Зберігаємо зір

Роль м'язів


Головну роль у процесі наведення різкості в оці (акомодації) грають шість м'язів: верхній прямий, який піднімає очі вгору, нижній прямий, який опускає очі вниз, внутрішній бічний прямий, який зводить очі до носа, зовнішній боковий прямий, яка відводить очі у бік , і два косих м'язи: верхній, який облягає очі півколом зверху, і нижній, який облягає очі півколом знизу. Коли всі шість очних рухових м'язів розслаблені, око за рахунок внутрішнього надмірного тиску набуває форми кулі, фокус кришталика розміщується на сітківці і око чудово бачить те, що вдалині. Щоб побачити предмет, розміщений близько, людина ще більше розслаблює прямі м'язи і напружує косі, стискаючи зверху і знизу око. За рахунок цього око змінює форму з круглої на овальну, витягаючись вперед. Внаслідок цього фокус переміщається всередину ока, і він починає бачити те, що близько.

Людський зір функціонує не завдяки скороченню і розслабленню циліарного м'яза і зміни кривизни кришталика. Він функціонує за принципом звичайного фотоапарата - за рахунок зміни довжини самого ока (об'єктив висовується і засовується). 

Отже,  м'язи відповідають за зміну форми ока, що необхідно для зміни фокусу при переведенні погляду з близьких предметів на далекі. Вони також дозволяють змінювати напрямок погляду.

Прямі і косі м'язи ока діють у різних напрямках. Косі м'язи облягають око з боків, і коли вони напружуються, очне яблуко видовжується, щоб бачити близько розташовані предмети. Прямі м'язи, що тягнуться від рогівки, напружуючись, роблять око більш коротким, щоб бачити вдалину. Око скорочується, щоб бачити далеко, і подовжується, щоб бачити близько, як ми регулюємо лінзи в біноклі.

Хвороби очей

Неправильна робота косих м'язів сприяє виникненню короткозорості. Прямі м'язи відповідальні за виникнення астигматизму і далекозорості.
Очі хворіють тому, що за ними не доглядають. Лікар офтальмолог Бейтс пояснював короткозорість так: психічні, фізичні, зорові навантаження, травми викликають постійне скорочення косих м'язів (назад вони не розслабляються), в результаті чого око витягується вперед і людина втрачає можливість бачити те, що далеко. Людей з витягнутими вперед очними ябуками називають короткозорими. 

За теорією Бейтса, можна легко пояснити, чому у дітей псується зір. Постійні ситуації, коли дитині необхідно дивитись кілька годин на плоску поверхню, що дуже близько розміщена до очей зумовлює перенапруження косих очних м'язів, з якого вони не можуть вийти. З часом батьки зауважують, що дитина для того, щоб розгледіти далекий предмет, починає дивитися примружившись. Лікарі в цьому випадку виписують мінусові окуляри.

Окуляри покращують видимість, але погіршують стан очей. Окуляри ще більше заважають косим м'язам у відновленні їх рухливості. Більш того, посилюють напруженість. У людини, яка носить мінусові окуляри, косі м'язи ніколи не розслабляться. У цьому відпадає потреба, тому що окуляри і так візуально наближають далекі предмети. Хвороба може прогресувати завдяки додатковим нервово-психічним навантаженням, в результаті чого косі м'язи скорочуються ще більше, а отже, зір погіршується і лікарі виписують окуляри ще з великим мінусом.

Отже, дослідження показали тісний зв'язок між появою короткозорості і читанням або іншими заняттями, коли предмет діяльності знаходиться дуже близько від очей. Деякі вчені стверджують також, що, навіть просто навчившись розслабляти м'язи, людина може значно знизити короткозорість.

Догляд за органами зору

Своїм очам людина зовсім не приділяє уваги. Про те, що серце потрібно тренувати з допомогою певних фізичних вправ, знають усі, що дихальні вправи розвивають легені, також відомо багатьом, про те, що кишечник і печінка потребують очищення, сьогодні знає навіть школяр, а от про те, що очі потребують спеціального догляду, практично ніхто і ніколи не говорить.

Пальмінг

Пальмінг (від англійського слова пальм - долоня) - одне з базових вправ для розслаблення.
Всі знають, що долоні мають властивість цілющого випромінювання. Людина сама себе постійно мимоволі лікує ними, хапаючись за місце, яке болить: живіт, зуб тощо. Долоні можуть допомогти і втомленим і хворим очам. Для проведення пальмінгу потрібно пальці на руках звести разом і трішечки округлити долоні, щоб у них утрималося невелику кількість води. Потім накласти пальці однієї руки на пальці іншої, щоб вони перетнулися під прямим кутом (долонями до обличчя). Прикласти долоні до обличчя таким чином, щоб перехрещені долоні опинилися в центрі лоба, а ямки долоней - на очах. Ніс повинен бути вільним і виглядати в проміжку між долонями. Долоні потрібно притиснути настільки щільно до щік, щоб розплющені очі не бачили жодного світла, були в повній темряві. Якщо говорити науковою мовою, то цю процедуру можна назвати біофорезом - прогріванням очей теплом власних долонь. Щоб підсилити ефект, перед початком пальмінгу долоні потрібно потерти одну об одну до появи відчуття тепла.

Під час виконання цієї вправи лікті рук потрібно поставити на стіл, очі повинні бути закритими. Пальмінг потрібно виконувати протягом 3-5 хвилин кожного разу при найменшому відчутті втомлення очей під час роботи з нетбуком, перегляду телевізора, читання тощо. При цьому потрібно думати про щось приємне і добре. Позитивні думки сприяють розслабленню м'язів обличчя, очей, зорового нерва, зорового аналізатора в мозку. Перед виходом з пальмінгу потрібно кілька разів по черзі заплющити і відкрити очі. Після цього слід зняти долоні з очей і з заплющеними очима швидко кілька разів поводити вгору-вниз, вліво-вправо (щоб відновити кровопостачання шиї і мозку), потім потерти кулаками очі, глибоко вдихнути, видихнути і розплющити очі, швидко моргаючи протягом кількох секунд . Вправи допомагають наситити киснем зорові палички в сітківці ока, які відповідають за гостроту зору в сутінках і темряві, а також зорові колбочки, які відповідають за яскравість кольорового зображення. Тому після цієї вправи дехто зауважує, що в нього стало більш різким і більш яскравим зорове зображення. Пальмінг можна робити необмежену кількість разів.

Лікувальна гімнастика для очей доктора Бейтса

Вправи для тренування ослаблених рухових очних м'язів. Ці вправи, на відміну від пальмінгу, можна робити лише тричі на день - перед сніданком, обідом і вечерею, повторюючи кожну з них малу кількість разів, щоб не перевтомити очі. Обличчя має бути нерухомим, працюють лише очі. Вправи виконують плавно, без різких рухів.

Спочатку потрібно розслабити очі швидким морганням повік (як крила метелика). До речі, в народі недарма кажуть: погано бачиш, поморгай.

1 вправа. Кілька разів підняти очі догори, опустити вниз (3-4 рази). Після цього кілька секунд поморгати.
2 вправа. Скосити очі вліво, потім вправо (3-4 рази). Потім кілька секунд поморгати.
3 вправа. Підняти очі в правий верхній кут, опустити по діагоналі в лівий нижній кут (3-4 рази). По закінченню кілька секунд поморгати.
4 вправа. Підняти очі в лівий верхній кут і опустити по діагоналі в правий кут донизу (3-4 рази). По закінченню кілька секунд поморгати.
5 вправа. Намалювати очима прямокутник: провести очима справа наліво, опустити по лівій стороні зверху до низу, провести низом зліва направо і підняти по правому боку знизу догори. Моргати кілька хвилин.
6 вправа. Намалювати очима прямокутник у зворотному напрямку. Моргнути.
7 вправа. Провести очима по колу, начебто оглядаючи циферблат за годинниковою стрілкою: підняти очі на позначку 12-ої години, скосити на 3 години, опустити на 6 години, скосити на 9 години, підняти на 12 години (двічі). Моргнути.
8 вправа. «Оглянути циферблат» у зворотному напрямку - проти годинникової стрілки (двічі). Моргнути.

Вправа «соляризація очей на свічці». Кілька секунд подивитися на полум'я свічки, поморгати. Після цього перевести погляд на ліву стіну, повертаючи при цьому вліво корпус і обличчя, а потім на праву стіну, повертаючи корпус і обличчя вправо. Переведення погляду, повторити 5-7 разів.

Вправи Бейтса -  проста і природна схема відновлення зору. За допомогою цих вправ розслаблюються скорочені косі м'язи і натреновуються прямі м'язи.

Підбірка інших вправ для фізкультпауз на уроках з використанням нетбуків у блозі "1 учень - 1 комп'ютер".

http://1to1ua.blogspot.com/2010/04/blog-post_09.html

Джерело: http://lib.ru/NTL/MED/ZRENIE/bejts0.txt

 http://www.medkrug.ru/medicament/show_cm/10237


Comments