List of Countywide CAC Reps by School

If you are a CAC official and have information to update this list, please either send it to snider@aacac.info or fill in the comment field below.

The default sorting of the list below is by year, position, and school.  You may change the sort by clicking on the sort button at the top of any column.

Key
Source Field: "Principal" means the information came from the list of Countywide CAC reps sent the Superintendent by October 10 of each year.  It may also have been subsequently updated by AACPS staff.  "Countywide CAC Chair" means the information came from the Countywide CAC chair, usually as a result of a communication from a local CAC chair.

Showing 117 items
YearPositionNameFeeder SystemSchoolGradesSourceComment
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
YearPositionNameFeeder SystemSchoolGradesSourceComment
2010-11 Countywide CAC Rep Williamson, Sarah Annapolis Annapolis Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Daniels, Amy Annapolis Annapolis High High Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep None Annapolis Annapolis Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Petz, Kerry Broadneck Arnold Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Barbour, Kerri Arundel Arundel High High Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Pridgen, Kristen Arundel Arundel Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Taylor, Elizabeth Annapolis Bates Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Pardoe, Melissa North County Belle Grove Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Orso, Dawn Broadneck Belvedere Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Rutherford, Anne Severna Park Benfield Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Benson, Mark Chesapeake Bodkin Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Cooke, Daryl Annapolis Broadneck Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Lanonue, Donna Broadneck Broadneck High High Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep None Meade Brock Bridge Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Nobile, Fran North County Brooklyn Park Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Marine, Lori North County Brooklyn Park Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Kilpatrick, Heather Broadneck Cape St. Claire Elementary Elementary Principal Rep changed from Principal Donna Pergerson 
2010-11 Countywide CAC Rep Daily, Tom South River Central Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Seidel, Kristina South River Central Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Austin, Laura Non-Affiliated Central Special Other Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Konczos, Debi Chesapeake Chesapeake Bay Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Lines, Vicki Chesapeake Chesapeake High High Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Spear Lancaster Non-Affiliated Chesapeake Science Point Other Countywide CAC Chair  
2010-11 Countywide CAC Rep Wojciechowski, Robin Glen Burnie Corkran Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep  South River Crofton Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Baltimore, Rebecca Arundel Crofton Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Parlett, Basil South River Crofton Meadows Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep None South River Crofton Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Alexanders, Venice South River Crofton Woods Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Cauley, Beverly South River Davidson Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Rude, Marianne Southern Deale Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Leddy, Jody Annapolis Eastport Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep LeFevers, Mariem South River Edgewater Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Heath, Stacy North County Ferndale Early Education Center Other Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Fortier, Dave Severna Park Folger McKinsey Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep English, Sharon Chesapeake Fort Smallwood Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Long, Meredith Arundel Four Seasons Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Caldwell, Lillian Glen Burnie Freetown Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Heath, Stacy North County George Cromwell Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Hartzell, Tracy Northeast George Fox Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Rafiq, Jennifer Annapolis Georgetown East Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Antonelli, Ingrid Annapolis Germantown Elementary Elementary Principal Alternates: Lara Boeck and Trish Irwin 
2010-11 Countywide CAC Rep Pogar, Janet Glen Burnie Glen Burnie High High Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Kummer, Mary Old Mill Glen Burnie Park Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Moore, Dottie Glen Burnie Glendale Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Spencer, Denise Meade Hebron-Harman Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Kirwan, Lanea Northeast High Point Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Barrett, Jennifer Annapolis Hillsmere Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Simmons, Marilynn North County Hilltop Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Fleig, Cecilia Chesapeake Jacobsville Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Lurz, Ruth Meade Jessup Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Sloat, Belinda Severna Park Jones Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Hamstra, Karen Chesapeake Lake Shore Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Cole, Karen North County Lindale Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Harden, Craig North County Linthicum Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Marks, Lindy Southern Lothian Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Clouse, Steve Meade MacArthur Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Bristow, Karyn Broadneck Magothy Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Walton, Kim Meade Manor View Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Matthews, William ("Rocky") Glen Burnie Marley Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep None Non-Affiliated Marley Glen Other Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Heyward, Lisa Glen Burnie Marley Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep McDonald, Melissa Meade Maryland City Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Goughenour, Theresa South River Mayo Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Keith, Kendra Meade Meade Heights Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Iller, Otha Meade Meade High High Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Carter, Karen Meade Meade Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep McGirt, Monica Old Mill Millersville Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Simms, Roxanne Annapolis Mills/Parole Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Williams, Veronica Non-Affiliated Monarch Academy Other Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep McCoy, Kevin Annapolis Nantucket Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Sterrett, Joetta North County North County High High Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Kijak, Philip Northeast Northeast High High Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Ford, Destin North County North Glen Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Turner, Chevese Severna Park Oak Hill Elementary Elementary Principal Alternate: Ada Downing 
2010-11 Countywide CAC Rep Lewis, Jessica Glen Burnie Oakwood Elementary School Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Hendershot, Marynard Arundel Odenton Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Boyd, Kere (Assistant Principal) Old Mill Old Mill High High Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Dine, Donna Van Old Mill Old Mill Middle North Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Medford, Annie Old Mill Old Mill Middle South Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Doersam, Stephanie North County Overlook Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Cole, Juanita Northeast Park Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Gabrielsen, Gina Chesapeake Pasadena Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Morgan, Amy Meade Pershing Hill Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep None Non-Affiliated Phoenix Center Other Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Mutchler, Stephanie Arundel Piney Orchard Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Holcomb, Barbara Glen Burnie Point Pleasant Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Gray, Rae Glen Burnie Quarterfield Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Dietrich, Laurie Glen Burnie Richard Henry Lee Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Winkler, Don Old Mill Ridgeway Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Steelman, Chris Old Mill Rippling Woods Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Keefe, Clarrisa Northeast Riviera Beach Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep King, Elizabeth Annapolis Rolling Knolls Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep None Non-Affiliated Ruth Eason Other Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Kuye, David Meade Seven Oaks Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Demeroto, Cathy Severna Park Severna Park Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Snider, Terra Severna Park Severna Park High High Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Myers, Brad Severna Park Severna Park Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Schafer, Mauria Old Mill Severn Elementary Elementary Countywide CAC Chair  
2010-11 Countywide CAC Rep Barckley-Hines, Antionette Broadneck Severn River Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Bolander, Sue Southern Shady Side Elementary Elementary Countywide CAC Chair  
2010-11 Countywide CAC Rep Wallace, Leslie Severna Park Shipley's Choice Elementaryh Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Leverrett, Melissa Northeast Solley Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Stinson, David Southern Southern High High Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Kissal, Carol Dillon Southern Southern Middle Middle Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Barber, Kim Old Mill Southgate Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Sullivan, Eric South River South River High High Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Cote, Michelle Old Mill South Shore Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Giunta, Alide Northeast Sunset Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Bly, Richard Southern Tracey's Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Sims, Kimberly Annapolis Tyler Heights Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Milburn, Janea Meade Van Bokkelen Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Ramey, Kellie Arundel Waugh Chapel Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Taylor, Elizabeth Annapolis West Annapolis Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Trendle, Debbie Meade West Meade Elementary Elementary Principal  
2010-11 Countywide CAC Rep Craig, Marjorie Broadneck Windsor Farm Elementary Elementary Principal Rep changed from Assistant Principal Jesse Mitchell 
2010-11 Countywide CAC Rep Thomas, Belynda Glen Burnie Woodside Elementary Elementary Principal  
Showing 117 items
Comments