Southpark

Sekcja poświęcona tej chorej i pokręconej kreskówce

Strona Główna

Southpark Seria 1

Southpark Seria 2

Southpark Seria 3

Southpark Seria 4

Southpark Seria 5

Southpark Seria 6

Southpark Seria 7

Southpark Seria 8

Southpark Seria 9

Southpark Seria 10

Meebo - pogadajmy

Księga Gości

Zebrało mnie dziś wieczorem i postanowiłem zebrać w jednym miejscu wszystkie southparki dostępne w sieci. Oto i one posegregowane w serie.

Dla tych, którzy nie wiedzą co to southpark (a są tacy w ogóle?) kilka słów wyjaśnienia. Southpark to kreskówka zdecydowanie nie dla dzieci, a to z powodu ilości wulgaryzmów, przemocy i ogólnie przekazu jaki z sobą niesie. Poszczególne odcinki oglądasz na własną odpowiedzialność.

Serial przedstawia przygody czterech ośmiolatków, mieszkających w małym amerykańskim górskim miasteczku South Park, gdzieś w stanie Kolorado. Wbrew powszechnym przekonaniom, miasteczko nie jest wytworem wyobraźni twórców serialu – w Colorado naprawdę znajduje się miasteczko South Park, znane głównie z wydobycia złota w XVIII wieku. Część istniejących lokacji zostało "zaadaptowanych" do serialu. Serialowy South Park został jednak trochę wzbogacony, m.in. o znajdujący się w pobliżu czynny wulkan oraz – oczywiście – o grupkę dzieci, lubiących przeklinać i sprawiać kłopoty.

Serial od początku wzbudza kontrowersje, ponieważ wyszydza wszystko, co tylko możliwe: społeczności, mniejszości, poszczególne jednostki, zjawiska, zachowania itd. Często poruszane są kwestie religijne i polityczne, co przysparza serialowi wrogów wśród polityków i osób powiązanych z kościołem. Wyszydzanie jest swoistym komentarzem twórców bieżących wydarzeń na świecie (np. ataków terrorystycznych czy zainteresowania świata Pasją Mela Gibsona), przez co serial jest bardzo "na czasie", nie tracąc przy okazji swojego uroku.

Historia serialu zaczęła się dość niepozornie: Matt Stone i Trey Parker, dwójka studentów uniwersytetu w Kolorado, stworzyła krótki film animowany zatytułowany Jesus vs. Frosty (Jezus kontra bałwan). Filmik został zauważony przez ludzi z American Fox Network, którzy poprosili Stone'a i Parkera o stworzenie kolejnego, który rozesłany zostałby do znanych amerykańskich osobistości. W ten sposób powstał The Spirit of Christmas (duch świąt), a w jakiś czas później dwie historyjki zaadaptowane zostały na serial telewizyjny, który w niedługim czasie stał się hitem na całym świecie. Od 1997 roku, kiedy to wyemitowany został pierwszy odcinek serialu, serialowy świat bardzo się rozrósł, a widzom prezentowane są coraz to bardziej śmiałe wizje twórców. Dziś serial doczekał się dziesięciu serii (144 odcinki), pełnometrażowego filmu, kilku fanklubów, tysięcy stron w Internecie i rzeszy fanów ca całym świecie, z niecierpliwością czekających na najnowszy odcinek, chciwie pochłaniających widziane już wcześniej. Sporą część fanów stanowi młodzież, nie zawsze jednak rozumiejąca serial: wydawać może się, że South Park nie prezentuje żadnych walorów edukacyjnych czy wychowawczych, jednak w każdym odcinku doszukać można się morału (przeważnie podsuwanego pod koniec przez któregoś z chłopców), których młodzież – zafascynowana wulgaryzmem serialu – nie potrafi wychwycić.

Charakterystyczne dla serialu są śmierci Kenny'ego, który ginie w prawie każdym odcinku. Przez jakiś czas w ogóle nie pojawiał się w formie cielesnej, ponieważ uwięziony był w ciele Cartmana, poprzez którego komunikował się ze światem.

Mimo tego, że serial powstaje od kilku lat, bohaterowie nadal są w tym samym wieku, co na początku, jednak świat w serialu dostosowuje się do bieżących wydarzeń.
[Więcej...]