Tervis ja heaolu


LEIVANÄDAL

Oktoobrikuu viimasel nädalaL tegime tutvust erinevate viljadega. Kuidas ja kus vili kasvab, milline mingi vili välja näeb, mida sellest teha saab. Et armastus käib kõhu kaudu, siis panime teemale punkti suure kokkamise päevaga.

Iga rühm valmistas omapoolt valitud retsepti järgi teraviljast toidu. Ja sõime neid kõik ühiselt koos.

Mida siis valmistati: Midrilinnud küpsetasid kaerahelbeküpsised. Rõõmuritsikad pätsisid kaerahelbebanaani snäkke. Merilõvid küpsetasid rukkijahu muffineid kohupiimaga. Murumunad veeretasid rukkikamapallikesi. Mesimummid küpsetasid odrakaraski ja Mürakarud valmistasid võileivatordi rukkileivast, mille nad ise enne küpsetasid.

Ütle veel, et ainult armastus kõhu kaudu käib, tarkus ikka ka ...


ROSINA UURIMINE

Mürakarud on (vaikuseminutite harjutus) – rosinat uurinut juba terve aasta. Iga väike „teadlane“ uurib hoolega rosina pinda, värve. Sõrmede vahel mudime rosinat heatahtlikult, mitte teda katki tehes, saame teada kas rosin on sile, kare, karvane. Kuulame mõlema kõrvaga mida rosin „räägib“. Vahel räägib rosin teisele kõrvale erinevat juttu, tuleb olla väga tähelepanelik. Seejärel nuusutame hoolega, mis lõhn on rosina, ning alles siis saame pista rosina suhu. Rosinat sööme, närime hästi aeglaselt, et tunda maitset (maitseid). Söömise ajal jutustab õpetaja juttu, kuidas me viinamarjataimest saame rosinaid .

Panime paar rosinat sooja vette, ning uurisime järgmisel päeval mis on temaga selle ajaga juhtunud. Rosin paisub vees, ning läheb „siledaks“ – tagasi viinamarjaks.

TERVIS LIIKUMISEST - ÖÖ ORIENTEERUMINE KOOS ISADEGA

Kas siis kui laps jookseb koos isaga tuleb topelt tervis? Või jaotub saadud rõõm pere peale? Polegi vahet- peaasi, et lapsel oleks keegi suur isadepäeva õhtul käekõrvale võtta ja tradistsioonilisele õhtusele orienteerumisele tulla. Novembri pereorienteerumine on lasteaia õuel. Lisaks kaardile on oluline abivahend taskulamp, sest õues on kottpime. Ainult helkurid on need mis reedavad peidetud punkti asukoha. Helkurid on sel aastal ka kõigile kingiks - ilusad rohelised (rohelise kooli värvi) õunad (avastuse sümbol), kus peal lasteaia logo. Orienteerumismänge oleme oma lasteaia perega mänginud 2010-st aastast nii hilissügisel kui lastekaitsepäeval. Selle aja jooksul oleme katsetanud kümneid kaarte ja süsteeme.

ORIENEERUMIS KAARTIDE NÄIDISED

TERVIS TOIDUST KA JÕULUAJAL

Traditsioonilisel jõululaadal on aukohal juba traditsiooniline Tervisesahvri lett. Kõik mis müügis, on täna veel oma töötajate valmistatud. Loodetavasti on ühel päeval ka vanemad valmis maiustused tervise vastu vahetama.

Rühmaletid olid rikkalikud ja imelilusad ning lastel ja vanematel, kes leti taga müügitööga tegelesid olid käed mitu tundi tööd täis.

Mida siis sel aastal Tervisesahvri letis pakuti?

  • Värskelt pressitud punapeedi/porgandi/õuna mahl
  • Võilillesiirupi jook sidruniga
  • Kuivatatud peedi/porgandi snäkid
  • Toortatra snäkid karulaugu võiga
  • Speltajahust piparkoogimaitselised muffinid
  • Rukkijahu/kohupiima muffinid
  • Täisterajahust pirukad toorjuustu ja tomatiga
  • Tervisemoos jõhvika ja tšilliga

KÖÖGIVILJADE PÄEV

Täna uurime erinevaid köögivilju – värske kurk, lillkapsas, brokkoli, paprika, punane ja kollane porgand, punane peakapsas. Uueks köögiviljaks oli varsseller. Koorisime, tükeldasime köögiviljad. Seejärel hakkasime valmistama erinevaid dipikastmeid. Maitsestamiseks kasutasime – küüslauku, maitserohelist ja sinihallitusjuustu. Kuna meil ei olnud dipikastmete serveerimiseks väikseid kausikesi, siis meisterdasime need paprikatest. Iga rühm sai endale toreda köögivilja vaagna koos kolme erineva dipikastmega. Hiljem küsitledes lapsi selgus, et kõik köögiviljad maitsesid neile väga hästi.

KAMAPALLIDE VALMISTAMINE

Seoses Eesti sünnipäevaga valmistasime „vanaaegset“ magustoitu – kamapalle. Selleks tuli võtta klaasi täis kamajahu, pool klaasi mõõta hapukoort ning õpetaja poolt sulatatud vedelat mett lisada kolm supilusika täit. Rahulikult tuli segu segamini segada ning pallide veeretamine võiski alata! Esimene pallike läks kõikidel lastel suhu, et saada teada kuidas maius maitseb. Küll oli maitsev! Kaunistamiseks kasutasime pohlamarju, mis lisas pallile head hapukat maitset. Mesimummi rühma poisid tegid ka reklaamlause: “Kamapallid tõmbavad päeva käima!“

RÄIMEPÄEV

Seoses Eesti juubeliga uurisime rühmas meie rahvuskala – räime. Katsusime, vaatasime, nuusutasime. Lapsed olid üllatunud, et kala on nii sile ja ilusat värvi. Kui saime uuritud raputasime taldrikule jahu, sinna sisse natuke soola ja pipart. Seejärel iga laps sai keerutada räimi jahu sees ning andis õpetajale panni peale praadimiseks. Praetud kalad maitsesid lastele nii hästi, et peame ette võtma uuesti kala praadimise.

SEEMNEST SAAGINI.

Märtsikuu alguses toodi rühma mullakott ja seemned – suhkruhernes, sibulad. Ise ostsime kurgiseemned ja õue söödavad õied (mungalill ehk kress). Uurisime külvikalendrist järgi, et kurgiseemnete külvamiseks on hea aeg 8.märtsil. Kui esmaspäeval lasteaeda tulime olid kurgitaimed juba pea mullast välja pistnud! Lapsed tippisid sibulad ja herned kastidesse. Põnev oli jälgida taimede arengut, rääkisime mida taim vajab kasvamiseks ( päikest, vett). Hernevõrsed söödi väga ruttu ära, ning oleks veelgi soovitud. Rohelist sibulat lõikasid lapsed ise võileiva ja supi peale. Mitte keegi ei kurtnud, et sibul on kibe. Esimesed kurgid sõime täna (7.05) – küll maitsesid hästi! Õnneks on kurgilt rohket saaki oodata, kuna väikseid kurginuppe on meil väga palju küljes.

ÕUE! ÕUE! ÕUE!

Esimese kevadise päikesega kolisime kõik õue. Nii kokad oma pottidega kui lapsed näljaste kõhtudega. Ainuke häda selle juures on, et peame suurema supipoti muretsema, sest päev läbi õues mütanud lapsed on väga hea isuga.

SEEMNEST SAAGINI RÕÕMURITSIKATE RÜHMAS

Rõõmuritsikad istutasid märtsis tomatitaimi, astreid, tšillit, jalopenot, kurki, herneid, sibulat. Lapsed hooldasid igapäevaselt taimi. Piketeerisid, kastsid, istutasid suurematesse pottidesse.

Emadepäeva eel valisid lapsed emale taime ja kinkisid selle koos enda meisterdatud savipotiga. Palju õnne, kallis emme!