946days since
2011 ‘Iolani Cross Country Invitational at Kualoa Ranch

Welcome

Aloha and welcome to our 2011 IXCI website.  This year's event was another fun time with some outstanding racing.

All the best to you as you continue to train your teams for championships.

Check back periodically to see links to photos and other information regarding this meet and next year's event.

Official invitational t-shirts can still be purchased.  They will be mailed USPS upon request.  Please contact me if you are interested.

Jim Rubasch
‘Iolani Boys Cross Country

=================================================================

RESULTS:

Click on each of the races below to see the full results sheet.  If you find errors, please report them to jrubasch@iolani.org

Boys Open 3 Mile
Girls Open 3 Mile
Boys Varsity
Girls Varsity
Boys Intermediate
Girls Intermediate

Congratulations to our top three finishers in the Unlimited Races:

Men's Unlimited:
1.  Ben Mangrum  (Curtis)
2.  Enrique Henriquez  (Moreau Catholic)
3.  Matt Belliston  (BYUH)

Women's Unlimited
1.  Lacey Krout (BYUH)
2.  Alice Liggett (Mid-Pacific)
3.  Sherida Bird (Curtis)

=================================================================

Official 2011 Invitational T-shirt

Below is this year's t-shirt designed by Taylor Wong (Class of 2008).  T-shirts can be pre-ordered using the registration information form on the left sidebar, or purchased at the meet.



=======================================================================================

Course Maps Below




======================================================================================

Participating Schools

Below is the list of 2011 participating schools.  This list will change as more schools register for the event.  If you click on the name of the school, or on the graphic, you can visit the school website (pretty slick, huh).  Check back for updates periodically!  Coaches, please report any errors or updates to the web-novice.




Aiea, Hawaii
Team Name: Kamali'i
Coach:  Shari Manabe
Races:  Boys and Girls Intermediate


Honolulu, Hawaii
Team Name:  Panthers
Coach:  Patrick Funai
Races:  Boys and Girls Intermediate


Burbank, California
Team Name:  Bulldogs
Coach:  Darin Wolf
Races:  Girls Varsity


Honolulu, Hawaii
Team Name:  Patriots
Coach:  Jason Matsumura
Races:


University Place, Washington
Team Name:  Vikings
Coach:  Ben Mangrum
Races:  Boys (all) and Girls Vars and Open


Honolulu, Hawaii
Team Name:  Monarchs
Coach:  Br. Bernard Samp
Races:  Boys Intermediate, Open, Varsity


Dana Hills High School
Dana Point, California
Team Name:  Dolphins
Coach:  Rex Hall
Races:  Girls Open and Varsity


Dole Middle School
Honolulu, Hawaii
Team Name:
Coach:
Races:  Boys and Girls Intermediate


Mililani, Hawaii
Team Name:  Royals
Coach:  Karen Pester
Races:  Boys Open and Varsity, Girls Varsity


Honolulu, Hawaii
Team Name:  Eagles
Coach:  Derek Coryell (B), Ross Mukai (G)
Races:  All


Holy Family Catholic Academy
Honolulu, Hawaii
Team Name:
Coach:  Mary Brady
Races:  Girls Intermediate


Honolulu, Hawaii
Team Name:  Raiders
Coach:  Jim Rubasch (B), Chet Blanton (G)
Races:  All

Island Pacific Academy
Kapolei, Hawaii
Team Name:  Navigators
Coach:  Lou Yango
Races:  All


Kailua, Hawaii
Team Name: Mustangs
Coach:  Jason Raymond
Races:  Boys and Girls Open and Varsity


Kaimuki High School
Honolulu, Hawaii
Team Name:  Bulldogs
Coach:  Nancy Sulliban
Races:  Boys and Girls Open and Varsity


Kaimuki Middle School
Honolulu, Hawaii
Team Name:  Voyagers
Coach:  Keoni Dunn
Races:  Boys and Girls Intermediate


Kamehameha Schools (Big Island Campus)
Keaau, Hawaii
Team Name:  Warriors
Coach:  Joel Truesdell (B), Ryan Cabalse (G)
Races:  Boys and Girls Varsity and Open


Kamehameha Schools (Kapalama Campus)
Honolulu, Hawaii
Team Name:  Warriors
Coach:  Steve Jenness (B), David Friedemann (G)
Races:  All



Kapolei High School
Kapolei, Hawaii
Team Name:  Hurricanes
Coach:  Rey Cabradilla
Races:  Boys and Girls Open and Varsity

Kawananakoa Middle School
Honolulu, Hawaii
Team Name:  Alii Warrior
Coach:  Brian Flatt
Races:  Boys and Girls Intermediate


King Intermediate School
Kaneohe, Hawaii
Team Name:  Cobras
Coach:  Brian Viola
Races:  Boys and Girls Intermediate


Laguna Beach High School
Laguna Beach, California
Team Name:  Breakers
Coach:  Steve Lalim (G), Scott Wittkop (B)
Races:  Boys and Girls Varsity and Open


Lanakila Baptist
Team Name:  Warriors
Coach:  Michael Schwab
Races:  Boys and Girls Open and Varsity, Boys Intermediate


Leilehua High School
Wahiawa, Hawaii
Team Name:  Mighty Mules
Coach:  Shawn Nakata
Races:  Boys and Girls Open and Varsity



Marywood Palm Valley School
Rancho Mirage, California
Team Name:  Firebirds 
Coach:  Bonnie Smith
Races:  Boys Varsity and Open, Girls Varsity


Mid Pacific Institute
Honolulu, Hawaii
Team Name:  Owls
Coach:  Ryan Gillia
Races:  Boys Varsity, Open and Intermediate,
 Girls Intermediate and Varsity


Moreau Catholic School
Hayward, California
Team Name:  Mariners
Coach:  Enriquez Henriquez
Races:  Boys Varsity, Open and Intermediate
Girls Varsity and Intermediate


Pac-5
Kailua, Hawaii
Team Name:  Wolfpack
Coach:  Lanky Morrill
Races:  All


Pacific Buddhist Academy
Honolulu, Hawaii
Team Name:  Dragons
Coach:  Josh Morse
Races:


Pearl Harbor Christian Academy
Waipio, Hawaii
Team Name:  Warriors
Coach: Jerry Van Hooser
Races:  Boys and Girls Intermediate


Punahou School
Honolulu, Hawaii
Team Name:  Buff 'n Blue
Coach:  Michael Georgi (B), Duncan Macdonald (G) Tom Earle (Int)
Races:  All


Riverbank High School
Riverbank, California
Team Name:  Bruins
Coach:  Monte Wood
Races:  Girls Open and Varsity

St. Anthony Catholic Middle School
Kailua, Hawaii
Team Name:  Warriors
Coach:  Kathleen Dudevoir
Races:  Girls and Boys Intermediate

St. Francis School
Honolulu, Hawaii
Team Name:  Saints
Coach:  Ray Guinto
Races:  Girls Intermediate, Boys Open, Girls Varsity


St. Louis School
Honolulu, Hawaii
Team Name:  Crusaders
Coach:  Al Torres
Races:  Boys Intermediate, Open, Varsity



Union Mine High School
El Dorado, California
Team Name: Diamondbacks
Coach:  Jay Aliff
Races:  Boys and Girls Open and Varsity

Waipahu High School
Waipahu, Hawaii
Team Name:  Marauders
Coach:  Erik Tamura
Races:  Boys and Girls Open and Varsity



=====================================================================================

2011 Schedule of Events

Friday, September 16, 5:30 - 7:30 p.m.

Pasta Dinner and Coaches Meeting

The pasta dinner and coaches meeting are hosted by the ‘Iolani Parents.  Coaches will meet to pick up race packets at this time.  Location:  ‘Iolani School Student Center.  Park in structure located at 563 Kamoku Street. 


Saturday, September 17

‘Iolani Cross Country Invitational

at Kualoa Ranch

          6:30 a.m.        Course open for inspection

          8:00 a.m.        Coaches meeting (Lower Field)

          8:10 a.m.        Playing of National Anthem

                             8:30 a.m.        Boys Open 3 mile (grades 9-12)

                             9:05 a.m.        Girls Open 3 mile (grades 9-12)

 9:40 a.m.        Boys Varsity 3 mile

10:15 a.m.      Girls Varsity 3 mile

(Open and Varsity awards will be announced at the stage when the results become available)

                      10:45 a.m.      Male Unlimited 2 mile (non-scoring)

                    (Top 3 finishers in this race pick up medals at the finish area)

                      11:10 a.m.      Female Unlimited 2 mile (non-scoring)

                     (Top 3 finishers in this race pick up medals at the finish area)

                      11:45 a.m.      Boys Intermediate 2 mile

                      12:10 a.m.      Girls Intermediate 2 mile

                      12:15 p.m.      Intermediate Awards at the stage
















Last updated:  September 8, 2011




Subpages (1): Registration Information