УРОК №14 Дата___08.02.2023_______________ Клаc________7_____________
Тема уроку: Сприйняття мистецтва. Графіті — мистецтво вулиць. Зображення на площині. Створення ескізу напису вашого імені у стилі мистецтва графіті за допомогою літер передаючи власний характер, уподобання, суть власного «Я».
Мета: - дати поняття про мистецтво графіті, його види та стилі;
- вчити застосовувати теоретичні знання у творчій практичні діяльності;
- навчити виконувати нескладні композиції у графіті;
- розвивати творче мислення, уяву, фантазію при створенні напису власного імені у стилі мистецтва графіті.
- виховувати естетичні смаки та культуру поведінки, інтерес до творів образотворчого мистецтва, усвідомлювати зв’язок образотворчого мистецтва з іншими видами мистецтва.
Компетентності школярів, що формуються протягом уроку:
Ключових : уміння вчитися (уміння зосереджено сприймати навчальний матеріал), культурна компетентність(залучення до мистецької діяльності, розвиток творчого самовираження), соціальна компетентність(уміння спілкуватися з колективом), уміння: визначити цілі, планувати і досягти їх: виявляти творчу ініціативу і сприяти її реалізації, зокрема через утілення в практичній художньо – творчій діяльності(індивідуальній і колективній).
Предметні: опанувати поняттям і з’ясувати, що таке ,,графіті?”; познайомитися з історією виникнення графіті; дізнатися про стилі і напрямки; створити ескіз композиції в стилі графіті.; формувати вміння емоційно сприймати твори образотворчого мистецтва та оцінювати художні образи: розвивати вміння створювати асоціативну роботу.
Наскрізні лінії:
Громадянська відповідальність: Уміння виробляти активну позицію у творенні естетичного середовища; критчно аналізувати та оцінювати мистецькі явища , як засіб впливу на формування громадського суспільства. Знання й дотримання законів щодо авторського права, усвідомлення відповідальності за їх порушення.
Здоров'я і безпека: Навчання плануванню власного часу, діяльність і відпочинок з використанням інформаційних технологій.
Підприємливість та фінансова грамотність: ): Використовувати в пошуковій діяльності різні джерела інформації, реалізовувати ідеї з використанням ІТ.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: презентація «Графіті. Види та стилі мистецтва графіті»., зразки графіті з книги О.П.Медведєва ,Мистецтво графіті”, папір, кольорові олівці, фломастери, музика для практичної роботи.
Тип уроку: комбінований.
Методи та прийоми роботи: тестові завдання, фізкультхвилинка, гімнастика для очей, емоційне введення – мультфільм «Бомбіст», практична робота, розповідь вчителя, дитячі роботи.
Терміни і поняття:
Графіті – давні надписи магічного та побутового характеру, сатиричні або карикатурні рисунки, що виконані на стінах;
- надписи на стінах, які виконані від руки;
- ненормативне вуличне” мистецтво.
Тег – підпис автора графіті, виконується швидко фарбою або маркером, завжди ставиться на закінченій роботі.
Бомбісти – вуличні” художники, які нелегально пишуть на стінах будинків, потягів і т. д.
Райтери – художники, які виконують легальні якісні роботи в стилі графіті.
Керекси – зображення реальних або вигаданих персонажів, що надають роботі оригінальності та неповторності. Часто розміщуються на початку або вкінці композиції.
,,Бродвей”, ,,Бабл”, ,,TROW UP”, ,,3D” - стилі графіті.
Всьому потрібно вчитися. Мистецтво - не виняток. - Б. Брехт.
Хід уроку
СЛАЙД №1
І. Організаційна частина. Створення доброзичливої атмосфери, налаштування на продуктивну працю, перевірка готовності учнів до уроку.
… Кожному хочу побажати бути: працьовитими, талановитими і отримати задоволення від нашого уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.2. Запропонувати учням виконати тестові завдання.
1.Вид дизайну, в основі якого лежить художньо – проектна діяльність,головним засобом якого є графіка:
А) промисловий дизайн; Б) графічний дизайн; В) дизайн середовища
2. Вид дизайну, в основі якого лежить проектна діяльність, спрямована на розробку промислових виробів:
А) промисловий дизайн; Б) графічний дизайн; В) дизайн середовища
3. Найбільш витончений прояв розвитку сучасного дизайну:
А) арт-дизайн; Б) промисловий дизайн; В) дизайн середовища.
4. Букви, що мають спільний стиль графічного оформлення:
А) письмо; Б) шрифт; В) літера.
5. Написи й малюнки на стінах архітектурних споруд:
А) розпис; Б) графіті; В) панно.
6. Від чого залежить графічний стиль літери:
А) змісту; Б) розміру; В) настрою.
ІІ1. Мотивація навчальної діяльності
1.3. Перегляд мультфільму «Бомбіст» (3хв)
2.3.Слово вчителя
СЛАЙД №2
Світ, в якому ми живемо, постійно змінюється. Змінюються смаки, уподобання людей, норми суспільної моралі. Зміни торкнулися і ,, Карного кодексу України”, в якому з’явилися статті:
Стаття 89. Умисне знищення або пошкодження державного чи колективного майна - карається позбавленням волі на строк до одного року, або виправними роботами на той же строк, або штрафом від тридцяти до вісімдесяти мінімальних розмірів заробітної плати.
За часів Київської Русі подібні діяння каралися набагато суворіше. Тим, хто намагався ,,прикрасити” власним розписом вже збудовані споруди - рубали правицю. Проте на стінах Софії Київської і сьогодні можна зустріти надписи, які вишкрябані понад 500 років тому.
Єдині, хто можуть бути вдячними невідомим авторам подібних ,,пам’яток” є археологи. Саме вони назвали подібні творіння – графіті (від лат. ,,grafo”- писати).
3.3. Створення проблемної ситуації.
- Де ви найчастіше зустрічаєтесь з графіті? (вулиця)
- Чи завжди зображення є естетичними?
- Як ви гадаєте, коли з’явилось графіті?
Повідомлення теми та завдань уроку
СЛАЙД №3
Тема нашого уроку ,,Графіті – мистецтво вулиць”
Завдання: - з’ясувати, що таке ,, графіті?”;
- познайомитися з історією виникнення графіті;
- дізнатися про стилі і напрямки;
- спробувати створити ескіз композиції в стилі графіті
4.3. Повідомлення нового матеріалу
1.Слово вчителя «Що таке графіті?»
В енциклопедичних словниках та мистецькознавчій літературі термін ,,графіті” означає: давні надписи магічного та побутового характеру, сатиричні або карикатурні малюнки, що виконані на стінах. /СЛАЙД №4/
Історія виникнення графіті /СЛАЙД №5/
- Важко повірити, що перші "графіті" - написи і малюнки в первісному значенні сатиричного і карикатурного характеру були виявлені на античних пам'ятниках і стародавніх посудинах. Так, справді, використовуючи різного роду зображення прадавня людина намагалася захистити себе, відлякати ворогів або донести інформацію оточуючим про певні події.
Пройшли сотні тисяч років... ніж археологи скористались назвою ГРАФІТТІ, використовуючи його як загальний термін та означення всіх видів випадкових написів і малюнків на стінах будинків. Нині це поняття розширило свої межі, під графіті розуміють будь-які неофіційні публічні тексти, разом зі сучасними. Та більше, саме сучасні привертають увагу вчених і журналістів, тому в свідомості людини нашого часу зі словом графіті асоціюється передусім добре відомий їй розпис будинків, вагонів, ліфтів, вбиралень тощо.
У нову стадію розвитку графіті ввійшли в другій половині XX ст. Дослідники відзначають два фактори, які мали вирішальне значення для виникнення нових форм на базі традиційних. По-перше, поява фарби в аерозолі і, по-друге, експансія молодіжної культури в 1950-1960-х роках у США і Західній Европі, що сприяло різкому підвищенню кількості графіті та появі написів та зображень в якісно новому вигляді.
Графіті поділяються на два основні види - це бомбінг і рейтер
Графіті поділяються на декілька видів, основними з яких є - це бомбінг і рейтер
Історія ТАКІ 183
Зарождення графіті як напрям відбувається в Нью-Йоркі в кінці1960-х .
Деметріус в знак протесту проти наркотиків та пов’язаних с ними бійок, смертей своїх друзів почав виводити свій творчий псевдонім TAKI та номер своєї вулиці 183 на стінах і станціях метро по всьому Манхеттену. Деметріус писав простим маркером.
Невздовзі інші тінейджери помітивши TAKI стали виводити і свої імена.
Такі надписи стали називати «ТЕГами».
Перші команди графістів
В 1972 році з’явилося декілька графіті-бригад, підліткам хотілося бути разом і створювати надписи разом. Саму більшу кольорову картину того часу намалював Супер Коулл.
Розподіл графіті – команд
В 1983 році відбувається розподіл мистецтва графіті. Талановиті підлітка, які, малювали в відведених місцях але при цьому дотримувалися свободи самовираження. Вони стали райтерами – елитою, створюючи молодіжну вуличну культуру. Для них було головним якість.
А тих підлітків, які осталися на рівні примітивних ТЕГов та просто псували стіни, метро, транспорт – стали називати бомбістами. Ціль бомбістов помітити, позначити свою присутність, звернути на себе увагу хуліганськими діями.
Бомбісти прагнули самовираження і не завжди естетики, а райтери навпаки самовиражались через естетику./ СЛАЙД №6/
Учні вашого класу підготували коротенькі повідомлення про види та стилі графіті.
ВИДИ ГРАФІТІ
(1 учень). СЛАЙД №7
Tagging. Саме з цього виду можна почати відлік історії графіті, хоча в даний час tagging є лише його додатком. Tag - підпис райтера, його прізвисько, яке виконується ним з використанням одного кольору. Це невід'ємна частина графіті, під усіма роботами tag обов'язково проставляється
(2 учень). СЛАЙД №8
Bombing. Зазвичай малюється на транспорті і в дуже швидкому темпі. В даний час бомбери використовують для своїх цілей наземні потяги. Бомбінг ставить своєю метою створення не якісних графіті, а великої кількості малюнків, зроблених за дуже короткий час.
(3 учень). СЛАЙД №9
Writing. Написи в стилі графіті у звичному розумінні цього слова, малюнки, що виконуються райтерами в різних стилях на стінах (вагонах).
(4 учень) СЛАЙД №10
Scratching (scrabbing). Нарівні з tagging, є одним з «додатків» графіті. Виконуються з використанням точильного каменя на склі у транспорті або на стінах.
СТИЛІ ГРАФІТІ
(5 учень) СЛАЙД №11
Throw-up. Це самий простенький стиль, виконаний в двох кольорах. Одним кольором виконується контур, іншим заливання. Найчастіше виконаний у чорному і білому, чорному і сріблястому кольорах, можливі й інші варіанти, головне щоб кольори були контрастними та об'єдналися один з одним. З цього стилю зазвичай всі починають, часто використовується при бомблені так як простий у виконанні.
(6 учень) СЛАЙД №12
Blockbusters. Також простий стиль відрізняється великими широкими літерами. Малюється іноді навіть одним кольором. Blockbusters, на відміну від Нью-Йорку стилю Throw up, з’явилися в Лос-Анджелесі, де їх використовували для позначення своєї території вуличні угруповання. Добре підходиться для того, щоб заявити про себе Bubles. У перекладі з англійської слово означає «бульбашка». Малюється кількома кольорами. Більш складний у виконанні, ніж попередні два. Також часто використовується в бомбингу. Більш характерний для старої школи, нині не модний.
(7 учень)СЛАЙД №13
Wild Style. У перекладі з англ. - «Дикий стиль». Це динамічний стиль, важкий для прочитання. Малюється 3-4 і більше кольорами, з безліччю різних фішок і наворотів, з накладенням і переплетенням букв. Важкий у виконанні, цим стилем малюють вже досвідчені writer'n. Зазвичай їм малюють в спокійному місці, і працюють над таким шматком довго. Вимагає серйозної підготовки, на скетчі потрібно врахувати всі тонкощі. На відміну від попередніх стилів в Wild'e можна створити справжні шедеври.
(8 учень ) СЛАЙД №14
3D style. Стиль, характерний тільки для нової школи. Дуже важкий стиль, для того, щоб малювати в ньому, необхідний талант. Виконано в абсолютному обсязі, з використанням світлотіні. Його зустріти можна дуже рідко, такі роботи виконуються зазвичай на конкурсах або під замовлення, так як необхідно величезну кількість часу і фарби, спокійна обстановка і хороша стіна. Такі роботи є справжніми шедеврами
Вчитель СЛАЙД №15
Сучасні художники -графісти
Сьогодні зіркою графіті є художник Бенксі (Роберт Бенкс) Ця людина родом із Бристоля.
Картин Роберта Бенкса, виконані на стінах будинків, є прикладом для кожного справжнього райтера. Це не пусті літери, а справжні работи на соціальні и загальнолюдські теми.
Значну частину робот Бенксі, присвячує питанням миру, критикуючи військові конфлікти та політичні провокацїї. Перикладів безліч: «Букет» (Ієрусалим, 2003), на якому зображений бунтар, який кидає букет квітів взамін запальної суміші; «Голубь мира в бронежилеті» (2007), «Дівчинка з бомбою» (2003). Бенксі сотворив прорив, не тілько довів, що творити можливо на умовах повної анонімності. Його заслуга також в тому, що про вуличний жанр графіті вперше заговорили в контексті сучасного мистецтва.
В Україні з кінця 90-х р.р. набули популярності художні змагання, що мають на меті виявити найкращих райтерів та водночас служать яскравим доповненням до різноманітних молодіжних фестивалів. На змаганнях минулого року в Україні перше місце здобули представники _______, друге - Києва, третє – Одеси.
СЛАЙД №16 В Камянець-Подільському кожен рік відбувається фестиваль «Республіка»
Фізкультхвилинка.
Станьте прямо, спина рівна, ноги на ширині плечей.
У руках балончик фарби - ми райтери.
Ми малюєм на стіні свої власні теги.
Ми присіли, знову встали і свої місця заняли.
IV. Практична робота учнів
СЛАЙД №17
1. 4. Порядок виконання роботи: Малюнок вчителя на дошці.
- вибрати форму, вяку буде вписана композиція (учням пропонуються лінійні зображення різних форм)
- обрати певний стиль виконання шрифтової композиції;
- визначитися, яким чином заповнити вибрану форму даним типом шрифта;
- проробити основні деталі і елементи композиції;
- підібрати кольори, що відповідають творчому задуму і виконати композицію в кольорі.
2.4.Виконання робіт учнями
3.4. Індивідуальні консультації учнів
V. Підсумок уроку
1.5. Виставка робіт, їх аналіз (Самооцінювання).
- Яка робота подобається? Чому? (форма, композиція, кольорове рішення, цілісне сприйняття)
2.5. Слово вчителя
Для того, щоб графіті посіло належне місце в нашому житті саме як вид мистецтва, всім причетними до нього людям необхідно зрозуміти: найважливішими є не швидкість в ногах, щоб втекти і наявність балончика з фарбою в руках, а
- вміння бачити і відчувати красу,
- бажання досягти успіху в райтингу завдяки майстерності та розробці власного стилю.
Невипадково існує інтернаціональний кодекс честі райтера, який закликає справжніх митців пам’ятати: (вчитель зачитує кодекс).
СЛАЙД №18
Кодекс райтера
Райтер - це перш за все людина, а потім вже райтер.
Райтер повинен оцінювати свої роботи об'єктивно.
У кожного є право на власну думку, це ж стосується оцінки робіт райтера.
Необхідно завжди дотримуватися норм, прийнятих в суспільстві.
Пам'ятати про колектив, якщо доводиться працювати в команді.
Не можна нав'язувати людям власні художні уподобання, зокрема, писати на стінах житлових будинків і машинах.
Після завершення роботи слід за собою прибрати.
Потрібно постійно розвиватися, підвищуючи рівень своєї культури.
Райтер повинен завжди пам'ятати про честь і любити те, чим займається.
Не можна писати на чужих роботах і іменах інших райтерів.
Не можна псувати чужі роботи.
Покликання райтера - прикрасити сірий світ.
P.S. Графіті – це і мистецтво, і вандалізм. Воно вже давно влилося в урбан-культуру, тому його не можна заперечувати – його треба досліджувати. Багато світових брендів подивилися на це з естетичного боку і використали для своєї продукції як маркетинговий хід. Тож ти сам для себе вирішуєш – мистецтво це чи ні.
VI. Домашнє завдання. Переглянути вітальні листівки й визначити, як на них поєднується основне зображення та шрифтовий напис.
Використані джерела.
О.П.Медведєва ,Мистецтво графіті”. Підручник «Образотворче мистецтво». С.І.Федун, О В.Чорний – Тернопіль. Навчальна книга - Богдан, 2015.Уроки образотворчого мистецтва: 7 клас: посібник для вчителя/ С.І.Федун, О В.Чорний – Тернопіль. Навчальна книга - Богдан, 2015 – 96с./