2. KRYTYK WEWNĘTRZNY

Motyw w ilustracji, który nam towarzyszy to WODA. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj >>

2. Krytyk wewnętrzny (warianty).

Po stworzeniu uroczego obrazka przedstawiającego opowieść o Luizie, nieszczęśliwej miłości i niejednoznaczym odejściu ukochanego nadchodzi moment refleksji. Pan Mózg zobaczył obrazek, przyswoił go i stracił zainteresowanie. W jego miejsce pojawia się nowy jegomość. Przedstawiam Wam Pana Krytyka. Nazwisko: Wewnętrzny. To za jego sprawą, rozpoczyna się w moim procesie myślowym coś, co nazywam "miazgą". Wielkokrotnie próbowałem gościa zniszczyć, zwalczyć, zignorować, odsunąć od głosu. Nic nie działało. Postanowiłem współpracować. Wymyśliłem dialog i o tym jest ta historia. O dialogu z Krytykiem Wewnętrznym. Pan Krytyk bywa bezwzględny. Często w swoich komentarzach sięga po argumenty, które odbierają nie tylko radość tworzenia ale i chęci do życia. Myślę, że każdy ma takiego krytyka, jakiego sobie wypracuje. Mój, hula bez ograniczeń. W związku z powyższym, zacząłem z nim rozmawiać. Zastosowałem podejście łagodne, z nutą zrozumienia i umiarkowanej przyjaźni. Czasami działa, dlatego warto rozmawiać.

Gdy Pan Krytyk da upust swojemu wiecznemu niezadowoleniu, zanim popadnę w głębokie zniechęcenie, postanawiam zapytać z czego konkretnie jest niezadowolony. Niemal natychmiast otrzymuję informację: "nie umiesz rysować kobiecej głowy", "nie umiesz rysować rąk"... i dalej - "nic nie umiesz rysować", a na zakończenie już bez dopytywania - "jesteś beznadziejny". Z całego tego bogactwa informacji decyduje się wybrać to nad czym mogę i chcę popracować. Doskonale wiem co robić! Jeżeli nie umiem czegoś narysować to należy poćwiczyć, a zatem do dzieła! Wiem już, że jak zacznę rysować to szybciutko Pan Krytyk zwolni miejsca twórczej postawie i znowu będzie miło - jak dawniej.

Spójrz na przykład poniżej. Zacząłem pracować nad wariantami rysunku. To nowa opowieść, którą tworzę bazując na szkicu "Miłość". Rysuję Małgorzatę, która chce złapać na widelec ptaszka Staszka. Nie wiadomo czy jest głodna, wściekła czy przerażona. Ot, taka opowieść. Rysunek gotowy. Czas na dialog z Panem Krytykiem Wewnętrznym.

DIALOG

  • Panie Krytyku, co Pan sądzi o moim rysunku? - zapytałem.
  • Beznadzieja, porażka, beztalencie. Inni są lepsi, sprawniejsi...
  • Ok. Rozumiem Pana rozdrażnienie. Dobrze się bawiłem podczas rysowania. Chętnie bym to powtórzył. - odpowiedziałem.
  • Szkoda czasu na takie amatorskie działania. - powiedział Krytyk.
  • Co konkretnie się Panu nie podoba? - zapytałem dociekliwie.
  • Widać, że nie umiesz narysować widelca, głowy kobiecej i... właściwie to beznadzieja!
  • Dziękuję za rozmowę. Proszę pozwolić, że teraz zajmę się ćwiczeniem tego na co mam wpływ. Do usłyszenia wkrótce.