Born Busy 

8. sınıftayken MC New York takma adıyla Ace Rocker ve DJ Plain Terror’la beraber Born Busy’ye katıldı. Şarkılarını Tupac’ın kız arkadaşı Jada Pinkett için yazıyorlardı. 

Underground RailRoad 

Eğer 2pacalypse Now albümünü dikkatlice incelerseniz bütün şarkıların yapımcılığını Underground RailRoad’un yaptığını görebilirsiniz. Grup Raw Fusion, the Live S Squad, Big D The Impossible, Pee Wee, Jeremy ve Digital Underground üyelerinden oluşuyordu. Live Squad, Pac’ın kankası ve 2pacalypse Now ile Strictly For My NIGGAZ albümlerinin yapımcısı Randy 'Stretch' Walker’ın grubuydu. Bazı bilinmeyen nedenlerle Underground Railroad çabucak dağıldı. 

Digital Underground 

Tupac 18’indeyken Shock G ve ChopMaster J’in kurduğu Digital Undergorund grubuna katıldı. İlk şarkıları kendilerini Hollanda’da bir numara yapan 'Underwater Rimes'’dı. 1989’da 'Tommy Boy Records' a girdiler. Grubun 7 üyesi vardı ve bunlardan biri de Tupac’tı. İlk kaydettiği şarkısı 'This is an EP release' de yayınladıkları 'Same Song'du. Tupac MC New York adı altında Digital Underground’la bir dünya turnesine de çıktı. '2Pacalypse Now' albümüyle solo kariyerine başladı ama 96’da ölene kadar Digital Undergorund’la yakın kaldı. 

2 from the Crew 

1986’da Tupac Marin City’de ‘balta girmemiş orman’da yaşayan ergenler tarafından kurulan 2 From the Crew grubuna katıldı. Burası Pac’ın ‘Thug Life’la tanıştığı ilk yerdi. Kendilerine mahallenin serserileri diyorlardı ve şarkılarının temasının ‘Thug Life’ olmasının sebebi buydu. Yani birçok insanın iddia ettiği gibi Pac’ın ‘Thug Life’la sadece medyayla karşılaştığını değil gerçekten bunu yaşadığını anlayabilirsiniz. 

Grup, ‘Lifestyle of the Poor and Homeless’ ve ‘Lets Get It On’ gibi şarkılara imza attı. Grup, Pac’ın sürekli insanlara fark ettirmek istediği ‘ghetto da yaşayan genç zenci’ temasını işliyordu. . 

Strictly Dope 

Tupac San Fransisco’da Leila Steinberg’le tanıştığında çok şanslıydı. Arkadaş oldular ve ardından Leila onun menajerliğini yapmaya başladı. Leila’nın müzik sektöründe birçok sağlam bağlantısı vardı. Pac’ı Ray Luv ile tanıştırdı ve daha sonra Tupac’la Ray ‘Strictly Dope’ adında bir grup kurdular. 

Birçok şarkı yaptılar, bu şarkılar Pac’ın ölümünün ardından 1 in 21 albümünde çıktı. Pac’ı Digital Undergroung grubunun menajeri Atron Gregory ile tanıştıran da Leila’ydı. 

Thug Life 

2 From The Crew grubu kendilerini ‘thug’ olarak nitelendirip ‘thug life’dan bahsediyorlardı. Yıllar sonra Tupac ve Randy Walker iki kişilik Thug Life’ı kurdular. Ama Randy bir süre sonra bilinmeyen bir sebeple grubu bıraktı. 

1992’de Tupac Tyruss "Little Psycho" Himes ile tanıştı. Beraber adı Thug Life olan bir şarkı yaptılar ve kısa süre sonra Little Psycho ‘Syke’ adıyla gruba katıldı. Daha sonra Macadoshis ve The Rated R de gruba katıldı. Interscope Records’a girdiler ve Thug Life Vol. 1 adında bir LP çıkardılar. Aslında Interscope önce LP’yi çok sert ve ‘fazla underground’ bulduğu için yayınlamak istemedi ama sonra fikirlerini değiştirdiler. Ardından gruba Tupac’ın üvey kardeşi Mopreme Shakur da katıldı. 26 Eylül 1994’te Thug Life Vol. 1 yayınlandı. Aslında çok iyi sattı ama yine de grubun beklentilerini karşılamadı. Birçok insan Interscope’u LP’deki şarkıları düzenleyip bazılarını da tamamen kaldırmakla suçladı. 

İlk video Tupac’ın solo şarkısı "Pour Out A Little Liquor"’a çekildi. İkinci, üçüncü ve dörüncü videolar ise "Cradle To The Grave," "How Long Will They Mourn Me?" ve "It Don't Stop." Oldu. 

30 Kasım’de Tupac New York’ta stüdyoda 4 kez vuruldu ve soyuldu. Ertesi gün de cinsel tacizle suçlandı. 14 Şubat 1995’te suçlu bulundu ve hapishaneye gönderildi. 12 Ekim’de Death Row Records, Interscope Records ve Time Warner $1,4 milyon dolar kefalet ödeyerek Tupac’ı hapishaneden çıkardı. Böylece Tupac Death Row’la 3 albümlük bir anlaşma imzaladı. Bütün bunlardan sonra grup dağıldı. Syke ve Mopreme Tupac’ın yeni grubu Outlawz’a katıldı. 

Daha sonra Syke Makaveli Records’a girdi ve Tupac’la Thug Life Vol. 2 isimli devam albümünü yayınlamayı planladılar ama Tupac ansızın öldürülünce gerçekleşemedi. 

Outlawz 

Outlawz, Tupac’ın içinde bulunduğu son gruptu. Hakkında daha detaylı bilgi için Outlawz bölümünü inceleyebilirsiniz.

 Çevresi - Hayatı

Ailesi

Evi 

Kız Arkadaşları 

Dostları

Grupları 

Outlawz 

Şirketleri - Gelecek Planları

Düşmanları

East-West Coast Olayları

Hakkında Açılan Davalar

Hakkında Yazılan Kitaplar

 Vurulma Olayları 

1994 New York

1996 Las Vegas

Las Vegas Olayı'nda Polisin Raporu

Tupac Yaşıyor Mu?

 Hobileri

Dövmeleri

Şiirleri

Okuduğu Kitaplar

 Medyada Tupac 

Röportajları

Tupac'ın İmajı

Tupac'ın İyi Yönü

 Özel 

Thug Life

   Machiavelli