Vuosipalkinnot

2014 Jaetut Palkinnot                                                                                                                                                           
KARTING PALKITUT
Cadet: (jakoperusteena menestys 1. aluemestaruuskisoissa 2. muissa kansallisissa kisoissa 3. harrastajakisoissa)
1. Hakalehto Aatu
2. Joutvuo Kaapo
3. Mäenpää Niklas
4. Liljendahl Peik

Micro: (jakoperusteena menestys kansallisissa kisoissa)
1. Joutvuo Kaapo
2. Savikko Santeri

Raket junior: (jakoperusteena menestys kansallisissa kisoissa)
1. Perkiö Johannes
2. Karisto Kimi

Raket: (jakoperusteena menestys SJM -kisoissa)
1. Joutvuo Kosti

Yamaha: (jakoperusteena menestys SM-kisoissa)
1. Mäkelä Roope
2. Saarman Eero
3. Muilu Ville

Rotax junior Max: (jakoperusteena menestys Rotax-kisoissa)
1. Virtanen Vesa

KIERTOPALKINNOT
· Sisupussi: Saarman Eero
· Vuoden kartingharrastajakuljettaja: Joutvuo Kaapo
· Lehdon pysti (tulokaskuski): Hakalehto Aatu
· Karting lady: Hellman Ninja
· Vuoden karting –kuljettaja: Mäkelä Roope
· Mauri Louhen muistopalkinto Karting -toimitsijalle: Lammia Kari

2013 Jaetut Palkinnot                                                                                                                                                           

Harrastajat (yhteensä 24 hlöä):
• Hellman Ninja
• Jaakkola Luukas
• Kamunen Joona
• Kangas Jose
• Karisto Joona
• Kortesoja Miikka
• Koskinen Tomi
• Laakso Jimi
• Lempinen Eemil
• Mattila Ronja-Emilia
• Muilu Noora
• Mynttinen Konsta
• Mäntysaari Valtteri
• Paulin Justus
• Rantala  Santtu
• Rantanen Tomi
• Saarikko Pietari
• Saarinen Jason
• Saarinen Jeremy
• Salonen Jonne
• Virtanen Jani
• Virtanen Juho
• Mäenpää Niklas
• Mäkelä Jami
 
Cadet:
1. Joutvuo Kaapo Ajanut harrastajakisoja ja aluemestaruus 5.
2. Liljedahl Peik Ajanut harrastajakisoja
Micro:
1. Savikko Santeri Kilpaillut ja aluemestaruus 5.
Raket junior:
1. Karisto Kimi Kilpaillut, kartingliiton 35. ja aluemestaruus 3.
2. Perkiö Johannes Kilpaillut
Raket:
1. Joutvuo Kosti Kilpaillut, raket karnevaali 13. ja aluemestaruus 3.
2. Tuominen Heikki Kilpaillut
Yamaha:
1. Mäkelä Roope  Yamaha CUP 28.
2. Saarman Eero Yamaha CUP 32.
3. Muilu Ville Kilpaillut
Rotax:
1. Virtanen Vesa Kilpaillut
2. Wilen Tomas Harjoitusvuosi (ikä ei riitä)
 
 
 
 
 
KIERTOPALKINNOT
• Sisupussi:
o Mäkelä Roope Todellinen sisupussi!

• Vuoden karting - harrastajakuljettaja:
o Joutvuo Kaapo Paras harrastajatason kisakuski

• Lehdon pysti (tulokaskuski):
o Mattila Ronja-Emilia 
Innokas tulokaskuski, joka ajoi kauden viimeisimmätkin ajomahdollisuudet Apparalla sinnikkäästi vesisateessa. Kaupunkiuutisten etusivun kuski.

• Karting lady:
o Muilu Noora Parhaiten sijoittunut lady (HyUA:n harjoituksissa paras AAU:n tyttö)

• Vuoden karting –kuljettaja:
o Joutvuo Kosti Parhaiten kilpasarjoissa sijoittunut kuski

• Mauri Louhen muistopalkinto Karting -toimitsijalle:
o Lempinen Martti Intoa ja aina valmiina talkoisiin!
 
 
 
Pääseura palkittavat 2013:
 Kiertopalkinnot:
Ralli- kuljettaja Timo Pitkäniemi        - Ylivoimaisesti eniten ajettuja ralleja AAU:n kilpailijoista    (  mm.     Vetomies 4-vetoisten 3.)
Ralli-kartturi  Antti Linnaketo              -  SM 2 -luokan yhteispisteissä pronssia,   Akk:n rallin valmennustyhmässä
AS-kuljettaja  Jarno Laine                      -   SM pronssimitallisti
AS-kartturi Miikka Mäenpää                -   Toistakymmentä kilpailua kauden aikana, lisäksi     aktiivinen  ratamestari       
                                                                     
Jm-yleinen    Ossi Salminen                  -   Useita kisoja vuoden aikana, 5 kertaa                                      finaaleissa, Kokemäki  A- finaalin toinen           
                                                                                                                                                                                                                                                                     
Nopeus  Jesse Krohn                                 -   Porsche-trophy yhteispisteet  3.
Moottorirata haarikka: (lahjoittaja Heikki Mikkola):    Jesse Krohn            -   Nopein Ahvenistolla kilpailussa ajettu kierrosaika
Moottorirata malja (lahjoittaja Heikki Mikkola):    -  Ahveniston moottoriradan hyväksi tehdystä työstä   Tommi Muilu   
   
Aktiivimalja:        Timo Nousiainen         -  Ahkeraa työtä mm markkinoinnin ja tiedotuksen puolella
Toimitsija:             Juha Aalto                       -  AS-porukan liikkeelle potkiva dynamo, joka ehti muuallekin
Vuoden autourheilija: Juha Rintanen      -   Driftingin epävirallisen EM-sarjan mestari

 Vuosipalkinto:
AAU:n SoMe:  Jarkko Penttinen     -  Tuottanut esimerkillisesti materiaalia sekä seuran nettisivulle, että Facebook-sivulle
Pikkujoulussa äänestettävät:
Hyvä kaveri:  Kaapo Joutvuo
Vuoden AAU:lainen: Tommi Muilu 
 

2012 Jaetut Palkinnot                                                                                                                                                           
 

PÄÄSEURA PALKITTAVAT

Kiertopalkinnot:

  • Ralli- kuljettaja: Lauri Peltonen
  • Ralli-kartturi: Antti Linnaketo
  • AS-kuljettaja: Tuomas Korpiaho
  • AS-kartturi: Miikka Mäenpää
  • Jm-yleinen: Ossi Salminen
  • Nopeus: Arto Björklund
  • Moottorirata haarikka: Ville Sillankorva
  • Moottorirata malja: Juha Hirvonen
  • Aktiivimalja: Vesa Mäkelä
  • Toimitsija: Jukka Eskola
  • Vuoden autourheilija: Juha Hirvonen

Vuosipalkinnot:

Endurance: 
Jarmo Häkkinen
Jonne Mikkonen

Toimitsijatulokkaat: 
Ville Heikkilä
Ville Muilu
Teemu Elomaa
Rasmus Hakala

Pienoisautoilu:
Markus Aallonen

Vuoden Äänekäs:
Terho Hiltunen

Pikkujouluissa äänestetyt:
Hyvä Kaveri: Jami Mäkelä
Vuoden AAU:lainen: Merja Saarman


VUOSIPALKITTAVAT KARTING

Harrastajat: 
  • Hellman Ninja
  • Heikkilä Anna
  • Hovi Jonna
  • Jaakkola Luukas
  • Kamunen Joona
  • Karisto Joona
  • Kortesoja Miikka
  • Laakso Jimi
  • Muilu Noora
  • Mäntysaari Valtteri
  • Paulin Justus
  • Penttinen Onni
  • Rantamäki Tatu
  • Rantanen Tomi
  • Virtanen Jani
  • Virtanen Juho
Cadet:
  1. Savikko Santeri
  2. Joutvuo Kaapo
  3. Mynttinen Konsta
Mini harrastaja:
  1. Joutvuo Kosti
  2. Perkiö Johannes
  3. Mäkelä Jami
  4. Karisto Kimi
  5. Lempinen Eemil
Raket Junior:
  1. Tuominen Heikki
  2. Koskinen Tomi
  3. Leppänen Jyri
Raket:
  1. Oksanen Jami
  2. Virtanen Vesa
Yamaha Junior:
  1. Wilen Tomas
Yamaha:
  1. Mäkelä Roope
  2. Muilu Ville
Rotax Junior:
  1. Saarman Eero

KIERTOPALKINNOT

Lehdon pysti (tulokaskuski):
o Perkiö Johannes

Sisupussi:
o Oksanen Jami

Mauri Louhen muistopalkinto
Karting -toimitsijalle:
o Lammia Kari

Karting lady:
o Hovi Jonna

Vuoden karting -
harrastajakuljettaja:
o Joutvuo Kosti

Vuoden karting –kuljettaja:
o Mäkelä Roope


2011 Jaetut Palkinnot                                                                                                                                                               

VUOSIPALKINNOT Karting

Vuoden kartingtulokkaat:
Niko Grön, Ninja Hellman, Kimi Karisto, Tomi Koskinen, Jimi Laakso, Aaro Lammia, Eemil Lempinen, Jyri Leppänen, Noora Muilu, Konsta Mynttinen, Jami Mäkelä, Valtteri Mäntysaari, Onni Penttinen, Johannes Perkiö, Tomi Rantanen, Santeri Savikko, Jani Virtanen ja Juho Virtanen
 
Cadetti: 1. Kosti Joutvuo
Harrastaja-Mini: 1. Saku Virtanen
Raket Junior: 1. Jami Oksanen, 2. Eero Saarman, 3. Heikki Tuominen
Raket: 1. Vesa Virtanen, 2. Ville Muilu
Yamaha Junior: 1. Tomas Wilén
Yamaha: 1. Roope Mäkelä, 2. Marko Lind
Vuoden toimitsijat: Vesa Mäkelä ja Harri Perkiö

 
KIERTOPALKINNOT

Moottoriratamalja: Juha Karisto
Lehdon pysti (tulokaskuski): Kosti Joutvuo
Sisupussi: Kimi Karisto
Mauri Louhen muistopalkinto: Vesa Mäkelä ja Harri Perkiö
Vuoden karting-kuljettaja: Jami Oksanen
Vuoden AAU:lainen: Tommi Muilu
Vuoden hyvä kaveri: Roope Mäkelä
Aktiivimalja: Jouni Heikkilä
AS-kuljettaja: Veli-Matti Lundahl
AS-kartanlukija: Miikka Mäenpää
Ralli – kuljettaja: Lauri Peltonen
Ralli – kartanlukija: Arto Pasanen
Moottorirata Haarikka: Tony Leivo
Lehdon pysti (tulokaskuski): Kosti Joutvuo
Nopeuden kiertopalkinto:
Lauri Riekkola
Vuoden Autourheilija:
Veli-Matti Lundahl 

VUOSIPALKINNOT

Toimitsija: Jukka Eskola, Vesa Mäkelä, Harri Perkiö
Drifting: Juha Rintanen
Endurance: Jarno Häkkinen, Jonne Mikkonen
Seuran hyväksi tehdystä työstä: Pertti Kurki-Suonio