Największe dzieło muzyczne

W niedzielę 5 lipca 2009 r. nasz zespół uczestniczył w największym, jak dotąd, wydarzeniu artystycznym. W tym dniu Nowemu Miastu Lubawskiemu nadany został patronat Św. Tomasza Apostoła. Wielki, znaczący dzień w historii tego uroczego miasta i kościoła będzie odnotowany w kronikach. Wielki również dla nas, bowiem na zakończenie uroczystości, o g. 16.00 w bazylice p.w. Św. Tomasza odbyło się prawykonanie Oratorium Tomaszowego, wielkiego dzieła, napisanego specjalnie na tę uroczystość przez pochodzącego z Nowego Miasta Lubawskiego organistę i kompozytora, Tomasza Glanca.

Do wykonania tego trwającego ponad 1,5 godz. dzieła kompozytor zaprosił Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Chór Cantamus z Nowego Miasta Lubawskiego, nasz chór, trzy sopranistki z Niemiec oraz pięcioro solistów (czworo wokalistów i saksofonistę). Całości dopełniły recytacje tekstów o Św. Tomaszu Piotra Fronczewskiego.

Wobec licznie zgromadzonej publiczności, która wypełniła bazylikę, zaproszonych gości, Biskupa Toruńskiego, władz miasta zaprezentowaliśmy to, czym żyliśmy ostatnie cztery miesiące.

Poniższe fotografie, (w miarę możliwości będą pojawiać się nowe) ilustrują choć nie oddają w pełni poświęconego czasu, energii i nadziei, jakie włożyliśmy w przygotowanie tego największego dzieła w naszej historii.

Fotografie z koncertu wykonał p. Stanislaw R. Ulatowski z "Gazety Olsztyńskiej"

Nasza deklaracja:

Jeżeli Rada Miejska Nowego Miasta Lubawskiego zdecyduje się na zmianę Patrona, chętnie nauczymy się nowego oratorium :)
 

Posłuchaj na You Tube

… Chcesz? Historię ci wyśpiewam
miasta z rzeką i łąkami,z dzwonem na kościelnej wieży
z rynkiem w środku, ulicami.


  
  
      
             

 

 zapraszamy na naszą stronę główną: www.stomus.wordpress.com