Aktualności

 

 


                      "Życie bez przygód byłoby strasznie głupie"

                                                                                                   Robert Baden-Powell

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezentazja multimedialna z naszymi zdjęciami z wizyty w Ministerstwie Edukacji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót dostrony głównej

Biwak drużyn - Podkowa Leśna
26-27.01.2008
420 WDH, 40 PDH, 41 PDH

"KLAN WALECZNEJ PODKOWY"   
 

      Już po biwaku, a my tak tęsknimy! Szczególnie, że mieliśmy go z nowopoznaną drużyną - 420 Warszawską Drużyną Harcerską "Hajnica" z Pragi Płd oraz z zastępem harcerskim działającym przy praskiej gromadzie zuchowej. Dlatego też mogliśmy poznać wielu nowych ludzi, nowe zwyczaje, sposób postępowania... .
     Obrzędowość naszego biwaku dotyczyła cech (gildii). Każdy z zastępów wybrał sobie profesję w klimacie średniowiecznym (fantasy, RPG!:), np. gildia kupców, czarownic, magów, rycerzy itp. Świat, w którym umieściliśmy akcje biwaku był dość specyficzny. Był to świat dysku (płaski świat). Nasze miasto to Ankh-Morpork. A oto nazwy biwakowych zastępów:
- Gildia Czarownic
- Gildia Gladiatorów
- Gildia Żupanek
- Gildia Wyznawców Chaosu
- Cech wiedźmiński
- Gildia Wiktorii
- Gildia Czarodziejek
- Gildia Zielarek
     Na samym początku rozlokowaliśmy się i poznawaliśmy się podczas gier integracyjnych. Po nich przenieśliśmy się w nasz obrzędowy świat - nasz druh drużynowy przygotował dla wszystkich grę terenową. Po grze dh Michał Matejko przygotowywał nas do gry na orientację INO. Po pysznym spaghetti przygotowanym przez dh Monikę, dh Mamę i dh Dorotę zbieraliśmy siły przed grą. Po pewnym czasie zastępy kolejno opuszczały szkołę na prawie trzy godziny. Odpowiednia orientacja w terenie bardzo się nam przydała. Były chwile bardzo śmieszne, ale tez i przerażające, np. wędrówka przez ciemny las (była godzina 17.00 ;-p). Po powrocie pełni wrażeń czekaliśmy na kolację. Nie obyło sie także bez sprawdzania porządków i alarmowej zbiórki. Po kolacji i sprzątnięciu nadszedł czas na jeden z ważniejszych elementów na biwaku - kominek harcerski. Drużyny mówiły o sobie parę słów, śpiewaliśmy piosenki, uczyliśmy sie także nowych. Stała się niespodziewana rzecz, ponieważ po wieczornicy w całym mieście nie było prądu (dla nas stworzyło to jeszcze lepszą atmosferę)! Ale to nie koniec wrażeń, ponieważ po kominku Sokolęta złożyły przysięgę węwnętrzną drużyny! Natomiast jedna harcerka z Pragi Płd złożyła Przyrzeczenie Harcerskie.
       Następny dzień? Zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy na grę terenową zorganizowaną przez dh Monikę (była to gra obrzędowa z połączeniem technik harcerskich). Po grze mieliśmy śpiewanki i przerwę na żuuureek! Niestety, czas dobiegał końca i musieliśmy zacząć sprzątać. Na końcu odbył się jeszcze apel pożegnalny, na którym otrzymaliśmy słodkie nagrody i zrobiliśmny sobie grupowe zdjęcie. Ojj! Jest co wspominać! Biwak "kręcił się" wokół piosenek, gier, pląsów i takiego harcerskiego luzu - warto było to poczuć, szczególnie, że jesteśmy "świeżą" drużynką. My chcemy jeszcze raz!


ps. Oto piękne zdjęcie druha drużynowego w czapce dh Kariny  - tak ubrały go nasze druhny :)

II edycja akcji charytatywnej "Zostań św. Mikołajem"

14-22.12.2007

Akcja została zorganizowana pod patronatem Prezydenta Miasta Pruszkowa Pana Jana Starzyńskiego i przy pomocy Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego oraz Starostwa Powiatowego. Do przeprowadzenia akcji został stworzony następujący Sztab: przewodnicząca - dh Monika Pawełczyńska, członkowie - dh Michał Landowski, dh Beata Pawełczyńska, dh Łukasz Rytel,  dh Michał Ślusarczyk.
     Przed drużynami stało wiele zadań - wyszukanie sklepów, rozdanie pism, zrobienie pudeł na artykuły oraz regularne zwożenie żywności. Dość trudnym zadaniem była segregacja żywności tuż przed Wigilią oraz wyznaczenie najuboższych rodzin, ale poradziliśmy sobie nieźle. Warto jeszcze wspomnieć, że Telewizja kablowa pomogła nam rozpropagować akcję nagraniem.
     Bardzo cieszymy się z tej akcji, gdyż mieliśmy z niej dużo radości, zabawy, ale przede wszystkim nie o nas chodzi. Najważniejsze jest, że w tak ciężki okres roku wiele rodzin otrzymało materialne, a zarazem duchowe wsparcie. To był kolejny rok, kiedy widzieliśmy łzy wzruszenia, wielkie zdziwienie i ogromną wdzięczność. Stworzonych zostało 167 paczek, które zostały rozwiezione najuboższym rodzinom, lub osobom samotnym. Ponadto zawieźliśmy jeszcze 50 kg artykułów do Domu Osób Niepełnosprawnych na terenie Żbikowa

 

Wigilia Hufca Pruszków

22.12.2007

 

Szkoła nr 1, ponad 100-osobowy krąg harcerzy, po środku kręgu wieńce ze słodyczami, Betlejemskie Światło Pokoju i zaczynamy!
     Dh Michał Landowski rozpoczął Wigilię wierszem, złożeniem życzeń. Następnie władze Miasta odpaliły Betlejemskie Światło Pokoju.
     Na naszej Wigilii zaśpiewaliśmy także kolędy w oczekiwaniu na św, Mikołaja, która ku naszej radości zjawił się! każda drużyna otrzymała prezent. Prezenty otrzymali także instruktorzy i drużynowi.
     Było wiele śmiechu, gdyż obejrzeliśmy prezentacje multimedialną ze zdjęciami z życia hufca :). Fajnie było tak sobie powspominać. Nadszedł najważniejszy moment naszej Wigilii, czyli dzielenie się opłatkiem.
     Po jakimś czasie zawiązaliśmy krąg. Po Wigilii 13 patroli uwieńczyło akcję charytatywną "Zostań św. Mikołajem" rozwożąc paczki do najuboższych rodzin w Pruszkowie. szczegóły o projekcie w notatce o 1 wyżej.

II Sokola Wigilia
- Wigilia wszystkich drużyn sokolich (i gromady ;-p)
21.12.2007

 

Święta, święta... ten niezwykły czas świętowaliśmy także w naszych drużynach (i gromadzie). Spotkaliśmy się o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 2, w naszej stołówko-harcówce.
      Wszyscy usiedli przy dłuuugim, dość nietypowym, można powiedzieć, że sokolim stole wigilijnym. Po rozpaleniu Betlejemskiego Światła Pokoju, wysłuchania fragmentu "Opowieści Wigilijnej" przyszedł do nas niezwykły gość! Odwiedził nas sam św. Mikołaj z prawdziwym wielkim brzuchem i z prawdziwą, siwa brodą!Wtedy nadszedł czas na zajadanie się smakołykami i otrzymywanie prezentów od św. Mikołaja.

      Warto wspomnieć o dh Komendancie, który miał umowę ze św. Mikołajem. W tym roku dostanie prezent, jeśli przestanie jeść snickersy przed obiadem, tak jak to było w zeszłym roku :-p. Okazało się, że dh komendant już nie je 3-ech snickersów, tak jak kiedyś. Zajada się teraz jednym małym batonikiem light :-p, tak więc otrzymał prezent :-p.
      Następnie śpiewaliśmy kolędy, podczas gdy zuchy przygotowywali się do wystawienia Jasełek. Nie ominął nas także tort urodzinowy dh Artura, gitarowy występ dh Michała i dh Piotra. Po występie druhów podziwialiśmy wielką pracę zuchów - Jasełka. Było to niezwykłe przedstawienie, ponieważ brzemienna Maryja z Józefem podczas wielkiej burzy przeniosła się do XXI wieku. Zuchy przepięknie przedstawiły na tę sytuacje, a zakończeniem była prezentacja multimedialna ze zdjęciami z życia hufca. A co było dalej? Wielkie obżarstwo w 85 osób!

Przekazanie Betlejemskiego Światła pokoju w Ministerstwie Edukacji Narodowej i u Rzecznika Praw dziecka

20.12.2007
 

Przed południem wyruszyliśmy przekazać Betlejemskie Światło Pokoju w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Poznaliśmy tam nową dh Naczelniczkę, zaśpiewaliśmy kolędy, piosenkę harcerską, a na koniec otrzymaliśmy prezenty. natomiast u Rzecznika Praw Dziecka ucięliśmy krótką pogawędkę przerywaną piosenkami. Dzień zakończyliśmy objadaniem się w KFC :-p.

Przekazanie Betlejemskiego Światła hufcom w Warszawie

18.12.2007


Wyjechaliśmy autokarem do Warszawy, aby podziwiać występ artystyczny harcerzy, wysłać przemówień wigilijnych i otrzymać Betlejemskie Światło Pokoju.
      Spotkaliśmy paru znajomych i na końcu zawiązaliśmy wielki krąg ze wszystkimi obecnymi tam harcerzami. W Pruszkowie Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane drużynom.

IV Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Szekla"
01.12.2007

    Tego dnia udaliśmy się do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi. Po krótkich próbach udaliśmy sie wyznaczonymi grupami na krotki zwiad. Kolejnymi naszym zadaniem było przelanie naszych relacji na kartkę papieru :).

      Ale największe emocje zaczęły się podczas festiwalu. Drużyny, grupy pięknie śpiewały. Nadszedł czas i na nas. Piosenka, jaką zaśpiewaliśmy trzema sokolimi grupami (39 GZ "Sokoliki", 40 PDH "Sokolęta", 41 PDH "Sokół") nosi tytuł "Hej Sokoły". Potem wraz z Sokołami zaśpiewaliśmy jeszcze "Jak dobrze nam" i "Wieczorne śpiewogranie". Otrzymaliśmy za ten występ III miejsce! :).

      Warto także wspomnieć o wystę

      Czas upłynął bardzo miło, a małą przerwą między występami był pyszny obiadek! Zapraszamy na następny festiwal!

  

Pierwsza zbiórka w historii drużyny

19.10.2007

 

"Płonie ognisko i szumią knieje
drużynowy jest wśród nas"

        
        .... Tak jest... drużynowy jest wśród nas. Dla wielu dziewcząt i chłopców słowo "drużynowy", "przyboczny", "harcerstwo" stało się czymś nowym w  życiu.
        Nasza pierwsza zbiórka odbyła sie w Szkole Podstawowej nr 2 o godzinie 17.00. Zbiórkę prowadził dh Michał, a pomagali mu: dh Piotr i dh Monika. Przybyło 30 osób. Na tym spotkaniu poznawaliśmy cel działalności drużyny, nowe, tradycyjne harcerskie piosenki. Poznawaliśmy siebie nawzajem - w końcu w drużynie spędzimy ze sobą duużooo czasu! Wykonywaliśmy także pierwsze zadania harcerskie (w grupach).
       Czas upłynął miło... A my czekaliśmy na następny piątek :)!