July 13-17

Use the Print Page tab for a printer friendly version.


Morning

Plenary speakers: Serge Cantat, Simon Donaldson, Christopher Hacon, James MᶜKernan, Claire Voisin



Douglas Ballroom
Monday
July 13
9:00 - 9:50 Serge Cantat
10:30 - 11:20 James McKernan
Tuesday
July 14
9:00 - 9:50 Simon Donaldson
10:30 - 11:20 James McKernan
Wednesday
July 15
9:00 - 9:50 Serge Cantat
10:10 - 11:00 Simon Donaldson
11:30 - 12:20 Christopher Hacon
Thursday
July 16
9:00 - 9:50 Simon Donaldson
10:30 - 11:20 Serge Cantat
Friday
July 17
9:00 - 9:50 Claire Voisin
10:30 - 11:20 Christopher Hacon


Afternoon

Session 1 
Organizer: Sébastien Boucksom
Speakers: Sébastien Boucksom, Junyan Cao, Martin Möller, Mihai Păun, Julius Ross, Song Sun, Gábor Székelyhidi, Valentino Tosatti, Frédéric Touzet, Dror Varolin, Jörg Winkelmann, David Witt Nyström

Session 2
Organizers: Yujiro Kawamata and János Kollár
Speakers: Valery Alexeev, Paolo Cascini, Ana-Maria Castraveţ, Jungkai Chen, Osamu Fujino, Paul Hacking, Sándor Kovács, Radu Laza, Mircea Mustaţă, Karl Schwede, Shunsuke Takagi, Chenyang Xu

Session 3
Organizers: Stefan Kebekus and Claire Voisin
Speakers: Carolina Araujo, Frédéric Campana, Fabrizio Catanese, Tommaso de Fernex, Daniel Greb, Andreas Höring, Stefan Kebekus, Yoshinori Namikawa, Kieran O'Grady, Jorge Vitório Pereira, Mihnea Popa, Jason Starr

Session 4
Organizer: David Eisenbud
Speakers: Paul Aspinwall, Aldo Conca, David Eisenbud, Gavril Farkas, Rob Lazarsfeld, Anton Leykin, Frank Schreyer, Greg Smith, Andrew Snowden, Frank Sottile, Michael Stillman, Claudiu Raicu

Session 5
Contributed talks



SFEBB 1110 SFEBB 160 SFEBB 170 SFEBB 180 SFEBB 5130
Monday
July 13
2:00 - 2:50 Daniel Greb Martin Möller Paolo Cascini Claudiu Raicu S. Casalaina-Martin
D.Lowengrub
3:20 - 4:10 Fabrizio Catanese Jörg Winkelmann Jungkai Chen Aldo Conca A. Ortega
K. Palka
4:40 - 5:30 Andreas Höring Song Sun Osamu Fujino Anton Leykin T. Szemberg
P. Graf
6:00 - 8:00 Reception at the Officer Club
Tuesday
July 14
2:00 - 2:50 Valery Alexeev Michael Stillman Tommaso de Fernex David Witt Nyström K. Watanabe
T. Fujisawa
3:20 - 4:10 Sándor Kovács Gavril Farkas Yoshinori Namikawa Mihai Păun M. Lahoz
S. Tirabassi
4:40 - 5:30 Chenyang Xu Frank-Olaf Schreyer Mihnea Popa Dror Varolin S. Rollenske
B.Purnaprajna
7:00 - 9:00 What can computer algebraic geometry do today? Macaulay2 and Singular, Demos+Q&A
led by David Eisenbud at the Douglas Ballroom in the Guest House
Wednesday
July 15
free afternoon
Thursday
July 16
2:00 - 2:50 Robert Lazarsfeld Paul Hacking Junyan Cao Jorge Pereira G. Heier
B. Taji
3:20 - 4:10 Paul Aspinwall Ana-Maria Castravet Frédéric Touzet Frédéric Campana H. Suess
J. Sawon
4:40 - 5:30 David Eisenbud Radu Laza Valentino Tosatti Stefan Kebekus A Libgober
B. Bakker
6:00 - 7:00 Poster presentations in SFEBB 7170 & 7180
Friday
July 17
2:00 - 2:50 Sébastien Boucksom Carolina Araujo Frank Sottile Shunsuke Takagi J. Lesieutre
A. Langer
3:20 - 4:10 Julius Ross Jason Starr Greg Smith Mircea Mustaţă N. Tziolas
M. Brown
4:40 - 5:30 Gábor Székelyhidi Kieran O'Grady Andrew Snowden Karl Schwede  M. Jonsson
D. Edidin
Comments