AgileWarsaw‎ > ‎

Cynefin - dlaczego Agile działa i co z tego wynika w praktyce

4 czerwca 2012 - Piotr Burdyło

Cynefin jest teorią, którą można wykorzystać do opisu działania skomplikowanych systemów takich jak różnego rodzaju przedsięwzięcia czy nawet relacje i problemy międzynarodowe. Tłumaczy ona i próbuje pomóc w wyborze strategii działania - wskazując jednocześnie wzorce postępowania, które (co jest nawet w miarę intuicyjne) powinny być zdecydowanie inne w zależności od tego w jakiej sytuacji się znajdujemy. W naszej praktyce można korzystać z niej jako narzędzia wspierającego zarządzanie projektem, zespołem lub nawet organizacją. Od jakiegoś czasu Cynefin przebija się do mainstreamowego ruchu agile'owego - począwszy od wystąpień Dave'a Snowdena (twórcy modelu) na dużych konferencjach Agile'owych aż po tegoroczne spotkanie CALM (Cynefin Agile Lean Mixup), gdzie "liderzy/przedstawiciele" wszystkich tych podejść spotkali się aby porozmawiać o tym "co dalej".

Żeby nie było bardzo teoretycznie opowiem o biznesie, który na bazie tej teorii robi jej twórca (być może kogoś to zainspiruje...) oraz o możliwościach zastosowania w praktyce, które widzimy w TouK (i z których nawet trochę skorzystaliśmy). Fajnie by było gdyby spotkanie zakończyło się jakiegoś rodzaju wymianą pomysłów - a że publiczność na AW jest krnąbrna i niepokorna to wiem, że cicho siedzieć nie będzie :P.

Po wewnętrznej firmowej korekcie usłyszałem, że Cynefin to żadna teoria tylko sense-making framework. Będzie zatem również i o tym co to jest ten sense-making framework...

Comments