2019-2020 õppeaasta

kliimamuutuste õppekava struktuur.docx

MAAILMAKORISTUS PÄEV

Õppeaasta sissejuhatuseks osalesime ülemaailmsel aktsioonil ja koristasime kõik koos maailma, esialgu oma väikest maailma. Puhtaks sai kogu lasteaia ümbrus. Kõik meie lemmikohad metsas, mere ääres ja panga peal. Meid oli kokku 128 - 101 last, 24 suurt, 2 beebit ja 1 koer

TOIT - MIS, KUS, KUST, KUIDAS, MIKS ....

Kõige parem toit on mahlane ja veidi mullane porgand otse vagude vahelt välja tõmmatuna! Väikesed Murumunad käisid Laheotsa talus porgandeid ja kartuleid võtmas. Saak oli vägev! Nägime kuidas kombain porgandeid maast üles tõmbab ja seda kuidas värske kartul suurtes hoidlastes enne poodi minekut jõudu kogub. Õhtul maistes praetud kartul eriliselt ja porgandikook on meie rühma lemmikkook! Lastel oli väga huvitav päev, sest traktoreid ja kombaine polnud enamus lapsi varem lähedalt näinud. Hiljem meisterdasime rühmas Bee Boti raja ja sinna joonistasime kogu porgandi elu otse seemnepoest kuni kitse kõhtu või kompostihunnikusse .

MAAILMA TOIDUPÄEVA TÄHISTAMINE

Maailma toidupäv.xlsx

1. SÖÖME KLIIMASÕBRALIKKU TOITU ...

Novembri ja detsembri kuu jooksul oli rõhuasetus 1.toidu säilitamise erinevatel võimalustel ja teadliku 2. vee joomise harjumuse kujundamine

Mesimummid soolasid, tilli.

Mesimummid otsustasid aedtilliga ja tema säilitamis viisidega lähemat tutvust teha. Maitsesime, nuusutasime, tükeldasime ja lõpuks soolasime meresoolaga. Mängisime ka „Tillipilli“ (see on siis, kui soola ja tilli on vaja segada…aga lapsed olid loovad ja panid karbile kaane peale ning raputasid. )

Oma esitlusel segasime tilli võiga ja määrisime leivale ning panime kõigile maitsmiseks välja. Muidugi sai maitsta ka ainult tilli, ja soolatud tilli ning lugeda kõike seda, mida meie juba teadsime.

Tillivõi oli hitt.

Murumunad külmutasid, marju


praktilisele tegevusele eelneb mõttekaardi tegemine


Merilõvid marineerisid, kõrvitsat
Rõõmuritsikate hoidised


Midrilinnud kuivatasid
Mürakarud hapendasid, kapsaid


.... JA TARBIME PIISAVALT VETT

MESIMUMMID: oktoobris-novembris jälgisime ka oma joomist ja söömist. Joomise jälgimiseks olid meil paberist tassid, kuhu me panime kleepse, kui keegi oli joonud. Pärast märkisime tabelisse, lugesime korrad kokku ja saime teada, kes kui palju/vähe joonud on. Kõige lõpuks said kolm kõige paremat joojat ka väikese aukirja ja meene.

Söömisega tegime nii, et lugesime läbi ühe jutu, kus issi protesteerib ja jonnib söögiga ning kuidas laps olukorra lahendab. Tegime endile tassilapse, kuhu hakkasime panema häid ja halbu baktereid: head siis kui sööd kõik või enamus toidust ära, pahad siis, kui jätad enamuse toidust järgi või üldse ei söö. Lõpuks märkisime jällegi tabelisse kokkuvõtte ja saime teada, kes on head ja kes halvad sööjad. Ka sellest pundist autasustasime kolme esimest.

Kokkuvõtteks võib öelda, et meie rühmas paranes nii söömine kui ka joomine tunduvalt. Ning autasustamisel arvasid lapsed, et võiks uuesti teha, sest nemad tahavad ju ka aukirja saada.

MÜRAKARUD: novembris – detsembris jälgisime meie vee joomist oma rühmas. Selleks, et oleks parem jälgida lõikas laps paberist välja endale tassi. Iga päev kui ta jõi pool tassi vett sai ta joonistada oma tassile täpi. Oma tassid said ka rühma täiskasvanud. Tore oli jälgida kuidas keegi oma tassi kaunistas. Vee joomine paranes märgatavalt – peale liikumistundi, õuest tulekul ja vastavalt vajadusele.

SÜGISEL LOEME "TIBUSID"

ESIMESED POJAD KÜÜLIKUTEL

ESIMENE SAAK KASVUHOONEST

2. TARBIME SÄÄSTLIKULT JA SORTEERIME PRÜGI