Staff Listing

By Department

(under construction)

English:

Janet Prior

8th grade ELA

Learning Area Leader

Bob Brown

6th grade ELA

Renie Carpenter

6th grade ELA

Sean Curran

6th grade ELA

Sarah Cook

7th grade ELA

Juliana Jones

7th grade ELA

Kelly Moss

7th grade ELA

Kelly O'Neill

7th grade ELA

Lindsay Pope

6th grade ELA

Dan Stowell

8th grade ELA

Melissa Tobey

8th grade ELA

Aram Zakian

8th grade ELA

Math:

Mike Durant

7th grade math

Learning Area Leader

Web Site

Julie Buckless

8th grade math

Elise Catalano

6th grade math

Josh Felch

8th grade math

Colleen Foulis

Middle School Geometry

Web Site

Scott Kramer

8th grade math

Carrie LaDue

7th grade math

Amy Murdock

7th grade math

Erika Pollard

6th grade math

Jenna Shackett

6th grade math

Jaime Sirois

6th grade math

Adam Wiggin

8th grade math

Tom Witmer Jr.

7th grade math

Science:

Jason Talon

7th grade science

Learning Area Leader

Brian Beakey

6th grade science

Ben Clapp

8th grade science

Meredith Coffin

8th grade science

Samantha Cunic

6th grade science

Karen Dangora

6th grade science

Lisa Ford

7th grade science

Meredith Horan

8th grade science

Bob Johnson

8th grade science

Amy Poulin

7th grade science

Tom Powley

6th grade science

Kathryn Smith

7th grade science

Social Studies:

Derek Leslie

7th grade ss

Learning Area Leader

Colin Burke

7th grade ss

Angela Catania

6th grade ss

Dave Garstka

8th grade ss

Jake Goodwin

7th grade ss

Gerry Holly

6th grade ss

David Jones

6th grade ss

Seth Macomber

8th grade ss

Neal Matthews

8th grade ss

Caroline Siecke

8th grade ss

Sue Tremblay

7th grade ss

Jim Young

6th grade ss

Reading:

Sue Garneau

6th grade reading

Patty Glennon

6th grade reading

Stacey Hayes

6th grade reading

Elena Poelaert

6th grade reading

World Languages:

Anne Marie Barone

7th & 8th grade latin

Barsha Cooke

6th grade french

Lidieth Guindon

6th world cultures, 7/8 spanish

Marjorie Pim

6th Japanese, 7/8 spanish

Marcy Royce

7th & 8th grade french

Theresa Stanizzi

6th, 7th & 8th spanish

Tove Stigum

6th, 7th & 8th spanish

Jen Zadravec

7th & 8th grade french

Unified Arts:

6th grade:

Anne Marie Barone

Latin Exploration

Barsha Cooke

French Exploration

Eilleen Cuell

Health

Brenda Dimick

Health

Lidieth Guindon

World Cultures

Terry Kukesh

Alt-PE

Amy McEnaney

6th grade Art


6th continued:

Marjorie Pim

Japanese Exploration

Marcy Royce

French

Erin Sheffer

Computer

Theresa Stanizzi

Spanish

Tove Stigum

Spanish

Dee Whall

Digital Citizenship

Jen Zadravec

French


7th grade:

Colleen Foulis

Middle School Geometry

Stephanie Frigon

Leadership Studies

Susan Legere

7th grade Art

Donna Swanson

Computer


8th grade:

Christine Hodsdon

8th grade Art

Andrew Irving

Tech Ed

Wendy MacArthur-Keith

Family & Consumer Science

Jennifer Middaugh

Computer