Горянська ротонда

Найстарішим пам'ятником католицького церковного будівництва на Закарпатті є храм св. Анни в с. Горяни поблизу м. Ужгород.За легендою войовничі монахи примушували православних і язичників приймати тут католицьку віру, адже наприкінці XIIIст. в Угорщині, до складу якої входило Закарпаття, панував католицизм.
Храм складається з двох частин, з яких найстаріша має ззовні форму заокругленого шестигранника. Це невелика будова діаметром 9,5 м, з яких 2,25 м припадають на стіни. Купол, покритий гонтовим шестигранним шатром, виконаний у формі півкулі. Всередині ротонда має склепіння. Фрески й нині вражають відвідувачів високою майстерністю виконання й водночас життєвістю персонажів. Учені дотримуються думки, що фрески в Горянах репрезентують епоху раннього Ренесансу й виконані в XIV столітті італійськими майстрами школи Джотто. Технологія їх виконання — це складна методика, що нині вже не застосовується: мокра "свіжа" поверхня при розписуванні всмоктувала в себе 10-сантиметровий шар фарби.
Спочатку романська ротонда була самостійним храмом. В XIV ст. до неї із західного боку прибудували базилічну передню частину в пізньоготичному стилі.
Фото та відео

Видео YouTube

фрески в горянській ротондіфрески горянської ротонди
Comments