Adapter BenOx dla złączy chinch (RCA)

Adapter pozwala na optymalne korzystanie z możliwości komputera osobistego z tradycyjnym zestawem audio, co jest podstawą analogowego uszlachetniania PC.

BenOx to nie oferta hardware czy software. Początkowo była to oferta uszlachetniania dobrej klasy kart muzycznych, które są zgodne ze standardem Intel HD Audio. Wiele z tych kart nie ma gniazd, które dają możliwości bezpośredniego podłączenia kabli ze złączami RCA zwanymi chinch lub phono. Stadardowe złącza mini jack nie zapewniają optymalnego połączenie HD Audio do domowego zestawu Hi-Fi.

Unikalna konstrukcja BenOx powoduje, że ten adapter zapewnia lepsze podłączenie dla HD Audio od tradycyjnych rozwiązań, które oferują producenci kart, gdzie gniazda RCA zamontowane są w "gołym śledziu". Aktualnie to rozwiazanie pozwala także optymalnie korzytsać z zalet procesora dźwięku wbudowanego na płycie głównej.

Intel HD Audio vel Azalia jest standardem dla wysokiej jakości dźwięku w większości systemów opercyjnych jak OS X od Apple, czy Windows od Microsoft. Podobnie jest z różnymi klonami na bazie niezależnego Linux. Ten standard udostępniono w 2004 roku, ale jest nadal słabo udokumentowany w j. polskim. W komputerze osobistnym można go na potrzeby telekomunikacji przełaczyć do pracy we wcześniejszym trybie AC'97, który Intel Architecture Labs udostepniło u schyłku ubiegłego tysiąclecia.

Ten standard dla HD Audio pozwala w PC optymalnie wykorzystać możliwości ASIO, czy DirectX. Najlepszą jakość odtwarzania muzyki zapewniają jednak dedykowane dla konkretnego programu rozwiązania z WASAPI (Windows Audio Session API), którego zasadę działania pokazuje schemat poniżej. 

Szersze informacje na ten temt są podane na stronie:
ASIO i WASAPI dla HD Audio z BenOX RCA/XLR

Windows Audio Session Application Programming Interface. W efekcie wielu testów odsłuchowych okazało się, że WASAPI może zapewnić jeszcze lepsze rezultaty z procesorem dźwięku, który jest wbudowany na płycie głównej i ma bezpośrednie wyprowadzenie analogowego sygnału przez BenOx.


Wbudowany na płycie głównej układ dźwiękowy pozwala na bardziej stabilnie przetwarzanie sygnału cyfrowego na analogowy. Wykazały to testy robione z procesorami wiodących producentów: Realtek, Cretive Labs i VIA.

Sygnał nie potrzebuje przy przetwarzani z takim wbudownym układem czekać w kolejce np szyny PCI, jak przy korzystaniu z karty muzycznej, czy zatłoczonej magistrali szeregowej USB, gdy używamy zewnętrzny przetwornik DAC.

Ilustruje to schemat AMD dla chipsetu A85X i CPU montowanych w gniazda FM2.


Ograniczenia ma także multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości HDMI, gdzie zakłócenia w cyfrowym przekazie dźwięku może powodować nawet kabel bez właściwego certyfikatu dla użytego sprzętu. Przyczyniło się to do powstania tak wielu legend o kablach HDMI.
 

Dedykowny wyłącznie dla cyfrowego przesyłu dźwięku
standard S/PDIF jest o wiele bardziej odporny na zakłócenia niż USB i HDMI. Rozwój tego standardu został jednak wstrzymany wiele lat temu.To ogranicza jego możliwość dla optymalnego wykorzystania nowoczesnego sprzętu.

2 gniazda chinch

wystarczają np w AIMP Sound PC
, który powstał z myślą właścicielach kolekcji płyt wyłącznie na srebrnych krążkach lub w Brodcasted Music PC Reciver, by odtwarzać sygnał z muzyka transmitowany przez Internet.

4 gniazda chinch
znajdują zastosowania np w
audiofilskim serwerze muzyki, który dedykowany jest dla właścicieli kolekcji atrakcyjnych nagrań i ekskluzywnego sprzętu.

Druga para chinch pozwala na cyfrową archiwizację analogowego sygnału z muzyką. Adapter zapewnia dla ADC w PC najlepszą możliwa jakość analogowego sygnału z dobrej klasy wzmacniacza, który jest niezbędny przy odtwarzaniu płyt winylowych. Dostępne na rynku odtwarzacze winylu na USB są w większości przypadków tandetnymi gadżetami.

6 gniazd chinch
zwiększa możliwość połaczeń, gdy płyta główna lub karta muzyczna ma dodatkowe wejście AUX.