FAKTY O AKNÉ


Všetko čo potrebujete vedieť o akné a o tom ako sa ich navždy zbaviť.

Akné

Prejavy akné

Liečba akné

 

Ako vzniká akné

Na vzniku ochorenia sa podieľajú štyri hlavné faktory:
  1. porucha rohovatenia buniek vo vlasovom folikule a upchatie vlasového folikulu
  2. zvýšená produkcia mazu podmienená mužskými pohlavnými hormónami - androgénami
  3. zmnoženie baktérií
  4. zápal
Do puberty sa tvorí na koži len veľmi málo mazu. V puberte sa však u chlapcov i dievčat začína tvoriť viac hormónov – androgénov a ich vplyvom sa tvorí viac mazu. V upchatom vlasovom folikule sa hromadí maz a v ňom sa veľmi dobre darí baktérii , ktorá sa nazýva Propionibakterium acnes. Tá zase vyvolá na koži vznik zapálených a hnisavých vyrážok. Výsledkom je akné.

 
Akné sa vyskytuje práve na tých miestach, kde je najviac mazových žliaz. Takými miestami sú tvár, predná časť hrudníka a chrbát. Kedysi prevládal medzi lekármi aj pacientami názor, že diéta ovplyvňuje akné. Až asi do r.1970 doporučovali lekári vyhýbať sa určitým jedlám ako sú oriešky, čokoláda, tučné mäso. V r.1969 bola robená rozsiahla štúdia, kde sa dokázalo, že žiadne jedlo nemá na vznik a priebeh akné vplyv.
 
Ako vplýva na akné počasie ?
Od začiatku našeho storočia doporučovali kožní lekári používať v liečbe akné slnko. Dôvody pozitívneho účinku slnka na akné sú rôzne. Slnečné žiarenie môže čiastočne ničiť baktérie na koži. Tým, že preniká aj do hlbších častí kože, môže ovplyvňovať aj baktérie lokalizované hlbšie v koži – v mazových žľazách.
 
Ďalší efekt slnečného žiarenia je olupovanie – peeling kože. Toto môže uľahčovať uvoľňovanie zrohovatených buniek, čím sa odstráni upchatie folikulu. Nepochybný je tzv.kamuflážny efekt slnka. Spočíva v tom, že keď je po opaľovaní koža červená a následne zhnedne, nie sú prejavy akné na koži tak vidieť.
Iba 60% pacientov však udáva zlepšenie akné vplyvom slnka. 20% pacientov neudáva žiadnu zmenu a 20% pacientov udáva zhoršenie akné po pobyte na slnku, najmä ak boli v teplom a vlhkom prostredí.
Vtedy sa povrchové zrohovatelé bunky kože vplyvom vlhka zväčšia a upchajú vlasový folikul.