SAKU GÜMNAASIUMI KUUKIRI

Jaanuar 2025

Hea Saku Gümnaasiumi koolikogukonna liige 

Loed jaanuar 2025 kuukirja, mis on saanud pisut teistsuguse ilme ja struktuuri. Tänan siinkohal haridustehnoloog Kellyt, kes on andnud sellesse olulise panuse. 

Aasta esimene kuu pakkus rõõmu. Avasime kooliolümpia aasta ja asusime läbi viima haridusprogrammi, meie rahvatantsijad ja koorilauljad näitasid esimestel ettetantsimistel ja - laulmistel kõrget taset, meie õpilased saavutasid kõrgeid tulemusi olümpiaadidel ja spordivõistlustel ning toimus ka põhikooli õpilaste üks oodatumaid sündmusi, milleks on 5.-9. klasside Playback. Kõigest lähemalt juba kuukirjas. 

Parimate soovidega 

Keit Fomotškin, koolijuht

1. Olümpiaadid

Matemaatikaolümpiaadi koolivooru tulemused

9. jaanuaril toimus III kooliastme matemaatikaolümpiaadi koolivoor.
Parimad tulemused:

Kõik parimad pääsevad kooli esindama piirkonnavooru.
Juhendajad-õpetajad: Edlin Ukkivi, Helena Paal, Aita Kivistik.

Palju õnne!

Inglise keele olümpiaadi piirkonnavoor

Inglise keele olümpiaadi 2024/25 õa piirkondlik voor kirjutati seekord Saku Gümnaasiumis. Kokku kirjutas olümpiaaditööd 49 gümnasisti Harjumaa erinevatest gümnaasiumitest.

Piirkondlik voor koosnes kirjalikust testist, mille sisu moodustasid erineva raskusastmega grammatika- ja sõnavaraharjutused. Nende ülesannetega kontrolliti riiklikus õppekavas fikseeritud grammatika- ja keelestruktuuride kasutamise oskust. Meie koolist võttis osa viis õpilast: 

Vaatamata sellele, et lõppvooru pääsemiseks vajalikku lävendit keegi kirjutajatest Harjumaal ei ületanud, võime rõõmustada Mia Roosi tulemuse üle – piirkonnas 2. tulemus. Palju õnne!

Aitäh kõikidele osalejatele ja neid juhendanud õpetajatele Jana Tiitusele ja Taivi Õigusele!

Füüsikaolümpiaadi tulemused

20. jaanuaril toimus Harjumaa füüsikaolümpiaadi koolivoor. 

Üheksandate klasside arvestuses jagasid 

Kokku osales füüsikaolümpiaadil 21 noort.

Palju õnne võitjatele ja aitäh osalejatele ning korraldajatele!

Head tulemused bioloogiaolümpiaadilt

Meie kooli õpilased saavutasid maakondliku bioloogiaolümpiaadi piirkonnavoorus väga häid tulemusi.

Tublid osalejad olid ka Laura Abe, Gerda Viljamäe, Renee Rubin, Sander Kuimet, Mihkel Rohtla ja Kert Adams.

Bioloogiaolümpiaadil osales kokku üheteistkümnest Harjumaa gümnaasiumist 71 õpilast.

Koolipere õnnitleb noori ning tänab juhendajaid Helina Ailti ja Sille Olvit!

2. Sport

Kooliolümpiamängud

Sel õppeaastal ärkavad taas ellu Saku Gümnaasiumi kooliolümpiamängud – ainulaadne traditsioon, mis sai alguse 2014. aastal. Pärast pikka pausi on meil rõõm kutsuda kogu koolipere osa saama sellest erilisest sündmusest, mis kulmineerub suurejoonelise spordipeoga 5. juunil 2025.

Mis on kooliolümpiamängud?

Kooliolümpiamängud pole pelgalt spordivõistlus – see on kogukonda ühendav ja inspireeriv sündmus, mis toob kokku õpilased, õpetajad ja lapsevanemad. Üritus lähtub olümpialiikumise väärtustest, pakkudes nii sportlikku hasarti kui ka võimalusi õppimiseks ja arenguks. Koos loome keskkonna, kus kasvavad ühtsustunne, koostöö ja austus üksteise vastu.

Kooliolümpiamängude idee pärineb Eesti Olümpiaakadeemialt, kes on rõhutanud, et sport ja haridus käivad käsikäes. Meie koolis on see väärtus sel aastal integreeritud õppetöösse olümpiaharidusperioodi kaudu. Selle raames avardame õpilaste teadmisi olümpiast, spordist ja globaalsetest väärtustest.

Ootame kõiki Saku Gümnaasiumi liikmeid kaasa lööma ja üheskoos seda erakordset spordipidu tähistama! Jääme põnevusega ootama 5. juunit, mil kooliolümpiamängud 2025 toovad meie kooliellu rõõmu, kirge ja inspiratsiooni.

Kohtumiseni kooliolümpiamängudel!

Kooliolümpia aasta avamine

13. jaanuaril toimus Saku Gümnaasiumi kooliolümpia aasta avamine. 

Olümpia-aasta avamisel oli igas majas võimalus näha olümpiakomitee liikmeid ja nende etteastet ning pidulikku lindi läbilõikamist. Peale etteastet oli kõigis õppehoonetes kavas ka sportlik tegevus – algkooli- ja põhikooliõpilased said kätt proovida rõnga viskamises ja võita erinevaid jooke. Gümnaasiumimajas said noored võistelda köieveos ning ka neile olid varuks auhinnad.

Igas Saku Gümnaasiumi õppehoones on väljas ka olümpiateemalised stendid sportlaste ja olümpiamängudega tutvumiseks. 

Kooliolümpia aasta avapauk on tehtud! Ees ootab põnev õppimis- ja ettevalmistusaeg. 

Harjumaa spordiaasta 2024 pidulik lõpetamine

10. jaanuaril toimus Harjumaa spordiaasta 2024 pidulik lõpetamine, kus tunnustati maakonna parimate koolide spordisaavutusi.

10.–12. klasside kompleksarvestus – III koht
Meie gümnaasiumiõpilased saavutasid kõrge III koha, jäädes I kohast, mille pälvis Viimsi Gümnaasium, maha vaid 7 punktiga.

1.–9. klasside kompleksarvestus – V koht
Nooremate klasside arvestuses tõusime tihedas konkurentsis väärikale V kohale.

Rändkarikad korvpallis ja jalgpallis
10.–12. klasside spordialade üldarvestuses tõime koju esikohad nii korvpallis kui ka jalgpallis.

Meie kooli esindas pidulikul sündmusel liikumisõpetaja Tiiu Zirnask.

Aitäh kõigile õpilastele ja õpetajatele, kes andsid oma panuse nende tulemuste saavutamisse! Jätkame koos pühendumise ja spordirõõmuga ka uuel aastal.

Saku Gümnaasiumi talvine spordipäev

Meie talvine spordipäev pakkus rohkelt põnevaid ja sportlikke väljakutseid! Sai laskesuusatatud, mängitud pushpalli ja curlingut, proovitud lumel hokit ning osaletud erinevates teatevõistlustes.

Päeva teises pooles tegime ettevalmistusi kooliolümpiamängudeks – valmisid esimesed riike tutvustavad stendid ning esimesed dekoratsioonid 5. juuni olümpiapäevaks.

Suured tänud kõigile osalejatele ja korraldajatele!

3. "Iseoma" laulu- ja tantsupidu

XXVIII Laulu- ja XXI tantsupidu "Iseoma" toimub 3-6. juulil 2025.

Sakus toimus laulupeo “Iseoma” esimene Harjumaa eelproov

Jaanuari alguses täitusid gümnaasiumimaja saali tühjad toolid sadade laulvate Harjumaa neidude ja naistega, sest eelseisva laulupeo esimene maakondlik eelproov toimus just Sakus.

Proovipäeva esimeses pooles harjutati liigijuhtide käe all “Iseoma” repertuaari ühiselt, seejärel esitati komisjonile loosi teel saadud laul. Saku Gümnaasiumi neidudekooril tuli ette laulda Räpina kihelkonnast pärit murdekeelne “Näio hääl”.

Töö lauludega jätkub täispööretel- peagi ootab ees ka teine ettelaulmine.

Meie kooli rahvatantsijad said esimesel ettetantsimisel kiita

Sel suvel toimub XXI tantsupidu “Iseoma”. Saku tantsurühmad valiti Lääneranniku koosseisu. Tantsupeoks valmistumisega alustati juba sügisel. Valikusse pääsesid 3., 4., 5. klasside ja gümnaasiumiastme tantsurühmad. Eilsega käivitus tantsupeo karussell: toimusid laste- ja noorterühmade esimesed ettetantsimised.

Pikk ja vahest ka raske pingutus on kandnud vilja – saime hästi hakkama. Tantsud on selged ja tantsijate püüdlikkus oli silmnähtav. Kiidusõnu saime korrektse riietuse, hea käitumise ja muidugi ka tantsuoskuse eest. Eriti silmapaistvalt esines noorterühm, kelle tantsustaaž on ka kõige pikem.

Nüüd on jäänud veel tantsusammude viimistlemine ja ühistantsu õppimine, et II ettetantsimisel suurepäraselt esineda ja võidelda välja pääs tantsupeole.

Kõik meie neli tantsurühma – 3.a, 4.c, 5.c ja gümnaasiumi Sakukad- on ära teeninud suure kiituse silmapaistva pingutuse ja pühendumise eest! Suur-suur tänu ka meie tantsurühmade juhendajatele Marje Kaselaid, Anni Ulmas ja Anastassia Igonina. Samuti meie noori toetavatele ja innustavatele klassijuhatajatele.

Ja nüüd pöidlad pihku, sest meie tahame tantsupeole minna!

4. KiVa

Kiusamisvaba Kooli programmi rakendamise kohta saad lugeda kooli kodulehelt: SAKU.EDU.EE/KIVA-PROGRAMM

KiVa talvekool 2025

Päev täis nalja ja ammutõdetud tarkusi. Kõik me ju teame, et “headus kasvatab headust” ja “head lapsed kasvavad vitsata”.

KiVa tiimiliikmetel oli võimalus 9. jaanuaril kokku tulla väge täis ERMi-I, et saada osa Kiva Talvekoolist, mille keskmes oli teemapaneel “Toetades ja kujundades kiusamisvaba haridusteed”.

Vaatluse all olid head praktikad ja vaadeldi ka väljakutseid, millega koolid peavad rinda pistma. Üle Eesti kokkutulnud KiVa koolide tublid eestvedajad said veelgi rohkem tõdemust, et see, mida Kiusamisvaba Kooli väärtus endas kannab, on tulemuslik ja jätkusuutlik, kui kogu ühiskond selles suunas pingutab.

5. Loominguline Saku Gümnaasium

RMK metsapostkaardi joonistusvõistlus

RMK korraldas juba 22. korda Eesti koolilaste metsapostkaardi joonistusvõistlust teemal “Metsa läksin ma!”. Iga kooliastme kategooria 8 paremat tööd selgus veebihääletusel, mis toimus 13. detsembrist 27. detsembrini 2024. 

Saku Gümnaasiumi 4.g klassi õpilase Nora Kapp töö valiti joonistusvõistlusel oma vanuseastmes 12 parima hulka. Konkursile saadeti 4357 metsapostkaarti 158. erinevast haridusasutusest üle Eesti.

Palju õnne Norale ja tema juhendajale!

Parimate töid saab näha SIIT.

Minni Laugen, 5.c, "Kui oleksin.."

Omaloomingukonkurss-5-Laugen-.pdf

5.-9. klasside omaloomingukonkursi tulemused

2024. aasta lõpus 5. novembrist 2. detsembrini toimus 5.-9. klasside omaloomingukonkurss. Õpilased olid oodatud esitama luuletusi või proosapalasid teemal „Kui oleksin…“. Parimad omaloominguliste tööde autorid on järgmised:

5. klass

6. klass

7. klass

8. klass

9. klass

6. Mooduli tunnid, töötoad ja loengud

Neljas keemia õpikoda

Teisipäeval, 7. jaanuaril toimus neljandat korda sellel õppeaastal Saku Gümnaasiumis Tartu Ülikooli tudengite poolt juhendatud keemia õpikoda.

Neljandas sessioonis said õpilased teostada põnevaid fotokeemilisi reaktsioone. Töö eesmärk oli tutvuda fotograafia meetoditega ja kasutada saadud teadmisi töötava fotopaberi valmistamiseks ja kujutise ilmutamiseks. Oli rõõm taaskohtuda kolmandat korda meie kooli vilistlasega Hanna Bulgariniga, kes oli jälle ülikoolipoolse juhendaja rollis ja käesoleval ajal keemia eriala magistrant. Eilsele õpikojale pani kaasahaarava punkti Kahoot, kus kinnistati saadud uusi teadmisi ja selgitati välja nutikaimad noored keemikud. Ootame põnevusega viiendat orgaanilise keemiaga seotud õpikoda, mis peaks aset leidma veebruaris.

Täname TÜ Õpikoda juhendamise ja aktiivseid õpilasi tubli osalemise eest.

Mooduli tund TalTech Keemiainstituudi laboris

14. jaanuaril külastasid meie 10. klasside "Praktilise keemia" mooduli õpilased TalTech Loodusteaduste majas Keemiainstituudi laborit. 

Seal asuti kohe laboritööde juurde:


Meid võõrustas ja juhendas lahkesti õppejõud Kaie Laane.

Noorte tagasiside: “Õppisime tiitrimist. Omandasime laboritehnikat. Meeldisid värvid ja katsed värviliste sademetega.” 

Inimkaubanduse teemaline loeng gümnasistidele

Sotsiaalkindlustusameti esindaja Inimkaubandusohvrite teenuse juht Sirle Blumberg esines juba kolmandat korda meie gümnasistidele. Sel korral, 20.01. kuulasid teda noored 11. ja 12. klassidest.


Külalisesineja käsitles kolme kõige levinumat inimkaubanduse liiki: seksuaalne ekspluateerimine, kuritegevusele sundimine ja tööalane ekspluateerimine. Loengut illustreerisid Laura, Markuse ja Taneli tõestusündinud kahetsusväärsed lood.

Meenutati, et värbamine toimub sotsiaalmeedia kaudu ja sageli on värbajateks suunamudijad, ärimehed, muusikud ja sõbrad. Kasutatakse ära inimeste haavatavust ja usaldust.

2023. aasta andmetel registreeriti Eestis 84 inimkaubandusega seotud kuritegu, neist 34 seotud alaealisega. Kahjuks on need kasvavad numbrid. Sotsiaalkindlutusameti esinejat kuulas möödunud aastal üle 2000 koolinoore. Loodetavasti aitab see vähendada või ära hoida edasisi kuritegeliku inimkaubanduse ohvriks saamist. Täname Sirle Blumbergi tema tänuväärse töö ja noorte harimise eest! 

Eesti Maaülikooli sensoorikateemaline töötuba

“Praktiline keemia” 10. klassi mooduli töötuba Eesti Maaülikooli juhendamisel:
“Kas maitset tunneb keel, nina või näeme seda hoopis silmadega?”

21. jaanuaril kohtusid loodusteadustega seotud moodulite 10. klasside gümnasistid Eesti Maaülikooli Toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia õppetooli lihatehnoloogia ja sensoorika õppejõu PhD Kristi Kerneriga. Esimese tunni ajal anti õpilastele ülevaade õpingute võimalustest Eesti Maaülikoolis.

Teise tunni ajal tutvusid õpilased toiduainete sensoorse hindamise põhialustega. Sensoorika on meeleelunditega tajutav tunne. Teostati üllatuslikke momente pakkuvaid stiimuli eristamise katseid. Saadi teada, et haistmisega seotud olfaktoorne piirkond on inimesel vaid 2 eur mündisuurune ja koeral suisa taldrikusuurune. Maitse tajumisel osaleb ka nina. Kuni 85% toidu maitsest moodustab lõhn. Suure nohu korral pole võimalik vahet teha sibulal ja õunal. Maitsemeel on arenenud vajadusest ära tunda mürgiseid ja ohtlikke aineid.

Õpilaste tagasiside on järgmine: “Väga huvitav oli. Katsed olid väga toredad. Sain rohkem teada enda meelte kohta. Avardas teadmisi võimalikest tulevikuerialadest. Sain väga hea ülevaate sensoorikast. Maitsmise katsed olid kõige paremad, sest need olid üllatavad ja tõid rõõmu näole. Fantastiline.”

Täname taaskord südamest Eesti Maaülikooli hariva ja huvitava töötoa eest!

Põhikooli õpilasesindus kohtus Märjamaa Gümnaasiumi õpilasesindusega

29. jaanuaril tulid Märjamaa Gümnaasiumi õpilasesinduse liikmed ja huvijuht Birgit Vahemets SG põhikooli ÕEle külla.


Tutvustasime SG õpilasesinduse põhikirja, töömudelit, valdkondi ning erinevaid ülesandeid ja üritusi, millega aasta jooksul tegeletakse.

Meil oli külas ka Eesti Õpilasesinduste Liidu liige Kristen Rulli, kes tutvustas organisatsiooni tegevust, meeskonnatöö põhimõtteid ning lisaks said noored mängida ka meeskonnamängu, kus sai läbi rollijaotuse ja argumenteerimise selgeks vaielda probleemküsimuse.

1.e klass tähistas Eesti kirjanduse päeva

30. jaanuaril võttis 1.e klass osa Eesti kirjanduse päevale ja Eesti Raamatu Aasta esimesele päevale pühendatud kooslugemise päevast. Lapsed lugesid raamatukogus Jaan Rannapi raamatust „NUBLU“ esimest peatükki.

Inglise keele teemapäev

30.jaanuaril osales meie kooli 3.klasside võistkond Kurtna Koolis toimunud maakondlikul inglise keele teemapäeval “To Bee or not to Bee”.

Võistkonda kuulusid Joosep Kuusmann, David Chitasvili ja Morgan Siilivask.

Ülesanded nõudsid häid keeleteadmisi ja laia silmaringi. Kindlasti tuli selline kogemus õpilastele kasuks. Võistlejad said sealt väärtusliku kogemuse ja nii mõnegi uue teadmise. 

7. Playback

Põhikooli playback 2025 "Stiilselt läbi muusika"

31. jaanuari õhtul täitus põhikooli aula stiilsete playbacki etteastetega. Sellel aastal oli teemaks "Stiilselt läbi muusika" ning iga lend sai loosi tahtel ühe žanri, millega lavale tulla. Valikus olid popp, rokk, punk, folk ja hiphop/räpp. 

Näha sai kaheteistkümne klassi etteasteid, mida täiendas lavaline valgusmäng. Siinkohal suur tänu ürituse peasponsorile Global Productions Estonia, kes seda võimaldas. Lisaks sai üllatusetteastena näha ka õpetajaid, kes tõid lavale Village People´i "YMCA".

Üritusel astus üles koolinoorte bänd "High Five", kellele hoogsalt kaasa elati ja tegutses õpilasesinduse (ÕE) kohvik.

Õhtujuhtidena nägime laval õpilasesinduse liikmeid Lidia Jorro ja Helena Kristin Ristlaan.

Žüriiliikmeteks olid sel aastal õpetaja Kati Tuulis, Saku vallavolikogu esimees Eero Alamaa, Eesti Õpilasesinduste Liidu liige Kristen Rulli, Saku Gümnaasiumi vilistlane ja Flora jalgpallur Mark Anders Lepik ja gümnaasiumiastme õpilasesinduse asepresident Lisandra Marii Rannik.

Heli-, valgus- ja videomeeskonnas töötasid Perkel Kõrgesaar, Kristo Palmiste, Emil Karu ja Teet Tars. Lavatagune meeskond: Margarita Sööt, Marcel Elias Pil, Marten Aarma, Martin Kotkas, Robin Puström. Korraldustöö, kohviku ja saali kujundusega tegelesid: Maya Lorena Medina, Isabel ja Lauren Bauman, Serena Zaletajev, Kirke Aljas, Miia Hanelle Aun, Dristan Jauk ja Mariel Pajo.

Auhinnad jagunesid järgnevalt:

2025 aasta võitja ja õpilasesinduse lemmik: 5. C klass - Rammstein "Sonne"

Tulemas

Koolitus: "Teotav lapsevanem: kuidas aidata last kooliteel?"

Ootame 2025. aasta sügisel kooliteed alustavate laste vanemaid koolitusele: "Toetav lapsevanem: kuidas aidata last kooliteel?", 13. veebruaril kell 18.00.

Saku Gümnaasiumi algkooli õppehoone (Kooli tee 1).

lastevanematele esinevad eripedagoog Airi Lehemets, sotsiaalpedagoog Marju Telliskivi ja psühholoog Maria-Johanna Kollo.

Õppejuht Piret Sahva tutvustab 1. klasside õppetöö korraldust.

14. veebruar - sõbrapäeva sündmused

21. veebruar - Eesti Vabariigi aastapäevale pühandatud aktused õpilastele

24. veebruar - Eesti Vabariigi 107. aastapäevale pühendatud lipuheiskamine ja rongkäik (algus Teaduse 1 hoone eest)