דף הבית‏ > ‏

עיניים

בעיות עיניים

"בכל המידע המופיע באתר אין משום התוויה רפואית או המלצה לטיפול ובכל בעיה רפואית יש להיוועץ ברופא."

טיפול באמצעות רפואת עיניים סינית, עשוי לשפר כל אחד מהסימפטומים המאפיינים את המחלה (יובש, גרד, צריבה וכיו"ב). סיכויי ההצלחה שלו גבוהים ומוכחים מחקרית.

טיפול בעזרת דיקור סיני -  מתמקד בטיפול בשורש הבעיה אשר מעורר את הדלקת מחדש בכל פעם ובכך מצליח למנוע הישנות של המחלה.


10 תסמינים למחלות שניתן לאתר דרך העיניים

דלקת עיניים

המזונות שישמרו לכם על העיניים רשימת מזונות הבריאים ביותר לעיניים, וימנעו ניוון מקולרי, קטרקט ובעיות עיניים אחרות.

בלפריטיס, דלקת עפעפיים, Blepharitis

מאת: ד’‘ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il

דלקת בעפעףבלפריטיס הינו מונח כללי לדלקת של העפעף והריסים. זהו אחד המצבים הנפוצים והעיקשים ביותר ברפואת העיניים, בד’‘כ המצב נובע מהיגיינה לקויה של העפעף, זיהום חיידקי מדרגה נמוכה (בד’‘כ מחיידק בשם סטפילוקוקס), תגובה אלרגית ו/או אבנורמלית בתפקוד בלוטות השומן של העפעף, למשל, חסימת הבלוטה או הפרשת יתר. למרות שהבלפריטיס בד’‘כ אינה מהווה בעיה רצינית, ולא גורמת לפגיעה ארוכת טווח בעין, היא בכל זאת קשה לטיפול ובמקרים רבים הינה כרונית. האנשים בעלי הנטייה הגבוהה ביותר לפתח בלפריטיס, הינם אלו הסובלים מבעיות עור בפנים (כמו תפרחת אדומית של הפנים), אקזמה, פצעונים, אקנה, סיבוראה, פזוריאזיס, עור שמן או קשקשת וכן אלו הנושאים את הנגיף מסוג הרפס.

דלקת בעפעפייםמקרים כרוניים יכולים להיות קשורים גם בחשיפה לחומרים נדיפים, עישון, אוויר מזוהם וגורמים מגרים אחרים או תגובות לתרופות. בלפריטיס מהווה בנוסף, גורם או תוצאה ממצבי עיניים מסוימים כמו: עין יבשה, כלזיון, דלקת הלחמית ודלקת הקרנית, ועלול להתבטא באיבוד ריסים וצמיחת ריסים כלפי העין. הדלקת אינה מדבקת ולמרות שהיא נפוצה אצל מבוגרים, היא עשויה להופיע גם אצל ילדים.

כמו במצבים אחרים של תחלואי עור, בלפריטיס יכולה להיות תחת שליטה אבל לא להירפא כליל. המטרות העיקריות בטיפול, הינן להפחית את מספר החיידקים לאורך שולי העפעף, ולפתוח בלוטות שומן פקוקות, בלוויית היגיינה טובה של העפעף עם מתן קומפרסים חמים.

                          דלקת בעפעף              דלקת בעפעפיים

סימפטומים= הנפוצים ביותר כוללים אודם של שולי העפעף והעין, הפרשה רירית, קשקשת על העפעפיים או הריסים. סימפטומים אלו נוטים להיות גרועים יותר בזמן הקימה מהשינה ויכולים לגרום לתחושת דביקות במשך היום.

סימפטומים אחרים כוללים:

פתיתים שומניים או קילופים על העפעף ובבסיס הריסים.

תחושת גוף זר.

עיקצוץ או צריבה.

חוסר ריסים או ריסים הצומחים כלפי העין.

הצטלקויות של שולי העפעף.

גירוי של עור העפעף הסמוך לריסים.

דמעת

רגישות לאור.

דרכי מניעה=  היגיינה טובה של העפעף הינה הכרחית על מנת למנוע דלקות חוזרות ומצבים קשים של בלפריטיס. חוץ מלשטוף את ידיך, הפנים ועור הקרקפת עם סבון או שמפו, יש לשים מטלית נקייה ספוגה במים חמים על העפעפיים למשך כ-5 דקות, פעם פעמיים ביום. אלו הסובלים מעור שמן במיוחד, יכולים להפיק תועלת מחפיפה וקרצוף של הריסים בשמפו לתינוקות (שלא גורם לדמעת) מדולל במים חמים. פעולה זו גורמת להפחתה בקשקשים וסתימת בלוטות השומן של העפעף. לאחר הקרצוף והחפיפה יש לשטוף היטב במי ברז קרים.

טיפול =אמצעי מניעה כמו ניקיון של העפעפיים והריסים, הינם האמצעי הראשוני בטיפול בבלפריטיס. במידה וקיים התקף חריף של הדלקת, יש לבצע קומפרסים חמים מהטיפול ההיגייני מספר פעמים ביום. בנוסף, לפי הצורך ירשום הרופא טיפות ולא משחות אנטיביוטיות. במקרים קשים, גם אנטיביוטיקה בטבליות או קפסולות.

אחד הסיבוכים של דלקות עפעפיים מסוג זה, הינו 'בלפריטיס אחורי' - ריכוז של הדלקת באזור בלוטות בשם מבומיאן בחלקו הפנימי של העפעף.  החומר הדלקתי שמצטבר נוטה להיות מזהם ופוגע בקרניות. אצל אנשים שסובלים מדלקות עפעפיים מסוג בלפריטיס, התופעה חמורה יותר בבקרים, לאחר שנת לילה שבה מצטבר החומר הדלקתי וגורם לנפיחות עפעפיים מוגברת.

ציסטות/בלוטות דלקתיות עלולות גם הן להופיע לאחר הופעה חוזרת ונשנית של בלפריטיס בעפעפיים. כמו כן עשויה הדלקת 'לצרוב' את שטח קצה העפעף והדבר גורם לגדילה לא אחידה בכיוון שיערות העפעף שלעיתים צומחות לכיוון העין ופוגעות בשטח פני העין.

לאחרונה דווחו תוצאות טובות לטיפול עם טיפות Azithromycin 1% (פעמיים ביום ליומיים ואחר כך פעם ביום) (14). יתרונותיו של החומר כוללים טווח פעולה רחב נגד חיידקים גרם (+) וגרם (-) וכן מסיסות גבוהה בשומן, דבר שמאפשר לו לחדור לחלל הבלוטה ולפעול בטווח השומני. נוסף על כך יש לחומר גם פעילות אנטי דלקתית. חומר זה משווק בתכשיר מסחרי בשם Azasite ואני תקווה שבקרוב יגיע לארץ. בלפריטיס קדמית הקשורה ב-Seborrheic Dermatitis נקשרה גם לזיהום בפטרייה מקבוצת ה-Malassezia. במקרה זה טיפול ב-Fluconazole יכול בהחלט לעזור (15).
יש הממליצים גם על שימוש באנטיביוטיקה סיסטמית מקבוצת הטטרציקלינים לטיפול בבלפריטיס (16). מדובר בטיפול הנמשך מספר חודשים עם מינון נמוך של דוקסילין, מינוצין או אריתרומיצין וייתכן שמנגנון הפעולה הוא אנטיביוטי וגם אימונומודולטורי (השפעה על הדלקת, MMPs וכדומה). לאחרונה גם דווח על הצלחה טיפולית גם עם Augmentin בילדים עם בלפרוקונזונקטיביטיס (17). בכנסים האחרונים גם הופיעו דיווחים על שימוש באזיטרומיצין דרך הפה לטיפול בבלפריטיס במבוגרים ובילדים, אך אין עדין ספרות מבוקרת בנושא.

בלפריטיס - טיפול קונבנציונלי לעומת טיפול בדיקור סיני:

הטיפול הקונבנציונלי/מערבי המקובל לדלקת קצה העפעף הינו טיפול אנטיביוטי למיגור זיהומים ושטיפות מיוחדות לסילוק החומר הדלקתי. הטיפול האנטיביוטי התרופתי המקובל, מאפשר לחיידקים לפתח חסינות עם הזמן ולגוף להגיב פחות טוב מפעם לפעם לנסיונות החיטוי.

טיפול בדיקור סיני וצמחי מרפא (בהתאם לאופי הבעיה), מאפשר התמקדות בשורש הבעיה ובמיגור הגורמים שמאפשרים לדלקת לחזור.

דיקור סיני לדלקת בעפעף מתמקד בחיזוק מערכת החיסון שתפקידה למנוע הימצאות של חיידקים ומזהמים. חיזוק מערכת החיסון יוביל לפתרון הדלקת ולמניעת הישנותה באופן יעיל ביותר.
כמו כן, הטיפול ישלב לרוב הוצאת חום עודף שעולה לאיזור העין, חום זה לרוב מקורו בבסיס האנרגטי של הכבד ו/או הטחול.

דיקור סיני להימנעות וטיפול בתופעת בלפריטיס, ובכלל, מקובל כיום בכל המערב ובישראל ונחשב לטיפול מוביל ו/או משלים לתופעה.

אבחנות לפי הרפואה הסינית:

1. אדמומיות בקנטוס הפנימי של העין = חום- אש בלב

2. כל הסקלרה אדומה- חום באיברים שונים בעיקר בריאות, בכבד ובלב. אש הכבד היא שכיחה לגרום לאדמומיות בעיניים.( אש הלב תופיע בעיקר בזויות העין.)

3. סקלרה צהובה כהה= חום ולחות. צבע צהוב עכור חיוור יסמל קור ולחות

4. חיוורון בקנטוס העין או בעפעפיים = חסר דם

5. שקים מתחת לעין או כתמים שחורים = חולשת כליות

6. כתמים לבנים בסקלרה או שאפילו נוטים לפלוש לאישון= לרוב מסמל ליחה.אך חסר יין כרוני גם יכול לגרום לכתם לבן עמום. אם הכתם לבן מבריק הפתולוגיה לרוב     מסוג חסר ינג עם קור פנימי. כתם שחור יסמל סטגנצית דם.

7. עין בולטת מקושרת לפתולוגיות המערבות כבד. אש הלב ופתולוגית רעילות גם מסוגלים לגרום ליציאת העין החוצה. מצבי חסר יין דם ו- qi גם עלולים להבליט את העיניים החוצה.

8. כרוני. התמוטטות יין או ינג הינם גם גורם qi שקיעת עין פנימה: לרוב עקב פתולוגיות מסוג חסר

9. פזילה: בילדים הם סימן לחולשת התמצית. במבוגרים: רוח כבד או עלית ינג הכבד. מצבי חסר כרונים גם מקושרים לתופעה כגון חסר qi, חסר דם בכבד, קור פנימי.

10. נפיחות ואדמומיות עפעף עליון = חום בטחול ; אם 2 העפעפיים אדומות מדובר בחום ולחות בטחול. במידה והאדמומיות פתאומית ואקוטית זהו סימן לפלישת רוח       חמה. עפעף מגרד אדום עם מעט נוזלים יכול להיות עקב רוח, חום, לחות או אש בלב.

     נפיחות הדרגתית כשהעין לא אדומה מסמלת קור וליחה או תקיעות נוזלים

11. עפעף שחור מסמל חסר בכליות, צבע אפרפר מעט נפוח יסמל לחות קרה;

12. טפטוף דמעות מהעיניים מסמל פתולוגית כבד: חסר דם; חום בכבד; חסר יין כבד. הלב גם מגיע לעין ואש הלב גם יכול לגרום לדמע. הכליות מעגנות נוזלים בתוך         העין, לכן חסר יין או יאנג גם ישפיעו. דמע פתאומי מקושר לרוח קרה.

13. הפרשות סמיכות מהעין מצבי חום –אש של הלב ,הכבד או עקב חום חסר.

טיפול טבעי במחלות עיניים

הרפואה הסינית מציעה פתרונות שאינם פולשניים ואינם בקרבת העין לצורך טיפול במחלות עיניים, בעוד שהרפואה המערבית מציעה למחלות עיניים בעיקר פתרונות פולשניים – תרופות, זריקות וניתוחים – המלווים, פעמים רבות, בהסתבכויות כגון דלקות בעין ואף זיהומים, שבמקרים קיצוניים עלולים ליצור נזק בלתי הפיך לראייה.

לכן, מומלץ לנסות קודם לכן את הפתרונות הלא פולשניים של רפואת העיניים הסינית.

 • פחות סיכון לתופעות לוואי – הסיכון לתופעות לוואי שליליות כתוצאה מ טיפול במחלת עיניים בשיטות של הרפואה הסינית נמוך בהרבה ביחס לסוגים שונים של תרופות, ניתוחים, או טכניקות מקובלות אחרות שבהן משתמשת הרפואה המערבית לטיפול באותה מחלה – כך עולה ממחקר שנעשה בשנת 1977 במשך שנתיים וחצי ע"י ארגון הבריאות הלאומי.

 • היגיינה מוקפדת – המחטים שמשתמשים ברפואה הסינית הן מחטים סטריליות וחד פעמיות

 • קמטוטים בעיניים: מסכת עלי גרניום העור המקיף את העיניים הוא דק ועדין מאוד, מה שיוצר לא מעט קמטוטים קטנים. אז איך נפטרים מהם? בפעם הבאה שאת רואה גרניום - לא משנה באיזה צבע (צמח שמרבים לשתול באדניות ביתיות ובגינות ציבוריות), קחי איתך ארבעה עלים רכים וטריים.

  כשאת מגיעה הביתה, השרי את העלים במים מינרליים לכ-10 דקות יחד עם טיפה אחת של תמצית מי ורדים, כזאת שאפשר להשיג בכל סופרמרקט או חנות תבלינים. לאחר מכן הוציאי את עלי הגרניום המושרים ושימי אותם מסביב לעיניים למשך חצי שעה להשבת המראה הלח והרענן לאזור. 

מהי אקופונקטורה?

אקופונקטורה היא טכניקה רפואית יעילה שמשתמשים בה ברפואה סינית לטיפול במגוון מחלות בכלל, ובמחלות עיניים בפרט. החלו להשתמש בה לפני אלפי שנים והיא עוזרת למיליוני אנשים להשיב אליהם את בריאותם.

מה זה צ'י?

אקופונקטורה מעודדת תנועה של צ'י בגופנו. המושג צ'י או "כוח החיים" נמצא בלב לבה של הרפואה הסינית. הוא מפיח רוח חיים בגופנו ושומר עליו מפני כאב ומצבי חולי. בריאותו של האדם מושפעת מהאיכות, מהכמות ומהאיזון של הצ'י הזורם בתוך גופו.

מהם מרידיאנים?

בגופנו ישנם 12 מרידיאנים (ערוצי אנרגיה) ראשיים, כאשר כל אחד מהם מחובר לאיבר מסוים. צ'י זורם בתוך כל אחד מהמרידיאנים. ערוצי האנרגיה הם כמו נהר שהמים הזורמים בו מאפשרים חיים. במצב בו הצ'י זורם במרידיאנים ללא הפרעה האדם מרגיש חיוני ומלא חיים, ואילו במצבים בהם ישנה חסימה (עקב תפקוד לקוי של איבר או רגש לא מאוזן) במרידיאנים היא מפריעה לזרימה החלקה של הצ'י ועלולה לגרום לתחושת כאב, אי נוחות ואף לגרום למחלה.

אקופונקטורה היא אחת מהטכניקות בה משתמשים ברפואה הסינית על-מנת לטפל בחסימות שנוצרוטיפול בחסימה ושחרורה מאפשר מחדש את זרימתו החלקה של הצ'י ובכך מאפשר לגוף לחזור למצב של בריאות תקינה.

מהן נקודות דיקור?

על כל אחד מהמרידיאנים ממוקמות נקודות דיקור, אשר לכל אחת מהן תפקוד מסורתי שונה. ניתן להמשיל את נקודות הדיקור למתג חשמלי. כל הפעלה של מתג מסוים מעירה או מפעילה אזור מסוים בגופנו, שנקבע על-פי תפקודו המסורתי והספציפי של המתג.

לעשרות מתוך מאות נקודות הדיקור הקיימות יש השפעה על העיניים. המטפל ברפואת עיניים סינית צריך להשתמש בכל טיפול בנקודות הדיקור המתאימות ביותר למצבו הנוכחי של המטופל.

כיום ישנה הסכמה רחבה בתוך הממסד הרפואי שאקופונקטורה היא טכניקת טיפול יעילה למצבים רבים של חולילא בכדי משולבים רופאים המטפלים בשיטה הסינית ברוב בתי החולים והמרפאות הקונבנציונליות בארץ ובעולם. גם הם מבינים שהשילוב מרפא.

 

תזונה לבריאות העיניים

מחקרים מצביעים על כך שתזונה נכונה עשויה להוריד את הסיכון לחלות במחלות עיניים שונות כגון ניוון רשתית, גלאוקומה וקטרקט. בנוסף, תזונה נכונה וצריכה של ויטמינים שונים וחומרים נוגדי חמצון מומלצת לחולים במחלת ניוון רשתית מהסוג היבש בכדי לעכב או למנוע את התדרדרותה.

עם זאת, חשוב לדעת כי אם חלית בניוון רשתית, צריכת הויטמינים אינה מספקת בכדי לעצור את התדרדרותה וכי שילוב הויטמינים עם טיפול באמצעות רפואת עיניים סינית עשוי לעצור את התדרדרות המחלה ואף להביא לשיפור בראייה.

רשימת המזונות החשובים לשמירה על בריאות העיניים:

 • בטא-קרוטן – קרוטן ההופך בגוף לויטמין A החיוני לראייה, עשוי למנוע עיוורון לילה ויובש בעיניים. נמצא בפירות וירקות כתומים וירוקים כגון גזר, בטטה ותרד. צריכה של בטא-קרוטן, ובעיקר כתוסף תזונה בכמוסות, אינה מתאימה לאנשים שמעשנים או עישנו בעבר.

  לוטאין – ויטמין נוגד חמצון הפועל בעיקר בהיקף הרשתית. ריכוז גבוה של לוטאין- ברשתית מגן על המקולה ועשוי למנוע את התפתחות מחלת ניוון רשתית.

  מהו לוטאין וכיצד הוא משפיע על מחלת ניוון רשתית?

  לוטאין הינו נוגד חמצון חשוב שפועל בעיקר בהיקף הרשתית. ניוון הרשתית פוגע במרכז הרשתית, בחלק ששמו מקולה, המכיל תאים שאחראים על חדות הראייה. הלוטאין הינו גורם ממסך, המגן על המקולה מפני התקדמות המחלה. ככל שצפיפות הפיגמנט במקולה (Macular Pigment) גבוהה יותר, כך המקולה מוגנת יותר.

  מקורות הלוטאין

  במידה שרופא העיניים המליץ לכם ליטול לוטאין, כדאי שתדעו כי את נוגד החמצון החשוב הזה תוכלו לצרוך בשני אופנים:

 • באמצעות בליעת פורמולות/כמוסות המכילות מגוון ויטמינים שביניהם לוטאין.

 • באמצעות אכילת ירקות כתומים, צהובים וירוקים, כדוגמת עגבנייה, תרד, כרוב ירוק, דלעת, גזר, מלון (כתום), תפוז, פלפל אדום, ביצים, תירס, ברוקולי, זוקיני, חלמון ביצה ולפת ירוקה. הלוטאין מסיס בשומן, ולכן מומלץ לצריכה עם שמן זית או עם אגוזים, להקלה על ספיגתו בגוף. עדיף לאכול את המזונות הללו לאחר בישול קל. 

 • זיאקסנטין – ויטמין נוגד חמצון אשר פעיל במיוחד במרכז רשתית העין וחיוני לשם הגנה ממחלת ניוון רשתית. זיאקסטנין מצוי במזונות כגון מלון, תפוז, כרוב ניצנים, אפרסק, תירס, דלעת, מנגו ומשמש. גם הזיאקסטנין מסיס בשומן ומומלץ לצרוך אותו עם שמן זית או אגוזים, וגם את המזונות המכילים זיאקסטנין מומלץ לבשל קלות לפני האכילה.     מזון על - שמונע קטרקט ..שווה בדיקה יתרונותיו הבריאותיים של פרי הגוג'י

 • גוג'ימעמדו של הגוג'י כמזון על נובע מריבוי החומרים המזינים שנמצאים בו, הכוללים שילוב מרכיבים יוצא דופן וגם כמה חומרים שכמעט ואי אפשר למצוא במקומות אחרים.שיפור הראיה ומניעת התנוונות הרשתית  זיאקסנטין הוא אנטיאוקסידנט שמצוי בשפע בפרי הגוג'י, והוא הכרחי לשמירה על עיניים בריאות, במיוחד עבור בני הגיל השלישי. האנטיאוקסידנטים מפירות הגוג'י נספגים בצורה מהירה ויעילה במחזור הדם, ומונעים התנוונות תאים בכל רחבי הגוף, במיוחד ברשתית העין. מחקר שנעשה בסין בקרב בני 65 ומעלה הראה שאכילת 14 גרם של ג'וגי ברי ביום, שיפרה את  איכות הראייה באופן משמעותי, והקטינה את הסיכוי למחלות עיניים שקשורות להזדקנות התאים.

 • ויטמין C – נוגד חימצון נוסף אשר עשוי להפחית את הסיכון לחלות במחלות ניוון רשתית וקטרקט. נמצא בפירות הדר, פלפל ירוק, תות שדה, ברוקולי ובטטה. בניגוד ללוטאין וזיאקסטנין, ויטמין C נהרס בבישול ומומלץ לאכול את הירקות והפירות המכילים אותו טריים.

 • ויטמין E – נוגד חמצון חיוני אשר עשוי למנוע קטרקט ולעכב את התפתחותו. המקורות הטובים ביותר לויטמין E הם אגוזים וירקות ירוקים עליים.

 • פלבונואידים – קבוצה נוספת של נוגדי חמצון התורמים לבריאות בכלל ולבריאות העין בפרט ונחשבים כיעילים למניעת ניוון רשתית וקטרקט. מקורות טובים לפלבונואידים הם יין אדום, תה ירוק ואוכמניות.

 • חומצת שומן אומגה 3 – עשוייה למנוע ניוון רשתית ויובש בעיניים. אומגה 3 מצוייה בדגי מים קרים כגון סלמון, הרינג ומקרל, בשמן פשתן ובאגוזי מלך.

  תזונה מתאימה לעיניים 

  ומאילו מזונות כדאי להימנע?

 • מזונות עשירים בשומן וכולסטרול - בעיניים יש הרבה נימים וכלי דם קטנים אשר חיוני לשמור אותם נקיים כך שלא תהיה הפרעה לזרימת הדם והחמצן לעין. מחקרים עדכניים מראים כי אנשים בעלי רמת כולסטרול גבוהה נמצאים בסיכון גדול יותר לחלות במחלת ניוון רשתית. מומלץ להימנע מאכילת מזונות מעובדים העשירים בשומן רווי ולהרבות באכילת פירות וירקות.

 • מזונות עשירים במלח – רמות גבוהות של נתרן בגוף עלולים להוביל ללחץ דם גבוה אשר יכול להפריע לזרימת הדם לעין. זרימת הדם חיונית לעין לשם הזנה שלהן ולשם ניקוי והרחקת הפסולת מהן. אספקה לא תקינה של דם לעין עלולה לפגוע ברשתית ובעצב הראייה.

 • מזונות בעלי מדד גליקמי גבוה - מחקרים מראים שאנשים בעלי מאזן גליקמי גבוה נמצאים בסיכון גבוה יותר לעבור לשלבים מתקדמים של מחלת ניוון רשתית מאשר אנשים בעלי מאזן גליקמי נמוך. המדד הלגיקמי של מזונות נקבע עפ"י כמות ומהירות ספיגת הסוכר לדם ולפי כמות הפרשת האינסולין אשר מגיב אליהם. מדד נמוך = מדד גליקמי נמוך מ – 55 . מדד בינוני = מדד גליקמי בין 55-69 . מדד גבוה = מדד גליקמי גבוה מ – 70 .

אסתקסנטין - נוגד חמצון  בשל השפעתו החזקה כנוגד חמצון, מיוחסות לאסתקסנטין פעילויות רבות בעיכוב התפתחות תאים סרטניים, מניעת חמצון שומנים במערכת הלב וכלי הדם וחיזוק פעילות המערכת החיסונית. המבנה המולקולרי הייחודי של אסתקסנטין מאפשר לו לעבור את "מחסום הדם הצווארי" ולהשפיע על מחלות שקשורות למערכת העצבים המרכזית והראייה. האסתקסנטין מסייע לשמירה על העיניים, להקטנת הסיכון להתפתחות של AMD (ניוון מקולרי תלוי גיל) או קטרקט, וכן הוא משפר את הראייה. האסתקסנטין מגן על העור מפני הזדקנות מוקדמת ומפני נזקים של קרינת השמש (UVA). הוא גם נמצא יעיל להפחתת קמטים בעור.

המזונות שישמרו לכם על העיניים 

רשימת מזונות הבריאים ביותר לעיניים, וימנעו ניוון מקולרי, קטרקט ובעיות עיניים אחרות.


תרופות סבתא לטיפול בדלקת עיניים 


ונציין כי ישנה חשיבות עליונה לדווח לרופא העיניים על כל טיפול אלטרנטיבי שבו בוחרים החולים להשתמש כיוון שחלק מהטיפולים עלולים שלא להביא תועלת וישנם גם שעלולים להחמיר את הדלקת, קחו זאת לתשומת לבכם.

חליטות של עשבי תיבול ותה

אחת מהשיטות הידועות ביותר להקלה על דלקות עיניים כרוכה בהכנת תה או חליטה של צמחים כמו נענע או כוסברה. לאחר שהחליטה מוכנה יש לקרר אותה מעט ואז לקחת מעט צמר גפן, לטבול אותו במי החליטה ולהניח אותו על העיניים הדואבות במשך רבע שעה.

על הפעולה יש לחזור כארבע פעמים מדי יום. במידה ומדובר על תה שהוכן מתיונים ניתן להניח את התיונים על העיניים המודלקות לאחר שממתינים מספר דקות שיתקררו על מנת שלא לגרום לכוויה בעפעפיים.

מלפפון קר =מלפפון קר יכול לתרום רבות להקלה על הנפיחות והחום האופייניים לעיניים שסובלות מדלקת. כל שיש לעשות הוא לחתוך מלפפון שיצא מהמקרר לפרוסות רוחביות ולהניח את הפרוסות על העיניים במשך עשר דקות עד רבע שעה מספר פעמים ביום.

בנקודה זו חשוב לציין כי ישנם אנשים שנוהגים לשלב את הפעולה הזו עם מריחה של יוגורט על העפעפיים אך כיום ידוע שמודבר בטעות כיוון שהיוגורט מכיל חיידקים רבים שיכולים להחמיר את הזיהום בעין או ליצור זיהום נוסף ולכן מומלץ להימנע מכך.

חלב ושתן =ישנן אימהות שטוענות כי חלב אם הוא חומר מושלם לריפוי של דלקות עיניים בתינוקות. עם זאת, למרות שרבים לא מודעים לכך, ישנם גם מבוגרים רבים שעושים שימוש בחלב אם לריפוי של דלקות עיניים. טפטוף של חלב אם מסוגל להביא להרגעה של עיניים דואבות וכן בשל תכולת התאים של מערכת החיסון בו מסייע למלחמה בגורם שחולל את הדלקת.

כמו כן ישנם כאלו שדוגלים בטפטוף של מספר טיפות שתן אל תוך העין המודלקת. השתן הוא נוזל סטרילי נקי מחיידקים שידוע כי ניתן להשתמש בו במקרים של עקיצות מדוזה למשל. את אותו אפקט מרגיע ניתן לקבל גם מטפטוף של שתן לעין, זאת לפי הדוגלים בשיטה זו.

קומפרסים פושרים אחת מהשיטות המקובלות ביותר שמאומצת בחום גם על ידי רופאים מודרניים היא הרתחה של מים וקירור שלהם לטמפרטורה פושרת. לאחר מכן יש ליטול מטלית ולהספיג אותה במים ולהניח אותה על העיניים למשך עשרים דקות. האפקט של המים החמימים מביא להרגעה של העיניים ולמנוחה שלהן. על הפעולה יש לחזור מספר פעמים ביום בהתאם לצורך.

עיסוי עיניים =בקרב תינוקות במקרים רבים הדלקת בעיניים היא תוצאה של שק דמעות חסום שלא קולט אליו את הדמעות וכתוצאה מכך הן מצטברות בעין וגורמות לדלקת אם כתגובה חיסונית לדמעות עצמן ואם על רקע של שגשוג חיידקים בעין. בעזרת הדרכה מקצועית ניתן לבצע עיסוי של שק הדמעות על מנת לפתוח אותו וכך להביא לניקוז הדמעות ולפתרון הבעיה.


תלונות של עפעף רוקד - הרפואה הסינית מכנה זאת "רוח פנימית" הנובעת לרוב ממצב של לחץ המשפיע בצורה ישירה על הכבד או הטחול, או שניהם. לכן פני לעצמך כל יום 5 דקות ,נשמי עמוקות לבטן תחתונה, החזיקי את האויר 3 שניות ושחררי דרך הפנ. מצאי לך זמן במקום ניטרלי ומבודד (כמו ברכב עם חלונות סגורים,או בים או יער..) לצעוק. שחרור צעקה, משחרר אנרגיה כלואה בגוף. מצאי לך זמן לפרוק רגשות, לנוח. ותחלטי מנטה וקמומיל יחד ושתי במהלך היום. במידה וממשיך, הגיעי לטיפול, הטיפול הוא לרוב מהיר ומוצלח.
כנראה שחסר מגנזיום. יש בסופרפארם אריזות של כדורי מגנזיום באריזה בצבע שחור לבן
וכתוב על זה ANTI CRAMP תקחי כדור אחד לפני השינה, וגם תישני מצוין. מגנזיום גם מרדים וגם עושה שינה טובה.