Online poradna pro žáky SGO

Máte-li otázky ohledně toho, jak si svůj čas a činnosti rozumným způsobem plánovat a koordinovat, abyste se zvládli co nejlépe adaptovat na současnou situaci a dokázali svůj čas a energii co možná nejsmysluplněji využít, napište nám. Odpovědi budeme postupně uveřejňovat zde.

Jak si efektivně naplánovat den?

Rozvrhněte si celých 24 hodin, tj. rozhodněte se, kolik času budete věnovat práci, kolik chcete mít na odpočinek a kolik potřebujete na spánek. Pro někoho je ideální spát 10 hodin, jinému stačí jen 5 hodin. To má zásadní vliv na vaše další rozhodování.

Pokud jde o studium, věnujte nejprve 5 minut tomu, že sepíšete, co chcete daný den stihnout, a zkuste odhadnout, jak dlouho vám jednotlilvé kroky zaberou. Může to vypadat třeba takto:

  • videokonference (45 min.),

  • úkol z M (20 min.)

  • povinná četba ČJ (60 min.)

  • esej z AJ (30 min.)

  • atd.

Na konci dne zrevidujte, jak to probíhalo ve skutečnosti. Může to vypadat třeba takto:

  • videokonference (plán 45 min., skutečnost 55 min.),

  • úkol z M (plán 20 min., skutečnost 30 min.)

  • povinná četba ČJ (60 min., skutečnost 30 min.)

  • esej z AJ (30 min., skutečnost 20 min.)

  • atd.

Budete-li se tento postup používat každý den, naučíte se na tom tři velmi důležité věci:

  1. Rozvrhnout si na den přiměřený počet aktivit, které lze reálně stihnout.

  2. Postupně získáte odhad toho, jak dlouho věci trvají.

  3. Naučíte se sebereflexi.

Jakou stránku či aplikaci byste doporučili pro tvorbu myšlenkových map?

Kvalitních aplikací je mnoho. Vyberte si takovou, která se vám líbí a zvládnete ji ovládat rychle a intuitivně, nejlépe pomocí klávesových zkratek (třeba X-mind). Ale pořád platí, že na myšlenkové mapy je nejlepší psát (a obrázky malovat) rukou, používat k tomu barevné fixy nebo pastelky a bílý papír (ideálně formátu A3 ) naležato.

Mám dotaz ohledně uzavírání známek 4. ročníkům. Jak to máme řešit?

Na tuto otázku doposud nikdo neodpověděl. To nejlepší, co můžete udělat, je pravidelně komunikovat se svými učiteli a snažit se řádně a svědomitě pracovat tak, abyste neměli pochybnosti o tom, že si uzavření klasifikace za 2. pololetí zasloužíte. Kdy a jakou formou to proběhne, záleží na vývoji celkové situace a rozhodnutí vlády. To přenechte vládě, vy se soustřeďte na to, co máte v rukou, tj. své vlastní studium.

Každý maturant by se měl soustředit hlavně na to, aby řádně ukončil ročník a aby se na maturitní zkoušku dobře připravil. Počítejte s tím, že maturita bude a že vy u ní chcete uspět. To vyžaduje vaši přípravu a kvalitní práci. Rozhodně nikomu nedoporučujeme spoléhat na avizovanou krajní možnost, tj. že školy se v tomto školním roce možná už vůbec neotevřou, k maturitě bude připuštěn každý, kdo podal přihlášku, ale maturitní zkouška de facto neproběhne a maturitní vysvědčení bude spočítáno na základě předchozích průměrů.

Obecně lze říci, že se pohybujeme někde mezi dvěma mantinely - nejoptimističtější scénář (A) je ten, že se do školy vrátíme brzy a že klasifikace za 2. pololetí se uzavře na základě toho, co jste zvládli do a během uzavření a po znovuotevření škol. Naopak nejpesimističtější scénář (B) je ten, že školy se v tomto školním roce třeba už vůbec neotevřou. Existuje i třetí možnost (C), která se nachází někde mezi těmito dvěma mantinely. U variant (B) a (C) by ministerstvo školství mělo vydat nějaké závazné stanovisko či metodický pokyn k tomu, jak uzavřít klasifikaci za 2. pololetí. Počkejte. Ale do té doby pracujte, jak nejlépe dovedete.

Jakým způsobem budou uzavírány známky za II. pololetí? Bude nám vydáno klasické vysvědčení?

Vysvědčení samozřejmě dostanete. Termín a formu předání zatím neznáme, ale v tuto chvíli (konec dubna) není důvod na to spěchat. Známky za 2. pololetí budou uzavírány na základě vaší práce ve škole do 10. 3., na základě vaší práce během nouzového období a případně také na základě vaší práce po znovuotevření škol, dojde-li k němu.

Všimněte si třikrát použitého spojení "na základě vaší práce", protože to je podstatné. Známky mají omezenou vypovídací hodnotu. A za toto pololetí to platí dvojnásob. Proto se raději soustřeďte na to, co je opravdu důležité, tj. co a jak se učíte, co díky tomu zvládáte, jak využíváte a rozvíjíte svůj potenciál apod.

Jak bude vypadat výuka od 8. června, kdy by se měla otevřít škola pro další středoškolské studenty?

Klasická výuka už nezačne. MŠMT to formuluje jako možnost realizovat konzultace a třídnické hodiny v maximálním počtu 15 osob. V praxi příliš mnoho prostoru stejně nebude vzhledem k přijímacím zkouškám 8. 6. a ústním maturitám od 10. 6. do 23. 6., kdy budou učitelé dost vytíženi.

Protože jsme si toho vědomi, s vyučujícími jsme dohodnuti, že i nadále bude probíhat online vzdělávání a k tomu jsme nabídli třídním učitelům, že mohou po dohodě se svými třídami realizovat něco jako "třídnické dvouhodiny" pro 2x15 žáků, budete-li o to všichni stát a budete-li schopni dát tomu nějaký smysluplný a užitečný obsah. Najdeme a vyčleníme pro to místo v rozvrhu, ale povinné to určitě nebude,