GRZEGORZ HAŃDEREK

witryna edukacyjna dla uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczyz cyklu: SYLWETKI POLSKICH ARTYSTÓW GRAFIKÓWopracował: Jarosław Nowak

GRZEGORZ HAŃDEREK urodził się w 1977 roku w Zabrzu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom tej uczelni uzyskał w Pracowni Wklęsłodruku w 2003) i Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2003 roku pracuje w ASP w Katowicach. W 2005 sfinalizował przewód doktorski, a w 2011 – przewód habilitacyjny. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora ASP, gdzie prowadzi Pracownię Interpretacji Literatury. W latach 2008–2012 był Dziekanem Wydziału Artystycznego, a od 2012 roku jest Prorektorem ds. Kształcenia i Studentów. Pełnił funkcję Kuratora Triennale Grafiki Polskiej.

Zajmuje się sztukami wizualnymi oraz grafiką artystyczną. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Cechą charakterystyczną grafik Grzegorza Hańderka są wyobrażone na nich proste, geometryczne, ciężkie, kanciaste formy, wycięte z otoczenia i wklejone w neutralne białe tło. Tym ciemnym, surowym, zwalistym bryłom kojarzącym się z elementami konstrukcji architektonicznych bądź wielkimi skrzyniowymi zbitymi z desek artysta nadaje wrażenie trójwymiarowości tworząc iluzję przestrzeni. Kompozycje artysta tworzy poprzez precyzyjne układy prostych form poddanych zasadom perspektywy zbieżnej. Wyraźne podziały wykorzystanych struktur podobnych do siebie surowych elementów składają się w formy rozbudowanych, monumentalnych brył geometrycznych. Tak zbudowane konstrukcje na grafikach artysty przywodzącą na myśl betonowe zapory, nieprzestępne bariery, wionące chłodem schrony czy bunkry, widok których budzi obawy, lęk i w żaden sposób nie napawa optymizmem.

GRZEGORZ HAŃDEREKPod ścianą II, 2006druk wklęsły,140 x 100 cm

Grzegorz Hańderek o swoich eksperymentach warsztatowych w zakresie technik wklęsłodruku:

„... Cała moja dotychczasowa praktyka w obrębie grafiki artystycznej wciąż związana jest z warsztatem wklęsłodruku. Proces druku wprawdzie niczym nie różni się od klasycznych sposobów przynależnych tradycyjnym technikom, natomiast pewna odmienność związana jest z samym procesem budowania matrycy. Dość wcześnie zarzuciłem tradycyjny warsztat, oparty o mechaniczną bądź chemiczną obróbkę cynkowych czy miedzianych blach, dostrzegając interesujący potencjał w przemysłowych – dostępnych w specjalistycznych sklepach – prefabrykatach budowlanych. Kleje polimerowe, piasek, taśmy izolacyjne, gładzie szpachlowe, papiery ścierne i wiele innych – podczas prób anektowania ich w obszar warsztatu graficznego, pokazały zupełnie nowe ścieżki wyrazowe… Taki rodzaj pracy to nieustanny eksperyment (nie jestem w stanie przewidzieć z góry ostatecznego efektu), który w zupełnie inny sposób każe traktować materię graficzną - jako strukturę zmienną i nieprzewidywalną… Ostatnio interesuje mnie ścisły kontekst moich prac i przestrzeni – miejsca, w którym się znajdują. Dlatego zdecydowałem się na wycięcie wydrukowanych form do kształtu matrycy. Geometryczny charakter prac ma, w założeniu wytworzyć określoną relacje z miejscem.”

z komentarza artysty do katalogu wystawy „Wielość w jedności – techniki wklęsłodruku w Polsce po 1900 roku”, Barbara Chojnacka, MOB 2012
GRZEGORZ HAŃDEREKCooling tower, 2011Intaglio100 x 70 cm
GRZEGORZ HAŃDEREKUntitled signs, 2012Intaglio
GRZEGORZ HAŃDEREKThe fold, 2015Intaglio
GRZEGORZ HAŃDEREKbez tytułu (moduł 01-04), 2016intaglio
GRZEGORZ HAŃDEREKin-side_02, 2016intaglio
GRZEGORZ HAŃDEREKin-side_03, 2016intaglio
GRZEGORZ HAŃDEREKin-side_01, 2016intaglio
GRZEGORZ HAŃDEREKcovered signs, 2014intaglio
GRZEGORZ HAŃDEREKblok, 2015instalacja graficzna
GRZEGORZ HAŃDEREKexterior (fragment instalacji graficznej), 2009
GRZEGORZ HAŃDEREKexterior (fragment instalacji graficznej), 2009
GRZEGORZ HAŃDEREKexterior (fragment instalacji graficznej), 2009
Wywiad z prof. ASP dr hab. Grzegorzem Hańderkiem podczas wernisażu 9. Triennale Grafiki Polskiej.
Grzegorz Hańderek jako kurator wystawy. "10-tego Triennale Grafiki Polskiej" jest całościowym przeglądem polskiej grafiki współczesnej, ukazującym dokonania artystów tworzących w medium graficznym – począwszy od odbitek wykonanych za pomocą klasycznych technik warsztatowych, takich jak litografia czy miedzioryt, poprzez serigrafię i druk cyfrowy, aż po animacje i formy przestrzenne. Od 2015 roku organizatorem Triennale Grafiki Polskiej jest katowicka Akademia Sztuk Pięknych we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.
by Jarosław Nowak