ASIO i WASAPI dla HD Audio z BenOx RCA/XLR

ASIO i WASAPI to dedykowane oprogramowanie dla OS, by zapewnić optymalne korzystanie w komputerach osobistych ze standardu HD Audio z maksymalnym próbkowaniem 32 bit/192 kHz.

Pierwszy z nich dostarczany jest przez producenta sprzętu z procesorem dźwięku. Ten standard dla zarządzania danymi audio opracowano w Steinberg Media Technologies. W ich bardzo popularnym wśród muzyków sekwencerze Cubase to rozwiazanie stało się podstawową metodą dostępu do kart dźwiękowych i interfejsów audio. Zaawansowało na lidera w sposobie zarządzanią hardwarem z poziomu programów muzycznych, gdy zaakceptowało je wiele firm zajmujących się produkcją sprzętu i oprogramowania.

Audio Stream Input/Output
zarządza wszystkimi parametrami sygnałów i urządzeń, jak częstotliwość próbkowania, rozdzielczość bitowa i synchronizacja pomiędzy sygnałami audio, MIDI i wideo. Zapewnia użytkownikowi bardzo małe opóźnienia w pracy z dźwiękiem i wysoką jego jakość oraz możliwość sprawowania kontroli nad systemem nagrywająco-odtwarzającym.

Obrazuje to schemat podsystemu audio w systemie Windows XP:

Standard ASIO był także przez dłuższy czas atrakcyjny dla audiofilskich potrzeb odwtrzania muzyk z PC. Sytuacja zmieniła się, gdy Microsoft wprowadził w kolejnych systemach operacyjnych nowe rozwiązania dla Kernel-streamingu.

Windows Audio Session Application Programming Interface umożliwia przygotowanie dedykowego oprogramowania, które dostarczane jest przez producenta aplikacji do odtwarzania muzyki. Pozwala to na tworzenie programów do dtwarzania muzyki na miarę możliwości nowoczesnych komputerów, w których odciążenie CPU przez procesor pomocniczy dla dźwięku jest już archaizmem. Taki współczesny program może jednocześnie zachować pełną kompetabilność ze starszymi OS i procesorami dźwięku różnych producentów.

Obrazuje to schemat podsystemu audio w systemie Windows 7:

WASAPI to najnowsza metoda Kernel-streamingu oraz zamiennik dla DirectSound. Za pośrednictwem WASAPI aplikacja może zażądać wyłącznego dostępu do karty dźwiękowej i może wysyłać strumień dźwięku bezpośrednio do karty dźwiękowej. W tym przypadku aplikacja musi obsługiwać dowolny resampling, jeśli częstotliwość próbkowania odtwarzanego dźwięku nie jest obsługiwana przez kartę dźwiękową. WASAPI zapewnia dwa tryby pracy: współdzielony i wyłączności.

W trybie współdzielonym działa podobnie jak DirectSound, a mikser audio systemu Windows robi resampling i mieszanie.

W trybie wyłączności WASAPI omija mikser audio systemu Windows oraz ma możliwość wysłania danych bezpośrednio do aplikacji karty dźwiękowej. Ten tryb można zastosować dla formatów takich jak: DTS, DTS Master Audio, Dolby True HD, Dolby digitala, Flac, itp. - strumień dźwięku jest dekodowany oraz wysłany w postaci niezmienionej.

WASAPI w AIMP jest referencyjnym rozwiązaniem dla odtwarzania muzyki z PC.

Z wbudowanymi na płycie głównej procesorami niezawodne jest
domyślne ustawienie, które zapewnia sofwarowe próbkowanie 32bit/192kHz, nawet ze sprzętem o niższych możliwościach.

Z kartami muzycznymi warto jest spróbować optymalnego ustawienia w tyrbie wyłączności, o ile zgłosi się opcja z 32bit/192kHz, które w hardware lub z software zapewnia producent sprzętu.

Optymalną jakość można uzyskać odtwarzając pkili z muzyką z twardego dysku, ale AIMP sprawdza się również rewelacylnie dla słuchania radia internetowego. Dotyczy to także odtwarzania muzyki z płyt CD, ale zapisanie jej w pliku wav na dysku pozwala całkowicie wyeliminować niedoskonałości napędu optycznego. Program ma wbudowany konwerter, z którym można zgrywać płyty CD.

WASAPI w Light Alloy to referencyjne rozwiązanie dla odtwarzaniu muzyki z obrazem.


WASAPI w ProgDVB
jest referencją dla odtwarzania cyfrowych transmisji telewizyjnych


Windows 8.1 jest nadal otymalnym systemem operacyjnym, by korzystać z zalet WASAPI

Najnowasze okienka zapewniaja równie dobrą jakość odtwarzania muzyki, ale ta wersja OS jest nadal zbyt nieprzewidywana.

Comments