Program

All papers: an encrypted PDF, for attendees only.

Proceedings now available on ACM Digital Library. 

Day 0: Sunday November 2


07:30pm-09:00pm  WELCOME RECEPTION - Dessert and Drinks (3rd Floor Foyer)


Day 1: Monday November 3


07:30am-08:30am  CONTINENTAL BREAKFAST (3rd Floor Foyer)

08:30am-08:50am  
INTRODUCTION (Emerald 1)

Remzi Arpaci-Dusseau (University of Wisconsin-Madison) and Johannes Gehrke (Microsoft)


08:50am-09:50am  KEYNOTE (Emerald 1)

       Chair: Remzi Arpaci-Dusseau 

"High Performance Data Center Operating Systems and Networks"

Tom Anderson (University of Washington)


09:50am-10:20am  BREAK (3rd Floor Foyer)


10:20am-12:00pm  SESSION Always Mapping, Sometimes Even Reducing (Emerald 1)

         Chair: Ymir Vigfusson


Exploiting Iterative-ness for Parallel ML computations

Henggang Cui, Alexey Tumanov, Jinliang Wei, Lianghong Xu, Wei Dai, Jesse Haber-Kucharsky, Qirong Ho, Greg R. Ganger (Carnegie Mellon University); Phil B. Gibbons (Intel Labs); Garth A. Gibson, Eric P. Xing (Carnegie Mellon University)


Automating Distributed Partial Aggregation

Chang Liu (University of Maryland, College Park); Jiaxing Zhang, Hucheng Zhou, Sean McDirmid, Zhenyu Guo, Thomas Moscibroda (Microsoft Research)


Connected Components in MapReduce and Beyond

Raimondas Kiveris, Silvio Lattanzi, Vahab Mirrokni (Google); Vibhor Rastogi (Twitter); Sergei Vassilvitskii (Google)


Adaptive Stream Processing using Dynamic Batch Sizing

Tathagata Das (U.C. Berkeley); Yuan Zhong (Columbia University); Ion Stoica, Scott Shenker (U.C. Berkeley)


12:00pm-01:30pm  LUNCH (Emerald 2 &  3)


01:30pm-02:45pm  SESSION Wrangling Tails, Not Heads (Emerald 1)

         Chair: Haryadi Gunawi


Tales of the Tail: Hardware, OS, and Application-level Sources of Tail Latency

Jialin Li, Naveen Kr. Sharma, Dan R. K. Ports (University of Washington); Steven D. Gribble (Google and the University of Washington)


Wrangler: Predictable and Faster Jobs using Fewer Resources

Neeraja J. Yadwadkar (U.C. Berkeley); Ganesh Ananthanarayanan (Microsoft Research); Randy Katz (U.C. Berkeley)


PriorityMeister: Tail Latency QoS for Shared Networked Storage

Timothy Zhu, Alexey Tumanov (Carnegie Mellon University); Michael A. Kozuch (Intel Labs); Mor Harchol-Balter, Gregory R. Ganger (Carnegie Mellon University)


02:45pm-03:20pm  BREAK (3rd Floor Foyer)


03:20pm-05:00pm  SESSION Systems Still Have Bugs?

       Chair: Dongyan Xu


What Bugs Live in the Cloud? A Study of 3000+ Issues in Cloud Systems

Haryadi S. Gunawi, Mingzhe Hao, Tanakorn Leesatapornwongsa, Tiratat Patana-anake (University of Chicago); Thanh Do (University of Wisconsin-Madison); Jeffry Adityatama, Kurnia J. Eliazar, Agung Laksono, Jeffrey F. Lukman, Vincentius Martin, Anang D. Satria (Surya University)


ReproLite : A Lightweight Tool to Quickly Reproduce Hard System Bugs

Kaituo Li (University of Massachusetts, Amherst); Pallavi Joshi, Aarti Gupta (NEC Laboratories America)


PerfScope: Practical Online Server Performance Bug Inference in Production Cloud Computing Infrastructures

Daniel J. Dean, Hiep Nguyen, Xiaohui Gu (North Carolina State University); Hui Zhang (NEC Labs America); Junghwan Rhee, Nipun Arora, Geoff Jiang (NEC Labs America)


The Case for Drill-Ready Cloud Computing

Tanakorn Leesatapornwongsa, Haryadi S. Gunawi (University of Chicago)


05:00pm-07:00pm  EVENING POSTER SESSION #1 (Emerald 2 & 3)

All regular papers presented on Monday, Nov 3 will also be presented during this poster session.

07:00pm  BANQUET (Seattle Art Museum - Walking Directions)


Day 2: Tuesday November 4


07:30am-08:30am  CONTINENTAL BREAKFAST (3rd Floor Foyer)

08:30am-09:20am  SESSION Core Distributed Systems: Nothing Funny About That (Emerald 1)

       Chair: Ken Yocum


Paxos Quorum Leases: Fast Reads Without Sacrificing Writes

Iulian Moraru, David G. Andersen (Carnegie Mellon University); Michael Kaminsky (Intel Labs)


GentleRain: Cheap and Scalable Causal Consistency with Physical Clocks

Jiaqing Du, Calin Iorgulescu, Amitabha Roy, Willy Zwaenepoel (EPFL)


09:20am-09:50am  BREAK (3rd Floor Foyer)


09:50am-11:30am  SESSION Memory and Clouds and Datacenters: Oh My! (Emerald 1)

        Chair: Phil Gibbons


DIMMer: A case of turning off DIMMs in clouds

Dongli Zhang, Moussa Ehsan, Michael Ferdman, Radu Sion (Stony Brook University)


Dynamic Performance Profiling of Cloud Caches

Trausti Saemundsson (Reykjavik University); Hjortur Bjornsson, Gregory Chockler (University of London); Ymir Vigfusson (Reykjavik University)


Long-term SLOs for Reclaimed Cloud Computing Resources

Marcus Carvalho (Universidade Federal de Campina Grande); Walfredo Cirne (Google Inc.); Francisco Brasileiro (Universidade Federal de Campina Grande); John Wilkes (Google Inc.)


ATAC: Ambient Temperature-Aware Capping for Power Efficient Datacenters

Sungkap Yeo, Mohammad M. Hossain, Jen-Cheng Huang, Hsien-Hsin S. Lee (Georgia Institute of Technology)


11:30am-01:00pm  LUNCH (Emerald 2 & 3)


01:00pm-02:15pm  SESSION Scheduling and Resource Allocation: High Priority (Emerald 1)

         Chair: John Wilkes


Merlin: Application- and Platform-aware Resource Allocation in Consolidated Server Systems

Priyanka Tembey (Qualcomm Research Silicon Valley); Ada Gavrilovska, Karsten Schwan (Georgia Institute of Technology)


Distributed Autonomous Virtual Resource Management in Datacenters Using Finite-Markov Decision Process

Liuhua Chen, Haiying Shen, Karan Sapra (Clemson University)


Reservation-based scheduling: if you're late don't blame us!

Carlo Curino (Microsoft); Djellel Difallah (University of Fribourg); Chris Douglas, Subru Krishnan, Raghu Ramakrishnan, Sriram Rao (Microsoft)


02:15pm-02:40pm  BREAK (3rd Floor Foyer)


02:40pm-03:30pm  SESSION Networks: Still Kind Of Important (Emerald 1)

       Chair: Hakim Weatherspoon


DaRPC: Data Center RPC

Patrick Stuedi, Animesh Trivedi, Bernard Metzler, Jonas Pfefferle (IBM Research)


Transparent, Live Migration of a Software-Defined Network

Soudeh Ghorbani (UIUC); Cole Schlesinger (Princeton); Matthew Monaco, Eric Keller (Colorado); Matthew Caesar (UIUC); Jennifer Rexford, David Walker (Princeton)


Vagabond: Dynamic Network Endpoint Reconfiguration in Virtualized Environments

Kallol Dey, Debadatta Mishra, Purushottam Kulkarni (IIT Bombay)  
[Not presented due to unavailability of speakers who provide these slides(pdf) and presentation(mkv)]


03:30pm-04:00pm  BREAK (3rd Floor Foyer)


04:00pm-05:15pm  SESSION Virtualization And Efficiency: An Oxymoron No More (Emerald 1)

         Chair: Thu Nguyen


vPipe: Piped I/O Offloading for Efficient Data Movement in Virtualized Clouds

Sahan Gamage (VMware); Cong Xu, Ramana Kompella, Dongyan Xu (Purdue University)


On the Control Plane of a Self-service Cloud Platform

Shakeel Butt (Rutgers University and NVidia); Vinod Ganapathy (Rutgers University); Abhinav Srivastava (AT&T Labs-Research)


Vanguard: Increasing Server Efficiency via Workload Isolation in the Storage I/O Path

Yannis Sfakianakis, Stelios Mavridis, Anastasios Papagiannis, Spyridon Papageorgiou,

Markos Fountoulakis, Manolis Marazakis, Angelos Bilas (FORTH-ICS)



05:30-07:00pm  EVENING POSTER SESSION #2 (Emerald 2 & 3)

All regular papers presented on Tuesday, Nov 4 and Wednesday, Nov 5 will also be presented during this poster session.


Day 3: Wednesday November 5


08:00am-09:00am  CONTINENTAL BREAKFAST (3rd Floor Foyer)

09:00am-10:15am  SESSION Storage: Now With Added Features (Emerald 1)

          Chair: Nitin Agrawal


Hybris: Robust Hybrid Cloud Storage

Dan Dobre (NEC Labs Europe); Paolo Viotti, Marko Vukolic (EURECOM)


C-Hint: An Effective and Reliable Cache Management for RDMA-Accelerated Key-Value Stores

Yandong Wang, Xiaoqiao Meng, Li Zhang, Jian Tan (IBM T.J Watson Research)


Tachyon: Reliable, Memory Speed Storage for Cluster Computing Frameworks

Haoyuan Li, Ali Ghodsi, Matei Zaharia, Scott Shenker, Ion Stoica (U.C. Berkeley)



10:15am-10:45am  BREAK (3rd Floor Foyer)


10:45am-11:45am  KEYNOTE (Emerald 1)

       Chair: Johannes Gehrke


Cloud Programming: Dancing Calmly with the Devil

Joseph M. Hellerstein (U.C. Berkeley)