Історико-краєзнавчий музей  ім. Силкіних

ДНЗ "Ржищівський професійний ліцей"

За вагомий внесок у справу виховання учнівської та студентської молоді, примноження надбань національної культури, збереження історичної спадщини українського народу та Музейного фонду України, пропаганди пам'яток історії, культури і природи краєзнавчому музею професійного ліцею м. Ржищева Київської області присвоєно звання "ЗРАЗКОВИЙ МУЗЕЙ"


Залами краєзнавчого музею (до 2023 р.)

Характеристика музею

ІстоНарод, який не вивчає свого минулого, приречений на забуття. Тому на сучасному етапі розвитку суспільства роль музею при навчальному закладі надзвичайно велика. Адже саме на такі музеї покладено функцію збирання, вивчення, обробки, збереження, оформлення та пропаганди матеріалів минулого українського народу й гідного виховання молодого покоління.

Музей ДНЗ «Ржищівський професійний ліцей» було створено у 1989 році, зареєстрований управлінням освіти і науки Київської обласної держадміністрації (свідоцтво № 127 від 26.11.2001р.) Він є центром краєзнавчої роботи не лише безпосередньо у закладі освіти, а й у місті.

Основними його завданнями є:

–  залучення молоді до пошукової, краєзнавчої, науково-дослідницької роботи;

– формування у юнаків та дівчат соціально-громадського досвіду на прикладах історичного минулого рідного краю;

– поглиблення загальноосвітньої, допрофесійної  та професійної підготовки учнів засобами позаурочної роботи;

– надання допомоги педагогічному колективу навчального закладу у впровадженні активних форм роботи з молоддю;

– вивчення та охорона пам’яток історії, культури рідного краю;

– проведення культурно-освітньої та пропагандистської роботи серед молоді та інших верств населення.

У музеї зібрано пам’ятки історії та культури, унікальні експонати і матеріали, присвячені видатним подіям історії навчального закладу, міста, навколишніх сіл.

Комплектування музейних фондів здійснюється за допомогою систематичного збору матеріалів через систему навчальних завдань, походів, екскурсій, шляхом листування та зустрічей з представниками установ, організацій, окремими людьми.

Матеріали, зібрані в ході пошукової роботи, публікуються і описуються відповідно до «Положення про музей при навчальному закладі, який перебуває у сфері управління МОН України». Основним документом обліку і охорони матеріалів музею є інвентарна книга, до якої заносяться дані про експонати основного  фонду.

До 2022 року музей функці у приміщенні одного з гуртожитків ліцею. Після руйнування закладу ворожими дронами усі музейні експонати відтворені в іншому приміщенні, що знаходиться у корпусі теоретичних знань. У приміщенні музею створено необхідні умови для зберігання та експонування музейних предметів і матеріалів. Стенди, на яких розміщені експонати, захищені від вологості і механічних пошкоджень. Вікна у приміщенні музею захищені ролетами, які вберігають експонати від вигорання.

Музей розміщено на третьому поверсі навчального корпусу в окремому приміщенні загальною площею 83,76 м². Тут зібрано матеріали з історії навчального закладу, відбудови закладу після ворожої атаки дронами, пам’ятки матеріальної та духовної культури, пов’язані з історією та сьогоденням Ржищівщини. Значне місце в експозиції відведено мешканцям Ржищева та навколишніх сіл, випускникам ліцею, діяльність яких так чи інакше пов’язана з участю в російсько-українській війні.

Музей налічує 15 експозицій, що містяться в п’ятьох експозиційних розділах.

Перший розділ

Перший експозиційний розділ має назву «Літопис літ минулих» і починається з блоку «Так все починалось»,  який містить матеріали про історію створення навчального закладу та його керівників, вирізки з газет, унікальні фотографії, оригінал атестата та профспілкового квитка одного з перших випускників.

Блок «Становлення та розвиток ліцею» розкриває етапи професійної діяльності закладу й організації учнівського дозвілля, досягнення випускників закладу освіти та педагогічних працівників,  участь у пошуково-дослідницькій та проєктній діяльності, здобутки та нагороди учнівсько-педагогічного колективу тощо.

Стенд «Події лютого, що нас змінили» містить інформацію про руйнування ліцею ворожими дронами та відновлення закладу після атаки: облаштування нового укриття, нового центрального входу, ремонтні роботи у гуртожитку та корпусі теоретичних знань, допомога громадських організацій, фермерських господарств, закладів освіти у відновленні ліцею.

Другий розділ «Герої нескореної України» присвячений випускникам нашого закладу, які захищали та захищають незалежність України, починаючи з 2014 року. У створенні експозиції взяли участь волонтери м. Ржищева, які передали до музею акустичну колонку з Донецького аеропорту, підписану героями-кіборгами, прапор України з підписами воїнів АТО/ООС, залишок реактивної системи «Град», уламки та гільзи з поля бою тощо. Розділ має два тематичних блоки: «Стіна Пам’яті» та «Приклад мужності та героїзму».

Третій розділ «Волонтери. Сила небайдужих» присвячений волонтерській діяльності ліцею (статті, виступи на обласних вебінарах, світлини, подяки від ЗСУ, нагороди, відеоматеріали).

Четвертий розділ «Відлуння минувшини» містить експозиції «Слов’янський період (ІІ ст. до н.е. – ІХ ст. н. е.)», «Давньоруська держава (ІХ – ХІІІ ст.). Іван-город», де зібрано залишки посуду та зброї, фотографії розкопок, предмети побуту того періоду. Експозиційний стенд «Наш край в період розвитку феодалізму» розкриває деякі сторінки з історії козаччини, документи про козацький рух на Ржищівщині та містить предмети побуту селян кінця ХVІІ ст. Експозиція «Ржищів у період занепаду феодальних відносин. Кінець ХVІІ – початок ХVІІІ ст.» пов’язана з іменем Тараса Шевченка, зокрема з його бажанням придбати дім у Ржищеві, яке він висловлював у листі до брата Варфоломія та діяльністю Василя Тізенгаузена – одного з декабристів. Окрім цього тут експонуються знаряддя праці селян і ремісників кінця ХVІІ ст. і гроші, які були в обігу. Продовжує експозицію інтер’єр сільської хати, який дає уявлення про побут та життя наших предків.

Наступна експозиція має назву «Наш край в епоху капіталізму (60-90 рр. ХІХ ст.)». Тут зібрані матеріали про історію краю даного періоду: розвиток сільського господарства та промисловості; побут селян і міського населення; фото вулиць та краєвидів міста Ржищів кінця ХІХ ст., а також предмети релігійного призначення.

Експозиція «Українська революція. Створення УНР» Тут зібрані матеріали про розвиток революційних подій від 1917 до 1921 років: грошові знаки, карти, схеми, копії світлин того часу.

Експозиційний стенд «Україна у складі тоталітарної імперії» розкриває сторінки історії того часу, які стосуються Ржищева та прилеглих до нього сіл. Експозиція розкриває трагічні сторінки історії нашої держави та регіону, зокрема голодоморів 1921-1922 рр., 1932-1933 рр. Незабутнє враження на відвідувачів справляють оригінальні фотодокументи, які ілюструють цю тему, спогади очевидців трагедії. Значна частина експозиції цього розділу присвячена висвітленню сталінських репресій на Ржищівщині. Поряд з цим знаходяться експонати, що ілюструють розвиток промисловості, сільського господарства, освіти та культури регіону напередодні Другої світової війни.

Ржищівщина була центром бойових дій радянсько-німецької війни. Тільки під чає визвольної кампанії 1943-1944 рр. місто більше 10 разів переходило з рук у руки. Все це залишило слід на зраненій Ржищівській землі. Щороку пошукові загони знаходять залишки зброї, обмундирування, іменні медальйони. Цими експонатами поповнюється експозиція музею і розділ «Ржищівщина в роки Другої світової війни».

П’ятий розділ «Українська світлиця» містить експозицію з українською вишивкою, де зібрано вишиті сорочки та рушники з різних регіонів України, відеоматеріали мистецьких виставок.

Експозиція музею оформлена силами професійних художників,  учнівського та педагогічного колективів ліцею.

Відеоматеріали про історію ліцею, проєктну діяльність, волонтерську роботу, відновлення закладу після атаки дронами розміщені на сайті музею http://surl.li/ypbxjm  у відповідних розділах.

На базі музею діють Рада музею, проводяться екскурсії, навчальні заняття та виховні заходи.

У музеї наявна необхідна документація: наказ закладу освіти про створення музею та призначення завідувача (керівника), затвердження складу Ради музею, Положення про діяльність музею закладу освіти, уніфікований паспорт музею, характеристика музею, інвентарна книга, план роботи музею, книги обліку проведення екскурсій, масових заходів, книга відгуків відвідувачів музею та тексти  екскурсій.

  Музей знаходиться за адресою: 09230, Київська область, Обухівський район, м. Ржищів, вул. Соборна, 110, тел. (067)4020805, e-mail: rpl28@online.ua,  сайт закладу: rpl.pp.ua.

Графік роботи музею: понеділок-п’ятниця з 1000   до 1500.

 

 

В.о. директора  ДНЗ

«Ржищівський професійний ліцей»            Костянтин   РЯБОКЛЯЧ

 


Керівник 

історико – краєзнавчого музею ім. Силкіних  Наталія ГОРДІЄНКО



Нормативні документи

Музеї навчальних закладів як осередки патріотичного виховання

Музеї навчальних закладів як осередки патріотичного виховання

Виступ лідера учнівського самоврядування Леоненко Вікторії  на Дні учнівського самоврядування у Київській обласній державній адміністрації

 Виняткову роль у формуванні у молодого покоління патріотизму та національної свідомості відіграють музеї. Вони допомагають виховувати ціннісне ставлення до історичних і культурних надбань нашого народу, до всього, що дісталося від попередніх поколінь.

 На даний час на базі професійно-технічних навчальних закладів Київщини функціонують 7 музеїв, трьом з яких присвоєно почесне звання «Зразковий музей». Це історико-краєзнавчий музей ім. Силкіних ДНЗ «Ржищівський професійний ліцей», «Музей народного подвигу» ДПТНЗ «Білоцерківське вище професійне училище будівництва та сервісу», музей «Герої Київщини» ДНЗ «Катюжанське вище професійне училище».

Центрами краєзнавчої і пошукової роботи є й інші музеї ПТНЗ Київщини.

   Це історико-краєзнавчий музей «Навіки разом» Переяслав-Хмельницького центру професійно-технічної освіти, який містить матеріали про Переяславську Раду, про визвольну революцію і постать Богдана Хмельницького в історії України, а також про історію навчального закладу. В музеї зберігаються всі випуски газети «Ровесник», що випускає прес-центр навчального закладу з 1992 року.

 Зразковий історико-краєзнавчий «Музей народного подвигу» Білоцерківського ВПУ будівництва та сервісу складається з трьох тематичних експозицій: «Подвиг народу у Другій світовій війні», «Подвиг воїнів-інтернаціоналістів на землі Афганістану», «Подвиг ліквідаторів аварії на ЧАЕС». При музеї працює краєзнавчий пошуково-дослідницький гурток «Росич».  Тематичні виставки містять інформацію про Героїв АТО, волонтерів, громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України.

У Зразковому музеї «Героїв Київщини» Катюжанського вищого професійного училища зібрано оригінали документів героїв Великої вітчизняної війни, ордени, медалі воїнів, що загинули, їх особисті речі; виставлені сотні екземплярів залишків зброї часів Великої вітчизняної війни. Гордістю музею є діорама «форсування Дніпра на Лютіжському плацдармі», яка є міні-копією діорами музейного комплексу «Лютіжський плацдарм».

 Особливість меморіального музею «Запам′ятай, товаришу!» Богуславського центру професійно-технічної освіти полягає в тому, що розповідь про героїчне минуле нашого народу в роки війни ведеться від першої особи – очевидців і учасників тих буремних подій. Велику роль у діяльності музею відіграє пошуковий гурток «Спадкоємці». Музей містить карти, документи, світлини, інші експонати, які знайомлять відвідувачів з героями нашої країни, з книгою-пам`яті воїнів Богуславщини тощо.

Етнографічний музей Березанського професійного аграрного ліцею – справжня скарбниця духовності української минувшини, де зібрано 420 незвичайних експонатів, що розповідають про минуле і сучасне України. Основні експозиційні розділи музею - це: «Українські національні рушники», «Український національний одяг», «Український побут  XIX-XX ст.», «Нумізматика», «Знаряддя праці», «Іконопис».

 Центром патріотичного виховання став Музей космонавтики Білоцерківського професійно-технічного училища ім. П.Р.Поповича. Загальна кількість виставкових експонатів складає близько 200 одиниць зберігання. Серед реліквій музею – скафандр, ложемент космонавта, елементи технічного оснащення космічного корабля «Восток-4», костюм для роботи в космосі, післяпольотний костюм, гідрокостюм, кітелі П.Р.Поповича, його особисті речі.

У музеї оформлено куточок, присвячений випускникам училища, які брали участь в АТО. Це – банер «Відданість, честь, патріотизм», виставка «Артефакти війни», меморіал «Герої не вмирають» пам’яті Сергія Павлуші, який загинув, захищаючи територіальну цілісність нашої держави.

  Хочеться детальніше розповісти про діяльність   зразкового історико-краєзнавчого музею ім. Силкіних Ржищівського професійного ліцею, який я представляю, зокрема про роботу учнівського самоврядування.

У музеї зібрано пам’ятки історії та культури, унікальні експонати і матеріали.

Музей налічує 18 експозицій, які містять матеріали про історію створення та етапи професійної діяльності навчального закладу, досягнення випускників та педагогічних працівників, про історію Ржищівського краю від  Слов’янського періоду до  сьогодення. Також є експозиція з українською вишивкою, де зібрано вишиті сорочки та рушники з різних регіонів України. Експозиція музею оформлена силами професійних художників,  учнівського та педагогічного колективів ліцею.

Чільне місце займає експозиція «Герої нашого часу», присвячена землякам та колишнім випускникам нашого закладу – учасникам АТО.

Рада учнівського самоврядування активно займається дослідженням подій  Революції гідності, встановленням важливих фактів із життя та діяльності земляків – героїв України. Так, впродовж двох років учні ліцею були залучені до роботи над актуальним проектом «Герої нашого часу». Для активної пошукової роботи ми об’єдналися у групи за місцем проживання і розпочали процес пошуку: збирали необхідну інформацію про випускників ліцею, які воювали і воюють на Сході нашої країни, адже у кожному районі, звідки ми родом (Кагарлицький, Обухівський, Миронівський), є учасники АТО з числа випускників ліцею, яких ми особисто знаємо.

 Ми збирали фотоматеріали, вирізки з газет, спогади героїв нашого часу, зустрічалися з родичами та з самими героями, запрошували їх до навчального закладу. Одночасно допомагали педагогічним працівникам у створенні нової експозиції музею «Герої нашого часу».

У створенні експозиції взяли участь волонтери м. Ржищева Данелія Ніна Володимирівна та Марчук Юрій Іванович, які передали до музею акустичну колонку з Донецького аеропорту, підписану героями-кіборгами, залишок реактивної системи «Град», уламки та гільзи з поля бою, прапор України з підписами героїв АТО. Випускник ліцею, учасник АТО Крамаренко Михайло передав до музею пам’ятний знак та прапор 30 окремої механізованої бригади. Нині ці речі розповідають учням про живу пам’ять героїв України.

Також експозиція містить матеріали про волонтерську діяльність громадських організацій міста «Незламний дух», «Переможемо разом», «Страус», «Марчук і К», а також фотографії учнів, які впродовж двох років надавали допомогу воїнам АТО, заготовляючи м’ясні та рибні консерви, овочеві салати, підтримували наших земляків листами та виробами з національною символікою, плели захисні сітки.

Проект «Герої нашого часу» згуртував учнів навколо єдиної мети – виховання глибоких патріотичних почуттів, причетності та відповідальності за все, що відбувається в країні, пошани до тих, хто віддав за неї життя.

Знання історії рідного краю, його героїв, пошанування його традицій є ознакою справжнього патріотизму й високої громадянської свідомості.

 Діяльність музеїв ПТНЗ позитивно впливає на підвищення освітнього і культурного рівня учнівської молоді, викликає глибокі почуття поваги до трудової, культурної спадщини старших поколінь, заохочує до вивчення та збереження історико-культурних пам’ятників народу, природи рідного краю, військово-патріотичних традицій.

Музеї - це матеріалізована пам’ять народу. Пам’ять – сила. Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ – державою.