Home

2016-17 wrestling schedules


November 21 MN Practice begins


December 1

Bemidji 54 @ Hibbing 9

Big Lake 40 @ Sauk Rapids 18

Bold 21, New London-Spicer 58 @ Morris/Hancock

Bold 31 @ Morris/Hancock 45

New London-Spicer 28 @ Morris/Hancock 54

Brooklyn Center 40 @ Columbia Heights 36

Brooklyn Center 0 Totino Grace 77 @ Columbia Heights

Totino Grace 66 @ Columbia Heights 9

Cloquet 60, Nashwauk-Keewatin 21 @ Crosby-Ironton

Cloquet 58 @ Crosby-Ironton 22

Nashwauk-Keewatin 34 @ Crosby-Ironton 35

Dover-Eyota 32 @ Plainview-Elgin-Millville 39

Edina39 Saint Agnes 34,@ Saint Croix Lutheran

Edina 27 Saint Thomas Academy 42 @ Saint Croix Lutheran

Edina 48 @ Saint Croix Lutheran 9

Saint Agnes 42 Saint Thomas Academy 39 @ Saint Croix Lutheran

Saint Agnes 51 @ Saint Croix Lutheran 30

Saint Thomas Academy 51 @ Saint Croix Lutheran 24

Fergus Falls 18 @ Rocori 60

Grand Rapids 32@ Aitkin 30

Holdingford 27 @ Royalton 52

Howard Lake-Waverly-Winsted 6, Saint Peter 36 @ Watertown-Mayer

Howard Lake-Waverly-Winsted 0 @ Watertown-Mayer 84

Saint Peter 32 @ Watertown-Mayer 36

Hutchinson 42 @ Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 13

Minnewaska 16 @ Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 60

Minneota 55 Minnewaska 6 @ Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo

Hutchinson 33 Minneota 27 @ Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo

Kasson-Mantorville 75 @ Lake City 4

Lewiston/Rushford 68, Triton 12 @ Fillmore Central

Lewiston/Rushford 65 @ Fillmore Central 9

Triton 48 @ Fillmore Central 25

Mahtomedi 72, Minnehahah Academy/DeLaSalle 6 @ Trinity School

Mahtomedi 55 @ Trinity School 12

Minnehaha Academy/DeLaSalle 30 @ Trinity School 45

Minneapolis Patrick Henry 36, North Saint Paul 45 @ Saint Paul Harding

Minneapolis Patrick Henry 60 Saint Paul Humboldt 24 @ Saint Paul Harding

Minneapolis Patrick Henry 42 @ Saint Paul Harding 36

North Saint Paul 66 Saint Paul Humboldt 18 @ Saint Paul Harding

North Saint Paul 41 @ Saint Paul Harding 36

Saint Paul Humboldt 37 @ Saint Paul Harding 36

Minneapolis Southwest39 Spring Lake Park 49 @ Chaska/Chanhassen

MInneapolis Southwest 21 @ Chaska/Chanhassen 54

Spring Lake Park 21 @ Chaska/Chanhassen 43

Moorhead 35 @ West Fargo 31

New Prague 19 @ Scott West 47

New Richland/Ellendale 18 @ Pine Island 60

Orono 37 @ Minneapolis South 36

Orono 54 Park Center 30 @ Minneapolis South

Park Center 30 @ Minneapolis South 46

Park 9 @ Forest Lake 55

Pierz 45 @ Mora 16

Roseau 14 @ Greenbush-Middle River/Badger 54

Saint Charles 44 @ LaCrescent 24

Saint Pual Central 60 @ Saint Paul Como Park 21

Saint Paul Johnson 42 @ Saint Paul Highland Park 27

Sartell 21 @ Brainerd 42

Shakopee 29 @ Apple Valley 28

Wahpeton 57 @ Breckenridge 24

Waseca 23, Waterville/Janesville 52 @ LeSueur-Henderson

Waseca 30 @ LeSueur-Henderson 33

Waterville/Janesville 43 @ LeSueur-Henderson 33

Willmar 38 @ Saint Cloud Tech 31

Woodbury 33 @ Stillwater 36


December 2

Alexandria30 Farmington 42 @ Eastview

Alexandria 66 Saint Paul Central 6 @ Eastview

Alexandria 15 @ Eastview 61

Farmington 61 Saint Paul Central 0 @ Eastview

Farmington 27 @ Eastview 43

Saint Paul Central 16 @ Eastview 62

Becker61 Monticello 18 @ Saint Cloud Apollo

Becker 54 @ Saint Cloud Apollo 21

Monticello 51 @ Saint Cloud Apollo 30

Belgrade-Brooten Invitational

(Belgrade-Brooten 181.5, Quad County 140, Holdingford 112, Paynesville 95, New London-Spicer 86.5, Benson 76, Morris/Hancock 75, Ortonville 75)

Buffalo19 Cambridge 48 @ Elk River

Buffalo 43 White Bear Lake 26 @ Elk River

Buffalo 54 @ Elk River 20

Cambridge 40 White Bear Lake 25 @ Elk River

Cambridge 49 @ Elk RIver 15

White Bear Lake 58 @ Elk River 15

Coon Rapids 40 @ Maple Grove 26

Eagan 57 @ Lakeville North 21

Hibbing23 Proctor 22 @ Chisago Lakes

Hibbing 3 Shakopee 44 @ Chisago Lakes

Hibbing 34 @ Chisago Lakes 37

Proctor 0 Shakopee 44 @ Chisago Lakes

Proctor 24 @ Chisago Lakes 49

Shakopee 47 @ Chisago Lakes 12

Irondale 22, Roseville 60 @ Champlin Park

Irondale 24 @ Champlin Park 51

Roseville 57 @ Champlin Park 22

Minneapolis Roosevelt 57 Spectrum 15 @ Fridley

Minneapolis Roosevelt 18 @ Fridley 54

Spectrum 9 @ Fridley 59

Princeton30 @ Milaca 38

Prior Lake 61 @ Lakeville South 12

Saint Paul Harding 9 @ Blaine 61

Sauk Centre/Melrose Invitational

(Rocori 199.5, Sartell 186, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 183, Sauk Centre/Melrose 173, Osakis 116, Albany 106, Andover 71, Eden Valley-Watkins 10)

Staples-Motley 39 United Clay Becker 27 @ New York MIlls

Staples-Motley 36 @ New York Mills 33

United Clay Becker 18 @ New York Mills 55

United South Central 11 @ Blue Earth 63


December 3

Atwater-Cosmos-Grove City Invitational

Canby 44 Atwater Cosmos-Grove City 18

Big Lake 58 Atwater-Cosmos-Grove City 12

Atwater-Cosmos-Grove City 39 Norwood-Young America 26

Pipestone 64 Paynesville 9

Pipestone 39 Big Lake 30

Pipestone 45 Canby 30

Canby 39 Norwood-Young America 25

Big Lake 48 Paynesville 22

Norwood-Young America 40 Paynesville 30

Blue Earth Invitational

(Brainerd 191, Blue Earth 176, Lake Mills 170.5, Maple River 162, Fairmont/Martin County West 151, Mankato East 99.5, Waterville/Janesville 95, United South Central 52, Madelia/Truman 10)

Chisago Lakes Invitational

Foley 46 Hibbing 16

Grand Rapids 36 Amery 28

Kenyon-Wanamingo 51 Cambridge 6

Cambridge 62 Hibbing 9

Foley 63 Grand Rapids 6

Kenyon-Wanamingo 66 Chisago Lakes 3

Grand Rapids 54 Chisago Lakes 20

Amery 42 Hibbing 24

Cambridge 48 Amery 23

Kenyon-Wanamingo 67 Hibbing 9

Foley 48 Chisago Lakes 21

Chisago Lakes 36 Amery 30

Kenyon-Wanamingo 29 Foley 28

Cambridge 57 Grand Rapids 15

Dell Rapids Invitational

(Beresford 186, Wabasso/Red Rock Central 152.5, Bon Homme 135.5, McCook Central 131, Adrian 122, Dell Rapids 106.5, Parker 98, Tri-Valley 87.5, Dakota Valley 57)

Edina Invitational

(Bloomington Kennedy 243.5, Saint Thomas Academy 132, Lake City 124, Cannon Falls 101, Edina 80, Saint Croix Lutheran 79.5, Farmington 54, Spectrum 43)

Ellsworth Invitational

(Ellsworth 255.5, Sparta 182.5, Dover-Eyota 128, Mora 127, Spring Valley/Elmwood 117, Cadott 87, Eau Claire North 87, Prescott 85, Ellsworth JV 84.5, Unity 43, Benilde-Saint Margaret's 28)

Faribault Invitational

(Owatonna 230, Plainview-Elgin-Millville 167, Tri-City United 167, Stillwater 162, Faribault 153, Northfield 89, Saint Agnes 54, Saint Paul Johnson 52, Minneapolis Roosevelt 19)

Flandreau Invitational

(Elk Point-Jefferson 153, Luverne 146, Madison 145, Howard 118.5, Sioux Valley 90, Flandreau 64, Garretson 43, Deuel 38)

Fosston/Bagley Invitational

(Detroit Lakes 221.5, Ottertail County Central 190, Blackduck/Cass Lake 186, Fosston/Bagley 170, Bemidji 159, Roseau 114, Mahnomen/Waubun 55, Nashwauk-Keewatin 39, Fertile-Beltrami 31, Red Lake County Central 23, International Falls 1)

Fridley Invitational

(Delano 203.5, Zimmerman 124, Fridley 115, Tartan 114, Richfield 102.5, Mound-Westonka 102, Armstrong 89, Minneapolis Washburn 85.5, Champlin Park 63.5, Hopkins 54.5, North Saint Paul 50, Irondale 38, Minneapolis Patrick Henry 31)

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie Invitational

(Zumbrota-Mazeppa 193, Watertown-Mayer 142, LeSueur-Henderson 130.5, Windom/Mountain Lake 110, Kimball 85, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 60.5, Trinity School 41, Saint Clair 19, Howard Lake-Waverly-Winsted 14)

Glenwood City Invitational

Triton 54 Glenwood City 28

Neillsville 49 Triton 18

Triton 63 Spooner 16

Bloomer 50 Triton 30

Hastings Invitational

Prior Lake 54 Coon Rapids 15

Prior Lake 59 Centennial 20

Saint Francis 36 Prior Lake 31

Hastings 52 Centennial 28

Saint Francis 41 Hastings 30

Hastings 66 Elk River 12

Centennial 45 Minnetonka 31

Coon Rapids 66 Minnetonka 9

Saint Francis 75 Saint Paul Highland Park 6

Elk River 42 Saint Paul Highland Park 33

Coon Rapids 58 Elk River 9

Minnetonka 59 Saint Paul Highland Park 18

Hillsboro Invitational

Central Cass 65 Pelican Rapids 10

Central Cass 41 Dilworth-Glyndon-Felton 33

Central Cass 45 United Clay Becker 30

New York Mills 43 Central Cass 36

Hillsboro 45 Dilworth-Glyndon-Felton 33

Pembina County North 45 Dilworth-Glyndon-Felton 30 Dilworth-Glyndon-Felton 36 Mayville-Portland 34

Dilworth-Glyndon-Felton 36 Grafton 30

United Clay Becker 45 Grafton 19

Grafton 48 Pelican Rapids 36

United Clay Becker 69 Grand Forks Central JV 12

Pelican Rapids 42 Mayville-Portland 30

New York Mills 47 Mayville-Portland 15

New York Mills 40 Pembina County North 35

Pembina County North 72 Pelican Rapids 12

Pembina County North 60 United Clay Becker 18

New York Mills 66 Grand Forks Central JV 9

New York Mills 45 Hillsboro 27

Hillsboro 72 Pelican Rapids 9

Hillsboro 42 United Clay Becker 33

Jamestown Invitational

(Moorhead 204, Fargo Davies 176.5, Valley City 107.5, Jamestown 62, Des Lacs-Burlington 56.5, Bismarck Century JV 43, Fargo South 43, Grand Forks Red River 25)

Lakeville North Invitational

(Scott West 262.5, Hudson 167.5, Eagan 123.5, Woodbury 107.5, Henry Sibley 101.5, Cloquet 95, South Saint Paul 86, Lakeville North 85, Park 70, Lakeville South 61, Chaska/Chanhassen 55, New Richmond 49)

Litchfield Invitational

(Hutchinson 220, Minneota 213, Litchfield 157, Alexandria 125.5, Milaca 121,Totino Grace 117, Monticello 60)

Maple Grove Invitational

(Anoka 285 Byron 148.5, Mahtomedi 146, Annandale/Maple Lake 126, Maple Grove 121.5, Royalton 109.5, Rogers 99, Park Center 29)

New Prague Invitational

Sibley East 43 Saint Peter 27

Saint Peter 52 Waseca 16

Albert Lea 49 Saint Peter 18

New Prague 33 Saint Peter 27

Albert Lea 60 Waseca 6

Albert Lea 48 Sibley East 15

Albert Lea 38 New Prague 19

New Prague 55 Waseca 18

New Prague 55 Sibley East 18

Sibley East 37 Waseca 24

Okoboji Invitational

(Sibley-Ocheyedan 242.5, Spirit Lake 174, Okoboji 162, West Hancock 149, Graettinger 141, Hartley-Melvin-Sanborn 114, Sioux Central 63, Fulda/Murray County Central 54, North Union 38)

Osseo Invitational

(Shakopee 239.5, Mounds View 201, Wayzata 165.5, Blaine 161.5, Osseo 119.5, Columbia Heights 65, Minneapolis Edison 49, Eden Prairie 5, Saint Paul Humboldt 5)

Pine City Invitational

Princeton 66 Pine City/Hinckley 12

Andover 39 Pine City/Hinckley 24

Princeton 53 Andover 8

Redwood/River Valley Invitational

(Blooming Prairie,/Hayfield 203, Redwood/River Valley 163, Mankato West 159, Grand Meadow/LeRoy/Southland 144.5, New Ulm 103.5, Bold 87, Minneapolis Southwest 32)

Rochester Invitational

Pine Island 48 Rochester John Marshall 28

Stewartville 41 Rochester Century 28

Rochester Mayo 44 Chatfield 28

Simley 66 Pine Island 6

Chatfield 59 Rochester Century 19

Rochester Mayo 40 Stewartville 31

Simley 60 Rochester Mayo 7

Pine Island 47 Stewartville 22

Rochester John Marshall 39 Chatfield 22

Rush City/Braham Invitational

(Deer River 189.5, Rice Lake 147, Luck 128, Rush City/Braham 122, Virginia 119, Crosby-Ironton 118, Ogilvie 93, Mille Lacs 87, Brooklyn Center 55)

Saint Ansgar Invitational

Austin 69 Northwood-Kensett 12

Austin 57 Clarksville 18

Austin 38 Des Moines Roosevelt 42

Austin 33 Dubugue Wahlert 43

Saint James Invitational

(Saint James 196.5, Marshall 183, Lake Crystal-Wellcome Memorial 117.5, Jackson County Central 110, New Richland/Ellendale 91, Minnehaha/DeLaSalle 39)

Saint Michael-Albertville Invitational

(Saint MIchael-Albertville 229, Waconia 183.5, Saint Cloud Tech 165, Forest Lake 125.5, Sauk Rapids 99.5, Dassel-Cokato 95, Spring Lake Park 57, Cretin-Derham Hall 50 Saint Cloud Apollo 45, Cooper 27)

Wadena-Deer Creek Invitational

(Perham 271.5, Thief River Falls 180.5, Staples-Motley 159.5, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 131, Greenbush-Middle River/Badger 131, United NOrth Central 99, Wadena-Deer Creek 84, Pequot Lakes/Pine River 83, Long Prairie/Browerville 81)

Wahpeton Invitational

(Frazee 255, Brookings 208, West Fargo 190, Lisbon 182, Wahpeton 167, Grand Forks Central 140, Sisseton 136, Kindred 106.5, Fergus Falls 60, Fargo North 51, Breckenridge 42, Devils Lake 37, Border West 35, Crookston 33, West Fargo Sheyenne 6)

Washington Technology Invitational

Minneapolis South 39 North Branch 24

Goodhue 33 North Branch 28

Roseville 51 North Branch 19

Washington Technology 60 North Branch 25

Eden Prairie 50 Minneapolis South 18

Eden Prairie 48 North Branch 24

Eden Prairie 45 Washington Technology 22

Goodhue 58 Eden Prairie 15

Goodhue 54 Minneapolis South 12

Goodhue 40 Roseville 26

Goodhue 52 Washington Technology 21

Roseville 41 Eden Prairie 34

Roseville 49 Minneapolis South 29

Roseville 45 Washington Technology15

Washington Technology 56 Minneapolis South 15

Winona Invitational

(Kasson-Mantorville 337.25, Apple Valley 283.5, Farmington 140.25, Lewiston/Rushford 124.25, Winona 117.75, Saint Charles 114.75, Wabasha-Kellogg 102.25, LaCrescent 83, Medford 71, Cochrane-Fountain City 42, Caledonia/Houston 24.25, Minneapolis North 0)


December 5

Nashwauk-Keewatin42 Proctor 29 @ Virginia

Nashwauk-Keewatin 32 @ Virginia 39

Proctor 9 @ Virginia 55


December 6

Aitkin 51 @ Rush City/Braham 30

Belgrade-Brooten 39 @ Holdingford 34

Blooming Prairie/Hayfield 49, Mankato East 24, @ Maple River

Blooming Prairie/Hayfield 66 Saint Clair 0 @ Maple River

Blooming Prairie/Hayfield 38 @ Maple River 36

Mankato East 66 Saint Clair 15 @ Maple River

Mankato East 22 @ Maple River 47

Saint Clair 6 @ Maple River 60

Burnsville 30, Edina 46 @ Richfield

Burnsville 26 @ Richfield 48

Edina 22 @ Richfield 51

Caledonia/Houston 30 @ Decorah 44

Caledonia/Houston 42 Union 24 @ Decorah

Cannon Falls/Randolph 9 @ Kenyon-Wanamingo 69

Staples-Motley 59 @ Crosby-Ironton 9

Fairmont/Martin County West 49, Waseca 31 @ New Ulm

Fairmont/Martin County West 54 @ New Ulm 21

Waseca 42 @ New Ulm 37

Jackson County Central 15 @ Pipestone 62

Little Falls 41 @ Rocori 25

Pine City/Hinckley 30 @ Mille Lacs 42

Royalton 17 @ Pierz 53

Sauk Centre/Melrose 32 @ Atwater-Cosmos-Grove City 27

Tracy-Milroy-Balaton 46  @ Redwood/River Valley 18

Wabasso/Red Rock Central 34, Worthington 33 @ Quad County

Wabasso/Red Rock Central 33 @ Quad County 38

Worthington 46 @ Quad County 25

Wadena-Deer Creek 21 @ New York Mills 46

Zimmerman 5 @ Albany 60


December 7

Irondale 18, Minneapolis Patrick Henry 52 @ Saint Thomas Academy

Irondale 30 Saint Paul Central 54 @ Saint Thomas Academy

Irondale 18 @ Saint Thomas Academy 57

Minneapolis Patrick Henry 35 Saint Paul Central 42 @ Saint Thomas Academy

Minneapolis Patrick Henry 33 @ Saint Thomas Academy 44

Saint Paul Central 39 @ Saint Thomas Academy 31


December 8

Adrian 12 Canton 63 @ Parkston

Adrian 42Tri-Valley 18 @ Parkston

Adrian 25 @ Parkston 28

Apple Valley 72 @ Rosemount 6

Atwater-Cosmos-Grove City 44 @ Morris/Hancock 32

Austin30 Hutchinson 45 @ Mankato East

Austin 4 Scott West 61 @ Mankato East

Austin 48 @ Mankato East 36

Hutchinson 28 Scott West 30 @ Mankato East

Hutchinson 39 @ Mankato East 27

Scott West 69 @ Mankato East 9

Barnesville 51 Breckenridge 18 @ United Clay Becker

Barnesville 50 @ United Clay Becker 24

Breckenridge 30 @ United Clay Becker 46

Bemidji 9 Perham 61 @ Thief River Falls

Bemidji 36 @ Thief River Falls 38

Perham 45 @ Thief River Falls 23

Benson9 Marshall 64 @ Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo

Benson 22 @ Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 55

Marshall 45 @ Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 32

Blackduck/Cass Lake 42, Park Rapids 36 @ United North Central

Blackduck/Cass Lake 49 @ United North Central 23

Park Rapids 39 @ United North Central 33

Blooming Prairie/Hayfield 57 @ United South Central 18

Bloomington Kennedy 16 @ Simley 57

Blue Earth 40, Maple River 24 @ Lake Mills

Blue Earth 43 @ Lake Mills 24

Maple River 21 @ Lake Mills 51

Brainerd 55 @ Alexandria 24

Canby 25 @ Tracy-Milroy-Balaton 34

Cannon Falls25 Saint Charles 39  @ Triton

Cannon Falls 43 @ Triton 42

Saint Charles 52 @ Triton 27

Chaska/Chanhassen 31 @ South Saint Paul 38

Chatfield 31 @ Wabasha-Kellogg 39

Chisago Lakes 18 @ Saint Francis 56

Cretin-Derham Hall 12 @ Woodbury 66

Deer River 46, Walker-Hackensack-Akeley 36 @ Pequot Lakes/Pine River

Deer River 30 @ Pequot Lakes/Pine River 45

Walker-Hackensack-Akeley 18 @ Pequot Lakes/Pine River 49

Detroit Lakes 48 @ Mahnomen/Waubun 15

Eagan 33 @ Eastview 28

Faribault 9 @ Albert Lea 50

Foley 41 @ Becker 16

Goodhue 42 Northfield 29 @ Rochester Century

Goodhue 48 @ Rochester Century 36

Northfield 49 @ Rochester Century 25

Henry Sibley 56, North Saint Paul 18 @ Saint Thomas Academy

Henry Sibley 61 @ Saint Thomas Academy 12

North Saint Paul 33 @ Saint Thomas Academy 44

Lake City 47 @ Pine Island 18

Lake Crystal-Wellcome Memoria 12, Wabasso/Red Rock Central 64 @ New Ulm

Lake Crystal-Wellcome Memoria 27l @ New Ulm 53

Wabasso/Red Rock Central 51 @ New Ulm 21

Long Prairie/Browerville 30 Quad County 48 @ Paynesville

Long Prairie/Browerville 25 @ Paynesville 45

Quad County 44 Royalton 26 @ Paynesville

Quad County 45 @ Paynesville 34

Royalton 33 @ Paynesville 44

Luverne25 Worthington 48 @ Windom/Mountain Lake

Luverne 39 @ Windom/Mountain Lake 38

Worthington 42 @ Windom/Mountain Lake 31

Maple Grove 36 @ Buffalo 35

Mankato West 40 @ Rochester John Marshall 39

Medford 20 @ Waterville/Janesville 52

Milaca 54 Saint Cloud Apollo 23 @ Sauk Rapids

Milaca 34 @ Sauk Rapids 37

Saint Cloud Apollo 14 @ Sauk Rapids 66

Minneapolis Edison 6 Osseo 75 @ Blaine

Minneapolis Edison 0 @ Blaine 84

Osseo 31 @ Blaine 43

Orono 72 Saint Croix Lutheran 3 @ Brooklyn Center

Orono 63 @ Brooklyn Center 12

Saint Croix Lutheran 45 @ Brooklyn Center 30

Ortonville 30 Osakis 42 @ New London-Spicer

Ortonville 30 @ New London-Spicer 52

Osakis 37 @ New London-Spicer 39

Owatonna 54 @ Rochester Mayo 13

Pipestone 49, Sauk Centre/Melrose 19 @ Bold

Pipestone 57 @ Bold 21

Sauk Centre/Melrose 53 @ Bold 18

Princeton 57 @ North Branch 13

Rocori 21 @ Willmar 36

Roseville 24 @ White Bear Lake 46

Saint Clair18 Sibley East 53 @ Saint Peter

Saint Clair 0 @ Saint Peter 60

Sibley East 24 @ Saint Peter 40

Saint James 78 @ Fulda/Murray County Central 3

Saint Paul Como Park 30 @ Saint Paul Highland Park 31

Saint Paul Humboldt 26 @ Saint Paul Central 53

Stillwater 45 @ East Ridge 17

Minnetonka 24 @ East Ridge 52

Stillwater Minnetonka 12 @ East Ridge

Tri-City United, 18 Watertown-Mayer 42 @ New Prague

Tri-City United 13 @ New Prague 54

Watertown-Mayer 28 @ New Prague 42

Washington Technology 46 @ Saint Paul Harding 33

Winona 33 @ Stewartville 42


December 9

Holdingford26 Sauk Centre/Melrose 57 @ Osakis

Holdingford 33 @ Osakis 46

Sauk Centre/Melrose 43 @ Osakis 27

Big Lake Invitational

(Big Lake 244, Henry Sibley 238.5, Sartell 228.5, Albany 143, New London-Spicer 141.5, Rush City/Braham 126, Monticello 106, Pine City/Hinckley 89, North Branch 51)

Centennial 24 @ Elk River 54

Champlin Park 0 @ Anoka 78

Forest Lake 15 @ Anoka 55

Coon Rapids 63 @ Andover 7

Cretin-Derham Hall 47 @ Benilde-Saint Margaret’s 24

Delano 65 Saint Cloud Apollo 12 @ Annandale/Maple Lake

Delano 28 @ Annandale/Maple Lake 45

Saint Cloud Apollo 9 @ Annandale/Maple Lake 63

Eastview 55 @ Eden Prairie 15

Eastview 19 Scott West 41 @ Eden Prairie

Scott West 66 @ Eden Prairie 7

Fridley 78 @ Minnehaha/DeLaSalle 3

Fridley 51Saint Paul Johnson 21@ Minnehaha/DeSalle

Saint Paul Johnson 50 @ Minnehaha/DeLaSalle 22

Fulda/Murray County Central 6, Wabasso/Red Rock Central 27 @ Pipestone

Fulda/Murray County Central 10 @ Pipestone 59

Wabasso/Red Rock Central 39 @ Pipestone 27

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 6 New Prague 66 @ Northfield

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 13 @ Northfield 63

New Prague 45 @ Northfield 27

Grand Meadow/LeRoy/Southland 33 @ Caledonia/Houston 39

Hibbing 23 @ Milaca 56

Norwood-Young America 44 Spring Lake Park 29 @ Armstrong

Norwood-Young America 39 @ Armstrong 38

Spring Lake Park 36 @ Armstrong 31

Sibley East 48 @ Lake Crystal 21

Kenyon-Wanamingo 50 @ Goodhue 17

Kimball30 Paynesville 45 @ Belgrade-Brooten

Kimball 16 @ Belgrade-Brooten 50

Paynesville 33 @ Belgrade-Brooten 38

Lakeville South 6 @ Shakopee 65

Lakeville North 9 @ Prior Lake 63

Minneapolis Patrick Henry 60 @ Brooklyn Center 18

Mounds View 53 @ Park 24

Ogilvie53 Proctor 22 @ Crosby-Ironton

Ogilvie 18 @ Crosby-Ironton 52

Proctor 16 @ Crosby-Ironton 60

Park Center 33 @ Irondale 43

Princeton 18 @ Cambridge 49

Rogers 21 Wayzata 57 @ Saint Michael-Albertville

Rogers 6 @ Saint Michael-Albertville 68

Wayzata 21 @ Saint Michael-Albertville 46

Washington Technology 48 @ Saint Agnes 21

Willmar Invitational

(Willmar 240.5, Saint Cloud Tech 206.5, Quad County 134, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 116.5, Benson 105.5, Minnewaska 79, Eden Valley-Watkins 68)

Zimmerman 15 @ Mora 60


December  10

Andover Invitational

(Princeton 165, Centennial 162, Fridley 128, Mille Lacs 103, Chippewa Falls 101, Orono 97.5, Andover 90, Cambridge 87, Zimmerman 86, Minneapolis South 56, Saint Paul Como Park 26)

Barnesville Invitational

(Lisbon 206.5, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 195, Fargo Davies 178.5, Barnesville 153, Breckenridge 92.5, Fargo South 60, Moorhead JV 59, Frazee JV 47, Fargo North 34, West Fargo Sheyenne 32)

Brainerd Invitational

(Foley 246.5, Frazee 180, Pierz 146, Moorhead 141, Brainerd 109.5, Little Falls 101, Staples-Motley 100, Bemidji 99, Grand Rapids 89.5, Aitkin 76, Cloquet 62, Mound-Westonka 52, Chisago Lakes 50, Amery 20.5, Minneapolis Southwest 0)

Byron Invitational

Byron 45 Lewiston/Rushford 33

Dover-Eyota 40 Lewiston/Rushford 27

Lewiston/Rushford 40 Eden Prairie 39

Byron 45 Dover-Eyota 32

Byron 72 Eden Prairie 0

Dover-Eyota 49 Eden Prairie 23

Chaska/Chanhassen Invitational

(Owatonna 182, Maple Grove 174, Mankato West 140, Buffalo 134, East Ridge 106.5, Osseo 100, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 72, Minnetonka 70, Chaska/Chanhassen 64, Hopkins 59, Champlin Park 19)

Coon Rapids Invitational

Coon Rapids 38 Mounds View 29

Coon Rapids 48 Rochester John Marshall 19

Mounds View 41 White Bear Lake 24

Coon Rapids 59 White Bear Lake 10

Mounds View 61 Rochester John Marshall 16

White Bear Lake 33 Rochester John Marshall 33

Council Bluffs Invitational

(Apple Valley 622, Fort Dodge 449.5, Kearney 397.5, Glenwood 333, Waukee 310.5, Mill Valley 306, Atlantic 301, Spirit Lake 268.5, Pittsburg 263.5, Totino Grace 261.5, Sergeant Bluff-Luton 253, Millard West 247.5, Missouri Valley 236, Olathe North 233.5, Basehor-Linwood 214, Iowa City West 204.5, Olathe South 204, Plattsmouth 203, Lewis Central 189, Saint James Academy 185, Council Bluffs Thomas Jefferson 177.5, Lincoln East 175.5, Grand Island 1783, Ames 160.5, Newton 144, Papillion-LaVista 142, Perry 137, Maysville 130.5, Nebraska City 125, Underwood 123.5, Omaha North 114, Norris 103.5, Woodbury Central 94, LeMars 71, Millard North 68.5, Creighton Prep 64.5, Saint Albert 53.5, Council Bluffs Abraham Lincoln 38, South Sioux City 28.5)

Crookston Invitational

(Park Rapids 204, Hillsboro 172, New York Mills 171, United North Central 150, Bemidji 117, Roseau 106, United Clay Becker 95.5, Crookston 84, Grafton 83, Walker-Hackensack-Akeley 58.5, Red Lake County Central 34, Mahnomen/Waubun 31)

Delano Invitational

(Delano 220, Saint Peter 192, Becker 149, Watertown-Mayer 149, Blaine 142, Dassel-Cokato 118, Rogers 88, Saint Thomas Academy 53, Park Center 48,Saint Croix Lutheran 28)

Eau Claire North Invitational

(Ellsworth 491.5, Zumbrota-Mazeppa 481.5, Depere 389.5, Plainview-Elgin-Millville 364, Wittenberg-Birnamwood 235, Eau Claire North 223.5, Bloomer/Colfax 220, Chetek 208, Nekoosa 204, Cadott 203, New Richmond 202.5, Baldwin-Woodville 198.5, Prescott 189, LaCrosse Central 175, Eau Claire Memorial 168.5, Stanley-Boyd 159, Auburndale 153, Durand 136, Blair-Taylor 132, Ladysmith 126, Cochrane-Fountain City 117, Superior 110, Cameron 58, Whitehall 46)

Grand Forks Invitational

Stewartville 57 Jamestown 16

Thief River Falls 51 Central Cass 18

West Fargo 72 Fertile-Beltrami 12

Greenbush-Middle River/Badger 48 Grand Forks Central 27

Wahpeton 44 Fosston/Bagley 36

Perham 61 Bismarck Saint Mary's 15

Bismarck Century 45 Stewartville 21

Thief River Falls 55 Valley City 18

West Fargo 33 Greenbush-Middle River/Badger 31

Perham 62 Wahpeton 12

Thief River Falls 36 Bismarck Century 34

Perham 51 West Fargo 27

Perham 35 Thief River Falls 31

Grand Forks Central 75 Fertile-Beltrami 6

Bismarck Saint Mary's 59 Fosston/Bagley 21

Fosston/Bagley 63 Fertile-Beltrami 9

Fosston/Bagley 51 Jamestown 24

Grand Forks Central 39 Fosston/Bagley 24

Grand Forks Red River 54 Fertile-Beltrami 21

Stewartville 53 Valley City 27

Greenbush-Middle River/Badger 52 Wahpeton 30

Stewartville 39 West Fargo 33

Bismarck Century 50 Greenbush-Middle River/Badger 15

Bismarck Century 44 Stewartville 26

West Fargo 40 Greenbush-Middle River/Badger 33

Jackson County Central Invitational

(Eagan 204, Minneota 157, Worthington 150, Harrisburg 146, Luverne 114, West Sioux 110, Wabasha-Kellogg 94, Adrian 78, Jackson County Central 67.5, United South Central 65, Windom/Mountain Lake 62, Sioux City East 35)

Kasson-Mantorville Invitational

(Kasson-Mantorville 257.5, Mason City 139.5, Goodhue 118, LeSueur-Henderson 95, Winona 68, Lake Crystal-Wellcome Memorial 43)

LaCrosse Logan Invitational

(Rhinelander 192, LaCrosse Logan 169.5, LaCrescent 148, Arcadia 122, Saint Croix Central 113, Fillmore Central 112, Onalaska 101, Brookwood 95, LaCrosse Aquinas 50, Independence/Gilmanton 49)

Minneapolis Roosevelt 47, Minneapolis Washburn 36 @ Minneapolis North

Minneapolis Roosevelt 60 @ Minneapolis North 18

Minneapolis Washburn 24 @ Minneapolis North 54

Park Invitational

Albert Lea 56 Blue Earth 9

Blue Earth 57 Park 18

Blue Earth 72 Tartan 4

Cambridge 42 Saint Paul Highland Park 3

Cambridge 52 Park 21

Wayzata 35 Blue Earth 31

Wayzata 42 Cambridge 34

Albert Lea 44 Hutchinson 21

Albert Lea 65 Park 6

Hutchinson 50 Saint Paul Highland Park 14

Hutchinson 37 Cambridge 31

Hutchinson 43 Wayzata 20

Wayzata 72 Saint Paul Highland Park 5

Albert Lea 76 Tartan 6

Tartan 53 Saint Paul Highland Park  24

Park 59 Tartan 18

Prior Lake Invitational

Simley 41 Prior Lake 29

Saint Michael-Albertville 38 Prior Lake 32

Saint MIchael-Albertville 80 New Richland/Ellendale 0

Saint MIchael-Albertville 49 Farmington 23

Waconia 34 Prior Lake 28

Waconia 53 New Richland/Ellendale 6

Simley 40 Waconia 25

Simley 45 Farmington 24

Farmington 61 New Richland/Ellendale 14

Shakopee Invitational

(Shakopee 227, Saint Francis 206.5, Stillwater 156.5, Tri-City United 116, Bloomington Kennedy 102, Rosemount 60, Rochester Century 50)

Tomah Invitational

(Tomah 453, Viroqua 452, West Salem/Bangor 371, Mauston 351.5, Baraboo 335.5, Richland Center 328, Lancaster 318.5, Caledonia/Houston 303, Waupun 285, Cashton 278, Westby 268, Mosinee 197, Boscobel 163, Verona 163, Royall 100, Regis/Altooona 71)

Watertown Invitational

Canby 36 Vermillion 32

Canby 56 Sioux Falls O'Gorman 18

Canby 46 Madison 36

Watertown 65 Canby 6

West Central Invitational

(West Central 246, Ottertail County Central 186.5, Alexandria 184.5, Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 156, Long Prairie/Browerville 121, Morris/Hancock 101, Fergus Falls 67, Border West 48, Pelican Rapids 30)

Woodbury Invitational’

Lakeville North 66 Benilde-Saint Margaret's 3

Anoka 56 Woodbury 15

Annandale/Maple Lake 42 Lakeville North 36

Anoka 75 Annandale/Maple Lake 0

Annandale/Maple Lake 43 Mahtomedi 35

Rochester Mayo 44 Mahtomedi 27

Mahtomedi 60 Benilde-Saint Margaret's 24

Anoka 72 Richfield 3

Woodbury 48 Rochester Mayo 22

Rochester Mayo 60 Richfield 15

Woodbury 54 Lakeville North 22

Richfield 41 Benilde-Saint Margaret's 33


December 13

Aitkin 24 @ Hibbing 45

Annandale/Maple Lake 49 Howard Lake-Waverly-Winsted 3 @ Minnewaska

Annandale/Maple Lake 69 Kimball 6@ Minnewaska

Annandale/Maple Lake 36 @ Minnewaska 37

Howard Lake-Waverly-Winsted 11 Kimball 60 @ Minnewaska

Kimball 42 @ Minnewaska 25

Atwater-Cosmos-Grove City 48 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 30 @ Sibley East

Atwater-Cosmos-Grove City 19 @ Sibley East 52

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 27 @ Sibley East 44

Becker 33 Belgrade-Brooten 30 @ Albany 30

Becker 48 @ Albany 21

Belgrade-Brooten 49 @ Albany6 21

Benson 21 @ Sauk Centre/Melrose 41

Bertha-Hewitt/Verndale/Prairie Valley 24 Ottertail County Central 46 @ United North Central

Bertha-Hewitt/Verndale/Prairie Valley 43 @ United North Central 42

Ottertail County Central 56 @ United North Central 18

Bloomington Kennedy 72 @ Cooper 6

Caledonia/Houston 42 @ Dover-Eyota 31

Crosby-Ironton 22 @ Pequot Lakes/Pine River 51

Detroit Lakes 33 @ Bemidji 30

Dilworth-Glyndon-Felton 11Frazee 55 @ Pelican Rapids

Dilworth-Glyndon-Felton 46 @ Pelican Rapids 12

Frazee 72 @ Pelican Rapids 12

Fairmont/Martin County West 63Saint Clair 9 @ Madelia/Truman

Fairmont/Martin County West 58 Redwood/River Valley 12 @ Madelia/Truman

Fairmont/Martin County West 72 @ Madelia/Truman 12

Redwood/River Valley 63 @ Madelia/Truman 10

Saint Clair 36 @ Madelia/Truman 33

Redwood/River Valley 53 @ Saint Clair 9

Fillmore Central 0 @ Grand Meadow/LeRoy/Southland 63

Fillmore Central 18 Rochester John Marshall 58 @ Grand Meadow/LeRoy/Southland

Rochester John Marshall 21 @ Grand Meadow/LeRoy/Southland 50

Grafton 39 @ Fertile-Beltrami 36

Hillsboro 33 @ Fertile-Beltrami 10

Proctor 42 @ Nashwauk-Keewatin 24

Walker-Hackensack-Akeley 46 Proctor 30 @ Nashwauk-Keewatin

Walker-Hackensack-Akeley 47 @ Nashwauk-Keewatin 27

Jackson County Central 15 @ Harrisburg 63

LaCrescent 27 @ Chatfield 46

Luverne 20, Marshall 45@ Pipestone

Luverne 21 @ Pipestone 55

Marshall 28 @ Pipestone 41

Mora 46 Princeton 28 @ Virginia

Mora 51@ Virginia 12

Princeton 54 @ Virginia 15

New York Mills 37 @ Barnesville 39

Ogilvie 27 @ Mille Lacs 44

Pembina County North 31 @ Greenbush-Middle River/Badger 43

Perham 48 @ Moorhead 21

Plainview-Elgin-Millville 45 @ Saint Charles 24

Rush City/Braham 27 @ Cloquet 54

Saint James 18 @ Saint Peter 54

Trinity School 47 @ Spectrum 17

Wabasha-Kellogg 36@ Lewiston/Rushford 40

Wabasso/Red Rock Central 45, Windom/Mountain Lake 24 @ Tracy-Milroy-Balaton

Wabasso/Red Rock Centrral 45 @ Tracy-Milroy-Balaton 27

Windom/Mountain Lake 25 @ Tracy-Milroy-Balaton 48


December 14

Fridley, 58 Park Center 20 @ Minneapolis Southwest

Fridley 60 Saint Paul Central 24 @ Minneapolis Southwest

Fridley 70 @ Minneapolis Southwest 6

Park Center 36 Saint Paul Central 45 @ Minneapolis Southwest

Park Center 59 @ Minneapolis southwest 24

Saint Paul Central 48 @ Minneapolis southwest 24

Mounds View 24 @ Woodbury 47


December 15

Annandale/Maple Lake 25, Litchfield 41, @ New London-Spicer

Annandale/Maple Lake 72 @ New London-Spicer 7

Austin 30 @ Faribault 37

Blooming Prairie/Hayfield 42 @ Byron 28

Bloomington Kennedy 39 Rosemount 18 @ Wayzata

Bloomington Kennedy 30 @ Wayzata 27

Rosemount 6 @ Wayzata 70

Border West 15 Sisseton 65 @ Ortonville

Border West 48 Minnewaska 34 @ Ortonville

Border West 41 @ Ortonville 40

Sisseton 48 Minnewaska 36 @ Ortonville

Sisseton 45 @ Ortonville 30

Minnewaska 27 @ Ortonville 46

Chisago Lakes 20 @ Rogers 51

Caledonia/Houston 28, Crestwood 42 @ Waukon

Caledonia/Houston 40 @ Waukon 30

Crookston 16 @ Thief River Falls 63

Dassel-Cokato55 Mound-Westonka 21,@ Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie

Watertown-Mayer 55 Dassel-Cokato 21 @ Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie

Eden Prairie 33 @ Osseo 41

Edina 6 @ Chaska/Chanhassen 63

Forest Lake49 Maple Grove 16 @ East Ridge

Forest Lake 51 @ East Ridge 24

Maple Grove 42 @ East Ridge 29

Goodhue 57 @ Cannon Falls 15

Grand Rapids 28 @ Bemidji 43

Kenyon-Wanamingo28 Zumbrota-Mazeppa 27 @ Pine Island

Kenyon-Wanamingo 66 @ Pine Island 12

Zumbrota-Mazeppa 64 @ Pine Island 12

Kimball 18 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg 53

LeSueur-Henderson 56, Triton 24, @ Saint Clair

LeSueur-Henderson 31 United South Central 36 @ Saint Clair

LeSueur-Henderson 51 @ Saint Clair 12

Triton 18 United South Central 57 @ Saint Clair

Triton 47 @ Saint Clair 30

United South Central 57 @ Saint Clair 15

Little Falls, 31South Saint Paul 45 @ Foley

Little Falls 9 @ Foley 56

South Saint Paul 16 @ Foley 47

Mahtomedi 24 @ Hudson 44

Mankato West 16 Owatonna 62 @ Northfield

Mankato West 19 @ Northfield 48

Owatonna 57 @ Northfield 17

Milaca42 Paynesville 30 @ Pierz

Milaca 21 @ Pierz 41

Paynesville 18 @ Pierz 48

Minneapolis Patrick Henry 30, Richfield 42 @ Columbia Heights

Minneapolis Patrick Henry 36 @ Columbia Heights 48

Richfield 53 @ Columbia Heights 35

Minneapolis Roosevelt12 Saint Agnes 60 @ Park Center

Minneapolis Roosevelt 30 @ Park Center 50

Saint Agnes 51 @ Park Center 27

New Prague 31 @ Delano 32

New Ulm 16 @ Blue Earth 57

Rochester John Marshall 24, Rochester Mayo 48 @ Rochester Century

Rochester John Marshall 39 @ Rochester Century 42

Rochester Mayo 57 @ Rochester Century 15

Roseville 33@ Park 39

Royalton 54 @ Eden Valley-Watkins 21

Saint Paul Como Park 21 @ Washington Technology 58

Saint Charles 31 @ Lake City 29

Saint Cloud Tech 45 @ Alexandria 28

Saint Francis 56 @ Princeton 18

Saint Michael-Albertville 56 @ Monticello 18

Saint Paul Central 36 @ Saint Paul Harding 35

Woodbury 68 @ Saint Paul Harding 4

Saint Paul Johnson 58 Trinity School 17 @ Saint Paul Humboldt

Saint Paul Johnson 64 @ Saint Paul Humboldt 15

Trinity School 48@ Saint Paul Humboldt 30

Saint Thomas Academy 33@ Cretin-Derham Hall 39

Shakopee 48 @ Lakeville North 13

Waconia 71 @ Orono 3


December 16

Becker 37 @ Milaca 25

Brainerd 47 Royalton 19 @ Foley

Brainerd 21 @ Foley 47

Royalton 20 @ Foley 48

Irondale 36, Spring Lake Park 39 @ White Bear Lake

Irondale 6 @ White Bear Lake 61

Spring Lake Park 9 @ White Bear Lake 60

Mille Lacs 60 @ Zimmerman 24

Sauk Rapids 59 @ Zimmerman 8

Sauk Rapids 57 Mille Lacs 24 @ Zimmerman

Monticello 20 @ Big Lake 56

New York Mills 39 @ Pelican Rapids 27

Ogilvie 30@ Pine City/Hinckley 52


December 17

Blackduck/Cass Lake Invitational

(Hutchinson 209.5, Thief River Falls 161.5, Staples-Motley 142.5, West Central 141.5, Bertha/Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 139.5, Blackduck/Cass Lake 134, Park Rapids 125, Belgrade-Brooten 112.5, Mounds View 112, Hibbing 111, Barnesville 107, Detroit Lakes 101, Greenbush-Middle River/Badger 96.5, Deer River 83.5, Fosston/Bagley 80, United North Central 79,5, Dilworth-Glyndon-Felton 76.5, Saint Cloud Apollo 75, Osakis 72, Roseau 72, Bemidji 70, Mora 66.5, Sauk Centre/Melrose 63, Aitkin 61.5, Andover 54.5, Pequot Lakes/Pine River 54, Crookston 38, Morris/Hancock 34, Wadena-Deer Creek 32.5, Walker-Hackensack-Akeley 27, Crosby-Ironton 25, United Clay Becker 25, Nashwauk-Keewatin 24, Virginia 23, Fertile-Beltrami 17, Fergus Falls 12, Spectrum 7, Red Lake County Central 6, Mahnomen/Waubun 5)

Minnesota Christmas Invitational @ Rochester

(Kasson-Mantorville 225, Shakopee 216.5, Kaukauna 152, Anoka 149.5, Sunnyside 139, Saint Michael-Albertville 138.5, Ellsworth 135.5, Scott West 126.5, Waconia 124, Simley 120.5, West Fargo 118, Saint Francis 107.5, Marion Catholic 103, Hastings 99.5, Prior Lake 97, Albert Lea 89.5, Owatonna 76.5, Willmar 75.5, Zumbrota-Mazeppa 74, Bismarck 73, Forest Lake 72, Centennial 70.5, Moorhead 62, Coon Rapids 58.5, Farmington 51.5, Totino Grace 49.5, Holmen 49, Jackson County Central 37, Rochester Mayo 37, New Prague 35.5, Minnetonka 33.5, Stewartville 29, Crete Monee 26, Waseca 23.5, )

Redwood/River Valley Invitational

(Litchfield 201.5, Worthington 175, Fairmont/Martin County West 156, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 155, Sartell 152, Blue Earth 149, Marshall 140, Rocori 120, Canby 108, Maple River 107.5, Tri-City United 100, Maple Grove 88, Redwood/River Valley 69.5, Holdingford 69, Atwater-Cosmos-Grove City 42, Saint Paul Johnson 38.5, United South Central 38.5, New Richland/Ellendale 27, Minneapolis South 15, Fulda/Murray County Central 6)

Richfield Invitational

Orono 43 Hopkins 15

Richfield 53 Hopkins 19

Orono 41 Richfield 39

Roseville 37 Hopkins 24

Orono 37 Roseville 25

Roseville 49 Richfield 27

Trinity School Invitational

(Eastview Black 270, New Richmond 158, Eastview Blue 148, Trinity School 115, Saint Agnes 110, Ogilvie 108, Benilde-Saint Margaret's 95.5, Edina 64)


December 20

Albany17 Little Falls 58 @ Holdingford

Albany 57 @ Holdingford 18

Little Falls 60 @ Holdingford 18

Barnesville 24 @ Ottertail County Central 44

Becker 36 @ Rocori 31

Big Lake 30 @ Pierz 34

Blackduck/Cass Lake42 Roseau 26 @ Grand Forks Red River

Blackduck/Cass Lake 33 Thief River Falls 37 @ Grand Forks Red River

Blackduck/Cass Lake 66 @ Grand Forks Red River 16

Roseau 26 Thief River Falls 40 @ Grand Forks Red River

Roseau 51 @ Grand Forks Red River 21

Thief River Falls 77 @ Grand Forks Red River 0

Byron 8 @ Kasson-Mantorville 65

Triton 0 @ Kasson-Mantorville 75

Champlin Park 3 Forest Lake 76 @ Rogers

Champlin Park 16 @ Rogers 63

Forest Lake 44 @ Rogers 28

Crookston 34 @ Red Lake County Central 27

Crookston 21 Fosston/Bagley 58 @ Red Lake County Central

Fosston/Bagley 63 @ Red Lake County Centrla 6

Dover-Eyota 37, Waukon 35@ Fillmore Central

Dover-Eyota 56 @ Fillmore Central 12

Dover-Eyota 41 Sumner-Fredericksburg 32 @ Fillmore Central

Waukon 47 @ Fillmore Central 27

Sumner-Fredericksburg 51 @ Fillmore Central 27

Grand Meadow/LeRoy/Southland 41 @ Wabasha-Kellogg 27

Grand Rapids,42 Northfield 27 @ Princeton

Grand Rapids 49 Royalton 25 @ Princeton

Grand Rapids 46 @ Princeton 17

Northfield 36 Royalton 40 @ Princeton

Northfield 39 @ Princeton 25

Royalton 51 @ Princeton 27

Lewiston/Rushford 64 @ LaCrescent 6

Litchfield44 Willmar 25 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg

Litchfield 36 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg 30

Willmar 50 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg 24

Long Prairie/Browerville 32 @ Bertha-Hewitt/Verndale/Prairie Valley 40

Luverne 36, Quad County 30 @ Saint James

Luverne 36 @ Saint James 22

Quad County 40 @ Saint James 29

Mahtomedi 16 @ Hastings 54

Bold 18 Wabasso/Red Rock Central 55 @ Ortonville

Bold 41 @ Ortonville 31

Wabasso/Red Rock Central 55 @ Ortonville 18

Mille Lacs 15 @ Aitkin 63

Moorhead 53 @ Alexandria 19

New Ulm 13 @ Worthington 51

Norwood-Young America 13 @ Tri-City United 51

Osakis 31 @ New York Mills 42

Pelican Rapids 6 @ United Clay Becker 72

Perham 39 @ Park Rapids 33

Pine City/Hinckley 28 @ Cloquet 52

Pipestone 38 @ Tracy-Milroy-Balaton 27

Plainview-Elgin-Millville 39 @ Caledonia/Houston 33

Saint Charles 23 @ Chatfield 45

Saint Paul Central 18 @ White Bear Lake 64

Stillwater 64 Saint Croix Central 12 @ River Falls

Stillwater 57 @ River Falls 21

West Central 52 @ Border West 21


December 21

Benilde-Saint Margaret's 11 @ Richfield 72

Benilde-Saint Margaret's 26 Minneapolis Roosevelt 50 @ Richfield

Minneapolis Roosevelt 12 @ Richfield 61

East Ridge 48 Saint Paul Harding 18 @ Roseville

East Ridge 29 @ Roseville 38

Saint Paul Harding 22 @ Roseville 51

Fridley 53 Minneapolis South 9, @ Chaska/Chanhassen

Fridley 36 Winona 37 @ Chaskja/Chanhassen

Fridley 44 @ Chaka/Chanhassen 28

Minneapolis South 24 Winona 48 @ Chaska/Chanhassen

Minneapolis South 21  @ Chaska/Chanhassen 52

Winona 37 @ Chaska/Chanhassen 39

Minnetonka 12 @ Eastview 65

Minnetonka 36 Zimmerman 18 @ Eastview

Zimmerman 13 @ Eastview 63

Simley 72 @ North Saint Paul 6


December 22

Adrian 33 @ Canby 43

Aitkin9 Foley 56 @ Bemidji

Aitkin 17 Simley 54 @ Bemidji

Aitkin 16 @ Bemidji 54

Foley 31 Simley 32 @ Bemidji

Foley 49 @ Bemidji 9

Simley 56 @ Bemidji 18

Dassel-Cokato 23 @ Annandale/Maple Lake 46

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 23 @ Annandale/Maple Lake 51

Belgrade-Brooten 47 @ Sauk Centre/Melrose 16

Henry SIbley 21 Delano 50 @ Orono

Henry Sibley 63 @ Orono 9

Delano 67 @ Orono 9

Blackduck/Cass Lake54 Mahnomen/Waubun 0@ Walker-Hackensack-Akeley

Blackduck/Cass Lake 49 @ Walker-Hackensack-Akeley 7

Mahnomen/Waubun 22 @ Walker-Hackensack-Akeley 48

Bloomington Kennedy 59 @ Maple Grove 18

Bloomington Kennedy 53 Lakeville South 16 @ Maple Grove

Lakeville South 29@ Maple Grove 36

Blue Earth31 New Prague 33 @ LeSueur-Henderson

Blue Earth 41 @ LeSueur-Henderson30

New Prague 47 @ LeSueur-Henderson 29

Brainerd 34 Moorhead 43 @ Sauk Rapids

Brainerd 47 @ Sauk Rapids 21

Moorhead 51 @ Sauk Rapids 19

Burnsville 0 Farmington 73 @ Eagan

Burnsville 3 @ Eagan 66

Farmington 8 @ Eagan 55

Champlin Park6 South Saint Paul 77 @ Tartan

Champlin Park 19 @ Tartan 60

South Saint Paul 57 @ Tartan 12

Columbia Heights 38 MInneapolis Roosevelt 36 @ Armstrong

Columbia Heights 51 Irondale 24 @ Armstrong

Columbia Heights 24 @ Armstrong 51

Minneapolis Roosevelt 54 Irondale 24 @ Armstrong

Minneapolis Roosevelt 24 @ Armstrong 42

Irondale 24 @ Armstrong 44

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 48 @ Bold 21

Detroit Lakes 30 Pierz 37 @ Pequot Lakes/Pine River

Detroit Lakes 48 @ Pequot Lakes/Pine River 24

Pierz 63 @ Pequot Lakes/Pine River 12

Dover-Eyota43 Stewartville 33 @ Zumbrota-Mazeppa

Dover-Eyota 16 @ Zumbrota-Mazeppa 44

Stewartville 16 @ Zumbrota-Mazeppa 57

East Ridge 12 @ Mounds View 54

Eden Valley-Watkins 18 @ Paynesville 51

Grand Meadow/LeRoy/Southland 43 Waterville/Janesville 33 @ Faribault

Grand Meadow/LeRoy/Southland 33 @ Faribault 39

Waterville/Janesville 22 @ Faribault 48

Hibbing 34 @ Nashwauk-Keewatin 10

Hutchinson 31 @ Waconia 29

Lake City 54 Lake Crystal-Wellcome Memorial 27 @ Kenyon-Wanamingo

Lake City 0 @ Kenyon-Wanamingo 69

Lake Crystal-Wellcome Memorial 0 @ Kenyon-Wanamingo 77

Litchfield51 Mound-Westonka 21 @ Watertown-Mayer

New London-Spicer 6 @ Watertown-Mayer 72

Mound-Westonka 39 New London-Spicer 36 @ Watertown-Mayer

Litchfield 37 @ Watertown-Mayer 28

Little Falls 54 @ Milaca 15

Madelia/Truman9 Saint Peter 66 @ New Ulm

Madelia/Truman 9 Tracy-Milroy-Balaton 66 @ New Ulm

Madelia/Truman 16 @ New Ulm 60

Saint Peter 34 Tracy-Milroy-Balaton 28 @ New Ulm

Saint Peter 48 @ New Ulm 9

Tracy-Milroy-Balaton 47 @ New Ulm 25

Minnewaska 18 Ortonville 42 @ West Central

Minnewaska 30 Osakis 50 @ WEst Central

Minnewaska 21 @ West Central 54

Ortonville24 Osakis 51 @ West Central

Ortonville 24 @ West Central 63

Osakis 18 @ West Central 50

Monticello 22 @ Buffalo 54

Morris/Hancock 32 @ Benson 40

Ogilvie 18 Royalton 65 @ Kimball

Ogilvie22 @ Kimball 44

Royalton 55 @ Kimball 18

Osseo 23 @ Wayzata 51

Pine Island 25 @ Byron 54

Plainview-Elgin-Millville69 Triton 10 @ Blooming Prairie/Hayfield

Plainview-Elgin-Millville 40 @ Blooming Prairie/Hayfield 27

Triton 6 @ Blooming Prairie/Hayfield 73

North Branch 15 @ Chisago Lakes 54

Saint Cloud Tech 69 @ Fergus Falls 12

Saint Francis 38 @ Coon Rapids 25

Saint Michael-Albertville 43 @ Big Lake 29

Scott West 72 @ Norwood-Young America 5

Wadena-Deer Creek 21 @ United North Central 51

Willmar 68 @ Saint Cloud Apollo 7

Windom/Mountain Lake 18 @ Minneota 44


December 23

Blaine 50 @ Eden Prairie 21


December 28

Hibbing 34, Pine City/Hinckley 18 @ Virginia

Ashland 38 Pine City/Hinckley 6 @ Virginia

Pine City/HInckley 35 @ Virginia 33

Hibbing 45 Ashland 23 @ Virginia

Ashland 36 @ Virginia 24

Hibbing 37 @ Virginia 24

Merrill Invitational

Port Washington 57 Eden Prairie 17

Kewaskum 41 Eden Prairie 22

Eden Prairie 35 Rosholt 34

Edgar 49 Eden Prairie 18

Menomonee Falls 54 Eden Prairie 16


December 29

Howard Lake-Waverly 12 Saint Agnes 72 @ Atwater-Cosmos-Grove City

Howard Lake-Waverly 6 @ Atwater-Cosmos-Grove City 27

Saint Agnes 3 @ Atwater-Cosmos-Grove City 67

North Saint Paul Invitational

Cretin-Derham Hall 48 Hopkins 18

Hopkins 36 Minneapolis Edison 10

North Saint Paul 66 Hopkins 13

Saint Croix Lutheran 42 Hopkins 36

Saint Paul Johnson 54 Hopkins 17

Cretin-Derham Hall 36 Minneapolis Edison 30

Cretin-Derham Hall 27 North Saint Paul 49

Cretin-Derham Hall 54 Saint Croix Lutheran 24

Cretin-Derham Hall 30 Saint Paul Johnson 48

Minneapolis Edison 12 North Saint Paul 64

Minneapolis Edison 12 Saint Croix Lutheran 54

MInneapolis Edison 18 Saint Paul Johnson 60

North Saint Paul 54 Saint Croix Lutheran 27

North Saint Paul 41 Saint Paul Johnson 39

Saint Croix Lutheran 31 Saint Paul Johnson 45


December 30

Benson Invitational

(Tracy-Milroy-Balaton 202.5, Canby 192.5, Quad County 167, Morris/Hancok 134, Ortonville 120, Crosby-Ironton 119, Minnewaska 119, Benson 109.5, Fergus Falls 65, Border West 61)

Bi-Classic @ LaCrosse

(Stratford 367.5, Ellsworth 343, Sparta 246, Luxemburg-Casco 224.5, River Valley 219, Hudson 217, Eastview 189.5, Marshfield 188, Holmen 182.5, Pulaski 182, Stillwater 180.5, Bloomington Kennedy 178, Athens 169.5, Viroqua 146.5, West Salem/Bangor 146.5, Lodi 145, Lewiston/Rushford 138, Iowa-Grant 134.5, Spencer 133.5, DC Everest 128, Muskego 128, LaCrosse Central 127.5, Monroe 127, Caledonia/Houston 125, Goodhue 125, Eau Claire North 122.5, Mauston 121.5, Middleton 120.5, Prairie du Chien 112.5, South Saint Paul 112, New Richmond 102, Tomah 100, Wausau West 93, Cashton 85, Dodgeville 81.5, Belmont 79, Lakeville South 76.5, Baraboo 74, Nekoosa 70, Riverdale 58, Ithaca 56, Westby 55.5, Verona 52, Richland Center 47, Lancaster 45, Mount Horeb 38, New Lisbon 38, Boscobel 36, Auburndale 33.5, LaCrosse Logan 33, LaCrescent 31, Adams-Friendship 27.5, Portage 25, Hillsboro 22, Royall 21.5, Independence/Gilmanton 13, DeSoto 11, Cuba City 4, Kickapoo 4, North Crawford 3)

Clash @ Rochester

Tahoma 39 Hastings 25

Hastings 38 Bismarck Century 31

Zumbrota-Mazeppa 34 Hastings 21

Anoka 46 Glenbard North 18

Anoka 32 Roseburg 29

Buchanan 51 Anoka 15

Roseburg 44 Zumbrota-Mazeppa 19

Zumbrota-Mazeppa 36 Glenbard North 28

Saint Michael-Albertville65 Hermiston 9

Oak Park River Forest 38 Saint Michael-Albertville 21

Saint Michael-Albertville 46 Albert Lea 18

Albert Lea 35 DeLaSalle 28

Park Hill 42 Albert Lea 15

Saint Edward 52 Foley 15

Commerce 28 Foley 27

Foley 34 Pierre 29

Prior Lake 40 Commerce 33

Saint Edward 59 Prior Lake 10

Providence Catholic 41 Prior Lake 27

Providence Catholic 46 Owatonna 25

Owatonna 36 Pierre 34

Owatonna 37 Commerce 20

Apple Valley 47 Pierre 13

Apple Valley 48 Providence Catholic 12

Saint Edward 35 Apple Valley 30

Simley 39 Vacaville 30

Lake Highland Prep 51 Simley 19

Simley 33 Washington 31

Washington 34 Kenyon-Wanamingo 29

Corona del Sol 38 Kenyon-Wanamingo 19

Kenyon-Wanamingo 57 Thompson 19

Eau Claire Memorial Invitational

Waterville/Janesville 65 Mondovi 154

Waterville/Janesville 44 Wisconsin Rapids Lincoln 33

Fennimore 50 Waterville/Janesville 19

Maple Grove 36 Waterville/Janesville 30

Waterville/Janesville 39 Medford WI 38

Pine Island 57 Abbotsford/Colby 6

Fennimore 56 Pine Island 9

Wisconsin Rapids Lincoln 43 Pine Island 33

Eau Claire Memorial 42 Pine Island 36

Pine Island 39 Park 35

Park 63 Whitehall 6

Medford WI 57 Park 19

Park 37 Eau Claire Memorial 36

Wisconsin Rapids Lincoln 45 Park 30

Maple Grove 53 Eau Claire Memorial 21

Maple Grove 36 Superior 30

Maple Grove 37 Medford WI 27

Fennimore 34 Maple Grove 31

Grand Rapids Invitational

Grand Rapids 59 Tartan 18

Grand Rapids 46 Mora 18

Grand Rapids 47 Ashland 12

Bemidji 47 Chisago Lakes 27

Bemidji 62 Tartan 6

Bemidji 47 Ashland 21

Bemidji 41 Sauk Rapids 21

Aitkin  45 Ashland 25

Deer River 52 Ashland 24

Sauk Rapids 47 Ashland 24

Chisago Lakes 27 Aitkin 21

Sauk Rapids 49 Aitkin 28

Aitkin 40 Tartan 28

Sauk Rapids 36 Mora 33

Sauk Rapids 51 Chisago Lakes 22

Deer River 37 Tartan 36

Mora 45 Deer River 27

MOra 45 Chisago Lakes 34

Rumble on the Red

(Shakopee 248, Willmar 153.5, Waconia 152, Saint Francis 136.5, West Fargo 131, Aberdeen 121.5, Scott West 112, Delano 110, Cleveland 103, Minot 101, Saint Cloud Tech 100.5, Woodbury 95, Sartell 94.5, Minneota 88, Wayzata 84, Elk River 80.5, Lakeville North 80.5, Cambridge 80, Wahpeton 79, Mankato West 76, Omaha Skutt 76, Buffalo 75.5, Moorhead 72, Eagan 69, Henry Sibley 66.5, Blaine 66, Byron 66, Coon Rapids 65, Dover-Eyota 61.5, Centennial 58, Grand Islnad 54.5, Thief River Falls 52, Faribault 51, Jackson County Central 50.5, Rocori 49, Rapid City Stevens 48.5, Chatfield 47, New Prague 46.5, Beulah/Hazen 44, Hettinger 40.5, Hillsboro 40.5, Glenrock 40, Spearfish 40, Chaska/Chanhassen 39.5, Carrington 38, Sisseton 37, Bismarck Saint Mary's 36, New Salem-Almont 36, White Bear Lake 35, Windom/Mountain Lake 35, Totino Grace 34, Bishop Ryan 33, Osseo 32.5, Fargo Davies 32, Lemmon 32, LIsbon 30.5, Orono 27, Bismarck Legacy 25, Trinity School 24, Medford 23.5, Watford City 19, Rosemount 18, Turtle Mountain 17, Dilworth-Glyndon-Felton 16, Oakes 13, West Fargo Sheyenne 12, Valley City 9, Des Lacs-Burlington 8, East Ridge 8, Benilde-Saint Margaret's 4, Grand Forks Red River 1, Fargo North 0, Fargo South 0)

West Central 42 @Staples-Motley 26


December 31

Clash @ Rochester

Foley 28 Kenyon-Wanamingo 25

Glenbard North 31 Kenyon-Wanamingo 28

Foley 43 Hermiston 28

Glenbard NOrth 34 Foley 30

Kenyon-Wanamingo 42 Hermiston 31

Hastings 48 Plattsmouth 29

Hastings 39 Vacaville 29

Hastings 35 Commerce 33

Zumbrota-Mazeppa 32 DeLaSalle 31

Corona del Sol 37 Owatonna 33

Corona Del Sol 35 Zumbrota-Mazeppa 32

DeLaSalle 43 Owatonna 22

Owatonna 36 Zumbrota-Mazeppa 21

Anoka 35 Oak Park River Forest 32

Apple Valley 43 Wasatch 17

Anoka 46 Wasatch 24

Apple Valley 34 Oak Park River Forest 24

Apple Valley 34 Anoka 15

Roseburg 40 Saint Michael-Albertville 27

Simley 33 Providence Catholic 27

Simley 36 Roseburg 28

Saint MIchael-Albertville 37 Providence Catholic 30

Saint MIchael-Albertville 36 Simley 37

Albert Lea 54 Tahoma 14

Washington 46 Prior Lake 24

Albert Lea 49 Prior Lake 25

Prior Lake 40 Tahoma 38

Washington 34 Albert Lea 20


January 3

Bloomington Kennedy 67@ Burnsville 14

Canby 30 Wabasso/Red Rock Central 49 @ Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo

Canby 37 @ Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 29

Wabasso/Red Rock Central 27 @ Dawson/Lac Qui Parle/Montevide 41

Eden Valley-Watkins 17 @ Litchfield 48

Fergus Falls 46 @ Saint Cloud Apollo 35

Long Prairie/Browerville 45 @ Albany 33

Ottertail County Central 60 @ Osakis 6


January 5

Adrian 30 Fulda/Murray County Central 10 @ Marshall

Adrian 6@ Marshall 65

Fulda/Murray County Central 3 @ Marshall 30

Albert Lea 28 @ Owatonna 19

Alexandria 30 @ Sartell 42

Andover 43 @ Armstrong 36

Mound-Westonka 43 Andover 26 @ Armstrong

Mound-Westonka 48 @ Armstrong 30

Anoka 49 @ Centennial 28

Atwater-Cosmos-Grove City 55 @ Minnewaska 16

Benilde-Saint Margaret's 51 Brooklyn Center 24 @ Trinity School

Benilde-Saint Margaret's 9 @ Trinity School 54

Brooklyn Center 69 @ Trinity School 9

Benson 66, Howard Lake-Waverly-Winsted 5 @ Bold

Benson 43 @ Bold 36

Howard Lake-Waverly-Winsted 0 @ Bold 42

Blaine 43 @ Elk River 28

Blooming Prairie/Hayfield, 25 Goodhue 39 @ Lake City

Blooming Prairie/Hayfield 45 @ Lake City 29

Goodhue 41 @ Lake City 31

Byron 19 @ Zumbrota-Mazeppa 49

Cannon Falls 17 @ Stewartville 56

Champlin Park 0 @ Coon Rapids 74

Chaska/Chanhassen 19, Wayzata 49 @ Minnetonka

Chaska/Chanhassen 44 @ Minnetonka 36

Wayzata 52 @ Minnetonka 20

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 24 Worthington 42 @ Tracy-Milroy-Balaton

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 28 @ Tracy-Milroy-Balaton 36

Worthington 34 @ Tracy-Milroy-Balaton 32

Deer River 22 @ Grand Rapids 51

Delano29 Litchfield 33 @ Monticello

Delano 58 @ Monticello 18

Litchifield 54 @ Monticello 20

Eden Prairie 51 @ Edina 24

Eden Valley-Watkins21 Norwood-Young America 40 @ Sibley East

Eden Valley-Watkins 16 @ Sibley East 45

Norwood-Young America 23 @ Sibley East 57

Fergus Falls 33, Wadena-Deer Creek 40 @ Pelican Rapids

Fergus Falls 42 @ Pelican Rapids 36

Wadena-Deer Creek 57 @ Pelican Rapids 24

Fertile-Beltrami 15, United North Central 48 @ Bemidji

Fertile-Beltrami 6 @ Bemidji 66

United North Central 24 @ Bemidji 54

Hastings 62 @ Henry Sibley 6

Hillsboro 46 @ Crookston 35

Holdingford 36, Ortonville 48 @ Paynesville

Holdingford 6 @ Paynesville 67

Ortonville 15 @ Paynesville 57

Hutchinson 48 North Saint Paul 21@ South Saint Paul

Hutchinson 42 @ South Saint Paul 28

North Saint Paul 18 @ South Saint Paul 59

Rochester Century 7 @ South Saint Paul 68

NOrth Saint Paul 45 Rochester Century 36 @ South Saint Paul

Irondal 27, Rogers 59 @ Osseo

Irondale 20 @ Osseo 63

Rogers 48 @ Osseo 33

Jackson County Central 24, Redwood/River Valley 39 @ Luverne

Jackson County Central 27 @ Luverne 30

Redwood/River Valley 38 @ Luverne 33

Lakeville North 6 @ Apple Valley 61

Mankato East 27 @ Mankato West 38

Maple Grove 27 @ Totino Grace 42

Medford 18, Tri-City United 54 @ LeSueur-Henderson

Medford 11 @ LeSueur-Henderson 63

Tri-City United 28 @ LeSueur-Henderson 38

Minneapolis Edison 12, MInneapolis Southwest 60 @ Minneapolis Washburn

Minneapolis Edison 12 @ Minneapolis Washburn 69

MInneapolis Southwest 33 @ Minneapolis Washburn 48

Minnehaha Academy/DeLaSalle 6, Richfield 72 @ Saint Croix Lutheran

Minnehaha Academy/DeLaSalle 30 @ Saint Croix Lutheran 48

Richfield 61 @ Saint Croix Lutheran 12

Morris/Hancock 30, Ottertail County Central 45 @ Sauk Centre/Melrose

Morris/Hancock 28 @ Sauk Centre/Melrose 42

Ottertail County Central 39 @ Sauk Centre/Melrose 25

New Prague 16 @ Saint Michael-Albertville 40

Osakis 18, Pequot Lakes/Pine River 46 @ Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie

Osakis 28 @ Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 34

Pequot Lakes/Pine River 37 @ Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 39

Park Center 35 @ Spring Lake Park 37

Pine City/Hinckley 30 @ Aitkin 46

Pipestone52, Quad County 21 @ Minneota

Pipestone 35 @ Minneota 27

Quad County 15 @ Minneota 60

Rochester John Marshall 34 @ Austin 37

Rochester John Marshall 45 Waterville/Janesville 31 @ Austin

Waterville/Janesville 24 @ Austin 55

Rochester Mayo 22 @ Faribault 40

Rocori 21 @ Saint Cloud Tech 46

Rosemount 0 @ Shakopee 69

Royalton 24 @ Long Prairie/Browerville 39

Rush City/Braham 48 @ Mille Lacs 36

Saint Agnes 6 @ Fridley 69

Saint Francis 66 @ Cretin-Derham Hall 12

Saint Paul Harding 44 @ Saint Paul Como Park 9

Saint Paul HIghland Park 12 @ Washington Technology 64

Saint Paul Johnson 27 @ Saint Paul Central 39

Saint Thomas Academy 0 @ Simley 67

Sauk Rapids 32 @ Willmar 44

Spectrum 33 @ Columbia Heights 27

Stillwater 45 @ Mounds View 18

Tartan 21 @ Mahtomedi 45

Border West 27 @ New York Mills 45

West Central 57 @ New York Mills 12

Winona 27 @ Northfield 42

Woodbury 45 @ Forest Lake 27


January 6

Albany 24, Annandale/Maple Lake 51@ Little Falls

Pierz 54 Annandale/Maple Lake 8@ Little Falls

Annandale/Maple Lake 37 @ Little Falls 36

Pierz 37 @ Little Falls 23

Pierz 57 Albany 12 @ Little Falls

Belgrade-Brooten Invitational

(Litchfield 163, Ottertail County Central 144.5, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 130, Becker 105.5, Belgrade-Brooten 99, Long Prairie/Browerville 75, Atwater-Cosmos-Grove City 68, Staples-Motley 47.5)

Blue Earth 49 @ Fairmont/Martin County West 24

Bold 47 Saint Clair 30 @ New Ulm

Bold 30 @ New Ulm 47

Saint Clair 14 @ New Ulm 63

Brainerd 33 @ Willmar 38

Caledonia/Houston 35 @ Saint Charles 46

Chaska/Chanhassen10 @ Eastview 58

Faribault 31 @ Eastview 37

Chaska/Chanhassen 6 Faribault 64 @ Eastview

Chatfield 37 @ Lewiston/Rushford 33

East Ridge 6, Hastings 62 @ Eagan

East Ridge 18 @ Eagan 54

Hastings 11 Shakopee 69 @ Eagan

Hastings 36 @ Eagan 19

Shakopee 53 @ Eagan 6

Fillmore Central 12, Goodhue 63 @ Plainview-Elgin-Millville

Fillmore Central 12 @ Plainview-Elgin-Millville 66

Goodhue 19 @ Plainview-Elgin-Millville 47

LaCrescent 9 @ Grand Meadow/LeRoy/Southland 54

Lake Crystal-Wellcome Memorial 12 @ Jackson County Central 61

Lakeville South 72 @ Burnsville 3

Mahnomen/Waubun Invitational

Moorhead 57 Crookston 16

Wadena-Deer Creek 35 Crookston 34

Wadena-Deer Creek 57 Mahnomen/Waubun 12

Moorhead 64 Mahnomen/Waubun 12

Moorhead 45 Wadena-Deer Creek 22

Moorhead 84 Red Lake County Central 0

Wadena-Deer Creek 53 Red Lake County Centrla 24

Crookston 58 Mahnomen/Waubun 22

Red Lake County Central 33 Mahnomen/Waubun 30

Crookston 69 Red Lake County Central 9

Maple River 60 @ New Richland/Ellendale 18

Kenyon-Wanamingo 68 @ New Richland/Ellendale 8

Kenyon-Wanamingo 45 Maple River 21 @ New Richland/Ellendale

Milaca 46 @ Cloquet 26

Minnetonka Invitational

(Forest Lake 241, Orono 146, Eden Prairie 144.5, Minnetonka 141.5, Andover 141, Edina 103.5, Minneapolis Roosevelt 86, Cooper 85)

Monticello 15 @ Cambridge 62

Northfield 25, Prior Lake 43 @ Farmington

Northfield 24 @ Farmington 43

Prior Lake 57 @ Farmington 18

Park 24 @ White Bear Lake 47

Park Rapids 57 @ Walker-Hackensack-Akeley 21

Pequot Lakes/Pine River 23 @ Blackduck/Cass Lake 45

Wabasha-Kellogg 36 @ Dover-Eyota 35

Waseca 34@ Saint James 33

Watertown-Mayer 19 @ Scott West 45


January 7

Brandon Valley Invitational

(Canton 212, Harrisburg 172.5, Vermillion 150.5, Beresford 134, Huron 123, Sioux Falls Roosevelt 121, West Central 113.5, Bon HOmme 109, Luverne 98.5, Brandon Valley 93, Tri-Valley 78, Chamberlain 76, Dell Rapids 64.5, Flandreau 62, Sioux Falls O'Gorman 58.5, Garretson 45, Yankton 41, Tea 31.5,, Fulda/Murray County Central 9)

Brooklyn Center Invitational

(Wayzata 220, Rogers 185, Richfield 183.5, Osseo 181, Minneapolis Washburn 108.5, Minneapolis Patrick Henry 80.5, Brooklyn Center 57, Cooper 51, Saint Paul Central 47, Minneapolis North 9)

Cambridge Invitational

(Saint Francis 226, Cambridge 197.5, Little Falls 181, Brainerd 147, Saint Peter 146, Elk River 122, Alexandria 87.5, Champlin Park 22)

Cannon Falls Invitational

(Woodbury 201, Sauk Rapids 164, Austin 129, Byron 121, Henry Sibley 119, Saint Charles 106.5, Wabasha-Kellogg 92.5, Cannon Falls 83, Pine Island 80, Kimball 73, Saint Paul Johnson 67, Park 65.5, Trinity School 61, Spring Lake Park 40, Rochester Century 38, Saint Agnes 22)

Central Cass Invitational

(Pembina County North 201.5, Lisbon 193, Bishop Ryan 177, Hillsboro 154, South Border 135.5, Barnesville 132, Webster 132, Oakes 123, Ellendale/Edgeley 109, New York Mills 105, Kindred 92.5, Rugby 79, Velva 76, Grafton 63.5, Mayville-Portland 59, Britton 56, Central Cass 52.5, LaMoure 52, Larimore 40, Harvey 38, Bishop Ryan JV 33, Lisbon JV 20, Northern Lights 20, Pembina County North JV 6)

Crestwood Invitational

(Crestwood 237.5, Cedar Falls 188, Decorah 180, Central Springs 162, Tipton 106, Belle Plaine 80.5, Fillmore Central 71, Turkey Valley 33)

Farmington Invitational

Farmington 40 Winona 39

Farmington 45 Rochester John Marshall 36

Rochester John Marshall 42 Winona 38

Shakopee 60 Winona 0

Shakopee 64 Rochester JOhn Marshall 0

Shakopee 65 Farmington 14

Bloomington Kennedy 40 Rochester Mayo 25

Bloomington Kennedy 72 Saint Paul Highland Park 6

Rochester Mayo 34 Stillwater33

Rochester Mayo 72 Saint Paul Highland Park 10

Stillwater 34 Bloomington Kennedy 33

Stillwater 72 Saint Paul Highland Park 11

Winona 66 Saint Paul Highland Park 9

Bloomington Kennedy 57 Rochester JOhn Marshall 25

Stillwater 45 Farmington 24

Shakopee 71 Rochester Mayo 6

Foley Invitational

(Foley 208.5, Saint Cloud Tech 163, Forest Lake 138.5, Mounds View 133, Blackduck/Cass Lake 115, Dassel-Cokato 112, Maple Grove 91, Canby 80, Saint Cloud Apollo 80, Monticello 78, Holdingford 56)

Hibbing Invitational

Chisago Lakes 43 Mound-Westonka 30

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 30 Nashwauk-Keewatin 25

Princeton 57 Virginia 15

Hibbing 55 Mound-Westonka 16

Virginia 45 Pine City/Hinckley 30

Princeton 30 Coon Rapids 27

Coon Rapids 60 Pine City/Hinckley 20

Princeton 37 Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 28

Hibbing 57 Chisagp Lakes 19

Pine City/Hinckley 35 Nashwauk-Keewatin 28

Chisago Lakes 46 Pine City/Hinckley 30

Princeton 42 Hibbing 23

Coon Rapids 45 Bertha/Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 23

Virginia 41 Nashwauk-Keewatin 22

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 36 Mound-Westonka 25

Coon Rapids 49 Chisago Lakes 23

Mound-Westonka 52 Nashwauk-Keewatin 12

Hibbing 56 Virginia 16

Hopkins Invitational

(Lakeville South 193, Washington Technology 153, Minnetonka 150.5, Saint Thomas Academy 127, East Ridge 112.5, MInneapolis South 90, Hopkins 81.5, Columbia Heights 70, Minneapolis Southwest 66, North Saint Paul 62.5, Saint Paul Como Park 44, Saint Paul Humboldt 8)

Hudson Invitational

Hutchinson 42 Hudson 23

Hutchinson 52 Centennial 21

BayPort 40 Centennial 31

Ellsworth 51 Centennial 22

Centennial 74 Minneapolis Roosevelt 6

Hutchinson 66 Minneapolis Roosevelt 0

Ellsworth 33 Hutchinson 28

BayPort 76 Minneapolis Roosevelt 0

Hudson 74 MInneapolis Roosevelt 0

Kaukauna Invitational

(Montini Catholic 526.5, Mount Carmel 506.5, Kasson-Mantorville 480.5, Apple Valley 466.5, Lockport 456.5, Southeast Polk 431, Stoughton 388.5, Kaukauna 381, Saint Michael-Albertville 376.5, Carl Sandburg 375.5, Marmion Academy 341, Simley 315, Waverly-Shell Rock 274, Edwardsville 273.5, Platte County 251 Pewaukee 233.5, Desert Vista 203, Lyons Townshop 199, Milton 181.5, Metea Valley 179, Saint Rita 177.5, Mukwonago 171.5, Wrightstown 169, Thompson 168.5, Hartland-Arrowhead 160.5, Fennimore 145, Two Rivers 142, Freedom 134, DeForest 126.5, Hartford 64, Sheboygan Falls 21)

Milbank Invitational

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 55 Milbank 24

Marshall 48 Sisseton 23

Sioux Falls Washington 54 Border West 19

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 52 Sisseton 22

Marshall 60 Sioux Falls Washington 15

Milbank 54 Border West 24

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 69 Sioux Falls Washington 12

Marshall 55 Milbank 18

Sisseton 66 Border West 19

Milwaukee Lutheran Invitational

(Wisconsin Lutheran 227.5, Kenosha Christian Life 217.5, Catholic Memorial 183, Marquette University High 175, Lakeside Lutheran 143, Saint Johns's Northwest Military Academy 97, Shoreland Lutheran 89.5, Saint Croix Lutheran 86.5, Pius XI 83, Martin Luther 71, Kenosha Saint Joseph's 61, Chicago Luther North 37, Milwaukee Lutheran 30, Lake Country Lutheran 21, Manitowoc Lutheran 17, Fox Valley Lutheran 12)

Mora Invitational

(Waconia 270.5, Buffalo 164.5, Mora 162, Aitkin 148, Saint Michael-Albertville JV 130. Rush City/Braham 85, Spectrum 28

New Hampton Invitational

Albert Lea 56 Dover-Eyota 12

New Hampton 64 Dover-Eyota 6

Southeast Polk 51 Dover-Eyota 22

Waterloo East 42 Dover-Eyota 31

Dover-Eyota 40 Waukon 21

New Hampton 49 Albert Lea 15

Albert Lea 58 Waterloo East 21

Norwood-Young America Invitational

(Sibley East 157, Northfield 142, New Ulm 128, New London-Spicer 106, Norwood-Young America 86, Armstrong 85, Eden Valley-Watkins 60, Minnehaha/DeLaSalle 54, Cochrane-Fountain City 43, Howard Lake-Waverly-Winsted 19)

Ogilvie Invitational

(Saint Croix Falls 208.5, Royalton 196.5, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 142, Crosby-Ironton 118.5, Zimmerman 111.5, North Branch 111,Ogilvie 91, Walker-Hackensack-Akeley 86.5, Unity 73, Minneapolis Edison 44.5,)

Perham Invitational

(Perham 208, Frazee 186.5, United North Central 122, Roseau 99.5, Dilworth-Glyndon-Felton 68, International Falls 12)

Pipestone Invitational

Wabasso/Red Rock Central 39 Sibley-Ocheyeden 36

Sibley-Ocheyedan 45 Fairmont/Martin County West 35

Pipestone 42 Sibley-Ocheyedan 33

Pipestone 72 Adrian 9

Pipestone 38 Fairmotn/Martin County West 26

Wabasso/Red Rock Central 75 Adrian 3

Wabasso/Red Rock Central 43 Tracy-Milroy-Balaton 17

Tracy-Milroy-Balaton 72 Adrian 3

Tracy-Milroy-Balaton 42 Fairmont/Maritn County West 24

Sioux City East Invitational

Bishop Heelan Catholic 48 Jackson County Central 30

Jackson County Central 44 Norfolk 24

Rock Valley 42 Jackson County Central 30

Jackson County Central 39 Sioux City East 38

Storm Lake 51 Jackson County Central 21

Superior Invitational

(Northwestern 162, Eau Claie Memorial 138.5, Cloquet 138, Ladysmith 117, Superior 103.5, Ashland 103 Proctor 70, Shell Lake 56, Chequqmegon 41, Bayfield 30)

Tartan Invitational

(Plainview-Elgin-Millville 257, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland 172, Lakeville North 155.5, Maple River 151.5, Lake City 112, Tartan 91, Roseville 79, Cretin-Derham Hall 55, Irondale 34)

Tri-City United Invitational

(Tri-City United 192.5, LeSueur 188.5, Totino Grace 186.5, Prior Lake 147, Mankato East 129.5, New Prague 100, United South Central 69, Triton 52)


January 10

Andover 15 Cambridge 61 @ Chisago Lakes

Andover 36 @ Chisago Lakes 44

Cambridge 66 @ Chisago Lakes 10

Bemidji 49 @ Greenbush-Middle River/Badger 19

Cloquet 39 Virginia 24 @ Proctor

Cloquet 56 @ Proctor 16

Virginia 46 @ Proctor 18

Cooper 42 @ Benilde-Saint Margaret's 36

Edina 51 @ Benilde-Saint Margaret's 24

Dilworth-Glyndon-Felton 31 @ Barnesville 37

Mankato West 15 @ Saint Peter 48

Fertile-Beltrami 12 @ Fosston/Bagley 63

Grand Rapids 34 @ Hibbing 36

Luverne 22, Tracy-Milroy-Balaton 47 @ Fulda/Murray County Central

Luverne 16 @ Fulda/Murray County Central 12

Tracy-Milroy-Balaton 69 @ Fulda/Murray County Central 9


January 11

Minneapolis Roosevelt, 39 Saint Paul Como Park 41 @ Saint Paul Johnson

Minneapolis Roosevelt 18 @ Saint Paul Johnson 57

Saint Paul Como Park 15 @ Saint Paul Johnson 57

Mound-Westonka 45@ Minneapolis Washburn 30 Saint Paul Central 36@ Saint Paul Highland Park 19


January 12

Annandale/Maple Lake 10 @ Waconia 49

Apple Valley 61 @ Lakeville South 15

Austin 45, Winona 31 @ Owatonna

Austin 30 @ Owatonna 43

Winona 30 @ Owatonna 38

Barnesville 28 Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 39 @ West Central

Barnesville 32 @ West Central 48

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Pairie 9 @ West Central 68

Belgrade-Brooten 62 Howard Lake-Waverly-Winsted 6 @ Pierz

Belgrade-Brooten 14 @ Pierz 44

Howard Lake-Waverly-Winsted 14 @ Pierz 44

Big Lake 39 @ Buffalo 31

Blooming Prairie/Hayfield 63@ Medford 15

Blue Earth 56 @ Waseca 15

Border West 22, Royalton 49 @ Osakis

Border West 24 @ Osakis 49

Royalton 50 @ Osakis 13

Brainerd 72 @ Fergus Falls 12

Breckenridge 54 ,Pelican Rapids 26 @ Perham

Breckenridge 72 @ Perham 5 Pelican Rapids 0 @ Perham 78

Byron 60 Lake City 15 @ Triton

Byron 72 @ Triton 8

Lake City 54 @ Triton 18

Caledonia/Houston 41 @ Fillmore Central 31

Cloquet 48 @ Mille Lacs 28

Columbia Heights 21 Minneapolis Washburn 59 @ Minnehaha Academy/DeLaSalle

Columbia Heights 36 @ Minnehaha Academy/DeLaSalle 42

Minneapolis Washburn 60  @ Minnehaha Academy/DeLaSalle 23

Crookston 24@ Roseau 50

Dilworth-Glyndon-Felton 43, West Fargo 30 @ Detroit Lakes

Dilworth-Glyndon-Felton 21 @ Detroit Lakes 45

West Fargo 33 @ Detroit Lakes 45

Dover-Eyota 59 Gale-Ettrick-Trempealeau 3 @ LaCrescent

Dover-Eyota 33 @ LaCrescent 25

Gale-Ettrick-Trempeleau 18 @ LaCrescent 50

Eagan 72 @ Rosemount 3

Eastview 35 @ Lakeville North 36

Fairmont/Martin County West 25 @ Saint Peter 36

Forest Lake 22 @ Stillwater 41

Fosston/Bagley 15 @ Blackduck/Cass Lake 39

Fridley 72 @ Brooklyn Center 6

Eden Prairie 49 Fridley 29 @ Brooklyn Center

Eden Prairie 50 @ Brooklyn Center 18

Goodhue 13 @ Zumbrota-Mazeppa 51

Grand Meadow/LeRoy/Southland 34 @ Chatfield 36

Hastings 71 @ North Saint Paul 6

Henry Sibley 14 @ Simley 52

Hopkins 21 @ Wayzata 54

Kimball 14 @ Pierz 44

LeSueur-Henderson 56 @ Norwood-Young America 18

Madelia/Truman 9 Pipestone 66 @ Saint James

Madelia/Turman 15 @ Saint James 66

Pipestone 49 @ Saint James 21

Mahtomedi 26 @ South Saint Paul 34

Mankato West 57 Rochester Century 17 @ Albert Lea

Mankato West 25 @ Albert Lea 50

Rochester Century 6 @ Albert Lea 73

Marshall 25 Worthington 34 @ Jackson County Central

Marshall 37 @ Jackson County Central 34

Worthington 42 @ Jackson County Central 22

Milbank 56 Morris/Hancock 24 @ Ortonville

Milbank 52 @ Ortonville 27

Morris/Hancock 51 @ Ortonville 27

Cannon Falls 51 @ Minneapolis Edison 18 @ Minneapolis Patrick Henry

Cannon Falls 42 @ Minneapolis Patrick Henry 33

Minneapolis Edison 48, Minneapolis North 24 @ Minneapolis Patrick Henry

Minneapolis Edison 9 @ Minneapolis Patrick Henry 65

Minneapolis North 9 @ Minneapolis Patrick Henry 65

Minnetonka 51 @ Edina 24

White Bear Lake 45 @ East Ridge 28

New London-Spicer 27 @ Litchfield 53

Northfield 38 Rochester John Marshall 24 @ Faribault

Northfield 29 @ Faribault 31

Rochester John Marshall 20 @ Faribault 43

Northwestern 37 @ Virginia 24

Osseo 34 @ Mounds View 35

Park Center 30 Saint Croix Lutheran 48 @ Spectrum

Saint Croix Lutheran 47 @ Spectrum 15

Sibley East 48 Park Center 12 @ Spectrum

Sibley East 35 @ Spectrum 3

Park Center 49 @ Spectrum 16

Pequot Lakes/Pine River 32, Staples-Motley 34 @ Park Rapids

Pequot Lakes/Pine River 18 @ Park Rapids 55

Staples-Motley 31 @ Park Rapids 36

Plainview-Elgin-Millville 53 @ Wabasha-Kellogg 18

Quad County 46 @ Canby 25

Richfield 27 @ Chaska/Chanhassen 33

Rochester Mayo 39 @ Mankato East 32

Rocori 28 @ Alexandria 33

Rogers 44 @ Monticello 36

Roseville 12 @ Woodbury 54

Rush City/Braham 31 @ Pine City/Hinckley 30

Saint Charles 28 @ Lewiston/Rushford 45

Saint Francis 58 @ North Branch 15

Saint Paul Humboldt 6 @ Washington Technology 69

Sauk Rapids 27 @ Saint Cloud Tech 41

Scott West 50 @ Tri-City United 16

Shakopee 65 @ Burnsville 0

Saint Paul Johnson 24 Tartan 57 @ Saint Thomas Academy

Saint Paul Johnson 30 @ Saint Thomas Academy 43

Tartan 34 @ Saint Thomas Academy 31

Trinity School 33 @ Saint Agnes 38

United South Central 59 @ New Richland/Ellendale 18

Wabasso/Red Rock Central 72 @ Saint Clair 6

Wadena-Deer Creek 15 @ Ottertail County Central 54

Waterville/Janesville 36 @ Maple River 39

Lake Crystal/Wellcome Memorial 37 Waterville/Janesville 42 @ Maple River


January 13

Aitkin 40 @ Ogilvie 30

Anoka 61 @ Blaine 9

Bemidji Invitational

Kenyon-Wanamingo 37 Blackduck/Cass Lake 18

Bemidji 38 Ottertail County Central 24

Kenyon-Wanamingo 38 Bemidji 21

Blackduck/Cass Lake 45 Ottertail County Central 24

Kenyon-Wanamingo 56 Ottertail County Central 15

Bemidji 45 Blackduck/Cass Lake 17

Perham 47 Grand Rapids 19

Farmington 46 Greenbush-Middle River/Badger 22

Perham 69 Greenbush-Middle River/Badger 6

Grand Rapids 43 Farmington 21

Perham 54 Farmington 9

Grand Rapids 47 Greenbush-Middle River/Badger 18

Frazee 60 Deer River 14

Thief River Falls 36 Bloomington Kennedy 35

Frazee 49 Bloomington Kennedy 12

Thief River Falls 42 Deer River 25

Frazee 42 Thief River Falls 22

Bloomington Kennedy 43 Deer River 28

Litchfield 47 Big Lake 21

Brainerd 36 Detroit Lakes 30

Litchfield 45 Detroit Lakes 12

Big Lake 39 Brainerd 30

Litchfield 33 Brainerd 30

Big Lake 32 Detroit Lakes 27

Centennial 23@ Coon Rapids 40

Champlin Park 45 @ Park Center 25

Cretin-Derham Hall 3 Hastings 76 @ Park

Cretin-Derham Hall 42 Saint Paul Harding 37 @ Park

Cretin-Derham Hall 18 @ Park 57

Hastings 66 Saint Paul Harding 9 @ Park

Hastings 72 @ Park 6

Saint Paul Harding 22 @ Park 51

Dassel-Cokato 36 Delano 41 @ Becker

Dassel-Cokato 37 Royalton 35 @ Becker

Dassel-Cokato 28 @ Becker 34

Delano 46 Royalton 22 @ Becker

Delano 38 @ Becker 30

Royalton 27 @ Becker 42

Dilworth-Glyndon-Felton 46, Roseau 27@ United North Central

Dilworth-Glyndon-Felton 18 @ United North Central 51

Roseau 44 United Clay Becker 30 @ United North Central

Roseau 36 @ United North Central 43

United Clay Becker 33 @ United North Central 45

Elk River 71 @ Andover 3

Faribault 39 Lakeville North 31 @ Henry Sibley

Faribault 24 @ Henry Sibley 39

Lakeville North 24 @ Henry Sibley 48

Fosston/Bagley 63 Larimore 15 @ Mayville-Portland

Fosston/Bagley 63 @ Mayville-Portland 12

Lisbon JV 47 Fertile-Beltrami 24 @ Mayville-Portland

Hillsboro 66 Fertile-Beltrami 12 @ Mayville-Portland

Fertile-Beltrami 27 @ Mayville-Portland 30

Fosston/Bagley 45 Hillsboro 27 @ Mayville-Portland

Foley 78 Saint Cloud Apollo 15 @ Zimmerman

Foley 54 @ Zimmerman 15

Saint Cloud Apollo 60 @ Zimmerman 189

Fridley 63 Irondale 9 @ Maple Grove

Fridley 50 @ Maple Grove 17

Irondale 16 @ Maple Grove 47

Fulda/Murray County Central 4 Minneota 72 @ Redwood/River Valley

Fulda/Murray County Central 6 @ Redwood/River Valley 48

Minneota 52 @ Redwood/River Valley 13

Milaca 30 @ MOra 42

Hopkins 46 Minneapolis North 6 @ Minneapolis Southwest

Hopkins 36 Minneapolis South 33 @ Minneapolis Southwest

Hopkins 53 @ Minneapolis Southwest 24

Minneapolis North 0 Minneapolis South 78 @ Minneapolis Southwest

Minneapolis North 9 @ Minneapolis Southwest 59

Minneapolis South 61 @ Minneapolis Southwest 29

Osakis Invitational

Osakis 56 Kimball 18

Albany 44 Osakis 24

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 48 Albany 18

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 47 Canby 21

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 47 Osakis 21

Canby 57 Kimball 21

Pequot Lakes/Pine River 42 Canby 30

Pequot Lakes/Pine River 36 Albany 35

Pequot Lakes/Pine River 74 Kimball 3

Osseo 61 @ Spring Lake Park 17

Paynesville Invitational

(Belgrade-Brooten 199, Paynesville 198.5, Sartell 197.5, Watertown-Mayer 173, Morris/Hancock 100, Holdingford 78. Eden Valley-Watkins 51, Spectrum 25)

Prior Lake 34 @ New Prague 32

Saint Michael-Albertville 28 @ Saint Francis 41

Sauk Centre/Melrose 33 @ Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 42

Scott West 26 @ Waconia 25

Stewartville 49 @ Pine Island 24

Totino Grace 66 @ Armstrong 12

Totino Grace 60 Saint Thomas Academy 29 @ Armstrong

Totino Grace 55 Orono 12

Orono 38 Saint Thomas Academy 33 @ Armstrong

Orono 39 @ Armstrong 27

Saint Thomas Academy 30 @ Armstrong 36


January 14

Ashland Invitational

(Medford WI 197, Superior 108.5, Ashland 95.5, Virginia 91, Lakeland 74, Proctor 50.4, Bayfield 48

Bemidji Invitational

Perham 38 Kenyon-Wanamingo 21

Bemidji 27 Big Lake 25

Blackduck/Cass Lake 45 Brainerd 27

Detroit Lakes 34 Ottertail County Central 33

Frazee 32 Litchfield 19

Grand Rapids 38 Thief River Falls 37

Farmington 33 Bloomington Kennedy 32

Deer River 36 Greenbush-Middle River/Badger 35

Frazee 31 Kenyon-Wanamingo 28

Grand Rapids 37 Big Lake 29

Bloomington Kennedy 36 Blackduck/Cass Lake 34

Detroit Lakes 44 Greenbush-Middle River/Badger 27

Perham 40 Litchfield 16

Bemidji 45 Thief River Falls 21

Brainerd 54 Farmington 17

Ottertail County Central 39 Deer River 38

Kenyon-Wanamingo 32 Litchfield 24

Thief River Falls 35 Big Lake 33

Blackduck/Cass Lake 43 Farmington 22

Detroit Lakes 45 Deer River 27

Perham 45 Frazee 22

Bemidji 27 Grand Rapids 6

Brainerd 36 Bloomington Kennedy 30

Greenbush-Middle River/Badger 42 Ottertail County Central 29

Big South Conference @ Redwood/River Valley

(Pipestone 171, Blue Earth 157, Fairmont/Martin County West 133.5, Marshall 123.5, Saint Peter 123, Worthington 116, Windom/Mountain Lake 96, Luverne 87.5, Waseca 87.5, Saint James 87, New Ulm 78.5, Jackson County Central 58.5, Redwood/River Valley 31)

Centennial Invitational

Saint Francis 45 Centennial 25

Saint Francis 68 Rosemount 4

Saint Francis 64 East Ridge 15

Centennial 57 Park 27

Centennial 58 Roseville 15

East Ridge 55 Rosemount 24

East Ridge 45 Roseville 31

Park 40 Rosemount 31

Roseville 33 Park 32

Decorah Invitational

Wapsie Valley 51 Saint Charles 22

Saint Charles 38 South Winneshiek 33

Saint Charles 60 Postville 21

Saint Charles 63 Turkey Valley 6

Decorah 42 Saint Charles 36

Elk River Invitational

(Elk River 188, Princeton 151.5, Rogers 147, Fridley 127.5, Osseo 117, Minnetonka 102.5, Sauk Centre/Melrose 92, Zimmerman 88.5, New Richmond 62, Chaska/Chanhassen 46, Armstrong 37)

Gopher Valley Invitational @ Medford

(Blooming Prairie/Hayfield 238.5, Maple River 217, United South Central 132.5, Medford 102, Waterville/Janesville 100, Lake Crystal-Wellcome Memorial 85.5, Saint Clair 72, New Richland/Ellendale 69, Madelia/Truman 55)

Harrisburg Invitational

(Aberdeen 252, Harrisburg 229, Madison 194.5, Sioux Falls Roosevelt 148.5, Sioux Falls Washington 136, Milbank 110, Hartley-Melvin-Sanborn 93, Dakota Valley 70, Yankton 65.5, Tea 59.5, Fulda/Murray C:ounty Central 36.5,)

Henry Sibley Invitational

Northfield 40 Henry Sibley 32

Henry Sibley 63 Saint Paul Johnson 16

Henry Sibley 56 Irondale 23

Northfield 64 Saint Paul Johnson 12

Northfield 52 Irondale 21

Saint Paul Johnson 36 Irondale 34

Minnewaska Invitational

(Hutchinson 194.5, Rocori 173, Wadena-Deer Creek 94.5, Minnewaska 85, Border West 38, Milbank 17)

Monticello Invitational

Shakopee 57 Annandale/Maple Lake 12

Wayzata 50 Buffalo 25

Willmar 51 Totino Grace 20

Annandale/Maple Lake 55 Monticello 18

Totino Grace 37 Wayzata 25

Willmar 58 Buffalo 15

Shakopee 58 Monticello 4

Totino Grace 50 Buffalo 17

Willmar 48 Wayzata 21

Wayzata 66 Monticello 6

Annandale/Maple Lake 39 Totino Grace 35

Shakopee 48 Willmar 18

Moorhead Invitational

Dilworth-Glyndon-Felton 47 Fargo South 23

Pequot Lakes/Pine River 39 Grand Forks Central 30

Moorhead 75 Fargo South 0

Grand Forks Central 36 Dilworth-Glyndon-Felton 33

Fargo Davies 43 Pequot Lakes/Pine River 34

Moorhead 70 Jamestown 3

Fargo Davies 55 Dilworth-Glyndon-Felton 20

Pequot Lakes/Pine River 60 Fargo South 12

Moorhead 53 Grand Forks Central 15

Moorhead 40 Pequot Lakes/Pine River 26

Mounds View Invitational

Anoka 63 Milaca 12

Eastview 60 Maple Grove 7

Mounds View 48 Blaine 31

Owatonna 54 Tartan 14

Anoka 54 Maple Grove 15

Eastview 56 Milaca 11

Mounds View 60 Tartan 17

Owatonna 43 Blaine 16

Anoka 63 Eastview 42

Blaine 37 Tartan 30

Maple Grove 33 Milaca 27

Owatonna 38 Mounds View 27

Milaca 47 Tartan 22

Blaine 34 Maple Grove 29

Eastview 42 Mounds View 30

Anoka 58 Owatonna 7 Osage Invitational

Kasson-Mantorville 70 Clear Lake 3

Kasson-Mantorville 77 Dike-New Hartford 6

Kasson-Mantorville 77 Humboldt 0

Kasson-Mantorville 77 Independence 0

Kasson-Mantorville 75 Osage 3

Plainview-Elgin-Millville Invitational

(Plainview-Elgin-Millville 196, Goodhue 195.5, Winona 151.5, Byron 131, Austin 121, Lakeville North 113.5, Lewiston/Rushford 113, Eau Claire North 101, Wabasha-Kellogg 92, Richfield 63.5, LaCrescent 60, Fillmore Central 37, Cochrane-Fountain City 14.5)

Prairie Valley Invitational

(Park Rapids 208.5, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 175.5, Alexandria 165.5, Long Prairie/Browerville 145, Staples-Motley 143, Benson 122, Crosby-ironton 67, Ortonville 63, Breckenridge 52.5, Pelican Rapids 49)

Saint Cloud Tech Invitational

Albrert Lea 81 Minneapolis Roosevelt 0

Foley 47 Sauk Rapids 21

Hastings 75 Spring Lake Park 3

Saint Cloud Tech 76 Champlin Park 6

Champlin Park 58 Minneapolis Roosevelt 21

Sauk Rapids 64 Spring Lake Park 9

Albert Lea 48 Saint Cloud TEch 26

Foley 31 Hastings 19

Minneapolis Roosevelt 45 Spring Lake Park 28

Sauk Rapids 78 Champlin Park 5

Hastings 47 Saint Cloud Tech 20

Foley 30 Albert Lea 23

Saint Croix Lutheran Invitational

(Washington Technology 248, North Branch 150, Park Center 133.5, Saint Croix Lutheran 131, Minnehaha/DeLaSalle 128, Fridley 108, Brooklyn Center 88, Benilde-Saint Margaret's 85, Saint Paul Como Park 75, Saint Paul Humboldt 55, Minneapolis North 21)

Stewartville Invitational

(LeSueur-Henderson 167, Prior Lake 162.5, Stewartville 146, Grand Meadow/LeRoy/Southland 142.5, Rochester Mayo 132, Caledonia/Houston 111, Rochester John Marshall 104, Columbia Heights 30.5)

Stillwater Invitational

Cambridge 56 Coon Rapids 10

Eagan 33 Mahtomedi 30

Stillwater 40 Little Falls 25

Coon Rapids 45 Mahtomedi 21

Little Falls 75 Osceola 10

Eagan 33 Cambridge 31

Hudson 33 Stillwater 24

Mahtomedi 62 Osceola 13

Coon Rapids 45 LIttle Falls 29

Cambridge 36 Stillwater 27

Eagan 34 Hudson 28

Wabasso/Red Rock Central Invitational

Atwater-Cosmos-Grove City 51 Adrian 12

Minneota 46 Wabasso/Red Rock Central 21

Sibley East 30 Adrian 12

Wabasso/Red Rock Central 72 Adrian 6

Zumbrota-Mazeppa 40 Sibley East 20

Sibley East 37 Minneota 31

Minneota 37 Zumbrota-Mazeppa 26

Zumbrota-Mazeppa 37 Atwater-Cosmos-Grove City 27

Wabasso/Red Rock Central 39 Atwater-Cosmos-Grove City 19


January 16

Cloquet 48 @ Ogilvie 23

Hibbing 41 @ Nashwauk-Keewatin 9


January 17

Atwater-Cosmos-Grove City 57 Holdingford 18 @ New London-Spicer

Atwater-Cosmos-Grove City 39 @ New London-Spicer 24

Holdingford 30 @ New London-Spicer 49

Bemidji 22 @ Frazee 38

Benson 21 @ Belgrade-Brooten 53

Bold 30 Windom/Mountain Lake 46 @ Canby

Bold 23 @ Canby 45

Windom/Mountain Lake 30 @ Canby 37

Crosby-Ironton 18 Deer River 43@ Blackduck/Cass Lake

Crosby-Ironton 15 @ Blackduck/Cass Lake 48

Deer River 27 @ Blackduck/Cass Lake 48

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 30 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 43 @ Border West

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 52 @ Border West 30

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 68 @ Border West 12

Elk River 18 @ Hutchinson 54

Fergus Falls 3 Long Prairie/Browerville 74  @ Detroit Lakes

Fergus Falls 12 Otterteil County Central 57 @ Detroit Lakes

Fergus Falls 6 @ Detroit Lakes 66

Long Prairie/Browerville 28 Ottertail County Central 37 @ Detroit Lakes

Long Prairie/Browerville 14 @ Detroit Lakes 49

Ottertail County Central 21 @ Detroit Lakes 45

Fertile-Beltrami 10 @ Dilworth-Glyndon-Felton 51

Foley 43 @ Annandale/Maple Lake 16

Fosston/Bagley 33 @ Greenbush-Middle River/Badger 38

Mankato West, 54@ Saint Clair 22

Marshall 27 @ Wabasso/Red Rock Central 37

New Ulm 25 @ Saint James 41

Ortonville 21 Tracy-Milroy-Balaton 58 @ Quad County

Ortonville 12 @ Quad County 59

Tracy-Milroy-Balaton 33 @ Quad County 32

Park Rapids 51@ Crookston 27

Pelican Rapids 6 @ Barnesville 75

Red Lake County Central 18 United Clay Becker 66 @ Mahnomen/Waubun

Red Lake County Central 37 @ Mahnomen/Waubun 36

United Clay Becker 36 @ Mahnomen/Waubun 9

Staples-Motley 54 @ Wadena-Deer Creek 16

Tri-City United 29 @ Sibley East 30

West Central 63 @ Morris/Hancock 12

Worthington 57 @ Adrian 15


January 19

Albany 30 @ Mora 45

Rush City/Braham 25 @ Mora 51

Alexandria 65 @ Fergus Falls 9

Andover 3 @ Anoka 77

Atwater-Cosmos-Grove City 40 @ Benson 24

Austin 57@ Rochester Century 18

Becker 38 @ Big Lake 18

Bertha-Hewitt/Verndale/Prairie Valley 36, Staples-Motley 35 @ Pelican Rapids

Bertha-Hewitt/Verndale/Prairie Valley 42 @ Pelican Rapids 22

Staples-Motley 48 @ Pelican Rapids 9

Bold 40 @ Minnewaska 39

Border West 18 @ Barnesville 62

Brooklyn Center 57 Howard Lake-Waverly-Winsted 18 @ Spectrum

Brooklyn Center 45 @ Spectrum 24

Howard Lake-Waverly-Winsted 24 @ Spectrum 37

Buffalo 13 @ Saint Michael-Albertville 62

Burnsville 12 @ Lakeville North 63

Byron 57 @ Cannon Falls 19

Cambridge 25 @ Saint Francis 46

Centennial 41@ Stillwater 35

Chaska/Chanhassen 66 @ Cooper 6

Chisago Lakes 0 @ Princeton 73

Cloquet 49 Virginia 13@ Grand Rapids

Cloquet 6 @ Grand Rapids 65

Virginia 3 @ Grand Rapids 69

Coon Rapids 42 @ Blaine 21

Cretin-Derham Hall 49 @ Saint Paul Central 27

Crookston 63 @ Fertile-Beltrami 9

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 36 @ Morris/Hancock 42

Eagan 42 @ Lakeville South 24

East Ridge 42, Park 31 @ Woodbury East Ridge 29 @ Woodbury 49    

Park 18 @ Woodbury 63

Edina 43 Minneapolis Washburn 21 @ Hopkins

Edina 37 @ Hopkins 39

Minneapolis Washburn 33 @ Hopkins 45

Elk River 60 @ Champlin Park 8

Fairmont/Martin County West 27 Worthington 31 @ Fulda/Murray County West Fairmont/Martin County West 57 @ Fulda/Murray County West 3

Worthington 64 @ Fulda/Murray County Central 9

Farmington 58 @ Rosemount 23

Fridley 57 @ Columbia Heights 18

Holdingford 42 @ Kimball 39

Hutchinson 41 @ Delano 25

Litchfield 50 @ Paynesville 15

Long Prairie/Browerville 34 @ Sauk Centre/Melrose 23

Madelia/Truman 24, Medford 42 @ United South Central

Madelia/Truman 17 @ United South Central 60

Medford 29 @ United South Central 51

Maple River 36 Tri-City United 29 @ Blooming Prairie/Hayfield

Maple River 39 @ Blooming Prairie/Hayfield 21

Tri-City United 24 @ Blooming Prairie/Hayfield 47

Marshall 45 @ Windom/Mountain Lake 18

Mille Lacs 17 @ Royalton 50

Minneapolis Patrick Henry 38 @ Orono 39

Minneapolis Roosevelt 14 Minneapolis South 57 @ Minneapolis Edison

Minneapolis Roosevelt 54 @ Minneapolis Edison 29

Minneapolis South 63 @ Minneapolis Edison 10

Minnehaha Academy/DeLaSalle 24 @ Saint Agnes 57

Minneapolis Southwest 6 Minnetonka55 @ Eden Prairie

Minneapolis Southwest 6 @ Eden Prairie 52

Minnetonka 34 @ Eden Prairie 39

Mounds View 19 @ White Bear Lake 52

New London-Spicer 39 @ Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 36

New Richland-Ellendale 28 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial 51

New Richland-Ellendale 25 Norwood-Young America 25 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial

New Richland/Ellendale12 Saint James 67 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial

Norwood-Young America 31 Saint James 45 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial

Norwood-Young America 59 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial 18

Saint James 45 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial 33

Northfield 11 @ Albert Lea 59

Ottertail County Central 58 @ New York Mills 20

Perham 53 @ Detroit Lakes 24

Monticello 9 PIerz 62 @ Eden Valley-Watkins

Monticello 54 @ Eden Valley-Watkins 18

Pierz 62 @ Eden Valley-Watkins 3

Pine Island 3 @ Kasson-Mantorville 66

Rochester John Marshall 22 @ Owatonna 52

Rochester Mayo 36 @ Winona 43

Saint Cloud Apollo 4 @ Brainerd 70

Minneapolis North 6 @ Trinity School 65

Minneapolis North 12 Saint Croix Lutheran 52 @ Trinity School

Saint Croix Lutheran 21 @ Trinity School 54

Saint Paul Highland Park 28 @ Saint Paul Harding 45

Saint Paul Humboldt 36 @ Saint Paul Como Park 39

Saint Paul Johnson 21 @ Washington Technology 54

Saint Peter 15 @ Blue Earth 43

Sartell 49 @ Rocori 30

Sauk Rapids 27 @ Little Falls 47

Scott West 50 @ LeSueur-Henderson 18

Shakopee 52 @ Prior Lake 17

Simley 65 @ Mahtomedi 12

South Saint Paul 72 @ Saint Thomas Academy 6

Spring Lake Park 19 Wayzata 45 @ Maple Grove

Spring Lake Park 26 @ Maple Grove 37

Wayzata 26 @ Maple Grove 37

Stewartville56 Triton 21 @ Goodhue

Stewartville 29 @ Goodhue 37

Triton 12 @ Goodhue 70

Totino Grace 48 @ Park Center 12

Tracy-Milroy-Balaton 18 @ Minneota 45

Waconia 14 @ New Prague 45

Wadena-Deer Creek 13 West Central 63 @ Breckenridge

Wadena-Deer Creek 49 @ Breckenridge 15

West Central 69 @ Breckenridge 6

Walker-Hackensack-Akeley 21 @ United North Central 60

Waseca 31 @ Mankato West 39

Watertown-Mayer 58 @ Mound-Westonka 9

Zumbrota-Mazeppa 52 @ Lake City 16


January 20

Annandale/Maple Lake 64 Minneapolis South 12 @ Mound-Westonka

Annandale/Maple Lake 46 @ Mound-Westonka 23

Minneapolis South 27 @ Mound-Westonka 43
Apple Valley 58 @ Eastview 13

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 33, Park Rapids 44 @ Red Lake County Central

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 54 @ Red Lake County Central 24

Park Rapids 66 @ Red Lake County Central 6

Big Lake 32 @ Rogers 31

Caledonia/Houston 30 @ Holmen 44

Chatfield 39 @ Dover-Eyota 29

Chisago Lakes Invitational

(Anoka 318.5 Becker 133, Cloquet 122, Richfield 101, New Prague 81, Osseo 80.5, Park 78, Chisago Lakes 54, Saint Paul Harding 52.5 Proctor 41)

Cretin-Derham Hall 12, Forest Lake 65 @ Roseville

Cretin-Derham Hall 36 @ Roseville 42

Forest Lake 61 @ Roseville 18

Eden Prairie 37 @ East Ridge 22

Faribault 37 @ Mankato East 27

Fillmore Central 23 @ Saint Charles 60

Foley 49 Henry Sibley 15 @ Monticello

Foley 66 @ Monticello 9

Henry Sibley 43 @ Monticello 13

Frazee 22 @ PIerz 36

Mille Lacs 0 @ Pierz 78

Kasson-Mantorville 59 @ Plainview-Elgin-Millville 6

LaCrescent 0 @ Plainview-Elgin-Millville 84

Kerkhoven-Murdock-Sunburg Invitational

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 44 Long Prairie/Browerville 22

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 57 Quad County 16

West Central 33 Pipestone 29

West Central 39 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 28

West Central 58 Quad County 17

Barnesville 39 Long Prairie/Browerville 29

Pipestone 48 Barnesville3 21

Barnesville 39 Quad County 31

PIpestone 41 Long Prairie/Browerville 33

Lewiston/Rushford 36 @ Grand Meadow/LeRoy/Southland 37

Litchfield 58 @ Dassel-Cokato 13

Little Falls 35 Moorhead 33 @ Saint Cloud Tech

Little Falls 39 @ Saint Cloud Tech 27

Moorhead 36 @ Saint Cloud Tech 38

Milaca 48 @ Zimmerman 27

Minneapolis Roosevelt 28 @ Howard Lake-Waverly-Winsted 36

Minnewaska 24@ Benson 48

New London-Spicer Invitational

(Belgrade-Brooten 185, Hibbing 171, Albany 160, Kimball 117.5, Saint Cloud Apollo 116, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 104, Ortonville 92, New London-Spicer 89, Eden Valley-Watkins 72)

New Richland/Ellendale 15 @ Waterville/Janesville 60

North Branch Invitational

(Delano 205, Paynesville 182, Washington Technology 145, North Branch 118.5, Pine City/Hinckley 110, Rush City/Braham 100, Virginia 80, Brooklyn Center 65)

Redwood Valley/River Valley 11 @ Marshall 63

Saint Peter 36 @ Tri-City United 27

Tartan 3 @ Hastings 67

United Clay Becker Invitational

(Osakis 154.5, Fosston/Bagley 154, Dilworth-Glyndon-Felton 140, United Clay Becker 106, Fergus Falls 69.5, Pelican Rapids 63, Breckenridge 57, Mahnomen/Waubun 28)


January 21

Albert Lea 18 Simley 46 @ Ellsworth

Albert Lea 15 @ Ellsworth 44

Simley 37 @ Ellsworth 26

Simley 72 Menomonie 3 @ Ellsworth

Albert Lea Menomonie @ Ellsworth

Cambridge Invitational

Cambridge 51 Prior Lake 22

Pierz 40 Rocori 22

Mora 43 Sartell 28

Moorhead 54 Cambridge 21

Moorhead 28 Rocori 25

Prior Lake 36 Sartell 31

Pierz 58 Pierz 9

Cambridge 53 Mora 23

Moorhead 41 Sartell 33

Rocori 41 Prior Lake 36

Pierz 72 Cambridge 3

Pierz 48 Cambridge 20

Mora 39 Rocori 34

Prior Lake 34 Moorhead 31

Sartell 57 Cambridge 18

Champlin Park Invitational

Shakopee 81 Champlin Park 0

Brainerd 42 Maple Grove 25

White Bear Lake 52 Minnetonka 20

Shakopee 68 White Bear Lake 0

Brainerd 39 Hibbing 35

Maple Grove 66 Champlin Park 6

Shakopee 60 Brainerd 6

White Bear Lake 37 Hibbing 33

Maple Grove 40 Minnetonka 09

Cooper Invitational

(Saint Michael-Albertville 218.5, New Richland/Ellendale 136, Cooper 124, Fillmore Central 113, Mille Lacs 101.5, Minneapolis Patrick Henry 98, Saint Croix Lutheran 79, Benilde-Saint Margarets 37)

East Ridge Invitational

(Waconia 235.5, Saint Michael-Albertville 156.5, South Saint Paul 147, Wayzata 125.5, Milaca 90.5, East Ridge 87,Mahtomedi 81, Lake City 72.5, Roseville 61, Somerset 59.5, Hopkins 58, Cretin 52.5, Chaska/Chanhassen 49, Orono 47, Unity 45, Rochester Century 43.5, Burnsville 20)

Eastview Invitational

(Scott West 197.5, Faribault 162, Centennial 150, Eastview 150, Woodbury 144, Winona 143.5, Coon Rapids 136.5, Sauk Rapids 88.5, Saint Paul Highland Park 33.5, Rosemount 22, Minneapolis Southwest 7)

Forest Lake Invitational

Apple Valley56 Foley 9

Foley 61 Stewartville 9

Foley 51 Forest Lake 16

Stewartville 36 Elk River 29

Saint Francis 44 Stewartville 18

Apple Valley 52 Forest Lake 9

Saint Francis 52 Elk River 23

Apple Valley 48 Saint Francis 18

Forest Lake 47 Elk River 22

Hayfield Invitational

(Bryon 198.5, Blooming Prairie/Hayfield 154, Rochester John Marshall 148, Saint Charles 133, Grand Meadow/LeRoy/Southland 131.5, Cannon Falls 116, Waseca 103.5, Rochestr Mayo 91, Triton 80, Austin 74.5, Saint Thomas Academy 52)

Howard Lake-Waverly-Winsted Invitational

(Annandale/Maple Lake 194, Little Falls 180, Blaine 143, Belgrade-Brooten 137, Zimmerman 107.5, Minneapolis Washburn 95,Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 83, Alexandria 74, Saint Agnes 69, Armstrong 40, Spectrum 28, Minneapolis Edison 16, Howard Lake-Waverly-Winsted 15)

Hutchinson Invitational

(Hutchinson 207.5, Willmar 190, Watertown-Mayer 129.,5 Lakeville North 112, Waterville/Janesville 88, Jackson County Central 82,, Bold 63, Spring Lake Park 61)

Lake Crystal-Wellcome Memorial Invitational

(Fairmont/Martin County West 218.5, LeSueur-Henderson 186, Mankato West 138, Pine Island 120.5, Lake Crystal-Wellcome Memorial 116, Medford 95, Madelia/Truman 52)

Lisbon Invitational

(Lisbon 225, Bismarck Saint Mary's 163.5, Wahpeton 147.5, Ellendale/Edgele 138.5, Oakes 135.5, South Border 126, Hillsboro 124, Valley City 113, Kindred 91.5, Central Cass 87, Grafton 80, Killdeer 79.5, Linton 72, Fargo North 58, Border West 50, LaMoure 46, Mayville-Portland 41, Lisbon JV 13, West Fargo Sheyenne 8)

Minnehaha Academy/DeLaSalle Invitational

(Kenyon-Wanamingo 260.5, Henry Sibley 214, Dover-Eyota 172.5, Trinity 113, Saint Paul Johnson 88, Minnehaha/DeLaSalle 66, Columbia Heights 62, Saint Paul Como Park 32)

Rogers Invitational

Saint Cloud Tech 40 Rogers 18

Rogers 52 Dassel-Cokato 22

Rogers 39 Buffalo 39

Saint Cloud Tech 72 Mound-Westonka 6

Saint Cloud Tech 40 Goodhue 31

Dassel-Cokato 45 Holdingford 25

Goodhue 47 Wabasha-Kelllogg 16

Goodhue 55 Dassel-Cokato 18

Mound-Westonka 46 Buffalo 30

Wabasha-Kellogg 58 Holdingford 18

Holdingford 37 Buffalo 36

Wabasha-Kellogg 49 Mound-Westonka 23

Saint Croix Falls Invitational

(Hudson 175,5, Totino Grace 143, Saint Croix Falls 131.5, Boyceville 118.5, Princeton 107, Spencer 105.5,Northwestern 98, Glenwood City 96, Cumberland 84, Cornell 79.5, River Falls 66.5, Amery 63, Chetek-Weyerhauser 60, Ladysmithg 59.5, Pine City/Hinckley 59, Turtle Lake 38, Ogilvie 35, North Branch 30.5, Cameron 30, Flambeau 27, Luck 26)

Sibley East Invitational

Blue Earth 46 Sibley East 21

Maple River 36 Sibley East 28

Maple River 42 Saint James 32

Sibley East 45 Saint James 289

Saint James 58 Redwood/River Valley 20

Sibley East 40 Minneapolis North 0

Blue Earth 64 Redwood/River Valley 8

Maple River 58 Redwood/River Valley 17

Saint James 58 Redwood/River Valley 20

Saint James 83 Minneapolis North 0

Blue Earth 84 Minneapolis North 0

Sioux Falls Invitational

(Aberdeen 224.5, Harrisburg 193, Pipestone 172, Central Lyon 170, West Sioiux 146.5, Luverne 130,Sioux Falls Roosevelt 111, Canby 109, Sioux Falls O'Gorman 80,Omaha Bryan 72, Sioux Falls Lincoln 67, Rock Valley 61, Sioux Falls Washington 55, Sheldon 49)

Staples-Motley Invitational

Royalton 51 Wadena-Deer Creek 11

Staples-Motley 49 Wadena-Deer Creek 16

Wadena-Deer Creek 40 Aitkin 37

Frazee 61 Crosby-Ironton 0

Frazee 46 Royalton 15

Royalton 60 Crosby-Ironton 19

Staples-Motley 42 Aitkin 30

Frazee 48 Staples-Motley 15

Aitkin 46 Crosby-Ironton 18

Tartan Invitational

Edina 45 Andover 35

Grand Rapids 66 Edina 12

Tartan 53 Edina 24

Grand Rapids 57 Andover 21

Eagan 70 Irondale 0

Eagan 57 Tartan 15

Andover 54 Irondale 24

Eagan39 Grand Rapids 28

Tartan 47 Irondale 21

Thief River Falls Invitational

(Thief River Falls 160, Park Rapids 155.5, Bertha/Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 134, Bemidji 117.5, Blackduck/Cass Lake 111, Ottertail County Central 108.5, Detroit Lakes 97, Crookston 79, New York Mills 77, Norwood-Young America 73, Roseau 69.5, Greenbush-Middle River/Badger 66, Walker-Hackensack-Akeley 40.5, Nashwauk-Keewatin 36, Red Lake County Central 11, Fertile-Beltrami 2, International Falls 0)

Tracy-Milroy-Balaton Invitational

Dawson/Lac Qui Parle/MOnte 48 New Ulm 22

Minneota 69 Adrian 6

Perham 55 Tracy-Milroy-Balaton 21

Minneota 50 New Ulm 12

Tracy-Milroy-Balaton 52 Adrian 12

Perham 53 Dawson/Lac Qui Parle/Monte 11

New Ulm 42 Adrian 22

Dawson/Lac Qui Parle/Monte 43 Tracy-Milroy-Balaton 25

Perham 38 Minneota 18

Zumbrota-Mazeppa Invitational

Owatonna 48 Lewiston/Rushford 19

Worthington 52 Caledonia/Houston 21

Owatonna 59 Caledonia/Houston 12

Zumbrota-Mazeppa 63 Caledonia/Houston 4

Worthington 48 Lewiston/Rushford 18

Owatonna 45 Worthington 18

Zumbrota-Mazeppa 62 Lewiston/Rushford 12


January 23

LIttle Falls 54 @ Zimmerman 22


January 24

Belgrade-Brooten 64 Eden Valley-Watkins 9 @ Osakis

Belgrade-Brooten 51 @ Osakis 19

Eden Valley-Watkins 16 @ Osakis 58

Bertha-Hewitt/Verndale/Prairie Valley 48 @ Wadena-Deer Creek 32

Cloquet 32 Deer River 26 @ Aitkin

Cloquet 27 @ Aitkin 37

Deer River 36 @ Aitkin 27

Crookston 49 Grand Forks Red River 27 @ Grand Forks Central

Crookston 24 @ Grand Forks Central 53

Dassel-Cokato 38 Paynesville 31 @ Howard Lake-Waverly-Winsted

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 15 Paynesville 66 @ Howard Lake-Waverly-Winsted

Paynesville 69 @ Howard Lake-Waverly-Winsted 12

Dassel-Cokato Glencoe 58-Silver Lake/Lester Prairie 21 @ Howard Lake-Waverly-Winsted

Dassel-Cokato 58 @ Howard Lake-Waverly-Winsted 10

Dilworth-Glyndon-Felton 30 Greenbush-Middle River/Badger 36 @ Mahnomen/Waubun

Dilworth-Glyndon-Felton 58 @ Mahnomen/Waubun 18

Greenbush-Middle River/Badger 65 @ Mahnomen/Waubun 10

Frazee 46 @ Barnesville 19

Goodhue 45 Saint Peter 28 @ Waterville/Janesville

Goodhue 47 @ Waterville/Janesville 28

Saint Peter 54 @ Waterville/Janesville 18

Hibbing 66 @ Virginia 9

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 58 @ New London-Spicer 6

Kimball 15 Litchfield 52 @ Atwater-Cosmos-Grove City

Kimball 13 @ Atwater-Cosmos-Grove City 62

Litchfield 42 @ Atwater-Cosmos-Grove City 24

Marshall 47 @ New Ulm 25

Tri City 46 @ New Ulm 22

Marshall 52 Tri-City 24 @ New lm

Mille Lacs 42 Walker-Hackensack-Akeley 43 @ Crosby-Ironton

Mille Lacs 40 @ Crosby-Ironton 35

Walker-Hackensack-Akeley 38 @ Crosby-Ironton 37

Minneota 55 @ Canby 15

Minnewaska 30 @ Sauk Centre/Melrose 51

Perham 69 @ Pequot Lakes/Pine River 0

Pierz 24 West Central 36 @ Long Prairie/Browerville

Pierz 49 @ Long Prairie/Browerville 14

West Central 41 @ Long Prairie/Browerville 15

Rocori 15 @ Brainerd 48

Roseau 27 @ Fosston 35

Sibley East 38 @ LeSueur-Henderson 30

Thief River Falls 41 @ Park Rapids 33


January 25

Brooklyn Center 60Minneapolis North 15 @ Park Center

Brooklyn Center 37 @ Park Center 34

Minneapolis North 3 @ Park Center 70

Centennial 67 @ Champlin Park 9

Edina 6 Mahtomedi 76 @ Saint Paul Johnson

Edina 42 Saint Paul Harding 21 @ Saint Paul Johnson

Edina 45 @ Saint Paul Johnson 30

Mahtomedi 66 Saint Paul Harding 9 @ Saint Paul Johnson

Mahtomedi 62 @ Saint Paul Jo

Saint Paul Harding 27 @ Saint Paul Johnson 42


January 26

Bertha-Hewitt/Verndale/Prairie Valley 25 @ Royalton 39

Albany 15 Litchfield 53 @ Foley

Albany 12 @ Foley 57

Litchfield 28 @ Foley 26

Albert Lea 46 @ Rochester John Marshall 26

Alexandria 21 Big Lake 54 @ Little Falls

Alexandria 26 @ Little Falls 45

Big Lake 26 @ Little Falls 42

Anoka 59 @ Elk River 9

Benson 12 Pierz 66 @ Osakis

Benson 42 @ Osakis 33

Pierz 52 @ Osakis 19

Blaine 69 @ Andover 9

Bloomington Kennedy 51 @ Chaska/Chanhassen 9

Border West 30 @ Wadena-Deer Creek 42

Caledonia/Houston 69 @ LaCrescent 9

Caledonia/Houston 31 Sparta 39 @ LaCrescent

Sparta 59 @ LaCrescent 13

Canby 35 @ Jackson County Central 36

Cloquet 30 Hibbing 42 @ Pine City/Hinckley

Cloquet 33 Mora 45 @ Pine City/Hinckley

Cloquet 42 @ Pine City/Hinckley 18

Hibbing 39 Mora 25 @ Pine City/Hinckley

Hibbing 42 @ Pine City/Hinckley 33

Mora 45 @ Pine City/Hinckley 27

Columbia Heights 63 @ Trinity School 12

Cretin-Derham Hall 6@ Mounds View 68

Delano 18 @ Waconia 49

Dover-Eyota 42 @ Lewiston/Rushford 29

East Ridge 26Henry Sibley 49 @ Tartan

East Ridge 54 @ Tartan 24

Henry Sibley 3 @ Tartan 63

Eastview 14 @ Shakopee 59

Eden Valley-Watkins 18 Saint Cloud Apollo 54 @ Rocori

Eden Valley-Watkins 12 @ Rocori 55

Saint Cloud Apollo 25 @ Rocori 40

Edina 6 @ Wayzata 69

Faribault 55 Winona 13 @ Mankato West

Faribault 45 @ Mankato West 22

Winona 25 @ Mankato West 48

Fertile-Beltrami 12 @ Roseau 33

Fillmore Central 24 @ Wabasha-Kellogg 52

Fosston/Bagley 42 @ Crookston 36

Fridley 66 @ Saint Croix Lutheran 12

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 3 @ Scott West 77

Goodhue 34 @ Byron 32

Irondale 18 @ Totino Grace 49

Kasson-Mantorville 58 Kenyon-Wanamingo 4 @ Stewartville

Kasson-Mantorville 63 @ Stewartville 3

Kenyon-Wanamingo 61 @ Stewartville 9

Kimball 36 Saint Agnes 40 @ Sibley East

Kimball 6 @ Sibley East 56

Saint Agnes 9 @ Sibley East 57

Lake City 48 @ Cannon Falls 20

Lakeville North 49 @ Farmington 24

Mahtomedi 58 @ North Saint Paul 10

Marshall 30 @ Tracy-Milroy-Balaton 28

Minneapolis Patrick Henry 42, Minneapolis Southwest 31 @ Minneapolis Roosevelt

Minneapolis Patrick Henry 42 @ Minneapolis Roosevelt 36

Minneapolis Southwest 13 @ Minneapolis Roosevelt 45

Ogilvie 60 @ Minneapolis Roosevelt 24

Ogilvie 57 Minneapolis Southwest 16 @ Minneapolis Roosevelt

Ogilvie 69 Minneapolis Patrick Henry 12 @ Minneapolis Roosevlet

Moorhead 24 Willmar 45 @ Fergus Falls

Moorhead 72 @ Fergus Falls 6

Willmar 81 @ Fergus Falls 0

Mound-Westonka 40 @ Minnetonka 33

New York Mills 39 @ United North Central 33

Northfield 39 Rochester Mayo 28 @ Austin

Northfield 27 @ Austin 36

Rochester Mayo 36 @ Austin 29

Norwood-Young America 12 @ Maple River 51

Norwood-Young America 7 Wabasso/Red Rock Central 60 @ Maple River

Wabasso/Red Rock Central 53 @ Maple River 15

Orono 9 @ Hutchinson 64

Osseo 41 @ Park Center 0

Ottertail County Central 9 @ Perham 61

Owatonna 64 Rochester Century 15 @ Mankato East

Owatonna 42 @ Mankato East 17

Rochester Century 8 @ Mankato East 66

Park 9 @ Stillwater 63

Pipestone 21 @ Worthington 47

Plainview-Elgin-Millville 45 @ Chatfield 30

Prior Lake 48 @ Eagan 15

Saint Charles 40 @ Grand Meadow/LeRoy/Southland 27

Saint Paul Highland Park 30 @ Saint Paul Humboldt 51

Saint Peter 59 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial 16

Saint Thomas Academy 0 @ Hastings 75

Sauk Rapids 35 @ Sartell 18

South Saint Paul 13 @ Simley 47

Spectrum 14 @ Minnehaha Academy/DeLaSalle 63

Triton 24 @ Pine Island 54

Washington Technology 55 @ Saint Paul Central 18

Watertown-Mayer 34 @ Annandale/Maple Lake 33

White Bear Lake 27 @ Forest Lake 36

Windom/Mountain Lake 44 @ Adrian 33

Zimmerman 27 @ Armstrong 36

Zumbrota-Mazeppa 42 @ Blooming Prairie/Hayfield 22


January 27

Alexandria 17@ Sauk Rapids 59

Belgrade-Boroten 23 West Central 49 @ Long Prairie/Browerville

Belgrade-Brooten 38 @ Long Prairie/Browerville 31

Belgrade-Brooten 30 Minneota 42 @ Long Prairie/Browerville

WEst Central 55 Minneota 20 @ Long Prairie/Browerville

Minneota 47 @ Long Prairie/Browerville 21

Benilde-Saint Margaret's 0 @ Bloomington Kennedy 84

Blue Earth 50 @ Saint James 17

Burnsville 0 @ Apple Valley 82

Farmington 12 @ Apple Valley 55

Chaska/Chanhassen 63 @ Hopkins 13

Eden Prairie 52 @ Hopkins 27

Mound-Westonka 49 @ Hopkins 13

Chaska/Chanhassen 50 Mound-Westonka 15 @ Hopkins

Eden Prairie 24 Mound-Westonka 49 @ Hopkins

Cooper 35 @ Richfield 40

Dassel-Cokato 46 @ New London-Spicer 27

Delano 48 Mora 27 @ Foley

Delano 27 @ Foley 48

Mora 6 @ Foley 62

Fargo Davies 15 @ Moorhead 60

Fergus Falls 18 @ Sauk Rapids 60

Hutchinson 38 New Prague 27 @ Wabasso/Red Rock Central

Hutchinson 42 @ Wabassso/Red Rock Central 24

New Prague 39 @ Wabasso/Red Rock Central 27

Crookston 47 Proctor 21 @ Grand Rapids

Crookston 15 @ Grand Rapids 56

Proctor 6 @ Grand Rapids 66

Jackson County Central 49 @ Adrian 27

Lakeville South 28 Eastview 40 @Rosemount

Lakeville South 56 @ Rosemont 9

Prior Lake 41 Eastview 28 @ Rosemount

Prior Lake 82 @ Rosemount 0

Prior Lake 48 Eagan 15 @ Rosemount

LeSueur-Henderson 44 Mankato East 24 @ Madelia/Truman

LeSueur-Henderson 66 @ Madelia/Truman 6

Mankato East 37 Waterville/Janesville 33 @ Madelia/Truman

Waterville/Janesville 66 @ Madelia/Truman 9

Mankato East 70 @ Madelia/Truman 12

Medford 34 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial 39

Milaca 41 @ Albany 30

Eden Valley-Watkins 9 Milaca 64 @ Albany

Eden Valley-Watkins 8 @ Albany 63

Mille Lacs 42 Rush City/Braham 41 @ Holdingford

Mille Lacs 36 @ Holdingford 38

Rush City/Braham 42 @ Holdingford 43

Mississippi 8 Conference @ Buffalo

(Saint MIchael-Albertville 238.5, Saint Francis 190.5, Cambridge 178, Buffalo 111, Rogers 94, Princeton 90, Big Lake 86.5, Chisago Lakes 76, Monticello 50.5, North Branch 14 )

Mounds View 60 Roseville 11 @ North Saint Paul

Mounds View 80 Spring Lake Park 6 @ North Saint Paul

Mounds View 68 @ North Saint Paujl 10

Roseville 46 Spring Lake Park 30@ North Saint Paul

Roseville 41 @ North Saint Paul 40

Spring Lake Park 29@ North Saint Paul 49

New Ulm 25 Quad County 34 @ Redwood/River Valley

New Ulm 27 @ Redwood/River Valley 48

Quad County 50 @ Redwood/River 22

Paynesville 12 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg 50

Saint Cloud Tech 57 @ Saint Cloud Apollo 16

Sartell 19 @ Becker 47

Sibley East 9 @ Scott West 51


January 28

Bloomington Kennedy Invitational

Bloomington Kennedy 84 Minneapolis Roosevelt 0

Hastings 45 Woodbury 12

Owatonna 83 Champlin Park 0

Zumbrota-Mazeppa 58 Minnetonka 9

Champlin Park 42 Minneapolis Roosevelt 24

Minnetonka 45 Woodbury 36

Hastings 38 Zumbrota-Mazeppa 18

Owatonna 45 Bloomington Kennedy 13

Woodbury 64 Minneapolis Roosevelt 9

Minnetonka 57 Champlin Park 12

Zumbrota-Mazeppa 49 Bloomington Kenneyd 8

Owatonna 36 Hastings 22

Grand Rapids Invitational

(Grand Rapids 236, Deer River 179.5, Washington Technology 140.5, Ashland 110, Crookston 107.5, Nashwauk-Keewatin 98, North Branch 82, Walker-Hackensack-Akeley 81, Aitkin 63.5, Proctor 56, Edina 45, Mahnomen/Waubun 32.5,, International Falls 21)

Heart O Lakes Conference @ Pelican Rapids

(Perham 246, Frazee 191, Park Rapids 159, Staples-Motley 109, Pequot Lakes/Pine River 75, Barnesville 72.5, Dilworthy-Glyndon-Felton 68, Detroit Lakes 65.5, Crosby-Ironton 62, Pelican Rapids 43, United Clay Becker 40, Breckenridge 28.5)

Kasson-Mantorville Invitational

Blue Earth 53 Caledonia/Houston 24

Lewiston/Rushford 76, New Richland-Ellendale 6

Simley 47 Byron 14

Byron 51 Lewiston/Rushford 30

Kasson-Mantorville 65 Blue Earth 6

Simley 77 New Richland-Ellendale 0

Byron 78 New Richland-Ellendale 6

Kasson-Mantorville 66, Caledonia/Houston 9

Simley 57 Lewiston/Rushford 18

Byron 49 Caledonia/Houston 25

Blue Earth 43 Lewiston/Rushford 24

Kasson-Mantorville 41 Simley 20

Lake City Invitational

(Blooming Prairie/Hayfield 153, Saint Charles 149.5, Wabasha-Kellogg 141, Lake City 133, Dover-Eyota 129, Northfield 114, Chatfield 112, Rochester Mayo 110, United South Central 100, Medford 72.5, Andover 58.5)

Larimore Invitational

(Greenbush-Middle River/Badger 184.5, Wahpeton 155, Grand Forks Central 133, Devils Lake 129, Pembina County North 127.5, Larimore 65, Grenora 57, Fargo South 44, Grand Forks Red River 39, Mayville-Portland 30)

MInneapolis North 0Saint Agnes 75 @ Brooklyn Center

Minneapolis North 15 @ Brooklyn Center 58

Saint Agnes 69 @ Brooklyn Center 11

Orono Invitational

(Anoka 266, Saint Cloud Tech 165, Elk River 120, Litchfield 113, Orono 96.5, New Prague 92, Lake Crystal-Wellcome Memorial 90.5, Osseo 77, Minneapolis Washburn 67, Mound-Westonka 62, Norwood-Young America 58.5, Columbia Heights 54, East Ridge 41, Saint Thomas Academy 38, Minneapolis Edison 21, Benilde-Saint Margaret's 0)
Parker Invitational

(Marshall 217, McCook Central 161, Howard 156, Elk Point-Jefferson 120, Flandreau 90.5, Sioux Valley 85, Parker 79, Tea 59, Fulda/Murray County Central 44.5, Deuel 43.5, Mitchell JV 40, Kingsbury County 36)

Pine Island Invitational---- No Team Scores = Round Robin

(Fillmore Central, Pine Island, Waseca)

Mount Vernon-Plankinton Invitational

(Beresford 213.5, Parkston 155, Kimball/White Lake 141, Mount Vernon/Plankinton 119.5, Windom/Mountain Lake 119, Tri-Valley 108, Garretson 90.5, Bon Homme 79, Faulkton 43, Potter County 29.5)

Rochester Century Invitational

(Plainview-Elgin-Millville 219, Annandale/Maple Lake 181, Lakeville South 170.5, Cannon Falls 99,5, Rochester Century 84.5, Triton 83, Saint Clair 62.5, Riceville 54.5, Rochester Mayo 8.5, Fillmore Central 0)

Rosemount Invitational

Henry Sibley 50 Rosemount 9

Henry Sibley 65 Burnsville 10

Henry Sibley 52 Roseville 18

Burnsville 25 Rosemount 52

Burnsville 28 Roseville 41

Rosemount 18 Roseville 48

Saint Croix Lutheran Invitational

Saint Croix LUtheran 57 Saint Paul Highland Park 24

Mahtomeid 76 Cooper 6

Mahtomedi 66 Saint Croix Lutheran 18

Cooper 34 Saint Paul Highland Park 33

Saint Croix Lutheran 42 Cooper 41

Mahtomedi 70 Saint Paul Highland Park 12

South Saint Paul Invitational

(Stillwater 242, South Saint Paul 199, Maple Gfove 159.5, Blaine 141.5, Austin 129, Becker 125, Lakeville North 117.5, North Saint Paul 79, Cretin-Derham Hall 75, Big Lake 63, Saint Paul Harding 61.5, Eden Prairie 48.5, Saint Paul Central 23, Park Center 11, Saint Paul Como Park 9, Saint Paul Humboldt 5)

West Central Conference @ Atwater-Cosmos-Grove City

(Dawson-Boyd/Lac Qui Parle/Montevideo 184.5, Atwater-Cosmos-Grove City 162, Sauk Centre/Melrose 161, Benson 121.5, Morris/Hancock 98.5, Minnewaska 96.5, Bold 61)

Wisconsin Dells Invitational

(Waunakee 228, Grand Meadow/LeRoy/Southland 207.5, Watertown 152.5, Wisconsin Dells 135, Riverdale 131, Cashton 126, Brillon 125, Belleville 117, Chippewa Falls 108, Hillsboro 82, Brockville Central 60, Black River Falls 50, North Crawford/Seneca 43, Berlin 34, LaCrosse Aq)


January 30

Hibbing 47 @ Deer River 29

LaCrescent 36 @ LaCrosse Logan 30


January 31

Atwater-Cosmos-Grove City 21@ Belgrade-Brooten 39

Austin 66 @ Madelia/Truman 18

Austin 42 Medford 37 @ Madelia/Truman

Medford 36 @ Madelia/Truman 30

Barnesville 42 @ Fertile-Beltrami 6

Becker 33 @ Little Falls 39

Blackduck/Cass Lake 15 Pierz 42 @ Aitkin

Blackduck/Cass Lake 39 @ Aitkin 25

Pierz 54 @ Aitkin 9

Border West 55 @ Pelican Rapids 18

Crosby-Ironton 12 Park Rapids 72 @ Wadena-Deer Creek

Crosby-Ironton 21 @ Wadena-Deer creek 51

Park Rapids 47 @ Wadena-Deer Creek 27

Detroit Lakes 53 @ United Clay Becker 13

Deuel 12Pipestone 60@ Howard

Flandreau 9 Pipestone 54 @ Howard

Pipestone 44 @ Howard 33

Frazee 42 @ West Central 19

Greenbush-Middle River/Badger 60 @ Red Lake County Central 6

Irondale 9 @ Long Prairie/Browerville 67

Kimball 60@ Eden Valley-Watkins 23

Lake Crystal-Wellcome Memorial 33@ United South Central 36

Cannon Falls 30 Lake Crystal-Wellcome Memorial 42 @ United South Central

Cannon Falls 28 @ United South Central 42

Bishop Heelan 51 @ Adrian 25

Bishop Heelan 43 Luverne 30 @ Adrian

Luverne 51 @ Adrian 22

Mankato East 37 Waseca 39@ Saint Peter

Mankato East 22 @ Saint Peter 49

Waseca 26 @ Saint Peter 36

Marshall 38 @ Quad County 24

Saint James 25 @ Windom/Mountain Lake 36

Sibley East 30 @ New Ulm 16

Tracy-Milroy-Balaton 34 @ Fairmont/Martin County West 25

Walker-Hackensack-Akeley 33 @ New York Mills 42

Worthington 49 @ Redwood/River Valley 20


February 1

Champlin Park 28 East Ridge 45@ Saint Thomas Academy

Champlin Park 21 @ Saint Thomas Academy 54

East Ridge 42 @ Saint Thomas Academy 33

Henry Sibley 36 @ Mahtomedi 27

Osseo 20@ Totino Grace 53


February 2

Adrian 42 Dell Rapids 34 @ McCook Central

Adrian 30 West Central 36 @ McCook Central

Adrian 15 @ McCook Central 58

Belgrade-Brooten 40 @ Royalton 21

West Central 53 @ Royalton 15

Albert Lea 57 @ Austin 21

Alexandria 9 @ Willmar 51

Andover 18 @ Centennial 65

Armstrong 14 @ Osseo 61

Annandale/Maple Lake 12 @ Pierz 60

Atwater-Cosmos-Grove City 45 Holdingford 19 @ Pierz

Holdingford 9 @ Pierz 69

Atwater-Cosmos-Grove City 40 Annandale/Maple Lake 30 @ Pierz

Atwater-Cosmos-Grove City 13 @ Pierz 49

Annandale/Maple Lake 46 Holdingford 33 @ Pierz

Barnesville 18 @ Moorhead 43

Bemidji 42 @ Pequot Lakes/Pine River 24

Benilde-Saint Margaret’s 0 @ Blaine 79

Champlin Park 9 @ Blaine 65

Benilde-Saint Margaret's 35 Champlin Park 42 @ Blaine

Bishop Heelan 42 @ New Ulm 27

Fulda/Murray County Central 9 @ New Ulm 36

Windom/Mountain Lake 49 @ New Ulm 19

Bishop Heelan 38 Windom/Mountain Lake 30 @ New UIm

Fulda/Murray County Central 9 Windom/Mountain Lake 60 @ New Ulm

Blue Earth 55 @ Lake Crystal-Wellcome Memorial 21

Bold 24 @ Tracy-Milroy-Balaton 46

Border West 33 @ Morris/Hancock 42

Brandon Valley 27 @ Worthington 37

Brooklyn Center 40 @ Minnehaha Academy/DeLaSalle 34

Brooklyn Center 55 Minneapolis Edison 21 @ Minnehaha Academy/DeLaSalle

Minneapolis Edison 20 @ Minnehaha Academy/DeLaSalle 54

Buffalo 42 Chisago Lakes 34 @ Saint Francis

Princeton 34 Rogers 32 @ Saint Francis

Burnsville 0 @ Prior Lake 80

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 49 @ Redwood/River Valley 29 Detroit Lakes 54 Fosston/Bagley 21 @ Thief River Falls

Detroit Lakes 43 @ Thief River Falls 27

Fosston/Bagley 25 @ Thief River Falls 49

Eagan 15 @ Apple Valley 52

East Ridge 45 @ Cretin-Derham Hall 30

Elk River 24 @ Coon Rapids 51

Fertile-Beltrami 18 @ Mahnomen/Waubun 42

Foley 73 Orono 6 @ New Prague

Foley 35 @ New Prague 28

Orono 6 @ New Prague 74

Goodhue 9 @ Kasson-Mantorville 56

Hastings 39@ South Saint Paul 17

Hopkins 12 @ Minnetonka 59

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 42 Edina 27 @ Mound-Westonka

Edina 58 Howard Lake-Waverly-Winsted 9 @ Mound-Westonka

Edina 21 @ Mound-Westonka 51

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 24 @ Mound-Westopnka 42

Howard Lake-Waverly-Winsted 3 @ Mound-Westonka 44

Kenyon-Wanamingo 50 @ Byron 15

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 65 @ Benson 6

Lakeville North 37 @ Lakeville South 36 Litchfield 46 Zimmerman 16 @ Becker

Litchfield 49 @ Becker 22

Zimmerman 15 @ Becker 61

Mora 24 @ Becker 30

Long Prairie/Browerville 33 @ Osakis 29

United North Central 27 @ Osakis 45

Mankato East 18 @ Northfield 51

Medford 4 @ Maple River 75

Minneapolis Patrick Henry 21 Minneapolis Washburn 56 @ Minneapolis South

Minneapolis Patrick Henry 27 @ Minneapolis South 51

Minneapolis Washburn 33 @ Minneapolis South 48

Minnewaska 36 @ Breckenridge 37

Ortonville 35 @ Breckenridge 40

Mounds View 33 @ Forest Lake 42

New Richland/Ellendale 18 @ Blooming Prairie 52

New York Mills 18 @ Park Rapids 49

Norwood-Young America 54 @ Kimball 21

Park 3 @ Shakopee 62

Park Center12 Roseville 51 @ Maple Grove

Park Center 3@ Maple Grove 60

Roseville 32 @ Maple Grove 39

Paynesville 43 @ New London-Spicer 30

Pine Island 54 @ Cannon Falls 21

Richfield 18 @ Bloomington Kennedy 63

Saint Paul Harding 10 @ Bloomington Kennedy 52

Rochester Century 19 @ Faribault 59

Rochester John Marshall 42 @ Winona 32

Rochester John Marshall 43 Saint Charles 33 @ Winona

Saint Charles 40 @ Winona 36

Rochester Mayo 40 @ Mankato West 32

Rosemount 6 @ Eastview 71

Saint Agnes 54 @ Spectrum 27 Saint Agnes 54 Ogilvie 23 @ Spectrum

Minneapolis North 24 @ Spectrum 39

Ogilvie 64 Minneapolis North 12 @ Spectrum

Saint Clair 11 @ Waseca 50

Sibley East 47 @ Waseca 18

Saint Croix Lutheran 45 @ Columbia Heights 36

Saint James 15 @ Marshall 57

Dassel-Cokato 43 @ Saint Cloud Apollo 29

Sartell 63 @ Saint Cloud Apollo 18

Sauk Rapids 28 @ Rocori 40

Stewartville 30 @ Lake City 39

Tartan 9 @ Simley 66

Mahtomedi 63 @ Spring Lake Park 5

Mahtomedi 75 Minneapolis Roosevelt 0 @ Spring Lake Park

Totino Grace 68 Minneaplis Roosevet 12 @ Spring Lake Park

Totino Grace 55 @ Spring Lake Park 22

United Clay Becker 48 @ Walker-Hackensack-Akeley 27

United South Central 39 @ Waterville/Janesville 33

Waconia 48 @ Saint Peter 12

Waverly-Shell Rock 22 @ Scott West 43

Wayzata 57 @ Eden Prairie 21

Zumbrota-Mazeppa 61 @ Triton 3


February 3

Blooming Prairie/Hayfield 63 Bold 14 @ Madelia/Truman

Bold 46 @ Madelia/Truman 13

New Ulm 45 @ Madelia/Truman 14

Blooming Prairie/Hayfield 48 New Ulm 30 @ Madelia/Truman

Blooming Prairie/Hayfield 60 @ Madelia/Truman 15

Cambridge 37 @ Big Lake 30

Chaska/Chanhassen42 Saint Thomas Academy 33 @ Benilde-Saint Margaret’s

Saint Paul Harding 35 Saint Thomas Academy 39 @ Benilde-Saint Margaret's

Saint Thomas Academy 60 @ Benilde-Saint Margaret's 29

Chaska/Chanhassen 74 @ Benilde-Saint Margaret's 6

Saint Paul Harding 30 @ Benilde-Saint Margaret's 33

Chatfield 35 @ Caledonia/Houston 37

Cooper 21@ Armstrong 39

Dassel-Cokato 48 Saint Agnes 27 @ Norwood-Young America

Dassel-Cokato 35 @ Norwood-Young America 34

Saint Agnes 27 @ Norwood-Young America 52

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 33 Fairmont/Martin County West 44 @ Luverne

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 29 @ Luverne 40

Fairmont/Martin County West 50 @ Luverne 14

Wabasso/Red Rock Central 36 Fairmont/Martin County West 35 @ Luverne

Wabasso/Red Rock Central 55 @ Luverne 17

Delano 55 @ Albany 12

Eden Valley-Watkins 22 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 42 @ Howard Lake-Waverly-Winsted

Eden Valley-Watkins 27 @ Howard Lake-Waverly-Winsted 30

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 54 @ Howard Lake-Waverly 12

Foley 50 @ Milaca 16

Frazee 18 Saint Michael-Albertville 61 @ Perham

Frazee 21 @ Perham 34

Saint MIchael-Albertville 39 @ Perham 27

Grand Meadow/LeRoy/Southland 33 @ Dover-Eyota 42

LaCrescent 52 @ Fillmore Central 30

Lake City 54 @ Fillmore Central 24

Lewiston/Rushford 22 @ Plainview-Elgin-Millville 48

Maple River 27 Saint Peter 34 @ LeSueur-Henderson

Maple River 28 @ LeSueur-Henderson 38

Saint Peter 26 @ LeSueur-Henderson 41

Monticello 57 @ Zimmerman 24

Moorhead 27 @ Bemidji 28

Mora 51 @ Mille Lacs 30

Mora 66 Proctor 11 @ Mille Lacs

Proctor 22 @ Mille Lacs 48

Hastings 75 @ Minneapolis Southwest 0

Hastings 65 Edina 15 @ Minneapolis Southwest

Hastings 54 Mound-Westonka 25 @ Minneapolis Southwest

Edina 48 @ Minneapolis Southwest 32

Mound-Westonka 63 @ Minneapolis Southwest 4

North Saint Paul, 12 @ White Bear Lake 63

Woodbury 47 @ White Bear Lake 31

Tartan 21 @ White Bear Lake 44

Woodbury 64 North Saint Paul 25 @ White Bear Lake

Woodbiury 54 Tartan 21 @ White Bear Lake

Ogilvie 36 @ Rush City/Braham 48

Osakis 32 @ Paynesville 39

Owatonna 9 @ Kasson-Mantorville 51

Pequot Lakes/Pine River 60 Roseau 24 @ Fergus Falls

Roseau 45 @ Fergus Falls 36

Pequot Lakes/Pine River 37 Sauk Centre/Melrose 30 @ Ferugs Falls

Sauk Centre/Melrose 46 Roseau 31 @ Fergus Falls

Sauk Centre/Melrose 68 @ Fergus Falls 10

Pequot Lakes/Pine River 60 @ Fergus Falls 24

Pipestone 39 @ Canby 30

Prior Lake 25 @ Scott West 28

Stillwater 47 @ Roseville 30

Trinity School 16 @ Fridley 60

Wabasha-Kellogg 37 @ Saint Charles 31

Walker-Hackensack-Akeley Invitational

(Thief River Falls 192.5, Blackduck/Cass Lake 186.5, Staples-Motley 155, Deer River 127, Nashwauk-Keewatin 117, Fosston/Bagley 102, Virginia 89, Crosby-Ironton 88.5, Walker-Hackensack-Akeley 80, International Falls 15)

Waseca 17 Watertown-Mayer 53 @ Waconia

Waseca 6 @ Waconia 72

Watertown-Mayer 3 @ Waconia 66

Windom/Mountain Lake 45 @ Jackson County Central 18


February 4

Alexandria Invitational

(Kerkhoven-Murdock-Sunburg 188.5, Centennial 141, Rocori 131, Alexandria 115, Frazee 86, Saint Clooud Apollo 84, New London-Spicer 66, Minnewaska 61)

Anoka Invitational

Anoka 64 Sauk Rapids 8

Sauk Rapids 54 Buffalo 27

Anoka 63 Buffalo 12

Armstrong Invitational

Mahtomedi 51 Maple Grove 27

Mahtomedi 60 Armstrong 16

Mahtomedi 44 Rogers 19

Goodhue 37 Mounds View 27

Goodhue 35 Woodbury 34

Goodhue 36 Faribault 30

Rogers 48 Armstrong 24

Woodbiury 41 Rogers 31

South Saint Paul 34 Faribault 30

Faribault 34 Mounds View 33

Woodbury 43 Delano 32

Eastview 37 Delano 36

Eastview 46 White Bear Lake 22

South Saint Paul 34 Eastview 28

Maple Grove 46 Armstrong 22

South Saint Paul 53 White Bear Lake 15

Delano 34 Mounds View 23

Maple Grove 43 White Bear Lake 29

Blaine Invitational

Hutchinson 37 Eagan 29

Hutchinson 42 Milaca 27

Hutchinson 69 Columbia Heights 0

Milaca 35 Blaine 33

Coon Rapids 38 Milaca 32

Eagan 43 Coon Rapids 12

Eagan 57 Elk River 14

Blaine 41 Elk River 21

Blaine 71 Columbia Heights 8

Coon Rapids 55 Rosemount 9

Elk River 66 Rosemount 12

Columbia Heights 17 Rosemount 28

Cannon Falls Invitational

Hopkins 48 Cannon Falls 28

Rochester John Marshall 65 Hopkins 12

Tri-City 52 Hopkins 23

Plainview-Elgin-Millville 69 Cannon Falls 3

Kenyon-Wanamingo 41 Plainview-Elgin-Millville21

Plainview-Elgin-Millville 52 Stewartville 17

Rochester John Marshall 57 Cannon Falls 15

Hastings 55 Stewartville 3

Hastings 62 Rochester John Marshall 9

Hastings 33 Kenyon-Wanamingo 18

Stewartville 40 Tri-City 28

Kenyon-Wanamingo 67 Tri-City 7

Cretin-Derham Hall Invitational

Eden Prairie 38 Cretin-Derham Hall 24

Fridley 56 Cretin-Derham Hall 8

Fridley 56 Eden Prairie 18

Grand Rapids 67 Cretin-Derham Hall 6

Grand Rapids 66 Eden Prairie 18

Grand Rapids 59 Fridley 15

Lakeville South 46 Redwood/River Valley 27

Lakeville South 34 Stillwater 31

Stillwater 44 Redwood/River Valley 20

Wayzata 48 Lakeville South 29

Wayzata 45 Redwood/River Valley 25

Wayzata 36 Stillwater 21

Redwood/River Valley 58 Cretin-DerhMa Hall 21

Stillwater 69 Eden Prairie 9

Lakeville South 49 Fridley 22

Grand Rapids 38 Wayzata 30

Fertile-Beltrami Invitational

(Minot 268.5, West Fargo 185, Roseau 122, United Clay Becker 116.5, Thief River Falls 107, Crookston 104, Mahnomen/Waubun 45, Pelican Rapids 39, Red Lake County Central 24, Fertile-Beltrami 22)

Forest Lake 48 Cambridge 24 @ Saint Cloud State University

Mankato East Invitational

(LeSueur-Henderson 179.5, Worthington 164, Watertown-Mayer 157, Fairmont/Martin County West 132, Maple River 132, Tracy-Milroy-Balaton 121.,5, Mankato East 96, Mankato West 94, Austin 80.5, Minnetonka 6 )

Minneapolis Edison Invitational

(Grand Meadow/LeRoy/Southland 227.5, Pine Island 182, Minneapolis Roosevelt 125, Minneapolis Washburn 106.5, Minnehaha/DeLaSalle 104, Minneapolis Patrick Henry 90, Minneapolis Southwest 72, Minneapolis Edison 64.5, Minneapolis North 27)

Park Region Conference @ Prairie Valley

(West Central 215, Royalton 151.5, Bertha-Hewitt/Verndale/Prairie Valley 143.5, Ottertail County Central 141, Wadena-Deer Creek 105.5, Long Prairie/Browerville 105, United North Central 97.5, New York Mills 95.5, Osakis 79)

Saint Paul City Conference @ Washington Technology

(Washington Technology 81, Saint Paul Johnson 55, Saint Paul Harding 44, Saint Paul Highland Park 38, Saint Paul Humboldt 25, Saint Paul Central 22, Saint Paul Como Park 21)

Wabasha-Kellogg Invitational

Lake City 63 Rochester Century 14

Wabasha-Kellogg 49 Rochester Century 24

Rochester Century 31 Winona 30

Wabasha-Kellogg 39 Winona 37

Lake City 48 Winona 24

Wabasha-Kellogg 40 Lake City 25

Waterville/Janesville Invitational

(Shakopee 203.5, Minneota 173.5, Chatfield 107, United South Central 90.5, Dover-Eyota 84, Northfield 82, Waterville/Janesville 82, Jackson County Central 65, Saint James 51, Saint Clair 42.5,)


February 6

Redwood/River Valley 45 Windom/Mountain Lake 25 @ Pipestone

Redwood/River Valley 18 @ Pipestone 58


February 7

Aitkin 15 Little Falls 53 @ Mora

Aitkin 29 @ Mora 42

Little Falls 57 @ Mora 18

Albert Lea 59 Mankato East 13 @ Winona

Albert Lea 54 @ Winona 16

Mankato East 34 @ Winona 44

Atwater-Cosmos-Grove City 21 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg 49

Barnesville 46 @ Wadena-Deer Creek 18

Benson 47 @ Ortonville 27

Bertha-Hewitt/Verndale.Prairie Valley 51 Breckenridge 27 @ Border West

Bertha-Hewitt/Verindale/Prairie Valley 46 @ Border West 30

Breckenridge 30 @ Border West 48

Big Lake 53 @ Dassel-Cokato 14

Crookston 29 @ Dilworth-Glyndon-Felton 36

Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley/Montevideo 76, Fulda/Murray County Central 6 @ Quad County

Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley/Montevideo 30 @ Quad County 38

Fulda/Murray County Central 6 @ Quad County 66

Fairmont/Martin County West 48 Lake Crystal-Wellcome Memorial, 30@ Saint Clair

Fairmont/Martin County West 52 Madelia/Truman 18 @ Saint Clari

Fairmont/Martin County West 53 @ Saint Clair 21

Lake Crystal-Wellcome Memorial 60 Madelia/Truman 15 @ Saint Clair

Lake Crystal-Wellcome Memorial 54 @ Saint Clair 24

Madelia//Truman 27 @ Saint Clari 36

Fergus Falls 33 New York Mills 39 @ Perham

Fergus Falls 0 @ Perham 75

New York Mills 0 @ Perham 72

Fosston/Bagley 44 @ Red Lake County Central 18

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 24 @ Litchfield 54

Kimball 16 @ Watertown-Mayer 52

McCook Central 9 Minneota 66 @ Worthington

McCook Central 12 @ Worthington 56

Minneota 43 @ Worthington 16

MInnewaska 24 New London-Spicer 43 @ Eden Valley-Watkins

Minnewaska 45 @ Eden Valley-Watkins 45

New London-Spicer 54 @ Eden Valley-Watkins 24

Paynesville 42 Redwood/River Valley 32 @ Wabasso/Red Rock Central

Paynesville 17 @ Wabasso/Red Rock Central 52

Redwood/River Valley 16 @ Wabasso/Red Rock Central 55

Pequot Lakes/Pine River 52 @ United North Central 26

Sartell 27 @ Saint Cloud Tech 42

Sauk Centre/Melrose 22 @ Albany 53

Wabasha-Kellogg 39 @ Caledonia/Houston 31


February 8

Minneapolis South 22 @ Washington Technology 54


February 9

Adrian 19 @ Tracy-Milroy-Balaton 54

Albert Lea 47 @ Rochester Mayo 22

Apple Valley 50 @ Prior Lake 12

Austin 31 @ Mankato West 38

Austin 33 New Ulm 48 @ Mankato West

New Ulm 30 @ Manakato West 43

Belgrade-Brooten 63 @ Minnewaska 10

Benilde-Saint Margaret's 37 Columbia Heights 36 @ Minneapolis Edison

Benilde-Saint Margaret's 41@ Minneapolis Edison 24

Columbia Heights 42@ Minneapolis Edison 30

Blackduck/Cass Lake 32 @ Grand Rapids 33

Bloomington Kennedy 22 @ Scott West 38

Bold 10 Marshall 66 @ Minneota

Bold 0 @ Minneota 74

Marshall 15 @ Minneota 39

Brooklyn Center 45 Saint Paul Humboldt 31 @ Minneapolis Roosevelt

Brooklyn Center 45 @ Minneapolis Roosevelt 30

Saint Paul Humboldt 35 @ Minneapolis Roosevelt 30

Caledonia/Houston 36 @ Lewiston/Rushford 45

Canby, 15 Hutchinson 49 @ Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie

CAnby 58 @ Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 15

Hutchinson 30 Tri-City United 43 @ Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie

Hutchinson 49 @ Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 24

Tri-City United 63 @ Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 10

Cannon Falls 0 Kasson-Mantorville 75 @ Zumbrota-Mazeppa

Cannon Falls 9 @ Zumbrota-Mazeppa 63

Kasson-Mantorville 53 @ Zumbrota-Mazeppa 9

Centennial 40 @ Mounds View 36

Chaska/Chanhassen 31 @ East Ridge 36

Chisago Lakes 30 @ Rush City/Braham 46

Dawso-Boyd/Lac Qui Parle Valley/Montevideo 43 @ Atwater-Cosmos-Grove City 30

Deer River 54 Nashwauk-Keewatin 18 @ Mille Lacs

Deer River 56 Virginia 15 @ Mille Lacs

Deer River 46 @ Mille Lacs 33

Nashwauk-Keewatin 18 Virginia 50 @ Mille Lacs

Nashwauk-Keewatin 27 @ Mille Lacs 48

Virginia 34 @ Mille Lacs 42

Northfield 47 Park 23 @ Eagan

Northfield 12 @ Eagan 55

Park 15 @ Eagan 58

Eastview 69 @ Burnsville 9

Eden Valley-Watkins 32 Long Prairie/Browerville 52 @ Holdingford

Eden Valley-Watkins 21 @ Holdingford 42

Howard Lake-Waverly-Winsted 3 Long Prairie/Browerville 78 @ Holdingford

Howard Lake-Waverly-Winsted 18 @ Holdingford 48

Long Prairie/Browerville 57 @ Holdingford 22

Elk River 37 @ Annandale/Maple Lake 28

Faribault 19 @ Owatonna 40

Fillmore Central 18 @ Chatfield 66

Foley 15@ Saint Michael-Albertville 49

Fosston/Bagley 57 Mahnomen/Waubun 21 @ Park Rapids

Fosston/Bagley 24 @ Park Rapids 52

Mahnomen/Waubun 10 @ Park Rapids 70

Frazee 27 @ Detroit Lakes 38

Greenbush-Middle River/Badger 28 @ Thief River Falls 39

Little Falls 27 Willmar 39 @ Sartell

Little Falls 36 @ Sartell 41

Willmar 44 @ Sartell 28

Fergus Falls 24 @ Sartell 58

Mankato East 31 @ Rochester John Marshall 48

Maple Grove 43 @ Osseo 25

Mora 36 @ Dassel-Cokato 41

New London-Spicer 34@ Kimball 30

New Richland/Ellendale 36 @ Medford 32

North Saint Paul 19 @ Tartan 55

Paynesville 37 @ Sauk Centre/Melrose 26

Pelican Rapids 34 @ Breckenridge 37

Pequot Lakes/Pine River 39 @ Aitkin 30

PIne Island 24 @ Goodhue 55

Plainview-Elgin-Millville 41 @ Grand Meadow/LeRoy/Southland 25

Princeton 52 @ Monticello 25

Rosemount 9 @ Lakeville North 71

Saint Charles 26 @ Dover-Eyota 48

Saint Cloud Apollo 15 @ Alexandria 51

Saint Cloud Tech 39 @ Brainerd 30

Saint James 24 @ Fairmont/Martin County West 41

Saint Thomas Academy 21 @ Mahtomedi 60

Sibley East 26 @ Rocori 22

Simley 28 @ Hastings 24

South Saint Paul 37 @ Henry Sibley 21

Triton 0 @ Kenyon-Wanamingo 78

United North Central 38 @ Staples-Motley 33

United South Central 22 @ Maple River 55

Wabasha-Kellogg 65 @ LaCrescent 9

Washington Technology 37 @ Roseville 31

Waterville/Janesville 26 @ Blooming Prairie/Hayfield 51

West Central 35 @ Ottertail County Central 31

Winona 49 @ Rochester Century 30

Zimmerman 15 @ Rogers 57


February 10

Albany Invitational

(Hutchinson 228, Becker 187.5, Albany 177, Saint Cloud Apollo 158, Kimball 106, Mora 86, Osakis 76.5, Bold 54)

Andover 42 @ Champlin Park 34

Annandale/Maple Lake 18 Cambridge 53 @ Milaca

Annandale/Maple Lake 49 @ Milaca 26

Cambridge 33 @ Milaca 30

Armstrong 49 @ Park Center 18

Blaine 25 @ Centennial 39

Byron 44 @ Stewartville 19

Coon Rapids 3 @ Anoka 59

Cretin-Derham Hall 15 White Bear Lake 60 @ Stillwater

Cretin-Derham Hall 12 @ Stillwater 65

White Bear Lake 25 @ Stillwater 46

Dilworth-Glyndon-Felton 34 Sauk Centre/Melrose 36 @ Bemidji

Dilworth-Glyndon-Felton 15 @ Bemidji 49

Forest Lak 26 @ Bemidji 28

Forest Lake 54 Sauk Centrel/Melrose 15 @ Bemidji

Sauk Centre/Melrose 15 @ Bemidji 51

Elk River 26 @ Totino Grace 42

Faribault 43 Farmington 19 @ Lakeville South

Faribault 32 @ Lakeville South 30

Farmington 29 @ Lakeville South 48

Fertile-Beltrami 36  @ Red Lake County Central 27

Glencoe-Silver Lake/Lester Prarie @ Watertown-Mayer

Great River Conference @ Ogilvie

(Aitkin 199, Cloquet 196, Rush City/Braham 142, Pine City/Hinckley 135, Mille Lacs 111, Ogilvie 110)

Greenbush-Middle River/Badger 49 @ Crookston 19

Howard Lake-Waverly-Winsted 0 @ Delano 63

Big Lake 68 Howard Lake-Waverly-Winsted 7 @ Delano

Big Lake 28 @ Delano 41

Mound-Westonka Invitational

(Waconia 258.5, Eastview 168, Buffalo 147.5, Waterville/Janesville 147 Orono 112, Osseo 108.5, Mound-Westonka 88, Monticello 77, Saint Paul Como Park 27)

Plainview-Elgin-Millville 48 @ Lewiston/Rushford 22

Quad County43 @ Benson 32

Norwood-Young America 33 @ Benson 34

Quad County 45 Norwood-Young America 25 @ Benson

Sibley East 44 @ Jackson County Central 25

Spring Lake Park 35 @ Irondale 40

Worthington 23 @ Blue Earth 34


February 11

Minnetonka Invitational

New Prague 58 Minnetonka 15

Mankato West 62 Minneapolis South 15

South Saint Paul 56 Minneapolis Washburn 24

South Saint Paul 47 Minnetonka 18

Mankato West 67 Minneapolis Washburn 12

New Prague 63 Minneapolis South 18

Minnetonka 50 Minneapolis Washburn 18

New Prague 41 Mankato West 31

South Saint Pual 71 Minneapolis South 6

Minnetonka 51 Minneapolis South 25

South Saint Paul 46 Mankato West 25

New Prague 59 Minneapolis Washburn 6

Minnetonka 41 Mankato West 31

New Prague 37 South Saint Paul 28

Morris/Hancock Invitational

(West Central 249.5, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 197.5, Morris/Hancock 133.5, Fosston/Bagley 132.5, Benson 120, Breckenridge 83, Ortonville 80.5, Pelican Rapids 62)

Tri-Metro Conference @ Columbia Heights

(Fridley 272, Trinity School 180.5, Brooklyn Center 118, Saint Agnes 117.5, Minnehaha/DeLaSalle 111, Saint Croix Lutheran 104, Columbia Heights 88.5, Spectrum 51.5)


February 14

Bold 9 Quad County 55 @ Atwater-Cosmos-Grove City

Bold 15 @ Atwater-Cosmos-Grove City 55

Quad County 34 @ Atwater-Cosmos-Grove City 30

Region 5A

Osakis 56 Ortonville 24 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg

IOsakis 21 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg 47

Long Prairie/Browerville 33 Royalton 32 @ Kerkhoven-Murdock-Sunburg

Benson 54 Minnewaska 39 @ Belgrade/Brooten

Paynesville 57 Benson 21 @ Belgrade/Brooten

New London-Spicer 45 Holdingford 30 @ Belgrade-Brooten

New London-Spicer 15 @ Belgrade-Brooten 61

Region 6A

Pelican Rapids 6 @ West Central 78

Wadena-Deer Creek 33 @ New York Mills 36

Border West 25 @ Barnesville 40

Breckenridge 12 @ Staples-Motley 72

Region 7AA

Hibbing 57 Virginia 14 @ Cloquet

Pine City/Hinckley 30 Virginia 45 @ Cloquet

Princeton 69 North Branch 9 @ Rush City/Braham

Princeton 34 Milaca 25 @ Rush City/Braham

Mora 50 Chisago Lakes 20 @ Rush City/Braham

Chisago Lakes 40 @ Rush City/Braham 37

Proctor 8 @ Cloquet 60

Grand Rapids 53 @ Cloquet 25


February 16

Region 1A

Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland 18 @Zumbrota-Mazeppa 50

Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland 37 Lake City 32 @ Zumbrota-Mazeppa

Dover-Eyota 57 Fillmore Central 10 @ Chatfield

Dover-Eyota 42@ Chatfield 27

Caledonia/Houston 30 @ Wabasha-Kellogg 40

Caledonia/Houston 68 Triton 9 @ Wabasha-Kellogg

Saint Charles 52 Pine Island 21 @ Goodhue

Saint Charles15 @ Goodhue 61

Region 2A

New Richland-Ellendale 0 @ Kenyon-Wanamingo 81

New Richland/Ellendale 54 Medford 18 @ Kenyon-Wanamingo

LeSueur-Henderson 24 @ Blooming Prairie/Hayfield 42

United South Central 18 @ Maple River 52

Lake Crystal-Wellcome Memorial 60 Saint Clair 24 @ Blue Earth

Lake Crystal-Wellcome Memorial 15 @ Blue Earth 55

Region 3A

Adrian 57 Madelia/Truman 9 @ Pipestone

Adrian 10 @ Pipestone 68

Jackson County Central 33 @ Canby 36

Bold 6 @ Minneota 72

Saint James 24 @ Windom/Mountain Lake 38

Region 1AA

LaCrescent 0 @ Kasson-Mantorville

Cannon Falls 33 LaCrescent 39 @ Kasson-Mantorville

Stewartville 30 @ Byron 42

Lewiston/Rushford 22 @ Plainview-Elgin-Millville 39

Winona 9 @ Albert Lea 54

Region 2AA

Tri- City United 9 @ Scott West 57

Tri-city United 53 Waterville/Janesville 19 @ Scott West

Watertown-Mayer 51 Mankato East 22 @ New Prague

Watertown-Mayer 21 @ New Prague 40

Saint Peter 18 @ Waconia 49

Saint Peter 58 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 9 @ Waconia

Mankato West 32 Waseca 43 @ Hutchinson

Waseca 6 @ Hutchinson 75

Region 3AA

Dawson/Lac Qui Parle/Montevideo 33 Redwood/River Valley 36 @ Marshall

Redwood/River Valely 17 @ Marshall 42

Wabasso/Red Rock Central 42 Quad County 22 @ Marshall

Luverne 35 New Ulm 46 @ Worthington

New Ulm 17 @ Worthington 56

Fairmont/Martin County West 72, Fulda/Murray County Central 7 @ Worthington

Fairmont/Martin County West 38 Tracy-Milroy-Balaton 27 @ Worthington

Region 1AAA

Rochester Century 12@ Owatonna 62

Rochester John Marshall 31 Rochester Century 48 @ Owatonna

Northfield 33 @ Farmington 28

Rochester Mayo 40 @ Lakeville South 27

Austin23 @ Faribault 37

Region 3AA

Saint Paul Harding 21 Saint Paul Central 6


February 17

Region 5A @ Holdingford

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 34 Long Prairie/Browerville 33

Paynesville31 Belgrade-Brooten 32

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 43 Belgrade-Brooten 23

Region 6A @ Breckenridge

West Central 69 New York Mills 6

Barnesville 30 Staples-Motley 36

West Central 43 Staples-Motley 28

Region 7AA @ Princeton

Hibbingn20 Princeton 43

Mora 9 Grand Rapids 50

Grand Rapids 48 Princeton 18

Region 2AAA @ Rosemount

Shakopee 84 Bloomington Jefferson 0

Eastview 34 Lakeville North 30

Prior Lake 72 Rosemount 9

Apple Valley 81 Burnsville 0

Shakopee 56 Eastview 18

Apple Valley 48 Prior Lake 9

Apple Valey 28 Shakopee 19

Region 3AAA @ Hastings

Hastings 84 Saint Paul Harding 0

Park 36 East Ridge 44

Woodbury 62 Tartan 7

Cretin-Derham Hall 3 Eagan 76

Hastings 62 East Ridge 10

Eagan 43 Woodbury 24

Hastings 40 Eagan 15

Region 4AAA @ North Saint Paul

Centennial 73 Irondale 6

Roseville 19 White Bear Lake 55

Mounds View 60 North Saint Pual 23

Stillwater 76 Spring Lake Park 5

Centennial 40 White Bear Lake 34

Stillwater 38 Mounds View 31

Stillwater 47 Centennial 23

Region 6AAA @ Mound-Westonka

Chaska/Chanhassen47 MInneapolis Washburn 31

Minneapolis Washburn 55 Minneapolis Southwest 20

Minneapolis South 18 Minnetonka 57

Eden Prairie 54 Hopkins 27

Edina 15 Mound-Westonka 54

Minnetonka 43 Chaska/Chanhassen 29

Mound-Westonka 37 Eden Prairie 33

Minnetonka 43 Mound-Westonka 26

Region 7AAA @ Forest Lake

Anoka 82 Champlin Park 0

Andover 22 Champlin Park 42

Coon Rapids 21 Cambridge 45

Forest Lake 53 Blaine 18

Elk River 19 Saint Francis 49

Anoka 51 Cambridge 16

Saint Francis 37 Forest Lake 27

Anoka 37 Saint Francis 21


February 18

Region 1A @ Rochester

Zumbrota-Mazeppa 35 Dover-Eyota 27

Wabasha-Kellogg 13 Goodhue 52

Zumbrota-Mazeppa 36 Goodhue 23

Region 2A @ United South Central

Kenyon-Wanamingo 48 Blooming Prairie/Hayfield 16

Maple River 16 Blue Earth 49

Kenyon-Wanamingo 33 Blue Earth 28

Region 3A @Pipestone

Pipestone 42 Canby24

Minneota 40 Windom/Mountain Lake 21

Pipestone 33 Minneota 29

Region 4A @ Trinity School

Sibley East 70 Howard Lake-Waverly-Winsted 0

Howard Lake-Waverly-Winsted 43 Eden Valley-Watkins 42

Saint Agnes 25 Kimball 48

Norwood-Young America 43 Trinity School 31

Spectrum 36 Minneapolis North 33

Atwater-Cosmos-Grove City 72 Spectrum 6

Sibley East 56 Kimball 16

Atwater-Cosmos-Grove City 46 Norwood-Young America 26

Sibley East 45 Atwater-Cosmos-Grove City 27

Region 7A @ Walker-Hackensack-Akeley

PIerz 74 Ogilvie 6

Nashwauk-Keewatin 41 Ogilvie 42

Walker-Hackensack-Akeley 21 Aitkin 51

Deer River 51 Mille Lacs 30

Crosby-Ironton 6 Blackduck/Cass Lake 60

Pierz 59 Aitkin 9

Blackduck/Cass Lake 51 Deer River 24

Pierz 31 Blackduc/Cass Lake 25

Region 8A @ Thief River Falls

Frazee 82 Red Lake County Central 0

Mahnomen/Waubun 33 Red Lake County Central 36

Dilworth-Glyndon-Felton 41 United North Central 29

Greenbush-Middle River/Badger 54 Roseau 23

Crookston 66 Fertile-Beltrami 6

Park Rapids 54 Crookston 18

Frazee 49 Dilworth-Glyndon-Felton 12

Park Rapids 50 Greenbush-Middle River/Badger 30

Frazee 43 Park Rapids 24

Region 1AA @ Rochester

Kasson-Mantorville 66 Byron 3

Plainview-Elgin-Millville 27 Albert Lea 31

Kasson-Mantorville 56 Albert Lea 7

Region 2AA @ Scott West

Scott West 39 New Prague 17

Waconia 28 Hutchinson 29

Scott WEst 32 Hutchinson 28

Region 3AA @ Wabasso

Marshall 27 Fairmont/Martin County West 34

Worthington 32 Wabasso/Red Rock Central 26

Worthington 34 Fairmont/Martin County West 25

Regino 4AA @ Simley

Simley 84 Saint Paul Humboldt 0

Saint Paul Humboldt 43 Saint Paul Como Park 30

Wasthington Technology 6 Mahtomedi 74

Henry Sibley 69 Saint Thomas Academy 6

Saint Paul Highland Park 27 Saint Thomas Academy 42

Saint Paul Johnson 39 Saint Croix Lutheran 36

South Saint Paul 70 Saint Paul Johnson 12

Simley 52 Mahtomedi 25

South Saint Paul 39 Henry Sibley 26

Simley 52 South Saint Paul 17

Region 5AA @ Totino Grace

Totino Grace 82 Minneapolis Roosevelt 0

Minneapolis Roosevelt 48 Minnehaha Academy/DeLaSalle 33

Richfield 60 Columbia Heights 16

Orono 54 Richfield 19

Fridley 78 Minneapolsi Edison 6

Minneapolis Patrick Henry 30 Minneapolis Edison 39

Brooklyn Center 48 Benilde-Saint Margaret's 34

Bloomington Kennedy 78   Brooklyn Center 6

Totino Grace 45 Orono 26

Bloomington Kennedy 46 Fridley 16

Totino Grace 31 Bloomington Kennedy 30

Region 6AA @ Foley

LItchfield 50 Albany 22

Monticello 35 Albany 45

Becker 27 Delano 37

Annandale/Maple Lake 34 Big Lake 33

Big Lake 60Zimmerman 18

Saint Cloud Apollo 29 Dassel-Cokato 41

Foley 59 Dassel-Cokato 13

Litchfield 42 Delano 29

Foley 32 Annandale/Maple Lake 30

Foley 30 Litchfield 25

Region 8AA @ Thief River Falls

Perham 63 Sauk Centre/Melrose 9

Fosston/Bagley 19 Sauk Centre/Melrose 54

Ottertail County Central 59 Fergus Falls 12

Thief River Falls 45 Ottertail County Central 21

Bemidji 53 Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 15

United Clay Becker 24 Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 52

Pequot Lakes/Pine River 40 Morris/Hancock 22

Detroit Lakes 74 Pequot Lakes/Pine River 6

Perham 60 Thief River Falls 1

Detroit Lakes 33 Bemidji 31

Pereham 61 Detroit Lakes 10

Region 1AAA @ Rochester

Owatonna 48 Northfield 19

Rochester Mayo10 Faribault 51

Owatonna 37 Faribault 22

Region 5AAA @ Cooper

Saint Michael-Albertville80 Park Center 0

Cooper 29 Park Center 48

Rogers 39 Osseo 27

Buffalo 40 Wayzata 27

Armstrong 12 Maple Grove 60

Saint MIchael-Albertville 58 Rogers 4

Buffalo 36 Maple Grove 24

Saint MIchael-Albertville 66 Buffalo 9

Region 8AAA @ Sartell

Willmar 53 Rocori 15

Alexandria 38 Rocori 39

Moorhead 39 Brainerd 30

Little Falls 41 Sauk Rapids 25

Saint Cloud Tech 47 Sartell 25

Willmar 48 Moorhead 24

Saint Cloud Tech 44 Little Falls 24

Willmar 40 Saint Cloud Tech 28


February 24

Individual @ Alexandria, Blackduck/Cass Lake, Blaine, Blue Earth, Dilworth-Glyndon-Felton, East Ridge, Fergus Falls, Grand Rapids, Henry Sibley, Hopkins, Jackson County Central, Kimball, Orono, Park, Pelican Rapids, Prior Lake, Redwood/ River Valley,  Rochester, Rockford, Royalton, Saint Michael-Albertville, Stillwater, Waseca


February 25

Individual @ Alexandria, Blackduck/Cass Lake, Blaine, Blue Earth, Dilworth-Glyndon-Felton, East Ridge, Fergus Falls, Grand Rapids, Henry Sibley, Hopkins, Jackson County Central, Kimball, Orono, Park, Pelican Rapids, Prior Lake, Redwood/River Valley,  Rochester, Rockford, Royalton, Saint Michael-Albertville, Stillwater,  Waseca


March 2

MN State @ Saint Paul

Pier z 44 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 19

West Central 30 PIpestone 29

Frazee 33 Sibley East 25

Zumbrota-Mazeppa 31 Kenyon-Wanamingo 23

Pierz 35 West Central 21

Zumbrota-Mazepopa 32 Frazee 25

Zumbrota-Mazeppa 35 Pierz 16

Frazee 40 West Central 18

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 37 Pipestone 36

Kenyon-Wanamingo 37 Sibley East 12

Kenyon-Wanamingo 37 Kerkhoven-Murdock-Sunbug 19

Simley 47 Grand Rapids 16

Scott West 49 Totino Grace 11

Kasson-Mantorville 64 Worthington 3

Foley 32 Perham 23

Simley 43 Scott West 22

Kasson-Mantorville 54 Foley 7

Kasson-Mantorville 45 Simley 18

Scott West 33 Foley 24

Grand Rapids 37 Totino Grace 31

Perham 57 Worthington 7

Perham 60 Grand Rapids 3

Anoka 48 Stillwater 13

Saint MIchael-Albertville 34 Willmar 27

Apple Valley 75 Minnetonka 3

Hastings 36 Owatonna 29

Anoka 38 Saint Michael-Albertville 26

Apple Valley 52 Hastings 12

Apple Valley 30 Anoka 24

Saint Michael-Albertville 36 Hastings 33

Willmar 34 Stillwater 27

Owatonna 52 Minnetonka 12

Owatonna 30 Willmar 29


March 3

MN State @ Saint Paul


March 4

MN State @ Saint Paul