JACEK SROKA

witryna edukacyjna dla uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczyz cyklu: SYLWETKI POLSKICH ARTYSTÓW GRAFIKÓWopracował: Jarosław Nowak

Kontynuując cykl prezentacji sylwetek polskich artystów grafików bohaterem tego odcinka jest Jacek Sroka, grafik, rysownik i malarz. Artysta ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował grafikę w Pracowni Miedziorytu prowadzonej przez prof. Mieczysława Wejmana oraz rysunku w pracowni prof. Adama Hoffmana i malarstwo u prof. Jana Świderskiego. W latach 1981-89 pracował jako pedagog w pracowni wklęsłodruku i miedziorytu na krakowskiej ASP. W 2018 roku prowadził kurs grafiki w Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie. Uprawia grafikę, malarstwo, rysunek. W grafice najchętniej posługuje się techniką akwaforty i akwatinty.

Artysta zajmuje się równolegle malarstwem i grafiką warsztatową w technikach metalowych, przeważnie barwną. Jako jeden z nielicznych artystów krakowskich, od lat 80. współtworzy obraz nurtu neoekspresjonistycznego w Polsce. Jego prace charakteryzuje karykaturalne traktowanie postaci i sytuacji i w ogóle w każdym aspekcie jego twórczości da się łatwo odnaleźć karykaturę i groteskowość. Nie unika sarkazmu czy wręcz kpiny. Artysta często powtarza ten sam motyw w malarstwie i grafice, zazwyczaj transportując obraz na matrycę w postaci metalowej płyty. Własne obrazy często stanowią dla artysty pierwowzór dla zmierzenia się z tym samym tematem w materii graficznych technik trawionych. Głównym celem jego sztuki stał się surowy i pozornie łatwy do odczytania przekaz, będący intelektualną grą z widzem. Jacek Sroka swoje dzieła malarskie i graficzne tworzy najczęściej łącząc je w cykle.

Artysta w procesie drukowania często zmienia kolory, szukając czegoś nowego, zaskakującego. Odbitki graficzne Sroki są bardzo specyficzne i wręcz unikalne.

W swym dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, brał udział w wielu pokazach sztuki polskiej w kraju i za granicą.

tekst opracowany na podstawie:Wielość w jedności, techniki wklęsłodruku w Polsce po 1900 roku, 2012, Barbara ChojnackaATTIS, Ryszard Lachman
JACEK SROKAcykl Młot na czarownice / Malleus Maleficarum- Świat, 1987akwaforta, akwatinta35 x 43 cm


JACEK SROKAcykl Młot na czarownice / Malleus Maleficarum- Głos trąby, 1982akwaforta, akwatinta8,5 x 10 cm


JACEK SROKAcykl Młot na czarownice / Malleus Maleficarum- Na postronkuakwaforta, akwatinta


JACEK SROKARasputin, Putiatin i Loman, 1990akwaforta, akwatinta40 x 52 cm
JACEK SROKAPsy z roku 1994, 1994akwaforta, akwatinta65 x 49.5 cm


JACEK SROKAMężczyzna trochę podobny do Lenina, 2004akwaforta, akwatinta40 x 29,5 cm


JACEK SROKAPięć dobrych uczynków, 2007akwaforta, akwatinta91,5 x 60 cm


JACEK SROKASeksualność ulicy Kwiatów Polskich, 2012akwaforta, akwatinta30 x 40 cm


JACEK SROKAStraż nocna, 2014akwaforta - akwatinta84 x 69 cm


JACEK SROKAMężczyzna sznurujący buty, 2019akwaforta ,akwatinta64 x 49 cm



JACEK SROKABiografia człowieka smoka, 2016akwaforta, akwatinta120 x 100 cm


W filmie artysta zaprasza nas do swojej graficznej pracowni.

W dokumencie widzimy artystę w procesie pracy nad wykonaniem ryciny barwnej złożonej z kilku matryc graficznych opracowanych w technikach wklęsłodruku, głównie akwatinty. Jednocześnie artysta dzieli się z nami swoimi przemyśleniami i tym, co kieruje jego wyobraźnia odsłaniając rąbek tajemnicy powstania jednej z jego prac. Jacek Sroka ukazuje skomplikowany świat, technologicznie porównywalny do alchemii, która kryje się w tradycyjnych technikach grafiki artystycznej.

by Jarosław Nowak