Märts 2025
TÜ teaduskool avalikustas märtsi alguses 29. jaanuaril toimunud gümnaasiumiklasside matemaatikaolümpiaadi piirkonnavooru tulemused.
Meie kooli õpilased saavutasid olümpiaadil suurepäraseid tulemusi.
10. klasside arvestuses saavutas I koha Teet Tars.
11. klasside arvestuses saavutas I koha Keiti Pähkel, II koha Inger Uutsalu ja III koha Mattias Põldoja.
12. klasside arvestuses saavutas IV koha Elenora Rakaselg.
Kooli esindamas käisid ka Rene Lehtla ja Kertu Koptelkov.
Õpilasi juhendasid Maret Rinne ja Anneli Pihl.
21. veebruaril 2025 toimus viiendat korda veebipõhine lingvistikaviktoriin „Kiil”. Üle Eesti osales kokku 1496 õpilast 5.-8. klassidest. Õpilased vastasid 30 minuti jooksul küsimustele, mis käisid erinevate keelte kohta. Ülesannetega pandi proovile õpilaste loogika, keelevaist ja nutikus.
Saku Gümnaasiumist osales kokku 45 õpilast. Parima tulemuse tegi Sebastian Thor Roosi, kes saavutas 5. klasside seas 10. koha. 7. klasside arvestuses teenis 16. koha Carmen Sammelselg. 8. klasside arvestuses sai 30. koha Miia Hanelle Aun.
Suur tänu kõigile osalenud õpilastele ja neid innustanud õpetajatele!
Saku Gümnaasiumi 10. klassi õpilane Laura Mellik saavutas emakeeleolümpiaadi lõppvoorus kõrge 6. koha.
7.–8. märtsil toimus Tallinna Ülikoolis vabariiklik emakeeleolümpiaadi lõppvoor, kus osalesid Eesti parimad noored keelehuvilised. Saku Gümnaasiumi G10-1 klassi õpilane Laura Mellik saavutas 10. klasside arvestuses 6. koha, kogudes 72,25 punkti 86,5-st (esikoht sai 78,5 punkti). Selleaastase olümpiaadi teemaks oli „500 aastat eestikeelset kirjasõna“.
Palju õnne Laurale suurepärase tulemuse puhul!
Õpilast juhendas õpetaja Merli Paasik.
Tallinna Ülikool korraldab igal aastal üleriigilisi õpioskuste talguid, kus osalevad koolide 5. klasside viieliikmelised meeskonnad. Õpioskuste talgute kompleksülesande lahendamisel võimaldatakse õpilastel panna end meeskonnana proovile uudses õppimise olukorras.
5.märtsil toimus Harjumaa piirkonnavoor, kus võtsid osa 5.a, 5.b ja 5.d klassi õpilased.
Väga hea tulemuse tegid 5.d klassi õpilased, koosseisus: Anete Almiste, Grit Nagel, Mariel Pajo, Mattias Jõendi, Kaspar Kärt. Grupp saavutas piirkonnavoorus I koha ning esindavad Harjumaad 3.mail Tartu Kesklinna Koolis riiklikul talgupäeval.
Saku Gümnaasiumit esindasid 5.a ja 5.b koosseisus: Jakob Kink, Mattis Vainumäe, Sebastian Thor Roosi, Jasper Aadusoo, Andri Matikainen. Grupp saavutas piirkonnavoorus 15.koha.
Palju õnne!
13. märtsil 2025 toimus Eesti koolinoorte XX mälumängu meistrivõistluste eelvoor. Selgitati välja iga maakonna parimad ja üleriigilisse lõppvooru pääsejad.
Vastata tuli 50. küsimusele (geograafia, ajalugu, poliitika, loodus, teadus, tehnika, kultuur, sport).
Meie kooli võistkonnad olid väga edukad.
Põhikooli võistkond saavutas Harjumaa koolide arvestuses 1. koha ja pääses otse üleriigilisse finaali. Kolm võistkonda üleriigiliselt saavutasid 41 punkti 50-st, peale meie võistkonna veel A.Kitzbergi Viljandi Kooli 9. klass ning GAG 9. klass. Osales 47 võistkonda.
Võidukasse võistkonda kuulusid Sten Erik Jõgi, Pärtel Käärt, Karl August Randoja, Merit Tuuling – kõik 9.a klassi õpilased.
Gümnaasiumi võistkond saavutas samuti Harjumaa koolide arvestuses 1. koha ja pääses otse üleriigilisse finaali. Kokku osales 60 võistkonda.
Gümnaasiumi võistkonda kuulusid Inger Uutsalu G11-1, Eneli Tender G11-1, Sten Erik Selistemägi G11-2, Taavi Tars G12-3.
Üleriigiline finaal toimub pühapäeval, 4. mail algusega kell 12.00 Viimsi Koolis.
Õpilasi innustas ja juhendas geograafiaõpetaja Kersti Vissov.
Palju, palju õnne meie kooli tublidele õpilastele ja nende vanematele ning edu finaaliks!
5. märtsil toimus 11. klasside väljasõit Ida-Virumaale. Päev algas lühikese matkaga Aidu karjääri aladel, kus giid rääkis karjääri ajaloost ja olemusest. Õpilastele tutvustati nii karjääri uuemat kui ka vanemat osa. Lisaks näidati, kuidas toimub põlevkivi transport.
Järgmisena suunduti Eesti Kaevandusmuuseumi. Kiivrid peas, liiguti maa alla, kus sõideti kaevurite rongiga ja tutvuti nende töökeskkonnaga. Maa-alust ekskursiooni juhtis endine kaevur, kes rääkis lugusid enda kogemustest ja jagas üldiseid fakte. Kaevanduses demonstreeriti masinaid, mida varem kasutasid töölised oma igapäevastes ülesannetes.
Lõunat söödi Sagadi mõisa restoranis ning seejärel suunduti Metsamuuseumi. Seal sai proovida mitmeid interaktiivseid tegevusi, mis tutvustasid eesti metsa olemust ning testisid õpilaste teadmisi. Viimaks mindi Sagadi mõisa, kus avastati põlvkondadetagust eluolu. Väljapanekul oli erinevatest Eesti paikadest kogutud 19. sajandi mööbel.
Muuseumis ringi vaadates tekkis tunne justkui oleks ajamasinaga ajas tagasi läinud.
Väljasõit oli tiheda graafikuga ning äärmiselt informatiivne ja meeldejääv. Täname õppekäigu organiseerijaid!
Reeneriin Hunt, Anna Pauliine Kaare, Lehte Kelder, Keiti Pähkel
G11-1 õpilased
Keskkonnapäeva ühe osana toimus esmaspäeval, 10.03 meie 10. ja 11. klasside koolinoorte kohtumine EMÜ esindajatega. Õpilased said teada, et EMÜ-s on vähemalt 42 õppekava (sh 18 bakalaureuse õppekava) ja ligi 3000 tudengit, kellest 10% on pärit välismaalt. EMÜ on suuruselt Eestis 4. kohal ja maalimas 45. kohal olev ülikool.
Miks valida õppimiskohana EMÜ? Põhjuseid on mitu. Maaülikool on kõige praktilisem ülikool, seal on sõbralik ja toetav õppekeskkond, roheline mõtteviis, väga mugav ja kompaktne ülikoolilinnak, palju võimalusi õpinguteks välismaal ning saab osaleda aktiivses üliõpilaselus.
Kategoorias “Loodus, keskkond ja maastik” saab õppida loodusturismi, aiandust, keskkonnakaitset, keskkonnaplaneerimist ja maastikukujundust. Ettevõtluse ja planeerimise valdkonnas saab õppida põllumajandussaaduste tootmist ja turustamist ning maamajanduslikku ettevõtlust ja finantsjuhtimist.
Toidu, põllumajanduse ja veterinaaria valdkonnas saab tudeerida loomakasvatust, veterinaarmeditsiini, toiduaine tehnoloogiat, ringbiomajandust, kalandust ja rakendusökoloogiat. Metsanduse ja puidutöötlemise vallas saab õppida metsandust ja puidutöötlemise tehnoloogiat. Tehnika, inseneeria ja ehituse valdkonnas pakutakse võimalust õppida vesiehitust ja veekaitset, geodeesiat, kinnisvara- ja maakorraldust, tehnikat ja tehnoloogiat.
Kadi Kuklase rääkis gümnasistidele EMÜ-s õppimisest tudengi vaatest.
Täname esinejaid!
5. märtsil sõitsid 10. klassid õppekäigule Tartusse. Külastati Eesti Rahva Muuseumi, kus õpilased said valida kolme muuseumitunni vahel:
Keskaegse maja saladused
Kuidas eestlased end vabaks laulsid
Tulekud ja minekud
Peale ERM-i tutvuti ajalooõpetaja Raigo juhatusel ka Tartu tähelepanuväärsete hoonete ja paikadega, kuhu omal käel tihti ei satuta. Vahetult enne tagasisõitu said noored ka iseseisvalt kesklinnas ringi uudistada ja sõpradega aega veeta.
Õppekäik oli edukas, sest osalus oli suur, õpilaseid said valida muuseumitunni just enda huvi järgi ja ainsad, kes ei suutnud ennast kokkulepitud tagasisõidu ajaks päris täpselt bussi juhtida, olid kaasa sõitnud õpetajad, kes unustasid ennast lihtsalt Tartu Toomemäe lummusesse. Siiski kulges käik plaanipäraselt ja nii õpilased kui ka õpetajad jäid väljasõiduga rahule.
Neljapäeval, 20.03.2025 toimus kuuendat korda Saku Gümnaasiumis Tartu Ülikooli tudengite poolt juhendatud keemia õpikoda “Värviline ja lõhnav orgaanika”.
Sel korral said õpilased teha orgaanilise keemia katseid. Kuna käsitleti tuliseid ja söövitavaid lahuseid, siis erilist rõhku pandi ohutustehnikale. Esmalt viidi läbi värvilisi alkoholide oksüdeerimise ekperimente. Järgnesid huvitavate lõhnadega estrite sünteesid. Juhendamine toimus taas inglise keeles. Meie õpilaste jaoks oli see ka väga hea keelepraktika.
Oli rõõm jätkata koostööd meie kooli vilistlasega Hanna Bulgariniga ja tema kolleegi Elo Joandiga. Nemad olid ülikoolipoolsete juhendajate rollis. Eksperimenteerimise järel selgitati ja analüüsiti katsete läbiviidud uurimisülesannete teaduslikku sisu.
Ootame põnevusega seitsmendat ja ühtlasi viimast õpikoda, mis peaks aset leidma aprillis.
Täname TÜ Õpikoda juhendamise ja aktiivseid õpilasi tubli osalemise eest.
Märtsi algul osalesid Saku Gümnaasiumi tüdrukute ja poiste rahvastepalli võistkonnad Põhja regiooni auhinnavõistlustel Aruküla Põhikoolis. Mõlemad tiimid saavutasid esikoha! Tüdrukute arvestuses osales kokku kaheksa ja poiste arvestuses üheksa kooli võistkonda. Need olid Põhja regiooni maakonna alagruppide kaks paremat tiimi. Meie poiste võistkond saavutas Harjumaa võistlustel 3. koha aga üks tiim Ida-Virumaalt loobus ning meile pakuti kohta. Tüdrukud teatavasti Harjumaa võistlustel olid esimesed.
Tüdrukud kaotasid täna alagrupis küll ühe mängu Kohtla-Järve Maleva põhikoolile aga “surnud” ringiga võideti alagrupp ning finaalis alistati võideldes Türi Põhikooli tiim tulemusega 2:0. Poisid saavutasid kokku viis võitu ning väga tubli pingutuse toel saavutati esikoht. Otsustavas mängus alistati Rakvere Vabaduse kool tulemusega 2:0 . Saku Gümnaasiumi tüdrukute võistkonda kuulusid Mariette Kattai, Grit Nagel, Emma Raud, Demi Milvek, Mariel Pajo, Meribel Leet, Melanie Palmiste, Marii Tarlap ja õpetaja Tiiu Zirnask. Poiste võidukasse tiimi kuulusid Ants Piip, Frederik Viisel, Mathias Vetka, Harry Reimand, Andreas Aas, Jan Stuknin, Kaspar Kärt, Treven Torniainen, Mattias Jõendi ja õpetaja Märt Raam.
Palju õnne mõlemale tiimile ja juhendajatele!
Saku Gümnaasiumi kooliolümpiamängude ametlik logo on nüüd selgunud – ja see on just see kaunis ning tähendusrikas sümbol, mida uhkusega esitleme!
Logo autorid on 10G-2 klassi õpilased Laura Kasterpalu ja Susan Marii Lilleorg.
Logo sümboliseerib:
🏀 korvpalli täpsust
⛸️ iluuisutamise graatsiat
🏊♀️ ujumise jõulisust
⛷️ talispordi julgust
🔥 ning olümpiatule leeki – sümbolit, mis ühendab meid kõiki ja kannab edasi sportlikku kirge!
Suur aitäh kõigile, kes oma ideid jagasid – teie kavandid ja kujundid olid väga vahvad!
Palju õnne võitjatele – teie logo jääb alatiseks osaks SG kooliolümpiamängude ajaloost!
18. märtsil toimusid Lasnamäe sisekergejõustiku võistlused, kus meie kooli nooerd saavutasid häid tulemusi.
Tulemused:
Gümnaasium:
Keiti Pähkel – 60m jooksus I koht, kõrgushüpe V koht
Inger Uutsalu – 600m jooksus IV koht
Karolin Tammjärv – kaugushüpe VI koht
8.–9. klass:
Krisse Mai Vahar – kõrgushüpe II koht, 60m jooksus V koht
Laura Lisett Aedla – 600m jooksus IV koht
6.–7. klass:
Annabel Roondi – 60m jooksus V koht, kõrgushüpe IV koht
Kristin Kaldre – 600m jooksus II koht, kaugushüpe V koht
Vanessa Noormets – kuulitõuge 3kg VI koht
Robin Sebastian Voogla – kuulitõuge 4kg IV koht
Kuni 5. klass:
Grete Kaldre – 400m jooksus VI koht
Mattias Jõendi – 600m jooksus V koht
Palju õnne kõigile tublidele sportlastele ja juhendajatele.
Meie õpilaste valmistatud riikide stendid säravad loovusest!
Aitäh kõikidele klassidele! Teie ideed tõid koolimajadesse tõelise olümpiafiilingu!
Kooliolümpiamängude stendide diplomeid jagasime kolmes kategoorias:
Parimad visuaalsed elemendid – plakat, kus detailid lihtsalt rääkisid iseenda eest.
Parim visuaalne teostus – plakat, kus kujundus oli tõeline kunstiteos.
Kõige originaalsem lahendus – plakat, mis üllatas ja erines oma lahenduse poolest.
17.märts, kooliolümpiamängude raames, toimunud viktoriin pani proovile õpilaste oskuse märgata detaile ja meelde jätta põnevaid fakte riikide plakatitelt.
Aitäh kõikidele osalejatele – tähelepanelikkus ja meeskonnavaim olid teie trumpkaardid!
Tulemused on siin:
1. klassid
I koht – 1.b klass, II koht – 1.c klass, III koht – 1.e koht
2. klassid
I koht – 2.e klass, II koht – 2.b klass, III koht – 2.c klass
3. klassid
I koht – 3.a klass, II koht – 3.b klass, III koht – 3.c klass
4.-6. klassid
I koht – 5.b klass, II koht – 5.c klass, III koht – 4.d klass
7.-9. klassid
I koht – 9.a klass, II koht – 9.b klass, III koht – 9.c klass
10.-12. klassid
I koht – G11-1, II-III koht G12-1 ja G11-2
Palju õnne võitjatele!
Reedel, 28. märtsil toimus juba 15. korda legendaarne sisesõudmisvõistlus Kurtna Kangutaja. Võistlus tõi kokku 97 võistlejat kaheksast erinevast koolist, sealhulgas ka üheksa vaprat täiskasvanut, kes otsustasid end noortega proovile panna. Võistlus oli täis pingelisi hetki, viimaste meetrite heitlusi ja tõelist tahtejõudu!
Meie kooli esindus tegi väga hea soorituse, tuues koju viis säravat medalit! Kokkuvõttes saavutas Saku Gümnaasium koolide arvestuses kolmanda koha.
Tulemused jagunesid järgnevalt:
Täiskasvanud naised
1. Monica Vainola – Saku
2. Kelli Välba – Kurtna
3. Maris Jürgens – Kurtna
Täiskasvanud mehed
1. Marko Jääger – Kurtna
2. Keit Fomotškin – Saku
3. Kristjan Puustusmaa
4.-5. klass tüdrukud
1. Simona-Sandra Vaiknurme – Ruila
2. Melanie Palmiste – Saku
3. Karmen Kondrov – Laagri
4.-5. klass poisid
1. Mathias Viet – Ääsmäe
2. Jörgen Rehepapp – Kurtna
3. Karl Lents – Laagri
6.-7. klass tüdrukud
1. Greteli Pavlova – Ääsmäe
2. Romily-Maria Vallaste – Nissi
3. Marcella Liisa Vilisoo – Laagri
6.-7. klass poisid
1. Glenn Oliver Väär – Kurtna
2. Ronald Priimägi – Laagri
3. Sebastian Õismets – Kurtna
8.-9. klass neiud
1. Kalli Kirisma – Saku
2. Vivian Vardja – Kurtna
3. Keira Rebecca Prins – Nissi
8.-9. klass noormehed
1. Kevin Rohtjärv – Ääsmäe
2. Rasmus Priimägi – Laagri
3. Erlend Põllupüü – Saku
Koolide arvestuses jagunes esikolmik järgnevalt:
1. Laagri Kool
2. Kurtna Kool
3. Saku Gümnaasium
Erilised kiidusõnad kõikidele osalejatele – te olite väga tublid!
Kohtume järgmisel aastal taas Kurtna Kangutajal!
7.–13. märtsil toimus Saku Gümnaasiumis kolmandat korda maailmaharidusnädal.
Kõikides õppehoonetes toimusid põnevad kohtumised ja tegevused.
Fookusteemadeks olid: vastutustundlik tarbimine, taaskasutus, hügieen, kultuuride mitmekesisus, põhiväärtused ja meedia tarbimine.
Nädala jooksul oli soovijatel võimalik külastada elurikkuse kadumise rändnäitust “Kuues laine”.
Gümnaasiumi osas leidis aset Harjumaa õpilaskonverents “Our Changing World 2025”, tutvustati Eesti Maaülikooli keskkonnaerialasid, kuulati loengut väikese jalajäljega eluviisist ning nauditi kaasahaaravat moeshowd, kus esitlusele tulid taaskasutatud materjalidest loodud rõivad.
Põhikooli õpilased said osa loengutest selgroogsete ohustatusest ja Läänemere kaitsest. Kurtide maailma avas Heleni Kooli õpetaja Malle, Brasiilia kultuuri ja eluolu tutvustas Kindluse Kooli õpetaja Livia. Maailmaharidusnädalasse panustasid ka Lasnamäe Gümnaasiumi õpetajad ja õpilased, kes tutvustasid oma kooli, astusid ülesse erinevate etteastetega ning osalesid tunnivaatlustel. EPAS-e noored jagasid teadmisi inimõigustest, moodsast orjusest ja õiglasest kaubandusest.
Algkoolis külastas õpilasi Keskkonnake, kes propageeris keskkonnasäästlikku eluviisi. Toimus ettekanne hügieenist nii arengumaades kui ka Eestis. 3.a klass õpetas 1. klassi õpilastele kätepesu tähtsust ning 1.c klass lõi videosilla Lasnamäe Gümnaasiumi 1.a klassiga.
Kohtuti Indrek Tarandi, Meriliin Piirsalu ja Tarmo Tiisleriga.
Nädala lõpetas arvamusfestival, kus noored said suhelda inspireerivate persoonidega ja arutleda olulistel teemadel.
Suured tänud meie külalistele, õpilasesinduse ja noortevolikogu moderaatoritele, osalenud õpilastele ja õpetajatele ning kogu maailmahariduse tiimile!
Märtsikuu alguses toimus Saku Gümnaasiumis traditsiooniline keeltenädal, mis pakkus 5.–9. klasside õpilastele mitmekesiseid ja põnevaid tegevusi eri keeltes. Nädala jooksul said õpilased proovile panna oma keeleoskuse ja teadmised nii võistlustel, viktoriinides kui ka esinemistega. Ürituse fookuses olid olümpiamängud ja eri riikide kultuurid, pakkudes võimalust õppida ning suhelda inglise, saksa ja vene keeles. Keeltenädal oli täis kaasahaaravaid väljakutseid, põnevaid esitlusi ja vahvaid auhindu, muutes õppimise mänguliseks ja meeldejäävaks kogemuseks.
Teisipäeval toimus keeltenädala raames esmakordselt spordikommentaatorite võistlus (inglise keeles). Võistlejad pidid valima nelja videklipi seast ühe ning peale väikest ettevalmistust asuma seda kommenteerima viisil, mis oleks kõikidele kuulajatele emotsionaalselt kaasatõmbav ning huvitav. Kolmeliikmeline žürii hindas kommentaari sisukust, kasutatud omadussõnade ning väljendite taset ning soorituse üldist ladusust. See ei olnudki nii lihtne ülesanne, eriti kui arvestada, kombinatsioon “very+omadussõna” võttis pool punkti maha! Lisapunkte sai eriti sujuva paaristöö eest, kus kommenteerijaid oli samaaegselt kaks. Osad võistlejad suutsid oma kommentaarid teha nii emotsionaalselt kaasahaaravaks, et kuulajad hakkasid unustama: nad ei viibi päris spordivõistlusel! Eraldi tuleb ära märkida järgmised žüriile silma jäänud spordikommentaatorid: 9. klassidest Atso Allik, Merilin Karo, Björn Martin Lindeberg, Karl August Randoja, Ander Johannson, Kaja Kelder, Martin Kotkas, Ott Kõllamets, Oskar Lees, Greteliis Pihelgas; 7. klassidest Kadri Ulmas. Kadrile kuulub eriline au selle poolest, et ta läks žürii ettepanekul viigiseisu lahendama endast klassi vanema õpilasega ning võitis hindajate poolehoiu oma kaasakiskuva esituse ning hea sõnavara poolest!
Keeltenädala konverents keskendus olümpiamängudega seotud teemadele ja riikidele, mis on seotud kooli olümpiaprogrammiga. Õpilased esinesid ettekannetega, tutvustasid erinevate riikide kultuure ja arutlesid spordi rolli üle ning näitasid oma keeleoskust nii inglise, saksa kui ka vene keeles. Üritus pakkus põnevaid esitlusi ja uusi teadmisi nii osalejatele kui ka kuulajatele. Aitäh keelte nädala konverentsil osalenud õpilastele!
Saksa keele päeval näitasid oma taset ja oskusi 6. klassid. Paaristööna valminud uhked slaidid ja esitlused teemal “Was müssen wir über Deutschland wissen” kanti ette aulas nii 5. kui ka 6. klasside õpilastele. Tegemist oli võistlusega, kus žürii valis parimaks 6.c Henry ja Tristani ettekande “Deutscher Fussball”. Seejärel toimus 5. ja 6.klasside vaheline Kahoot-viktoriin, kus kõik said näidata oma teadmisi Saksamaa kohta. Võitjaks tulid 6.c tüdrukud Johanna ja Elis Emma. Auhindadega üllatasid võitjaid Saksa brändid Audi, Puma ja Rittersport. Aitäh saksa keele õpetajatele, Annelile ja Avele õpilaste ettevalmistuse ja ürituse korraldamise eest!
Reedel toimus põnev viktoriinimäng maastikul, mis oli pühendatud olümpiamängudele. Üritusel osalesid 5.–9. klassi õpilased, kes näitasid oma teadmisi kolmes keeles: inglise, vene ja saksa. Küsimused hõlmasid olümpiamängude ajalugu, sümboolikat, kuulsate sportlaste saavutusi ja huvitavaid fakte. Osalejad vastasid ülesannetele entusiasmiga, töötasid meeskondades ja toetasid üksteist. Mäng aitas mitte ainult laiendada õpilaste silmaringi, vaid ka parandada nende keeleoskust, kuna iga meeskond püüdis küsimusi õigesti tõlgendada ja vastuseid erinevates keeltes sõnastada. Viktoriin möödus sooja ja sõbraliku atmosfääriga, jättes kõigile eredad muljed ja soovi osaleda tulevikus sarnastel üritustel.
Läbi nädala kestis toimus iga päev kell 12.15 Bingomäng/Русское лото. Huvilisi oli palju ja kommid on kõik jagatud.
Täname keeleõpetajaid keeltenädala ettevalmistamise ja läbiviimise eest!
27. märtsil toimus Saku raamatukogus Saku Slämm 2025, kus meie kooli 6.c klassi õpilane Ado Jakob Laurimaa saavutas oma vanuseastmes võidu ja sai ka publikupreemia.
Kiitus õpilasele ja õpetajale Kadri Koppelile!
Vaata vallaraamatukogu uudist SIIT
10. märtsil toimus 1.–3. klasside II trimestri tunnustamine, kus tunnustasime klassi tegijaid, sportlikke saavutusi ja olümpipaadi tulemusi.
Palju õnne kõigile!
Reedel, 21. märtsil toimus 4. ja 5.-9. klasside II trimestri tunnustamine. Tunnustamistel õnnitleti spordivõistlustel ja olümpiaadidel käinud õpilasi, kes on saavutanud häid tulemusi. 4. klasside seas tunnustati lisaks veel klassi tegijaid.
Palju õnne kõigile!
Teisipäeval, 11. märtsil leidis 9. korda aset mälumäng „Saku Gümnaasiumi kilvameister“. 18 võistkonda panid oma teadmised proovile gümnaasiumimaja aulas.
Võistkonnad vastasid 20. küsimusele, mis jagunesid viieks kategooriaks: Eesti raamatu aasta, Saku, Eesti, muusika ja varia. Näiteks nuputati, millist tegevust matkiv viipemärk tähistab Saku kohanime; nimetati 2024. aasta Eesti populaarsemaid brände; tuvastati fotolt Eesti rahvusliblikat pääsusaba; degusteeriti Saarepiiga šokolaadi, et kindlaks teha selle kaks erilist koostisosa.
Võitjad selgitati kolmes kategoorias: 8.-9. klassid, 10.-12. klassid ning kooli lõpetanud osalejad.
Mälumängu tulemused:
8.-9. klasside parimad:
I koht – 9.b klassi võistkond (Krisse Mai Vahar, Erlen Põllupüü, Berit Grünberg)
II koht – 9.a klassi võistkond (Sten Erik Jõgi, Pärtel Käärt, Björn Martin Lindeberg)
III koht – 8.b klassi võistkond (Roben Tõnumaa, Gerret Pleer, Anton Unrau)
10.-12. klasside parimad
I koht – G12-2 (Harriet Ploom, Bert Anton, Trevor Pärn)
II koht – G12-1 (Emma Katariina Kaare, Janell Lohk, Anette Ärm)
III koht – G11-1 (Inger Uutsalu, Eneli Tender, Marin Raal)
Kooli lõpetanute arvestus
I koht – vallavalitsuse esindajad koosseisus Merilin Piirsalu, Randar Lohu ja Peep Pukk. Nemad said ka koondarvestuses kõige rohkem punkte.
II koht – SG õpetajad Anneli Pihl, Merilin Nigumann ja Raigo Loide
Suur aitäh kõigile osalejatele!
Mälumängu korraldasid Gerrit Kanarbik, Kadri Koppel, Marju-Riina Laugen, Erik Varik, Anne Aidma, Ele Toom ja Jüri Roots. Ürituse läbiviimisel olid abiks Kaspar Kiltmaa (tahvelarvutite seadistamine), Norman Verte (heli- ja esitlustehnika) ja Tiiu Penter (auhinnad).
(Fotod Marju-Riina Laugen)
18. märtsil toimus SG 1.-9. klasside õpilaste laulupäev Kevadkraaks, kus osales üle 40 noore laulja.
19. märtsil tunnustasime lauljaid ning jagasime eripreemiaid ja kuulutasime välja 2025 laululinnud:
1. klasside eripreemiad:
Enesekindel esitus: GUSTAV VOOLAID – (1.E) “Terelaul”
Emotsionaalne esitus: METTE MARIA RAADLA (1.E) “Iseenda moodi laps”
Eripreemia “Hõbehääl”: MATILDA HEINSALU (1.B) “Kaksteist kuud”
Selge ja kõlav esitus: ADELIN KÕVA ja HERTA TIITS (1.A) “Pesapuu”
1.kl LAULULIND: MARTA INNO (1E) “Ükskord unenäos”
2. klasside eripreemiad:
Kaasahaarav esitus: HELMI FOMOTŠKIN ja LUMILEE TUISK – (2.C) “Õnn tuli õuele”
Eripreemia “Hõbehääl”: ERIK TUBALA (2.G) “Vaba mees”
Enesekindel esitus: ELIZABETH PLAKK (2.F) “Kõige suurem sõber”
Hea lavalise liikumise eripreemia: KERTU KULDMA ja MERIBEL TARTO (2.B) “Meistrimehed”
Kõlav esitus: SOFIA SUSI (2.F) “Eestimaa on selline”
2.kl LAULULIND: SELINA LAHI (2.F) “Ikka rõõmuga”
2.kl LAULULINNUD: OSKAR KUUSK ja MARKUS JAHIMAA (2.A) “Porikärbse porin
3. klasside eripreemiad:
Särtsakas esitus: SASKIA KÜTISMAA (3.C) “Ilmatu rock”
Näitlejameisterlikkuse eripreemia: MARIE ALLAS (3.B) “Kulla kutse”
3.kl LAULULIND: LEELO LAINESTE (3A) “Iseenda moodi laps”
4. klasside eripreemiad:
Särtsakas esitus: MIRTEL INNO (4.F) “Pidupäev”
4.kl LAULULIND: ANNALIISA HINDRE (4.G) “Samblalõhnaline laul”
5.-8. klasside eripreemiad:
Väljapaistev tämber: MARGARITA SÖÖT (7.D) “Bring Me To Life”
Julge lavalise liikumise eripreemia: Lidia Jorro (7.C) “Päästke noored hinged”
5.-8. kl LAULULIND: ALICE-LY TALVE (8.C) “Kas poleks tore see”
Lisaks said kõik osalejad ning 4.-6. klassid osa koolikontserdist Sildu ehitades. Alika Duo. Saime kuulda superstaar Aliko Milovat ning teda saatis kitarril Markus Nurmsaar.
Suur tänu kõikidele osalenud lauljatele, muusikaõpetajatele, žüriiliikmetele, päevajuhtidele ja heli- ja valgustehnilisele abilistele ning täname ka hingekosutava muusikalise elamuse eest esinenud artistidele.
5. märtsil toimus meil 1.-4. klasside playback, mis viis meid 90ndate muusikamaailma. Nägime väga põnevaid jutustusi, säravaid karaktereid ja toredaid tantsunumbreid. Ei puudunud ka tõsisemad teemapuudutused, kaasakiskuvad loovalikud ning humoorikad lähenemised.
Suur tänu kõikidele osalejatele, juhendajatele, meie toredatele päevajuhtidele, žüriiliikmetele ning põhikooli õpilasesinduse tehnilistele abilistele.
Päevajuhid: Mirtel Onno ja Mia-Nora Tubala.
Žürii: Miia Siidra, Kaily Ojavee, Erika Kesvatera, Maya Lorena Medina, Martin Kotkas ja Margarita Sööt.
Kosel toimus 26. märtsil Harjumaa playback. Teemaks oli 90ndad. Saku Gümnaasiumit esindasid 3.a ja 4.g klass.
Kolmas klass esines Backstreet Boys´i looga “Everybody” ja neljas klass Dj Bobo looga “Let the dream come true”. 3.a klass saavutas 3.koha, 4.g klass 4.koha ning eripreemia täpsemate kostüümide ja koreograafia eest.
Suur tänu tublidele artistidele, lapsevanematele ning juhendajatele – Anastassia Igonina ja Kati Tuulis!
24.-27. märtsil toimusid SG põhikooli õppehoones õpilasesinduse poolt korraldatud arvamuskorje ja õpilasmenüü päevad. Nelja päeva jooksul toimus mitmeid info-, vestlus- ja töötubasid ÕE liimetele ja klassivanematele, koolisöökla valmistas koolisöögi küsitluse tulemustest inspireeritult õpilaste lemmiktoite ning arvamust korjati nii veebis kui suusõnaliselt.
👉Suur tänu Saku Valla toitlustusteenistuse juhatajale Anu Ruukholmile, et tutvustas õpilastele sööklale seatud reegleid ja tingimusi ning selgitas mõistlikku söökla kasutust.
👉Suur tänu Saku Noorte Heaolu Spetsialist, kes õpetas pingelisi olukordi märkama ja lahendusi leidma.
👉Suur tänu Saku Valla Noortekeskus ja Tiina-Riin Uulma, kes jutustas liikumise ja toitumise olulisusest koolipäeva jooksul ning kutsus meid ka küünarvarstoenglamangu väljakutsest osa võtma.
👉Suur tänu Võhma Kooli huvijuhile ja ÕE liimetele, kes tutvustasid telefonivabade vahetundide toimivust ja ülesehitust nende koolis ning jagasid ausaid märkamisi.
👉ÕE liikmed kohtusid arutelutoas ka kooli juhtkonna liikmetega, et ühiselt mõelda uue põhikooli õppehoone vahetundide üle.
Lisaks jagasid ÕE liikmed oma mõtteid, kuidas sööklas käituda üle videosilla.
18. märtsil 2025 külastas Eesti Vabariigi President Alar Karis Saku valda ja ka meie kooli. Alustuseks tutvustas koolijuht Keit Fomotškin presidendile kooli. Meie teadlikke pingutusi ennastjuhtiva õppija kujundamise teekonnal, praktikaid õppiva organisatsioonina ja ka koostööd erinevate teadus- ja tõenduspõhiste programmidega Kiusamisvaba Kool, VEPA metoodika ja SPIN-programm.
Seejärel toimus vestlusring meie kooli gümnaasiumiastme õpetajatega teemal “Tehisaru koolis: hirmud ja võimalused.“ Alustame koos kümnete teiste koolidega ettevalmistusi sügisest 10.-11. klassides rakendatava haridusprogrammi TI-hüpe 2025 käivitamiseks. Vestluse raames tõdeti, et tehisaru kasutamine on uus reaalsus ja mõistlik on tehisarul põhinevaid tööriistu targalt kasutama õppida. Samas muutuvad tehisaru süsteemsema kasutuselevõtuga järjest olulisemaks õpilaste enesejuhtimise, kriitilise mõtlemise, loovuse ja suhtlemisoskuste arendamine.
Eesti Vabariigi President Alar Karis tänas meid sisuka vestlusringi eest, soovis jaksu ning kirjutas Saku Gümnaasiumi külalisteraamatusse kogu kooliperele järgmise sissekande: “Soovin Teile jõudu ja jaksu ning tarkust uute tehnoloogiate kasutuselevõtmisel, et meie lapsed oleksid veelgi targemad!”
19. märtsil, emakeele- ja teatripäeva vahel külastas meie kooli eesti raamatu aasta puhul kirjanik Urmas Vadi. Kohtumisel osalesid koolitöötajad ja õpilased, kes eesti keele või kirjanduse ainevõistlustel kooli esindanud on.
Urmas Vadi rääkis kaasahaarvalt oma loometööst, mis suuresti jaguneb kaheks: proosaks ja näidenditeks. Võimalus oli esitada küsimusi ja saada teada, kuidas sünnib romaan või kuidas unenäod novelli jõuavad. Soovijatele kirjutas Urmas Vadi oma teostesse pühendusi.
Koosolemist vedas õpetajate raamatuklubi.
Osalesin Erasmus+ õpirände raames La Lagunas toimuvas projektõppe kursusel “Sustainable Gastronomy: PBL Strategies inspireeritud by Tenerifes culinary”. Kursus ei keskendu mitte toidu valmistamise õpetamisele, vaid projektõppemetoodika käsitlemisele kasutades selleks kohalikku pärimust ja pika ajalooga kolme tooterühma: mojo, almogroto ja gofio.
Koolitus oli mitmekesine, varieerudes teoreetilistest loengutest ja rühmaaruteludest kuni õppekäikudeni.
Külastastasime kohalikku ajaloolist turgu Mercado de Africa, teraviljatoote gofio valmistamise muuseumit Museo Molino de Gofio del Hoyo ja munitsipaalaiandit Farm Sam Bonito. Visiitide käigus asetati kursusel osalejaid aktiivssse õppija rolli ja toodi seeläbi mugavustsoonist välja. Pidime õpilaste kombel igas kohas täitma meile antud ülesandeid. Näiteks tuli meil avatud meeltega leida oma projektile nn. driving question ja sellega seonduvalt planeerida rühmategevused ning läbi mängida projektõppe minivariant. Kandev idee oli: kuidas õpetada ja lõimida erinevaid õppeaineid ja pädevusi “seemnest peenral kuni roani taldrikul” teadmiste ja tehnoloogia kaudu.
Koolitusprogrammi käigus saime läbi teha terve projektõppe tsükli planeerimisest hindamiseni. Meie koolituse raames ei tomunid hindamine teadmiste testi kaudu, vaid tuli läbi viia sündmus, mida olime nädala jooksul õppegurpiga ette valmistanud.
Projektõppe projektid võimaldavad siduda tunnis õpitavat reaalse eluga. Mis oleks parem kui toiduga seotud projektõpe, mille kaudu saab õpetada ja lõimida praktiliselt kõiki koolis õpetatavad aineid alustades võõrkeeltest, ajaloost ja bioloogiast ning lõpetades keemia ja geograafiaga.
Meie 8- liikmelises õpperühmas olid õpetajad Poolast, Taanist ja Horvaatiast. Kursuselt saame kaasa ka väärtuslikke õppematerjale, mida saan jagada kolleegidega ja rakendada tulevikus meie koolis projektõppe korraldamisel.
Saku kooli 3 liikumisõpetajat (Kirte, Keit Mariet, Monica) ja spordi- ja kogukonnajuht Anett, käisid Erasmus+ õpperände raames Slovakkias. Sõpruskool asus Slovakkia pealinnas Bratislavas ja meie rõõmuks oli ilm kevadiselt soe ning taevas meie külastuse ajal sinine.
Külastasime sealset spordi gümnaasiumit nimega „Sport Škola“, kus meil oli võimalus näha spordile suunatud tunniplaani ning kuidas on õppekava korraldatud nii, et erinevate spordialade noorsportlastele võimaldatakse parimad tingimused.
Jälgisime erinevaid treeninguid, mis toimusid paralleelselt kehalise kasvatuse tundidega, ning saime ka ise osaleda näidistundides, sealhulgas taekwondos, üldfüüsilises treeningus, pallimängudes ja uisutamises. Lisaks osalesime teoreetilises tunnis, mille eesmärk on valmistada noori ette tulevaseks treeneritööks..
Sõpruskool oli meiega võrreldes väga väike. Nende koolis käib umbes 150 õpilast ja neil on koolis 20 töötajat. Samal ajal on Sakus peaaegu 150 õpetajat ja 1500 õpilast.
Õpetajad tegid ka presentatsiooni sõpruskooli noortele. Õpilastel oli inglise keele tund ning õpetaja palus meil teha ettekande Eesti kohta. Me kirjeldasime Eestit, rääkisime uhkusega Munamäest, Eesti sportlastest ning Saku Gümnaasiumist. Õpilaste lemmik teemaks olid Eesti keelsed sõnad. Jäääär ja muud keeleväänajad ajasid neid suurde segadusse. Samuti sõna maa, mida saab inglise keeles tõlkida kui – land, soil, ground, world, county, area, countryside, dirt, earth and terrain.
Kooli õpetajad olid väga sõbralikud, aga ka väga tagasihoidlikud. Nad pelgasid oma inglise keele taset ja nad olid esimesed päevad peaaegu täiesti tasa. Sellegipoolest nad kuulasid meid rääkimas ja meie viimasel külastuspäeval, otsustasid nad olla julged ning tegid meile üsna pika küsimuste ja vastuste ringi. Oli tore kuulda nende riigi, kooli ja linna ajaloo kohta ning nemad küsisid küsimusi meie ajaloo kohta.
Klassiõpetaja Kati Tuulis käis Erasmus+ koolitusel “Motivate Your Students with Growth Mindset Feedback” Kreekas, Ateenas, kus ta õppis juurdekasvuuskumusi ja kuidas õpilastele motiveerivat tagasisidet anda. Koolitusel osales 16 õpetajat üle Euroopa. Koolitusel jagasid osalejad oma kogemusi, kuidas töötada õpilastega ja kuidas anda neile tagasisidet, mis lastele ka päriselt midagi teada annab ja õpingutes edukalt edasi viib. Kõige olulisem on õpilastele selgitada, et vigade tegemine on hea viis paremaks saada ja vigu ei tohi karta teha. Vead on parim õppimisviis. Ja lisaks, oluline ei ole mitte lõpptulemus vaid protsess. Kui palju õpilane lõpptulemuseks pingutab ja panustab. Neli päeva saime teooriat ja jagasime erinevate riikide praktikaid ja viimasel päeval külastasime Verita Rahvusvahelist kooli, kus nägime, kuidas õpitud teooria praktikasse rakendatakse. See oli väga silmiavav külastus. Koolitus lõppes iga päev kella neljaks. See võimaldas näha ka kohalikku kultuuri ja tutvuda vaatamisväärsustega. Oli ääretult huvitav ja hariv koolitus!
Erasmus+ õpirände projekti raames käis Saku Gümnaasiumi neli juhtkonna liiget (Maris Pajula, Kristi Villand, Piret Kallaste ja Keit Fomotškin) Quinoa koolis kahepäevasel töövarjutamisel. Kahe päeva jooksul oli meil võimalus vaadelda tunde, kohtuda koolijuhi ja juhtkonnaga, osaleda meeskonna töökoosolekul, kus esitlesime Eesti haridussüsteemi ja meie kooli ning saada osa meeskonna ühisest kultuurisündmusest.
Quinoa kool on meie mõistes küllalt väike erakool, kus õpib 170 väga erineva kultuurilise ja sotsiaal-majandusliku taustaga õpilast, vanuses 12- 16 eluaastat. Koolis väärtustatakse multikultuursust ja keskendutakse õpilaste õpimotivatsiooni hoidmise ja ka usalduslike suhete loomisele õpetajate ja õpilaste vahel. Näiteks on koolis küllalt tavapärane, et õpetaja võtab pärast tunde aja, et suhelda õpilastega ja olla nende jaoks olemas. Eriline on ka see, et igal õpilasel on õppimist toetav tuutor ning selle valimine toimub vastastikusel nõusolekul (õpilane ja õpetaja peavad omavahel sobima). Toodi välja, et just sellist laadi usalduslikud suhted toetavad õppija motivatsiooni ja valmisolekut pingutada.
Tunnivaatluse käigus saime näha erinevate ainete lõimingut kui ka pidevat teooria praktikaga sidumist ehk siis seostamist päris elu olukordadega. Täiesti tavapärane paistis ka tunnis taseme järgi materjali diferentseerimine ja õpilased teadsid täpselt millise taseme ülesandeid lahendama peavad. Klassiruumi juhtimine oli selge ja vähesõnaline, seda toetasid pigem “rääkivad seinad” kui sõnalised juhised või õpilaste korralekutsumine. Silma hakkas ka õpilaste hea oskus tunnis iseseisvalt ja gruppides tööd teha.
Quinoa koolis pööratakse palju tähelepanu õpilaste individuaalsele toetamisele läbi juba eelpool mainitud tuutorite süsteemi, tunnis õpetatava materjalid diferentseerimise, klassijuhataja mõtteviisi ning vastavate oskuste arendamise. Tundides oli näha ka oskuslikku digivahendite kasutamist õpetajate ja õpilaste poolt.
Töövarjutamise teine päev pakkus võimalust tutvuda Quinoa kooli praktikatega mõju hindamisel. Kooli juhtkonna liikmed rõhutasid vajadust tõenduspõhise lähenemise järele arendustegevuste planeerimisel ja elluviimisel. Quinoa koolis peetakse kvalitatiivsete andmete kogumise (eksamitulemused, standardiseeritud testid, erinevad küsitlused) ka kvalitatiivsete edulugude kogumist. Tervikuna avaldas muljet kooli mõju raport, milles on oskuslikult kombineeritud numbrilised näitajad ja neid toetavad edulood. Eriliselt jäi meelde mõte mõju hindamisega vajalikkuse kohta: “Oleme õppiv organisatsioon ja peame teadma, kuidas meie õpilastel läheb ning tegema ka õppetöö ja – korraldusega seotud otsuseid mõju hindamise käigus selgunud arenguvajadustest lähtuvalt. Teine töövarjutamiselt meelde jäänud tsitaat on: “Vajame koolis inimesi, keda õpilased inimestena usaldavad ja kellega neil on turvaline suhelda”.
Väga erinev meie koolist on õpilaste kultuuriline taust ehk siis Quinoa koolis on erilisel kohal just multikultuursus, millega arvestatakse nii õppetöö sisulisel planeerimisel kui ka üldises koolikorralduses (nt moslemitel oli paastuaeg ehk siis sel ajal oli koolisöökla peaaegu tühi ning koolis tähistatakse ühiselt iftari). Oli põnev näha, et sealne õpilaste mitmekultuurlisus mõjutab palju valdkondi, millele meie Eesti kultuuriruumis igapäevaselt ei mõtle. Nt on vastuvõtva kooli prioriteediks nö mustri murdmine. Paljud pered elavad abirahadest või ei väärtusta haridust ning kooli eesmärk on õpilaste kaudu seda murda, et iga õpilane saaks hea hariduse ja lõputunnistuse, et minna edasi õppima ning tööle. Kooli töötajad hoiavad enda vilistlastel silma peal ja vajadusel saavad nad tulla alati kooli tagasi abi, nõu küsima.
Kokkuvõttes võeti meid väga hästi vastu ja me kõik tundsime end väga oodatult ning kogemuste vahetamisest olid huvitatud kõik osapooled. Kooli moto on, et iga inimene loeb ja seda saime kahe päeva jooksul ka meie Quinoa koolis tunda!
Veebruari vaheajal (24.02-01.03.2025) veetsid kuus SG õpilast ja õpetaja Jana Tiitus viis päeva Viinis, et osaleda Erasmus+ õpilasvahetuses sealses Bernoulligymnasiumis. Nende päevade jooksul jõudsid õpilased külastada nii tunde kui ka mitmeid linna vaatamisväärsusi. Õpilased majutusid peredes ning märtsi viimasel nädalal toimus austria õpilaste nädalane vastuvisiit. Allpoolt võib lugeda programmis osalenud õpilaste ja õpetaja vahetuid muljeid.
Laura Mellik (G10-1):
Ma olin juba väiksest peale unistanud Viinist, sellest vana Euroopa hõngulisest linnast. Kõndida kesklinnas, kus üks maja ilusam kui teine, oli nagu muinasjutt (telefoni jaoks mitte vist küll nii tore, sest see sai kõvasti valu)! Mul vedas vahetusõpilasega, sest ta oli hästi sõbralik ja võtnud enda südameasjaks mulle Viini ja Austria kultuuri tutvustamise. Peale koolitunde ootas mind iga päev ees vinge kultuuriprogramm ning õhtuti sain lasta hea maitsta traditsioonilistel Austria roogadel. Samuti oli huvitav näha nende kooli eluolu ja õppekorraldust.
Agathe Ingeli Mikk (G10-3):
Ma olen väga õnnelik, et ma otsustasin kandideerida Viini õpilasvahetusse! See nädal, mis me Viinis viibisime, oli üks kõige imelisemaid nädalaid üldse. Austria õpilased olid väga toredad ja sõbralikud ning valmis meile erinevaid kohti tutvustama ja hoolitsesid selle eest, et meil oleks Viinis põnev. Olin väga rahul ka Erasmuse poolt korraldatud väljaskäimistega, need olid harivad ning laiendasid kindlasti mu silmaringi. Ainuke asi mis mind Viini õpilasvahetuse juures häiris oli see, et koolis meiega tegeleti vähe ning meid jäeti mitmeks tunniks üksinda lihtsalt istuma, samal ajal kui teistele anti saksa keeles tunde. Tundsin, et see oli meie vastu natuke ebaviisakas. Üldiselt olin ma väga rahul.
Gerda Viljamäe (G10-2):
Viin oli väga ilus ja uhke ning selle arhitektuur erines Eestist palju! Peres majutumine oli tore ning oli äge näha, kuidas Viinis elatakse. Minu pere oli väga sõbralik ja vastuvõtlik. Kuigi koolitunnid oleksid võinud paremad olla, siis kooliväliseid tegevusi nautisin. Üldiselt meeldis mulle Austria reis väga.
Elisabeth Tomingas (G10-2):
Mulle meeldis väga see õpilasvahetus! Ma sain teha asju, mida ma pole kunagi varem teinud nt lõbustuspargis ja akvaariumis käia. Viin on väga ilus linn, poolest ajast oli mul suu ammuli, sest oli nii lummav. Austrialaste kultuurist oli ka väga huvitav õppida ning proovida nende erinevaid toite.
Iris Tiitus (G10-1):
Meie Viinis veedetud 5 päeva möödusid kiirelt, kuid toredalt. Saime vaadelda õppetööd, näha kaunist pealinna ning luua uusi suhteid. Kuigi kooli kogemus ei olnud eriti ootuspärane, oli siiski huvitav näha nende kultuuri õpiharjumusi. Huvitav fakt Austria koolide kohta on näiteks see, et koolides söögivahetunnid puuduvad! Palju veetsime ka aega oma vahetusõpilastega, kes näitasid meile nii oma kodu ja kultuuri kui ka enda lemmiktegevusi.
Lisanna Heinat (G10-1):
Meie Austrias oldud päevad olid väga lõbusad. Saime käia Viini peal ringi ja näha sealset ilusat arhitektuuri. Külastasime koos muuseume ja tegime linna peal eri tegevusi, kuid samuti osalesime koolitundides. Vaba aega oli palju, seega saime enamasti ise valida, mida teha. Saime palju uusi huvitavaid kogemusi ja teadmisi Austria kohta.
Jana Tiitus (õpetaja):
Olin põnevil, et saan õpilastega minna saksakeelsesse riiki, kuna alustasime septembris saksa keele õppimist ja nüüd avanes neil võimalus kuulda ja võib-olla isegi kasutada seda keelt Austrias, kus aetakse asju saksa keeles. Vastuvõttev kool ja vahetusõpilased jätsid üldiselt toreda mulje. Oli näha, et nad on selliste projektidega harjunud. Oli ka piisavalt aega ja võimalusi avastada Viini, külastada muuseume ja muid toredaid kohti. Loodan, et õpilased kogesid samuti, kui tore ja põnev on avastada teisi maid ja kultuure.
Osalesin 23.-29.03.2025 Palermos Erasmus+ koolitusel, mille teemaks oli “Integrating ICT, New Technologies and AI Tools Into Teaching and Education”. Kogemus oli minu jaoks väärtuslik ning andis uusi teadmisi, mida saan oma igapäevatöös edaspidi kasutada.
Meie gruppi kuulus 13 inimest, kellel oli erinev taust ja kogemus. Osalejad olid pärit kuuest riigist: Eesti, Läti, Rootsi, Norra, Saksamaa ja Portugal. See andis hea võimaluse õppida mitte ainult koolitusest, vaid ka teistelt õpetajatelt. Üksteisega kogemusi vahetades ning parimaid praktikaid jagades mõtestasime hariduse arengusuundasid ja võimalikke lahendusi.
Koolituse viis läbi noor Itaalia naine Giulia, kelle hea energia ja positiivne hoiak aitasid hoida kõiki osalejaid motiveerituna. Tema hea inglise keel, professionaalsus ja oskus selgitada keerukaid teemasid lihtsal ja arusaadaval viisil muutis koolituse väärtuslikuks. Giulia tutvustas meile erinevaid tööriistu ja programme, mida saaksime õppetöös kasutada nii enda töö lihtsustamiseks kui ka õpilaste õpetamisel ning mis võimaldavad kasutada tehisintellekti ja digitehnoloogiat, et muuta õpetamine interaktiivsemaks, kaasahaaravamaks ja efektiivsemaks. Erilist rõhku pandi tehisintellekti kasutamisele erinevates programmides. Õppisime, kuidas koostada põhjalikke ja täpselt sõnastatud “prompte”, et suunata tehisintellektil põhinevaid tööriistu toimetama meie vajaduste järgi. Samuti arutasime, kuidas muuta õpilastele antavaid ülesandeid nii, et need ei keskenduks ainult teadmiste kontrollile, vaid ka digivahendite ja loovuse kasutamisele.
Kõik osalejad nõustusid, et tehisintellekti ajastul on esimeseks sammuks koolides mõtteviisi muutmine ja õpetajate koolitamine. Uued tehnoloogiad ja tehisintellekt ei ole tulevik, vaid väga kiirelt muutuv olevik, mistõttu on oluline, et õpetajad oleksid valmis erinevaid digivahendeid kasutama, et toetada õpilaste arengut ja valmistada neid ette kiiresti muutuvaks maailmaks.
Lisaks õppetööle oli meil ka tihe kultuuriprogramm. Enne või peale koolitusi tutvusime Palermo vaatamisväärsuste ja kohaliku kultuuriga. Saime nautida ajaloolist linna, külastada muuseume, jalutada kitsastel tänavatel ja maitsta kohalikku toitu. Kultuuriprogramm tasakaalustas pikki koolitustunde ja võimaldas omavahelist lõimumist.
Kokkuvõttes oli see Erasmus+ koolitus üks väärtuslik kogemus, mis avardas silmaringi, andis uusi tööriistu ja ideid õppetöö täiustamiseks ning avas ukse rahvusvahelise koostööni. Olen kindel, et õpitu ja uued tutvused aitavad mind mu igapäevatöös edasi ning aitavad ühtlasi valmistada nii kaasõpetajaid kui ka õpilasi ette tänapäeva tehnoloogiatest küllastunud maailma jaoks.
Saku Gümnaasiumi 1. klasside õpetajad Eleri Troska, Aivi Tomson ja Inga Maasi külastasid Erasmus+ projekti raames kahte Soome kooli – Harjavaltas asuvat Keskustan alakoulu ja Poris asuvat Pohjoisväylä koulu. Külastuste eesmärgiks oli tutvuda erinevate õpikeskkondade, õpetamismeetodite ja õpilaste kaasamise praktikatega.
Harjavaltas asuv põhikool pakub õppimisvõimalusi sõbralikus ja toetavas keskkonnas, kus rõhutatakse turvalisust, lugupidamist ja sõbralikkust.
Poris asuv Pohjoisväylä kool on uus kool, mis avati 2023. aasta augustis. Kool ühendab endise Ruosniemi ja Toejoe kooli õpilasi ning pakub kaasaegseid õpitingimusi. Eriline on kooli avatud õpikeskkond, kus ruume saab vastavalt vajadusele muuta, võimaldades õppevormide kohandamist.
Teisel päeval liitus meie seltskonnaga 2. klassi õpetaja Kristi Svilberg. Külastasime hommikul Vinnarin Päevakoti lasteaeda. Selles lasteaias käivad lapsed alates 5. elukuust kuni 6 aastani. Hetkel oli kõige noorem laps lasteaias 1 aastane.
Lasteaed oli armas ja hubane, nagu oleks sattunud kellegi maamajja. Lastel oli palju ruumi mängimiseks ja õppetööks ning rühmades oli vähemalt 4 täiskasvanut, kes lastega tegelesid. Seejärel külastasime Pirkkalan alakoulu. See oli väike kool. Igat klassikomplekti oli ainult üks. Õpilasi oli seal sama palju, kui meie koolis õpetajaid. Tundsime selles koolis ennast nägu superstaarid, sest kogu kool teadis, et me tuleme. Meid võeti vastu eesti keelsete tervitustega ja neid kostus igalt poolt kogu selle aja, kui seal olime. Külastasime kahte tundi ja saime osa ka kooli lõunast. Lõunasöögid olid kõikides koolides väga maitsvad.
Õhtul külastasime Rauma linna. See linnake näeb välja nagu meie Haapsalu. Väga uhked vanad majad ja palju käsitöö butiike. Meil vedas ilmaga ja saime mõnusa kevadise jalutuskäigu selles kaunis linnas.
Kolmanda päeva veetsime taas Keskustan alakoulus, kus nägime erinevaid tunde ja suhtlesime õpetajate ja õpilastega. Tunnid mida vaatlesime olid huvitavad ja pakkusid palju uusi mõtteid. Õpetajad võtsid meid tundidesse lahkelt vastu, klassiuksed on seal alati avatud ja saime omale sobivatesse tundidesse minna. Lõpetuseks külastasime Emil Cedercreutzi muuseumi, mis on Harjavallas asuv kunsti- ja kultuuriloomuuseum ja põhineb skulptori ja siluetikunstniku Emil Herman Robert Cedercreutzi (1879-1949) elutööl.
Juba 41. korda toimuv Jüriöö jooks leiab aset 23. aprillil. Jooksma on oodatud kõikide klasside esindused, spordiklubid ja kõik teised jooksuhuvilised sõbrad.
Täpsem info ja registreerimine Stuudiumis.
Saku Gümnaasiumi muusikali kontsertetendused “Möödunud muusikale meenutades” toimuvad 9. ja 10. aprillil 2025 kell 18.00 põhikoolimaja aulas.
Pääsmeid väljastatakse alates 2. aprillist kell 8.00 põhikoolimaja raamatukogust.
Gümnaasiumi õppehoones on pileteid võimalik soetada 2. aprillil kell 8.00-9.30 teise korruse saali ees.
Kuna kontsertetendus kestab koos vaheajaga üle 3,5 tunni, ei sobi see alla 14-aastasele külastajale.
Heategevuslik muusikalikohvik avatakse kell 17.00, arveldamine sularahas.
7.-12. klassi õpilastel on võimalik vaadata peaproovi teisipäeval, 8.04 kell 16.00.
Kas oled kunagi unistanud, et Sinu loodud tegelane võiks esindada midagi suurt ja tähtsat? Nüüd ongi sul võimalus särada!
Saku Gümnaasiumi kooliolümpiamängud otsivad oma nägu – ühte toredat, energilist ja meeldejäävat maskotti, kes kehastaks meie kooli ühtekuuluvust, sportlikkust ja loomingulisust.
Osalemiseks:
✅ Joonista maskoti kavand (käsitsi või arvutis)
✅ Lisa oma nimi ja klass
✅ Võid esitada mitu kavandit
✅ Too töö hiljemalt 11. aprilliks kas algkooli olümpiaala hääletuskasti või põhikooli õppehoone 2. korrusel kantselei kõrval asuvasse hääletuskasti
Lisaks kuulsusele ja auväärsele rollile meie kooliolümpia sümbolina ootavad võitjat ka vahvad auhinnad!
Võta pliiats, pintsel või digivahend – ja lase oma fantaasial lennata!
Jaga seda postitust ka sõpradega – võib-olla just teie klassi kavand saab võitjaks!
Rohket osavõttu oodates
kooliolümpiamängude komitee