Saku Gümnaasiumi kuukiri
Detsember 2024
Hea Saku Gümnaasiumi koolikogukonna liige
Saku Gümnaasium on roheluses paiknev aktiivne kogukonnakool. Loed nüüdseks juba ajalooks saanud 2024. aasta viimase kuu kuukirja, mis pakkus meile rohkelt jõulurõõmu ja oodatud puhkehetke.
2024. aastasse jäävad mitmed mõjusad ja olulised teod:
viisime läbi Saku Gümnaasiumi visuaalse identiteedi uuendamise;
läbisime liitumisprotsessi ja asusime septembrist rakendama Kiusamisvaba Kooli (KiVa) programmi, et panustada süsteemselt kiusuennetusse;
ajakohastasime Saku Gümnasiumi õppekava, mis toetab ka meie kooli arengukava strateegilist eesmärki;
viisime esimest korda kooli ajaloos läbi kaasava eelarve projekti, mille võitis praeguseks juba sadadele õpilastele rohkelt liikumisrõõmu pakkuv õhuhoki- ja piljardilaua projekt;
alustasime septembrist Saku Gümnaasiumi õpetajate koostöömudeli rakendamist, mis võimaldab meie kooli õpetajatel koos õppida ja jagada uusi teadmisi ning oskusi ennastjuhtiva õppija arengut toetavate praktikate juurutamiseks õppetöö läbiviimisel;
jätkus ka 5.-9. klasside õppehoone ja spordikompleksi ehitus, mis on edenenud rõõmustavalt kiiresti. Jätkasime ka sisuliste mõttevahetustega, milline peaks olema nii uues kui juba kasutusel olevates õppehoonetes päevakava ja õppekorraldus, mis teaduspõhiselt toetab õpilaste enesejuhtimise oskuste kujunemist, liikumisaktiivsuse paranemist ja suhtlemisoskuste arengut.
Need on vaid mõned näited 2024. aastal alustatud või läbi viidud pikema mõjuga tegevustes, mille rakendamisel on kesksel kohal õppija ja tema arengu toetamine. Tänan südamest kõiki õpilasi, koolipere ja koolikogukonna liikmeid panuse eest 2024. aasta õnnestumisse!
Alanud, 2025. aasta saab meie koolikogukonna jaoks olema taaskord põnev ja nii mitmeski mõttes väga oodatud:
sätime, valmistume ja häälestume – suveks valmib Saku Gümnaasiumi uus õppehoone, mille ehituse lõppemisega viime paralleelselt lõpuni ka meie kooli hariduskontseptsiooni uuendamise;
toimuvad kooli ajaloo II kooliolümpiamängud – stardime juba 13. jaanuaril olümpia-aasta avamisega, millele järgneb ligi 4 kuud kestev haridusprogramm ja mis kulmineerub 5. juunil toimuvate Saku Gümnaasiumi kooliolümpiamängudega;
valmistume oodatud laulu- ja tantsupeo aastaks – juba 3.-6. juulil toimub suurejooneline pidu pealkirjaga “Iseoma”, millele pürgivad ka meie rahvatantsurühmad ja laulukoorid;
juunist augustini kolime, harjutame ja harjume uutes hariduskodudega. 1. septembrist 2025 alustavad kõik 1.-4. klasside õpilased õpiteed senises põhikooli õppehoones aadressil Tallinna maantee 10, meie 5.-9. klasside õpilased täiesti uues Traani tee 1 õppehoones ja 10.-12. klasside õpilased jätkavad juba armsaks saanud Teaduse 1 õppehoones.
Soovin meile kõigile alanud 2025. aastaks uudishimulikku meelt, tahet pingutada, õpi- ja õpetamisrõõmu ja otsusekindlust!
Keit Fomotškin
koolijuht
SPORT
Ujumine. 6. detsembril toimusid Harjumaa koolidevahelised 4 x 50 m vabaltteateujumise meistrivõistlused eraldi tüdrukute ja poiste neljaliikmelistele võistkondadele. Võistlus toimus Keila Tervisekeskuse ujulas. Osalejatega olid kaasas liikumisõpetajad Sirli Aron ja Tiiu Zirnask. Tulemused on leitavad siit. Kiitus tublidele õpilastele ja juhendajatele!
Trevor ja Hugo Hiirelõksumootori sõidukite võistlusel
OLÜMPIAADID JA KONKURSSID
KüberPuuring 2024. 4. detsembril toimus vabariiklik kübervõistlus KüberPuuring 2024. Kokku osales 133 võistkonda (u 500 noort) üle Eesti. Meie kooli tüdrukute võistkond saavutas gümnaasiumi tüdrukute arvestuses tugeva 8. koha (54. koht üldarvestuses). Võistkonda kuulusid Sofia Tara, Amanda Karindi, Birgit Roots ja Mia Vaiknurm. Poiste võistkond saavutas gümnaasiumi poiste arvestuses 9. koha (19. koht üldarvestuses). Võistkonda kuulusid Mattias Hõrak, Mattias Holtsmann, Hans Sebastian Ärsis ja Karl Aleksander Liba. Konkurents oli tihe ning esiviisik jäi vaid mõne punkti kaugusele.
6.-9. klasside bioloogiaolümpiaadi koolivoor. 11. detsembril toimus 6.-9. klasside bioloogiaolümpiaadi koolivoor. Kokku osales olümpiaadil 84 õpilast. Olümpiaadi paremik (vastavalt SG olevate paralleelide arvule) esindab meie kooli 26. märtsil piirkondlikus voorus. Tulemused on nähtavad siit. Aitäh kõigile osalejatele ja juhendajatele!
Matemaatikaolümpiaadi koolivoor. 12. detsembril toimus matemaatikaolümpiaadi koolivoor gümnaasiumiastme õpilastele. Kokku osales 20 õpilast: 6 õpilast 10. klassist, 7 õpilast 11. klassist ja 7 õpilast 12. klassist. Tulemused on nähtavad siit. Palju õnne võitjatele ja aitäh juhendajatele!
Hiirelõksumootoriga sõidukite võistlus. 13. detsembril käisid 7.b klassi õpilased Trevor Gruuse ja Hugo Mark Orgusaar Eesti Tehnoloogiakasvatuse Liidu poolt korraldatud Hiirelõksumootoriga sõidukite võistlusel. Osalejatel oli ülesandeks ehitada sõiduk, mis liigub hiirelõksu energiaallikaga. Eesmärgi saavutamiseks tuli võistlejatel rakendada füüsikateadmisi, valmistada auto prototüüp ja teha seda kõike tiimiga koostöös. Tulemusi ja videot näeb siit. Täname osalajaid ja juhendajat!
Harjumaa vene keele konkurss. Harjumaa koolide seas toimus 17. detsembril online-formaardis vene keele konkurss, kus osalesid ka Saku Gümnaasiumi 8.c klassi õpilased. Evert Põllupüü, Mirek-Andreas Ruht, Ron-Kristjan Kuik, Joonas Loos saavutasid konkursil 5. koha. Tublid! Aitäh juhendajale Natalja Kurankovale!
LASTERAAMAT MTÜ KÜLASKÄIK
1.a, 1.b ja 1.d klassi õpilased said vastuse küsimusele, kas raamatud saavad olla nii põnevad, et lapsed ei taha neid käest panna, kui külla tuli Lasteraamat MTÜ kirjastaja Madli. Lasteraamat MTÜ missioon on pakkuda kauneid ja hingeminevaid raamatuid, mis avavad maailmas põnevaid seiklusi. Madli tutvustas lastele kaasahaaravaid lugusid ja raamatuid, mis näitasid, kui palju rõõmu ja avastamist võib peituda raamatus. Õpilased kuulasid põnevusega, küsisid küsimusi ja jagasid oma mõtteid. Kohtumine oli inspireeriv ja kinnitas, et raamatud on tõesti imelised.
KOHTUMINE LASNAMÄE GÜMNAASIUMI 1.A JA 1.C KLASSIGA
16. detsembril võõrustasid 1.c ja 1.d klass oma sõprusklasse Lasnamäe Gümnaasiumist. Hommikul varakult täitus algkoolimaja üle 40 päkapikuga, kes valmistusid oma koolitee esimeseks suureks lavaliseks ülesastumiseks. Õpilased olid õhinaga selgeks õppinud luuletused, laulud, tantsud ja erinevad näitlejarollid, et sõpru rõõmustada.
Vahva esmakohtumise järel ootame nüüd juba suure põnevusega uusi kohtumisi Lasnamäe sõpradega. Esimesed klassid soovivad kõigile maagilist jõuluaega ning tuletavad meelde, et kõige imelisemad hetked sünnivad andmisest ja rõõmu jagamisest. Aitäh õpetajatele Eleri Troska ja Kaire Kulbin õpilaste innustamise, juhendamise ja külaliste võõrustamise korraldamise eest!
9. KLASSIDE ESTONIA TEATRI KÜLASTUS
18. detsembril nautisid 9. klassid ühiselt võrratut “Pähklipureja” etendust Estonia teatris. Õpilased nautisid klassikalist muinaslugu, imekaunist muusikat ja ilusaid tantse.
JAAPANI PÄEV
6. detsembril tähistati Jaapani päeva. Õpilased said panna proovile oma teadmised Jaapani kohta, osaleda võistlustel ja kogeda Jaapani traditsioonilist teetseremooniat.
Suur tänu Jaapani klubi noortele ja arendusjuht Maris Pajulale, kes Jaapani päeva ette valmistasid ja läbi viisid!
SAKU GÜMNAASIUMI ÕPILASED OSALESID EESTI ÕPILASESINDUSTE LIIDU KOOLITUSPÄEVAL
14. detsembril toimus Eesti Õpilasesinduste Liidu korraldatud õpilasesinduste koolituspäev, kus osales lausa 9 Saku Gümnaasiumi õpilast. Kolm neist, Sten Erik Selistemägi, Olivia Järv ja Maya Lorena Medina, on Eesti Õpilasliidu aktivistid avaliku poliitika ja kommunikatsiooni valdkondades. Üritus koosnes erinevatest töötoast ja koolitustest, kus õpilased arendasid oma meeskonnatöö ja ajaplaneerimise oskusi, õppisid meeskonnajuhi rolli ja isikliku brändingu kohta ning tutvusid õpilasesinduse ja koolidemokraatia toimimisega. Samuti räägiti AI kasutamisest tööelus ja projektikirjutamisest.
Kohal käinud õpilaste tagasiside oli positiivne, kiites koolituste huvitavust ja kasulikkust. Saku Gümnaasiumi põhikooli astme õpilasesinduse president Maya Lorena Medina pälvis kiitust oma aktiivsuse ja eeskuju eest, kutsudes teised õpilased koolitusele.
ÕPILASFIRMADE LAAT
10. detsembril oli põhikooli õppehoones palju sagimist, kuna toimus Saku Gümnaasiumi õpilasfirmade laat. Laadale olid oodatud nii gümnasistide õpilasfirmad, põhikooli astme minifirmad kui õpilased, kes lihtsalt soovisid osaleda müügiprotsessis.
Kaubeldi maiustuste (kõige populaarsemaks maiuseks laadal osutus Dubai šokolaad), sushi, kalja, ehete, jõulukuuskede, jalanõude puhastusvahendite, külma-kottide ja originaaldisainitu T-särkidega. Osutati ka juuksuri teenuseid.
Aitäh kõigile kauplejatele, juhendajatele ja kodustele toetajatele!
GÜMNAASIUMIASTME I TRIMESTRI TUNNUSTAMINE
20. detsembril toimus gümnaasiumimajas Eesti Kontserdiga läbi viidud koolikontsert, mille raames edastasid oma jõulusõnumi ka gümnaasiumi õpilasesinduse president Teet Tars ning koolijuht Keit Fomotškin.
Muusikaga kostitas gümnaasiumiastme õpilasi ja õpetajaid Taavi Paomets. Ühtlasi jagati ka I trimestri tunnustusi koolisiseste olümpiaadide ja spordivõistluste saavutuste eest.
KEEMIA ÕPIKODA VOL 3: ANORGAANILINE KEEMIA
3. detsembril toimus sel õppeaastal kolmandat korda Saku Gümnaasiumis Tartu Ülikooli tudengite poolt juhendatud keemia õpikoda. Kolmandas sessioonis said õpilased taas teostada põnevaid värvilisi ja efektseid katseid. Oli rõõm kohtuda juba teist korda meie kooli vilistlasega Hanna Bulgariniga, kes oli nüüd ülikoolipoolse juhendaja rollis ja käesoleval ajal keemia eriala magistrant. Tänasele õpikojale pani efektse punkti erkoranži ammooniumdikromaadi lagunemis-reaktsioon ja sellest moodustunud ühendi sädelusega hõõgumine etanooliaurudes. Ootame põnevusega neljandat õpikoda, mis peaks aset leidma jaanuarikuus.
Täname TÜ Õpikoda juhendamise ja aktiivseid õpilasi tubli osalemise eest.
11. KLASSIDE KOHTUMINE EUROOPA KOMISJONI EESTI ESINDUSE JA HARNO TÖÖTAJAGA
9. detsembril kohtusid 11. klassid Elizaveta Cheremisinaga, et tähistada eesseisvat inimõiguste päeva. Kohtumisel räägiti unistustest, eesmärkidest ja inimõiguste põhitõdedest, mille keskmes oli moto “Kõik on võimalik”. Õpilastele tutvustati organisatsiooni Mondo eesmärke ja tegevusi, mis keskenduvad globaalsete ebavõrdsuste leevendamisele. Eriliselt puudutati hariduse kergesti ligipääsetavuse teemat, tuues välja, et 130 miljonit tütarlast maailmas ei saa haridust. Kohtumise lõpus toimunud viktoriini võitis G11-1 õpilane Brett Leea Reinvelt.
JÕULUHOMMIKUSÖÖK
11. detsembril oli gümnaasiumimajas eriliselt palju sagimist. Hommikul toimus traditsionaalne jõuluhommikusöök, kus abituriendid ja õpetajad said koos aega veeta, muljetada ning süüa. 47. lend valmistas suurepärase hommikusöögi laua ja hommikuse meelelahutuse. Kuulsime hinge pugevat muusikat, mis sisaldas ka omaloomingut. Nägime tantsukava ja lühietendust. Toimus ka viktoriin, mis pani proovile õpilastest ja õpetajatest koosnevad laudkonnad ja tuletas meelde ammuseid läbielamisi. Nii rõõmsaid kui ka pisut valusamaid.
Päev jätkus gümnaasiumi õpilasesinduse korraldatud bingoga. Bingo on õpilaste poolt jätkuvalt väga palavalt oodatud ja armastatud sündmus.
TAASTAV ÕIGUS JA LAPSESÕBRALIK LÄHENEMINE: ÜHINE VASTUTUS
9. detsembril toimus MTÜ RuaCrew ja Sotsiaalkindlustusameti korraldatud projekti i-Restore 2.0 lõpukonverents „Taastav õigus ja lapsesõbralik lähenemine: ühine vastutus“. Konverentsil, kus osales umbes 120 inimest, tutvustasid meie kooli sotsiaalpedagoogid Marju-Riina Laugen ja Marttina Kallaste Saku Gümnaasiumi ja Saku valla taastava õigusmõtteviisi kogemusi. Projekti i-Restore 2.0 raames osales Saku Gümnaasiumis poolteist aastat kestnud tegevustes 45 õpilast kolmest klassist. Ettekannetes räägiti taastava lähenemise tähtsusest ühiskonnas ja laste õiguste kaitsmisest. Konverentsil toimus ka paneelarutelu ja vestlusringid, kus osalesid mitmed valdkonna spetsialistid, sealhulgas meie kooli sotsiaalpedagoogid.
JÕULUKONTSERT
18. detsembril toimus Saku Gümnaasiumi jõulukontsert, mis tõi jõulutunde ja edastas tähtsa sõnumi: „Iga inimese olemasolu on väga tähtis. Meist igaühest, meie sõnadest ning tegudest sõltub palju.“ Suur tänu korraldajatele Piret Kaare, Kersti Ulmas, Inga Nurme, Aare Ulmas, Diana Põld, Marje Kaselaid, Anastassia Igonina ja Anni Ulmas. Samuti täname kõiki õpilasi, kes särasid laval, ning helitehnika eest hoolitsenud Mehis Tõnissoole ja Alari Volfile. Tänu ka heategevusliku jõulukohviku korraldajatele, 12. klassi õpilastele Mihkel Kitvelile ja Gerhard Rummile, kelle kogutud tulu, 1012,12 eurot, annetati MTÜle „Tugi ja Tegu“. Samuti täname ka õpetajaid Evelin Jauki ja Monika Kirsipuud, kes aitasid kaasa jõulukohviku õnnestumisele.
Jõulukontserti eel pakkusid kooli KiVa tiimiliikmed õpilastel võimalust glasuurida südamekujulisi piparkooke ja jagada üksteisega häid soove.
SAKU GÜMNAASIUMI ADVENDIHOMMIKUD
Detsembrikuu esmaspäevahommikud olid täidetud jõulutundega, kuna toimusid advendihommikused askeldused.
1.-3. ja 9. klassid said vaadata 3. b klassi jõuluetendust ning 5. klassidele etendus 5. a klassi "Võlupäkapikk". Lisaks sellele said kõik 4.-9. klasside õpilased piparkookidest klassi jõulusümboli meisterdada.
SAKU GÜMNAASIUMI JÕULUAKTUSED
20. detsembril sai kogu koolipere väikse jõulutunde aktustelt, et ühiselt toredale jõuluvaheajale minna. Jutud keerlesid ümber maailma jõulutavade ning jõudsid traditsioonilisse ja kodusesse Eestisse tagasi.
Kuulsime nii koolijuhi kui õpilasesinduse presidendi ja liikmete jõulutervitust. Kauneid laule esitasid Marta Tarto, Helena Emma Piibur ja Margarita Sööt ning traditsioonilist "Kaera Jaani" tantsisid 5. klasside tantsijad. Päevajuhtide ja vestlejatena nägime laval Isabel ja Lauren Baumanit ning Lisett Heinamaad. Suur tänu muusikaõpetajatele Kaily Ojavee ja Kristi Hallik, rahvatantsu õpetajale Anni Ulmas, kogukonnajuht Tiiu Penterile ja kõigile abilistele toredate jõuluaktuste ettevalmistamise ja korraldamise eest!
TULEVASED SUUREMAD SÜNDMUSED
13. jaanuar - Saku Gümnaasiumi kooliolümpia aasta avamine.
14. jaanuar - infotunnid nii 9. klassi õpilastele kui vanematele Saku Gümnaasiumi põhikooli lõpetamise kui 10. klassi astumise kohta. Täpsem info Stuudiumis.
29. jaanuar - Saku Gümnaasiumi talvine spordipäev.
31. jaanuar kell 18.00 - 5.-9. klasside Playback.