Conference Programs

Conference Programs

SUNDAY, JUNE 14
6:30 - 8:30 PM, Reception

MONDAY, JUNE 15

8:45 AM Welcome

SESSION 1 (Applications)
9 AM - 10:40 AM

Andrew Byde, Terence Kelly, Yunhong Zhou and Robert Tarjan.
Efficiently Generating k Best Solutions to Winner Determination Problems

Jacob Howe, Philip Charles and Andy King.
Integer Polyhedra for Program Analysis

Yam Ki Cheung and Ovidiu Daescu.
Line Segment Facility Location in Weighted Subdivisions

Marek Chrobak and Jiri Sgall.
Three Results for Frequency Assignment in Linear Cellular Networks


BREAK
10:40 - 11 AM

INVITED TALK, Andrei Z. Broder
11 AM - 12 AM
Algorithmic Challenges in Computational advertising


LUNCH
12 NOON - 1:45 PM

SESSION 2 (Algorithms)
1:50 PM - 3:30 PM

Andrew Goldberg.
Two Level Push-Relabel Algorithm for the Maximum Flow Problem

LI YAN, Marek Chrobak and Francis Chin.
Algorithms for the Flow Monitors Problem

Atlas F. Cook IV and Carola Wenk.
Link Distance and Shortest Path Problems in the Plane

Amin Saberi and Ying Wang.
Cutting a cake for five people

BREAK
3:30 PM - 4 PM

SESSION 3 (Approximation Algorithms)
4 PM - 5:40 PM

Tim Nonner and Alexander Souza.
Latency Constrained Aggregation in Chain Networks Admits a PTAS

Mary Ashley, Tanya Berger-Wolf, Wanpracha Chaovalitwongse, Bhaskar DasGupta, Ashfaq Khokhar and Saad Sheikh.
On Approximating An Implicit Cover Problem in Biology

Feifeng Zheng, Yinfeng Xu and C.K. Poon.
On job scheduling with preemption penalties

John Abraham, Zhixiang Chen, Richard Fowler, Bin Fu and Binhai Zhu.
On the Approximability of Some Haplotyping Problems


CONFERENCE DINNER
7 PM -- late

TUESDAY, JUNE 16

SESSION 4 (Math. Programming)
8:35 AM - 10:40 AM

Jon Lee, Shmuel Onn and Robert Weismantel.
Nonlinear Optimization over a Weighted Independence System

Changxing Dong, Gerold Jaeger, Dirk Richter and Paul Molitor.
Effective Tour Searching for TSP by Contraction of Pseudo Backbone Edges

Mauro Aprea, Esteban Feuerstein, Gustavo Sadovoy and Alejandro Strejilevich de Loma.
Discrete Online TSP

Fei Li.
Improved Online Algorithms for Multiplexing Weighted Packets in Bounded Buffers

Jie Zhang and Xiaotie Deng.
Equiseparability on Terminal Wiener Index

BREAK
10:40 AM - 11 AM

INVITED TALK, Edward Chang
11 AM - 12 AM
Parallel Algorithms for Collaborative Filtering

LUNCH
12 NOON - 1:45 PM

SESSION 5 (Game Theory)
1:50 PM - 3:30 PM

Daniel Andersson, Vladimir Gurvich and Thomas Dueholm Hansen.
On Acyclicity of Games with Cycles

Esteban Feuerstein, Pablo Heiber, Matias Lopez-Rosenfeld and Marcelo Mydlarz.
Optimal Auctions Capturing Constraints in Sponsored Search

Scott Kominers.
Dynamic Position Auctions with Consumer Search

Haris Aziz, Oded Lachish, Mike Paterson and Rahul Savani.
Power indices in spanning connectivity games

BREAK
3:30 PM - 4 PM

SESSION 6 (Clustering and Search)
4 PM - 5:40 PM

Daniel Delling, Robert G ¯ ¡ ¡ örke, Christian Schulz and Dorothea Wagner.
ORCA Reduction and ContrAction Graph Clustering

Jiong Guo, Christian Komusiewicz, Rolf Niedermeier and Johannes Uhlmann.
A More Relaxed Model for Graph-Based Data Clustering: s-Plex Editing

Yi Wang, Hongjie Bai, Matt Stanton, Wen-Yen Chen and Edward Y Chang. PLDA:
Parallel Latent Dirichlet Allocation for Large-scale Applications

Sumit Ganguly.
A note on  estimating  hybrid frequency moment  of data streams:  p in [0,1] and q in [0,1]

FINISH-UP
5:40 PM -- 6 PM

WEDNESDAY, JUNE 17
No program scheduled, free activity.