TeX.zachęcajka

głowna -> TeX -> zachęcajka <=> nauka Texa

Motywacja

Uważam że watro rozpowszechniać TeXa, więc chcę Was przekonać do spróbowania go. Nauka zajęła mi jakieś dwa tygodnie, podczas których już mogłem tworzyć jako-takie prace. A nakład sił włożony w naukę zwróci Wam się przy pierwszym większym projekcie.

Uważam też że LaTeX ma bardzo dobrą dokumentację, więc po prostu wskażę do niej linki.

Ładny przegląd cudów do pisania prac:

Skoro Wordem klepie się tak dobrze, to po co się starać?

Co to TeX i LaTeX?

Jest to system składania tekstu a zarazem język programowania. Pozwala bardzo szybko pisać bardzo ładne prace. Nadaje sie zarówno na projekt na LabFizy, w którym jest 10 stron równań, jak i do pracy rocznej z filozofii.

TEX(wym. tech) jest komputerowym systemem profesjonalnego składu drukarskiego obejmującym zarówno dedykowany język, jak i kompilator przygotowujący pliki w wymaganych przez urządzenia graficzne (drukarki, naświetlarki) formatach. Szczególnie często używa się go przy składaniu tekstów naukowych (np. matematycznych), ponieważ umożliwia budowanie dość złożonych wyrażeń (np. wzorów z wieloma kreskami ułamkowymi i indeksami).
-Wikipedia

Dlaczego Tex?

Bo łatwo pisze się w nim duże prace. Bo łatwo zmieniać potem ich wygląd. Bo nie da się napisać pracy o złej strukturze. Wreszcie bo prace w TeXie są piękne.

Bo bardzo łatwo tworzyć nowe komendy - swoje własne makrokody. I o ile w Wordzie jest to dość skomplikowane, głównie dlatego że z komendami z których składają się markokody użytkownik nie ma na codzień nic wspólnego, w TeXie jest to proste.

Wreszcie, bo trywialne jest stwożenie:

 • spisu treści (automatycznie odświeżangeo)
 • spisu tabel/ilustracji
 • indeksu (wielu indeksów), słowniczka
 • profesjonalnej bibliografii

Struktura TeXa. (WYSWIG vs. WYWIYG)

WYSWIG - znaczy What You See Is What You Got. Czyli to co widzisz na ekranie monitora będzie potem na kartce.

WYSWIW - znaczy What You Want is What You Got. Czyli masz to co chcesz mieć ;-). Taki jest tex.

Tworzenie dokumentu w teksie składa się z dwóch faz: Najpierw piszesz dokument, potem kompilujesz go do formy ostatecznej. Oznacza to że przez większość czasu nie widzisz jak dokument wygląda(choć możesz to sprawdzać), i dobrze! Filozofia TeXa polega na tym że pisząc martwisz się o strukturę tekstu, tj. o podział na rozdziały sekcje i akapity, tworzenie np. indeksu. Wyglądem zajmuje się TeX, i zależy on od jego struktury (oczywiście możesz go zmieniać - ale po co?).

Do stworzenia dokumentu w TeXie potrzebujesz dwóch rzeczy:

 • Kompilatora
 • Edytora

W edytorze piszesz swoją pracę, a kompilator zamienia ją na formę nadającą się do wypuszczenia w świat.

Format wynikowy

Wynik kompialcji TeXa może być w zasadzie dowolny, generalnie jest to:

 • ps - postscript
  PostScript – uniwersalny język opisu strony opracowany przez firmę Adobe Systems, będący obecnie standardem w zastosowaniach poligraficznych.
  -Wikipedia
 • dvi - DeVice Independent
  DVI ("DeVice Independent") - format pliku wynikowego w programie wydawniczym TeX. W przeciwieństwie do plików ze znacznikami TeX, pliki DVI nie są przeznaczone do czytania przez użytkownika; zawierają dane binarne opisujące wizualny układ dokumentu w sposób niezależny od specyficznego formatu graficznego, monitora czy drukarki.
  -Wikipedia
 • pdf - Portable Document Format
 • html
 • Wiem że można pliki texa formatować do rtf-a (Word otwiera rtf), odf-a.

Polecenia

Wszystkie polecenia podajesz TeXowi z klawiatury (i nie ma bezsensownych łamiących palce skrótów w stylu ctrl + shift + P, ani bezsensownie skomplikowanych menu mających po 1000 stylów z których Ty używasz 5 i których nigdy nie ma na skróconej liście [tak żalę się na Worda - przy red]). Paru osobom wydawało się z początku że jest to powolne i niewygodne, otóż tak nie jest - w istocie jest to szybsze niż klikanie myszą - nie odrywasz palców od klawiatury. A do rozsądnej pracy w TeXie potrzebujecie pamiętać jakichś 20 poleceń.