Wizyta w naszym kraju Chóru Archikatedry Łacińskiej w Moskwie

21 lipca – 01 sierpnia 2011

Na wniosek dyrygenta, latem roku 2010 podjęto decyzję o zaproszeniu do naszego kraju Chóru Archikatedralnego z Moskwy. Uradzono, że nasi chórzyści i zaprzyjaźnione z nami osoby zaproszą do swoich rodzin po dwie lub więcej osób, zapewniając im nocleg i wyżywienie. Podróż natomiast Rosjanie będą musieli opłacić z własnych funduszy.

Tak też się stało, we wrześniu, podczas wizyty szefa w Moskwie wręczony został list intencyjny, a zgoda na przyjazd dotarła do nas w lutym 2011, więc zabrano się za organizację podróży. Oficjalne dokumenty konsularne wystawił Ks. Prałat, a my zaczęliśmy szukać możliwości przenocowania gości. To jedno z największych przedsięwzięć realizowanych przez nasze Stowarzyszenie.

KALENDARIUM POBYTU

21 VII czwartek – Przyjazd zespołu do Warszawy pociągiem o 8.20, wstępne oglądanie Warszawy, dalej przejazd autokarem do Torunia o 16.00. Miejsce - Dom Opieki "Samarytanin" przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ul. Św. Faustyny 7. Powitanie grupy, krótki briefing, omówienie najpilniejszych spraw organizacyjnych. Rozjazd do rodzin zapraszających, kolacja i nocleg.

22 VII piątek – Wyjazd (7.00) do Gdańska i nad polskie Morze Bałtyckie. Plażowanie do 12.30, następnie przejazd do pobliskiej Oliwy – wysłuchanie koncertu organowego. Obiad na starówce, zwiedzanie Starego Miasta. Powrót do Torunia, obiadokolacja i nocleg.

23 VII sobota – Wyjazd turystyczny do Biskupina i Gniezna o g. 7.00. Zwiedzanie grodu, przejazd do Gniezna. Po zwiedzeniu katedry czas wolny na zakup pamiątek, fotografie etc. Obiad i powrót do Torunia. Występ na mszy św.w naszym sanktuarium o g. 18.00, po mszy krótki koncert. Posiłek w rodzinach i nocleg.

24 VII niedziela – Wyjazd o g. 6.00 do Warszawy. Zwiedzanie stolicy Polski. Występ w czasie mszy św. o g. 12.30 w katedrze warszawsko-praskiej, transmisja w Radio Warszawa, po mszy krótki koncert. Indywidualne zwiedzanie stolicy. Przejazd na posiłek i nocleg do Konstancina.

25 VII poniedziałek – rano Msza w domu zakonnym, dalsze zwiedzanie Warszawy, czas na zakupy. Powrót do Torunia.

26 VII wtorek – Dzień przeznaczony na zwiedzanie Torunia pod kierunkiem rosyjskojęzycznego przewodnika, obiad, czas wolny.

27 VII środa – rano (5.00) wyjazd do Częstochowy - zwiedzanie bazyliki, kaplicy Cudownego obrazu. Przejazd do Krakowa - zwiedzanie miasta, wieczorem koncert w bazylice oo. Jezuitów. Wieczorne zwiedzanie miasta, o g. 1.00 odjazd do Zakopanego.

28 VII - 31 VII - Pobyt rekreacyjny w Tatrach, następnie odjazd do Moskwy.

 

Chór Archikatedry Łacńskiej p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie
w środku dyrygent, Ludmiła Mesnikovich

 


Chór Archikatedry p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie został utworzony w sierpniu 2008 r. W jego skład wchodzą ludzie różnych zawodów i wyznań, których łączą wspólne zainteresowania i twórcza pasja. Zespół śpiewa w Archikatedrze podczas mszy św. niedzielnych, świątecznych i głównych uroczystości katedralnych, oraz prowadzi działalność koncertową.

W repertuarze zespołu znajdują się utwory kompozytorów od renesansu do współczesności. Chór wykonuje przede wszystkim rosyjską muzykę sakralną ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów współczesnych; zespół ma na swoim koncie prawykonania dużej liczby kompozycji współczesnych.

Chórzyści mają możliwość pogłębiania swojej wiedzy muzycznej i doskonalenia praktyki wykonawczej biorąc udział w warsztatach prowadzonych przez znakomitych europejskich specjalistów z zakresu wykonawstwa muzyki kościelnej.

W październiku 2010 roku chór odbył pielgrzymkę do Rzymu, podczas której śpiewał w czasie mszy i koncertował w kościołach Wiecznego Miasta, dał koncert w Muzeach Watykańskich w ramach festiwalu Che ce di Bello? Incontri tra uomini, arti e culture, oraz śpiewał podczas audiencji generalnej Ojca św. Benedykta XVI na placu św. Piotra.

Kierownikiem chóru i dyrygentem jest Ludmiła Mesnikovich, z wykształcenia muzykolog.

 

Wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania tej wizyty, które pomogły w urzeczywistnieniu idei zaproszenia Chóru Archikatedry Łacińskiej w Moskwie do naszego kraju i pomogły nam w choćby najmniejszym stopniu w sprawnym jej przeprowadzeniu, składamy serdeczne słowa podziękowania.

Zgodnie z obietnicą, osoby, które zaangażowały się w organizację pobytu naszych gości w Toruniu pojadą z nami w roku 2012 w podróż zagraniczną; będzie to rekompensata za własny wkład finansowy, czasowy i organizacyjny w roku 2011.

A TUTAJ JEST FILM ZROBIONY PRZEZ ROSJAN I UMIESZCZONY W SERWISIE YOUTUBE      

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=tP6NAbexEt4