Glinojeck

 
 Glinojeck to ponad trzytysięczne miasto w województwie mazowieckim. Miasto należy do powiatu ciechanowskiego i jest siedzibą miejsko -wiejskiej gminy Glinojeck. Miasteczko leży na zachód od Ciechanowa, nad rzeką Wkrą, na Równinie Raciąskiej. W 41 miejscowościach na terenie gminy mieszka ok. 8 tysięcy mieszkańców. Glinojeck leży na skrzyżowaniu dróg krajowych nr. 7 ( E77: Gdańsk - Warszawa ) i nr.60 ( Ciechanów - Płock ). Glinojeck ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę i ze względu na położenie gmina jest dogodnym obszarem dla inwestorów. W gminie znajduje się największa w Europie środkowo -wschodniej cukrownia, zarządzana obecnie przez koncern Pfeifer & Langen Polska S. A.
Glinojeck oferuje turystom ponad 150 miejsc noclegowych w kilku hotelach o bardzo różnorodnej gamie usług i cen, ośrodek kultury, który organizuje szereg imprez, stadion sportowy z kortem do gry w tenisa, boisko Orlik i w okresie letnim strzeżone kąpielisko nad rzeką Wkrą oraz kilka restauracji i sklepów, także sieciowych: Biedronka, Groszek, i Lewiatan. 
W latach 2008 - 2011 w Glinojecku odbywał się Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów i wystąpiły na nim gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady : Dziani, Michał Wiśniewski, Wasyl Junior, Siostry Reifer, Elza, Bogdan Trojanek, Kalo, Don Vasyl, Lisa, Viva, Balkan oraz Romanse. Jeżeli chodzi o historie to pierwsza wzmianka o miejscowości Glinojeck pochodzi z 1403 roku. W historii Glinojeck należał do różnych właścicieli. Przez dłuższy czas należał do Glinojeckich. W 1859 roku założona została przez spółkę obywatelską cukrownia Izabelin, dzięki której Glinojeck zawdzięcza swój rozwój. Prawa miejskie miasto otrzymało 1 października 1993 roku.
Najważniejsze obiekty w Glinojecku to: Urząd Miasta i Gminy, Hala Sportowa, 2 cmentarze, Kościół parafialny, Zespół Szkół, Miejsko - Gminny Stadion oraz M - GOK. 

Mapa Google