumír Pospěch. Pak už naše prvňáčky čekaly chvíle očekávání. Nové paní učitelky, nové prostředí, nový režim a první úkoly :o). Ale jsou prý šikovní, tak si jen přejeme, aby našim prvňáčkům vydrželo nadšení, zvídavost i radost z poznávání nového.
Chvilky setkání jsme zažili i u žáků, kteří prostředí školy znají. Radost, úsměvy a hlavně štěbetání - bylo co o prázdninách vyprávět. A ti, co přišli zamračení, se nakonec přidali k těm usměvavým :o)
Ke konci 1. týdne už se vše rozběhlo, zamávali jsme prázdninám a směřujeme ke školní práci. A všichni věříme, že školní rok 2018/2019 bude v poklidu plynout. Sem tam se tok určitě zčeří, ale to společnými silami zvládneme...
  


Akce pro děti ve školní družině

ZÁŘÍ - MĚSÍC ZDRAVÉHO A AKTIVNÍHO STYLU
 13. 9.  Zdravý styl - příprava projektu
 17. 9. Bijásek -LEGO NINJAGO
 27. 9. Zdraví - realizace projektu

...prázdniny končí...

Už je to tak. V pondělí 3. září se opět rozezní zvonek a v 8:00 h. začne školní rok 2018/2019.