Ana Sayfa

Blogger Grup Formu Yönetim Ayarları

 Kayıtlara abone olun


 


Bedava Blog Sitesi Nasıl Kurulur

Blog Sitesi Kurulum; Blogger ( blogspot ) yazımıza başlamadan önce size kısaca Blogger nedir? Blogspot nedir? Gibi bilgileri anlatmakta fayda buluyorum. Yaptığınız işi anlayarak, bilerek ve hissederek yapmanızdır.Konuyu ne kadar iyi anlarsanız, yapacağınız blog ve blog’lamalardanda o kadar zevk alacaksınız. Blog’u genelde insanlar, resim koyduğu, hayatını anlattığı bir site olarak görür.Zaten blog’a başlangıçta ( hayatınızı anlatın, resimleriniz koyun, arkadaşlarınızla paylaşın vs gibi ) bilgilerler verildiğinden, insanların aklına şöyle bir soru geliyor.
Google Sites ile Sitemizi Kuralım Site açmadan önce yapılması gerekenler ;Google da Sites site açmadan önce yapılması gereken birkaç işlemimiz var. Bunlar neler önce onlara bakalım.1.Google dan hesabımızı aldık, ve bu hesaba istinaden gmail kullanabiliyoruz.2.Google hesabımız yok.1. seçenek doğru ise, sorun yok hemen başlayabiliriz.2. seçenek için konuşursak hemen bir hesap açmamız gerekmektedir.Hesabımızın olmadığını düşünerek, hemen hesap açıyoruz.Resmi büyütüp bakarsanız daha rahat anlama şansınız olacaktır.Resimde google hesaplar kısmı gözükmekte ve çokta kolay bir şekilde hesap alabiliyorsunuz.

Siyah Dikey Demo - CSS Menu jeneratör ile oluşturulan
Blogger Menü Oluşturucu Ücretsiz Türkçe İndir

Blogger, Klasik Blog menü'lerinizi hiçbir siteye bağımlı kalmadan ücretsiz Türkçe, Saf CSS3 proğramı kullanarak kendiniz oluşturun. Klasik Blog yazarlarının menü konusunda çok zorlandıklarını biliyoruz. Blogger’un en büyük eksiklikliği olarak bilinen menüler ile kategori oluşturma eklentisi henüz mevcut değil. Ordan burdan toplama kodlar ile menü yapmak için birçok uğraş veriliyor.Bu uğraşı, biraz olsun hafifletmek için kendinizin kontrolünde menülerden kategoriler yapabileceğiniz bir proğramı sizlerin görüşüne sunuyorum. Proğram ücretsiz olup, bilgisayarınıza indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.
Seçin! sizin'de Google + Profil resminiz özel olsun Google Plus, google +, google Profiller hergün degisik resim ve bannerlere Google + 'da rastlamanız mümkün.
Blogunuzu iki şekilde yedekleyeceğinizi biliyormusunuz Draf Blogger bloglarınızı nasıl yedekleyeceğinizi biliyormusunuz ? Farklı yerlerden aldığınız ve bloglarınıza uyguladığınız birçok kod parçaları ile blogunuzda hata olduğunda blogunuzu nasıl geri getireceksiniz ? Hataları basitce nasıl yok edeceksiniz. Birçok blog sitelerinde JS, CSS gibi benzeri kodlar verilir, bizlerde bu kodları uygulayarak bloglarımızda değişiklikler yaparız. Ancak bir hata anında elimiz ayağımız dolanır.İnternet sitelerine yada kodu aldığımız siteye giderek yorum kısmından sorular sorarız. Peki yaptığınız iş geç saatte ise ve cevap alamayacağınız bir zaman dilimini içeriyorsa ne olacak ? Hüsrana uğrar bir sonraki günü beklersiniz.Hatta blogunuzu kullanamayacak duruma dahi düşebilirsiniz. Bu duruma düşmemek veya düştükten sonra yapılacak işlemleri kısaca öğrenelim.

Google Badge kodumuzun son görüntüsü

Google Badge Rozetini Google Sites sitesine Ekle
Google + Badge Rozetini Google Sites sitelerinde kurmanız mümkün değildir.Blogger bloglarımızda bu eklentiyi kurabiliyoruz. Google sites sitelerinde Badge Rozetini kurabilmek için yapılması gerekenleri aşağıda inceleyelim. Google + Platformuna giriş yapıyoruz.Google sayfa İD numaramızı boş kutuya yapıştırıyoruz. Alt kısımda icon ve large seçeneklerini seçiyoruz.Açılır kutudan dil ayarları seçerek kendi ülke dilimizi seçiyoruz.Birazda kurnazlık yaparak Standard badge yazan yere tıklayarak “Şuradayız" kopyalıyoruz ve tekrar icon tıkladığımızda şağıda açılan kutuya kopyaladığımız yazıyı yapıştırıyoruz.Ve sonuç aşağıdaki gibi bir görüntü haline geliyor.Resmi inceleyiniz.

Google uygulamalarında Google Sites’i duymayan yok gibidir.Google’un uygulaması olan bu site yapısını halen görmediyseniz, üzülmeyin. Bu nedenlerden biri de, halen Türkiyede bir DNS sorununun olmasıdır. DNS ile ilgili yazımı henüz güncellemedim.Ancak şu anda işinizi halledecek ve Google sitelere girebileceksiniz. Lütfen DNS konusunu bağlantı verdiğim linkten inceleyin. Google Sites sitesine giriş yapıyoruz.” https://sites.google.com/” Uygulama adımları.

Sites sitenize bunlarda ilginizi çekebilir gadgeti ekleyin

Yatay Menü Çubuğuna eklenen yazılarınızın gadget haline getirilip link olarak sitenize uygulama anlatımı ; Google sites sitesiyle yaptığınız web sitenize, LinkWithin resimli benzer yazılara benzeyen ,linklerden oluşan resimsiz bir gadget yapabilirsiniz.Her bir sayfanızda ayrı ayrı uygulayabileceğiniz, kendinize ait özgürce bir tasarımla yatay gezinme menü başlıklarında sıraladığınız kaç adet yazınızın çıkmasını istiyorsanız bu gadgete uygulamanız mümkün.
Örnekle açıklamak gerekirse;


Google Sites Sayfa oluştur

Google Sites Sayfa Oluşturma (Videolu Anlatım)

Google Sites sitenizde Sayfa Oluşturma nasıl yapılır ? Google sites ile sitenizi oluşturdunuz ve şimdi ne yapacağınızı düşünüyorsunuz ! Yazdıklarımı adım adım izleyerek sitenizde ilk olarak sayfa yapmaya ne dersiniz ? Sayfanızı yapmaya başladınız ancak, bu sayfa türleri hakkında bilginiz varmı ? Sites sayfa türleri ile ilgili yazımı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Google ürünlerinden biride Google Sites’dir. Bilgisayarınızda “Google Sites”’i göremiyorsanız DNS ayarlarınızı yaparak, Google Sites’i açın. Yapılacak işlemler konusu:
RSS Feed


Eğitim Videoları


Blogger Blog Yapılandırılmış Statik Veri Sayfanın Kaldırılması


Yorum Ekle :

Yazı hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda verilen  (G+1) Butonuna tıklayarak açılan pencere üst 

kısımda bulunan Yorum penceresine yazabilirsiniz. Yorum, makale yazarına e-mail olarak 

gider ve sorularınız kısa zamanda cevaplanıp Google Plus Platformunda görülmeye başlar. Bilgi için >>

Lütfen Spam yorum bırakmayın. 

Paylaş ve Yorum Ekle :

Samsun Musiki Cemiyeti

 


Hangout Button