FAKTY O AKNÉ

Všetko čo potrebujete vedieť o akné a o tom ako sa ich navždy zbaviť.

Akné

Prejavy akné

Liečba akné

Liečba akné
 
Cielená liečba akné je vždy úspešná. Tvorba jaziev je bežným znakom , ale pri skorej a správne volenej liečbe k ich vzniku nemusí dochádzať. Liečba akné môže byť celková alebo lokálna. Závisí od rozsahu ochorenia a od toho, ktoré prejavy prevládajú. Nikdy nesmie byť jednotvárna a rovnaká pre všetky formy akné..
 
Výber liekov závisí od stupňa ochorenia. Ak prevládajú uhry ( otvorené alebo uzavreté ), treba používať prípravky, ktoré uhry uvoľňujú. Používajú sa prípravky, ktoré obsahujú kyselinu azelaovú, tretinoin alebo benzoylperoxyd. Ak sa tvoria aj zapálené a hnisavé vyrážky, treba použiť antibiotickú liečbu ( kyselina azelaová, antibiotiká, benzoylperoxid ) a liečbu protizápalovú ( kyselina azelaová ). Výhodné je kombinovať aspoň dve účinné látky ( napr. kyselina azelaová plus iná lokálna liečba ).
 
Treba vedieť, že lokálnu liečbu v niektorej forme bude pacient používať väčšinou niekoľko rokov. Ak lokálna liečba nestačí, treba použiť celkovú liečbu. Používajú sa celkovo podávané antibiotiká, robí sa vakcinačná liečba. U žien sú účinné lieky, ktoré obsahujú hormóny vo forme antikoncepčných tabletiek na potlačenie vplyvu androgénov ( cyproterónacetát a ethinylestradiol ). Nakoľko androgény spôsobujú okrem akné aj padanie a zvýšené mastenie vlasov a rast chĺpkov ( u žien na miestach, ktoré sú typické pre mužov - horná pera, brada ), účinkujú tieto lieky zároveň aj proti týmto prejavom.
 
 
Pri najťažších formách sa užívajú prípravky s obsahom isotretinoinu u mužov aj žien. Všeobecne sa udáva pri správnej liečbe zlepšenie ochorenia o 40% po dvoch mesiacoch liečby, o 60% po štyroch mesiacoch liečby a o 80% po 6 mesiacoch liečby. Liečba akné si vždy vyžaduje aj spoluprácu pacienta so správnym každodenným ošetrením kože doma. Pri dodržiavaní správnych postupov sa dá akné veľmi dobre zvládnuť.