p o l i g o n a s 8

Šiaulių miesto mokyklų abiturientų menų egzamino kūrybinių darbų paroda

Parodoje dalyvauja Universitetinė gimnazija (mokytoja Aurelija Alijošienė), Sauliaus Sondeckio menų gimnazija (mokytojai Voldemaras Barakauskas, Janina Budrienė, Rinaldas Damskis, Justina Šaltė), „Saulėtekio“ gimnazija (mokytoja Rasa Prišmontienė), Juliaus Janonio gimnazija (mokytoja Daiva Leliukienė), Stasio Šalkauskio gimnazija (mokytoja Jolita Šlivinskienė), Simono Daukanto gimnazija (mokytoja Elida Ignatavičienė), „Romuvos“ gimnazija (mokytojas Rimvydas Daužvardis).

Dailės egzaminą laikė 34 abiturientai, pateikę 76 darbus įvairiomis technikomis. Tai grafito, linoleumo, kartono raižiniai, akrilo tapyba ant drobės ir sieninė tapyba, kostiumo dizainas, kompiuterinė grafika, fotografijos.

Parodos „POLIGONAS“ darbų autoriai savo kūriniuose ieško savito braižo, kuris formuojasi iš jų noro pažinti vaizduojamojo meno subtilybes, nes juk menas skirtas ne tik jį suprasti, bet ir patirti, išgyventi, pajusti, surasti savąjį santykį su juo.

Laisva kūrinių atlikimo technika ir technologiniai ieškojimai leidžia nevaržomai reikšti kūrybinius sumanymus, kuriuose gimnazistai jautriai ir žaismingai interpretuoja prigimtinės pasaulėžiūros vaizdinius.

Darbų autoriai nebijo eksperimentuoti ir drąsiai ieško pačio optimaliausio būdo meninei idėjai išreikšti. Nors technika gana plati ir kai kurie darbai gana abstraktūs – kiekviename iš jų galime įžvelgti detales atspindinčias mums atpažįstamus objektus, kurių realus pavidalas išryškintas tik dalinai – jis tirpsta ir išnyksta abstrakčių nuotaikų žaisme, tarsi trapus pasaulio atspindys. Jis yra tarsi simbolis to, kas mes esame šiame pasaulyje ir tuo pačiu siejantis mus su neaprėpiama anapusine tikrove, kuriame visuma liejasi su amžinybe ir nebėra ribų būties apibūdinimui. Abstrakcijoje sukuriami subtilių gamtos jausenų vaizdiniai, kurie perauga į ženklus ir simbolius, o gal net ir gamtos refleksiją.

Kūriniai yra skirtingų koloritų: nuo santūrių, vientisų iki turinčių daug dermių ir priešpriešų, perėjimų nuo pastelinių iki ekspresyvių spalvų, netikėtų jungčių. Paveiksluose dominuoja nuotaika, emocija, virtuoziška kontūrų ir linijų grafika, formų grynumas ir dekoratyvumas. Kiekvieno darbo kompozicija sujungia harmoningą minčių, jausmų, emocijų ir išgyvenimų pasaulį, kuris yra be galo įvairus, emocionalus ir skirtingas: jame tiek daug formų, spalvinių niuansų ir sprendimų, ir tuo pačiu jis liudija amžinąjį žmogaus ir gamtos ryšį. Kūrybiniuose darbuose itin svarbus dekoratyvumas ir filosofinis mąstymas, kurį nulemia nuotaika ir kartais netgi momentinis įkvėpimas.

Meninių fotografijų formų bei spalvų dermės nukelia į paslaptingumo zonas, tarsi kviečia žiūrovą dialogui. Fotografijų serijose dėmesys sutelkiamas į fotografijos ir tapybos sąlytį, faktūrą, į fotografinius siužetus bei pasakojamas istorijas, paslapčių bei malonių atradimų procesus. Fotografijų serijose siekiama perteikti mintį, siužetą, papasakoti akimirkos istorijas bei sukurti erdvės vidiniams apmąstymams, kad kiekvienas žvelgdamas į fotografijas atrastų savas istorijas.

Parodoje eksponuojami kūriniai atkreipia dėmesį į darnos, estetikos ir subtilaus grožio neišvengiamą dominavimą prieš chaosą ir regresiją mus supančiame pasaulyje. Tai tarsi priminimas, kad tik nuo mūsų priklauso, ar suteiksime jam pirmumą ir ar įsileisime grožį į savo gyvenimą.

Aurelija Alijošienė, Universitetinė gimnazija

Rasa Prišmontienė „Saulėtekio“ gimnazija