Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich

Stowarzyszenie Kulturalne Miłośników Beskidzkiej Ziemi Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Beskidzka”

Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Beskidzka" powstał w 2013 r., jego celem jest promowanie i szerzenie szeroko rozumianej kultury i tradycji ludowej związanej z regionem górskim – głównie pieśni i tańce górali żywieckich, sięga również do korzeni rodzinnej wsi odtwarzając lachowski układ taneczny, w celu podtrzymania i upowszechnienia tradycji narodowych oraz pielęgnowania polskości, poszerzył repertuar o krakowiaka. Zespół składa się z grupy dorosłych oraz dziecięcej. W ciągu 10 lat istnienia zespół zagrał ponad 450 oficjalnych koncertów min. na Tygodniu Kultury Beskidzkiej, na Mazurskich Spotkaniach z Folklorem, na XXXVIII Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie oraz Festiwalu Kultur Pogranicza "Karpackie Klimaty”, w wielu miejscowościach na terenie całej Polski oraz za granicą: min. na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie oraz w Czechach i Rumunii. Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Beskidzka" był dwukrotnie w pierwszej trójce podczas Wojewódzkiego Przeglądu Wiejskich Zespołów Artystycznych oraz zajął 1. miejsce wśród zespołów młodzieżowych podczas Ogólnopolskiego Święta Dziękczynienia. Jest inicjatorem wielu akcji i wydarzeń kulturalnych naszego regionu, m.in. góralskiej pasterki czy Orszaku Trzech Króli. Co roku zorganizuje Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek „Beskidzka Bitwa na Kolędy” pod Patronatem MKiDN, na którym spotykają się zespoły m. in. z Serbii, Czarnogóry, Austrii, Węgier, Czech, Słowacji, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Zespół wydał dwie płyty, ogłosił konkurs na napisanie pastorałki i przygotowuje kolejną.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

SMOPaJ je inštitúciou s viac ako 90 ročnou tradíciou, pričom svoje miesto v rebríčku obľúbenosti si medzi návštevníkmi získala hlavne vďaka moderným vynoveným expozíciám s interaktívnym prvkami, ktoré úspešne komunikujú prezentované témy a interagujú s návštevníkmi všetkých vekových skupín. Je odbornou organizáciou MŽP SR na zabezpečenie úloh ochrany prírody a krajiny s celoštátnou pôsobnosťou, jediným špecializovaným múzeom so zameraním na ochranu prírody a jaskyniarstvo a jediným špecializovaným múzeom OP vo východnej Európe. Je držiteľom Akreditácie pre vedu a výskum, pričom sa vo svojich výskumných úlohách zameriava na oblasť živej a neživej prírody, ale ajoblasť spoločenských vied. Ako jedno z mála slovenských múzeí disponuje rozsiahlym tímom odborných pracovníkov. Tí sa venujú výskumom a jeho prezentácii v odboroch geológia, paleontológia, botanika, zoológia, archeológia, história a speleológia. Okrem iných úloh zabezpečuje dokumentačnú, edičnú, vydavateľskú a propagačnú činnosť v oblasti ochrany prírody a krajiny. Múzeum je zároveň jedným z najvýznamnejších poskytovateľov environmentálnej výchovy a vzdelávania v regióne. Ucelený systém vzdelávania a environmentálnej výchovy poskytuje formou špecializovaných vzdelávacích programov, workshopov a mnohých osvetových podujatí pre širokú verejnosť. V roku 2022 navštívilo múzeum viac ako 50 000 návštevníkov. Vzdelávacie programy s múzejnými pedagógmi absolvovalo v minulom roku 2276 žiakov a ich pedagógov z celého Slovenska.


SMOPaJ jest instytucją z ponad 90-letnią tradycją, a swoje miejsce w rankingach popularności wśród zwiedzających zdobyła głównie dzięki nowocześnie odrestaurowanym wystawom z elementami interaktywnymi, które skutecznie komunikują prezentowane tematy i wchodzą w interakcję z zwiedzającymi w każdym wieku. Jest profesjonalną organizacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej realizującą zadania ochrony przyrody i krajobrazu o zasięgu ogólnokrajowym, jedynym wyspecjalizowanym muzeum zajmującym się ochroną przyrody i jaskiniami oraz jedynym wyspecjalizowanym muzeum OP w Europie Wschodniej. Posiada Akredytację Naukowo-Badawczą, natomiast w swoich zadaniach badawczych koncentruje się na obszarze przyrody ożywionej i nieożywionej, ale także obszarze nauk społecznych. Jako jedno z niewielu słowackich muzeów dysponuje rozbudowanym zespołem profesjonalistów. Są one poświęcone badaniom i ich prezentacji z zakresu geologii, paleontologii, botaniki, zoologii, archeologii, historii i speleologii. Zajmuje się m.in. dokumentacją, redakcją, działalnością wydawniczą i promocyjną z zakresu ochrony przyrody i krajobrazu. Muzeum jest także jednym z najważniejszych organizatorów edukacji i szkoleń ekologicznych w regionie. Zapewnia kompleksowy system edukacji i edukacji ekologicznej w formie specjalistycznych programów edukacyjnych, warsztatów i wielu wydarzeń edukacyjnych skierowanych do ogółu społeczeństwa. W 2022 roku muzeum odwiedziło ponad 50 000 zwiedzających. W zeszłym roku 2276 uczniów i ich nauczycieli z całej Słowacji ukończyło programy edukacyjne prowadzone przez nauczycieli-muzealników.


Nowotarski Klub Kolarski

Nowotarski Klub Kolarski obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Klub skupia w swoich szeregach kolarzy amatorów oraz zawodników startujących w zawodach na szosie i MTB. Klub szkoli dzieci, młodzież i seniorów. Głównym celem NKK jest promocja kolarstwa jako dostępnej dla każdego formy aktywności fizycznej i spędzania czasu wolnego. Podczas treningów zawodniczki i zawodnicy Klubu rozwijają swoje umiejętności nie tylko związane ze startami w zawodach, ale także praktykę w poruszaniu się na rowerze w warunkach miejskich, górskich i terenowych. Przez 10 lat startów zawodnicy i klub uzyskali kilka znaczących sukcesów:

- Albert Głowa w 2023 roku został Mistrzem Polski w kategorii Masters MTB XCO,

- Klub wygrywał klasyfikację drużynową Małopolskiego Związku Kolarskiego w kategorii Masters MTB w latach 2018 i 2022,

- Klub wygrywał drużynową klasyfikację podczas wyścigu Tatra Road Race w latach 2017-2019, Tour de Pologne Amatorów 2014-2015, Majka Days w 2019 i Podhale Tour 2018-2019.